За или против 1-ви клас за дете ненавършило 6 год.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
ave
Мнения: 67
Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:09 am
Местоположение: Монреал

За или против 1-ви клас за дете ненавършило 6 год.

Мнение от ave »

Здравейте,
Казусът е следния: дъщеря ми е родена януари, т.е. в началото на учебната година ще е на 5г. и 8м. което значи, че трябва да започне матернел (предучилищна). Но тъй като е умничка, любознателна и ученолюбива (знае буквите, може да брои), съм се замислила дали да не започне направо 1-ви клас. Споделих идеята с директорката на кварталното училище, която буквално ме отряза. Каза, че е понякога правят изключение за дете, родено началото на октомври, но за дете, родено януари - абсурд и заключи: Се па юн бон идее!
Знам, че се прави консултация с психолог, който дава заключение дали детето е "узряло" за първи клас.
Е, ще ми се да отворя една дискусия по въпроса. Знам, че има майки (и бащи), минали по този път.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

Аз се занимавам с когнитивни науки от повече от 10 години и смея да твърдя, че имам доста опит с казуси като този. Готвила съм деца за лицея в Горна Баня и нямам неприето дете, а там се ползват точно тестове за училищна готовност! :wink:

Смятам, че колкото и да е зряло и умно детето и да покрива всичики тестове за училищна готовност в психологията има едно златно правило, което, ако последвате, твърдо вярвам, че няма да сбъркате!
То гласи, че е по-добре една година повече игра и безгрижно детство отколкото едно година повече работа в живота! :wink:

Разбира се има и нещо друго по-важно от психологията и това е интуицията на родителя! Родителят винаги знае, кое е най-добре за неговото дете!

Каквото и да решите най-важното е малката госпожица да расте жива и здрава! :wink:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Едни приятели, детето им е родено декември, го пратиха на консултация с психолог и й разрешиха да започне по рано. Където декември , там и януари. Консултацията с психолог се заплаща, не по на колко точно беше, нещо от порядъка на 500-700 долара мисля.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
bambi76
Мнения: 67
Регистриран на: Вто Фев 13, 2007 9:59 am

Здравеийте!

Мнение от bambi76 »

Според мен е добре детето да не се записва толкова от рано на училище.Нека още една година се порадва на игри и забавления.
Има време да учи-цял живот,но детството е твърде кратко.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Maтернелът си е един добър , плавен преход към училище и учат по малко нови неща, и играят децата.Това е едно от добрите неща в местното образование . Мисля , че е добре детето да тръгне на матернел , казвам го и от родителски , и от професионален опит .
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Жени написа: То гласи, че е по-добре една година повече игра и безгрижно детство отколкото едно година повече работа в живота! :wink:


:beer: :beer: :beer:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Сигурно като си млад и амбициозен родител като нищо ще запишеш детето с някоя и друга година по-напред, за да не си губи времето ... и аз съм се изкушавала да си го помисля. Сега като улегнал родителски кадър :), бих коментирала тукашното начално образование, а и не само начално, като целящо не предавене на конкретни знания в научно-познавателните сфери, а развиващо умения, приучване към спазване на определени правила и социализиране. Дори супер интелигентно дете на тази възраст не може да надрасне ако мога да кажа "социално" връстниците си. Едно прескачане в друга възрастова група, може да създаде най-разнообразни проблеми: като се започне първо с физическото развитие на детето /височина, сила, бързина/, така и в областта на интересите. Абе не е лесно решение, със сигурност. Може да навреди, а може и да помогне (в момента не се сещам за какво освен, че ще завърши една година по-рано).
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Аз цял живот страдам,че не са ме пратили по рано на училище. Определено, ако детето е готово по добре да тръгне по рано. Тамън по рано ще се свърши с ученето и ще си заживее нормалния живот. Тъй или иначе разликата между януари и септември предната година е 4 месеца, доста по малка отколкото януари и септември същата година.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

IRA написа:Аз цял живот страдам,че не са ме пратили по рано на училище. Определено, ако детето е готово по добре да тръгне по рано. Тамън по рано ще се свърши с ученето и ще си заживее нормалния живот. Тъй или иначе разликата между януари и септември предната година е 4 месеца, доста по малка отколкото януари и септември същата година.
И в какво ти се изразява страданието ? Въпросът ми е съвсем сериозен, защото аз съм тръгнал по-рано и от нищо не страдам, че не съм тръгнал по-късно
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

IRA написа:......Определено, ако детето е готово по добре да тръгне по рано....
Ако детето е готово няма да има никакъв проблем нито за психическото му, нито за физическото му развитие и разлика от няколко месеца сама по себе си няма никакво значение.

Проблемът е, че така на детето му се отнеме една година от детството! :wink:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Предпочитам да бях завършила училище по рано, за мен е загуба една година.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
ave
Мнения: 67
Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:09 am
Местоположение: Монреал

деца

Мнение от ave »

И аз съм родена януари и съм започнала на 7г. и 8м училище. Винаги се чувствах по-голяма от съучениците ми. Като завърших на 19 имах приятелки - мой набор, които бяха студентки 2-ри курс. И аз като IRA съжалявам, че съм се забавила.
Таня
Мнения: 205
Регистриран на: Чет Яну 24, 2008 6:39 am
Местоположение: България/Canada

Мнение от Таня »

Аз съм родена през октомври, започнала съм 1 клас на 5 години и 11 месеца. На 16 и половина вече ми минаха кандидатстудентските изпити, а дори на ненавършени 17 вече започнах 1 курс в университета. Не мисля, че това ми е пречело някога, или че съм изгубила нещо от детството. Може да не си в 1 клас на 6 години и пак да имаш непълноценно детство, всичко е индивидуално според мен. Зависи и от детето, и от семейството, и от училището :)
Аватар
Yahoo!
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 12:06 pm

Re: деца

Мнение от Yahoo! »

ave написа:И аз съм родена януари и съм започнала на 7г. и 8м училище. Винаги се чувствах по-голяма от съучениците ми. Като завърших на 19 имах приятелки - мой набор, които бяха студентки 2-ри курс. И аз като IRA съжалявам, че съм се забавила.

Не забравяйте, че детето ви може да не се окаже такъв кариерист като вас.

И доста хора си имат началници завършили не с една две, а с 5-10 години след тях.

Извода си го правете сами ...
"I want to know God's thoughts; the rest are details."
ave
Мнения: 67
Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:09 am
Местоположение: Монреал

дете

Мнение от ave »

Към Yahoo
"Не забравяйте, че детето ви може да не се окаже такъв кариерист като вас"
Търся мнения по въпроса, а не коментари и квалификации към мен
Публикувай отговор