ОБУЧЕНИЕ ПЛАТЕНО ОТ EMPLOI-QUEBEC

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

ОБУЧЕНИЕ ПЛАТЕНО ОТ EMPLOI-QUEBEC

Мнение от kapitan »

Има ли някой,който да е учил и завършил подобен вид обучение,финансирано от Emploi-Quebec?!Нали се сещате това са образователни програми,в различни области,които се финансират от Emploi-Quebec,според професионалния профил на кандидата.Идеята е,този човек да си намери подходяща работа след завършването на местна диплома по тази програма.
Въпросите ми са:
1.някой знае ли как точно работи програмата?
2.колко плащат Emploi-Quebec на учащия докато завърши курса на обучение?
3.какви са реалните възможности за намиране на работа след завършването?
Сигурно има доста такива хора,ще съм благодарен да споделите опита си!
Аватар
Optimist Creed
Мнения: 325
Регистриран на: Пет Май 21, 2004 11:40 am
Местоположение: Вече далеч от Quebec :-)

Мнение от Optimist Creed »

Защо се спотайвате, хора? Отговорете на човека!
Аватар
Roza
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 2:54 pm
Местоположение: от Montreal,Qc в Calgary, AB

Мнение от Roza »

Здравей kapitan,
За да бъдеш допуснат до тази програма, трябва да си на chomage или да си на социал. Допускат се и майки в отпуск по майчинство, за да се улесни интеграцията им към пазара на труда.
Трябва сам да си намериш училище, което предлага програми за едногодишно обучение, субсидирани от Emplois Quebec, да отидеш в кварталния офис на Emplois Quebec и да говориш с агент. Трябва да покажеш силна мотивация и е добре изборът ти да е близък до това, което си правил в БГ. Агентът ще провери дали изборът ти е в списъка на Emplois Quebec за търсени професии и ще ти издаде документ, с който можеш да се запишеш в училището. Има агенти, които отказват. Училищата, от тяхна страна, организират тестове и интервюта, за да селектират най-добрите кандидати, ако има много желаещи.
Ако преминеш благополучно през тези етапи, Emplois Quebec ще ти плаща учебните такси и парична помощ. Ако си на chomage, ти го удължават до края на обучението. Ако си на социал, ти изплащат някаква сума над обичайната, но не знам точно колко.
Перспективите за работа след това, зависят от избора ти на професия.
Всичко не само не е толкова просто, колкото изглежда, но и просто не е така.
Аватар
Yahoo!
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 12:06 pm

Мнение от Yahoo! »

Optimist Creed написа:Защо се спотайвате, хора? Отговорете на човека!
Забрави магическата думичка ....
"I want to know God's thoughts; the rest are details."
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

За съжаление страхът трайно се е настанил във форума. Правилно се каза, всички се спотайват вече, защото никой не е луд колкото мен за да се подложи сам на присмеха, подигравките, обидите и явната злоба от страна на "успелите" и "честните данъкоплатци".
Понякога наистина си мисля, че наистина демокрацията не е за всеки. ;) :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Linko написа:За съжаление страхът трайно се е настанил във форума. Правилно се каза, всички се спотайват вече, защото никой не е луд колкото мен за да се подложи сам на присмеха, подигравките, обидите и явната злоба от страна на "успелите" и "честните данъкоплатци".
Понякога наистина си мисля, че наистина демокрацията не е за всеки. ;) :)
тук не си прав - обучението платено от CLE е свързано с две състояния :
1. безработица
2. социал
Доколкото съм чувал е трудно да се доредиш до одобрение от агента си и може би затова няма много опит във форума ;)
Аватар
Yahoo!
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 12:06 pm

Мнение от Yahoo! »

poumpy написа:
Linko написа:За съжаление страхът трайно се е настанил във форума. Правилно се каза, всички се спотайват вече, защото никой не е луд колкото мен за да се подложи сам на присмеха, подигравките, обидите и явната злоба от страна на "успелите" и "честните данъкоплатци".
Понякога наистина си мисля, че наистина демокрацията не е за всеки. ;) :)
тук не си прав - обучението платено от CLE е свързано с две състояния :
1. безработица
2. социал
Доколкото съм чувал е трудно да се доредиш до одобрение от агента си и може би затова няма много опит във форума ;)
Не той, а ти не си прав (но и как да си прав, като вероятно никога не си минавал по този път).

Ето ти сценария :
1. Съпругата работи за 120 000$ на година, съпругът е безработен.
2. Ако агента от СLE реши, че обучението повишава шансовете на Съпруга да си намери работа - одобрява спонсорирането на програмата от Emploi- Quebec.

Това са факти, свързани с личен опит.

А бтв Линко е доста прав в цитата ти ...
"I want to know God's thoughts; the rest are details."
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Yahoo! написа:Не той, а ти не си прав (но и как да си прав, като вероятно никога не си минавал по този път).

Ето ти сценария :
1. Съпругата работи за 120 000$ на година, съпругът е безработен.
2. Ако агента от СLE реши, че обучението повишава шансовете на Съпруга да си намери работа - одобрява спонсорирането на програмата от Emploi- Quebec.

Това са факти, свързани с личен опит.

А бтв Линко е доста прав в цитата ти ...
Което доказва, че обучението, платено от CLE няма нищо общо само и само със социала, което се опитва д ни внуши Linko, като причина за мълчание по въпроса.

Аз това и казвам: хипотезите са две:
1. безработица
2. социал

Моя личен опит беше свързан с безработица в продължание на 10 месеца, през което време си плащах сам обучението ( AFE ), защото програмата ми не се спонсорираше от CLE, което е обяснимо за програма по-дълга от 12 месеца.
Знам също така и за хора, които не са били одобрени от агента в CLE, защото той е преценил така.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

Айде-е-е, вече започнах да внушавам опредлени неща без дори да съм ги казал. :)
Не, наистина почвам да се чувствам като в някакъв театър на абсурда.
Нищо не внушавам, poumpy, само констатирам защо хората си мълчат. И ако за теб е срамно само да си на социал а не да си и безработен, то някой друг не прави ралика. Да не говорим, че тук си присмиват за стара кола, ниски доходи, живеене под наем и т.н. та какво остава за това, че си опрял до програмите на CLE-то.
Ти наистина ли не ги виждаш тези неща?
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Linko написа:Айде-е-е, вече започнах да внушавам опредлени неща без дори да съм ги казал. :)
Не, наистина почвам да се чувствам като в някакъв театър на абсурда.
Нищо не внушавам, poumpy, само констатирам защо хората си мълчат. И ако за теб е срамно само да си на социал а не да си и безработен, то някой друг не прави ралика. Да не говорим, че тук си присмиват за стара кола, ниски доходи, живеене под наем и т.н. та какво остава за това, че си опрял до програмите на CLE-то.
Ти наистина ли не ги виждаш тези неща?
не е спамно да си на социал и никога не съм го казвал. Ако се наложи, това е крайно решение. Срамно е, тоест некоректно да си на социал и да бачкаш на черно и така години наред, за да не се минеш " да им плащаш данъци на тея". Срамно за личностното ни развитие.
Безработицата е програма, за която всеки работещ си плаща, тоест това е застраховка и не може да се сравнява с горното.
Аз много отдавна не плащам данък обществено мнение. ;)
Пак разводнихме темата - sorry :oops:
Аватар
Optimist Creed
Мнения: 325
Регистриран на: Пет Май 21, 2004 11:40 am
Местоположение: Вече далеч от Quebec :-)

.

Мнение от Optimist Creed »

За заплащането съм чувал ,че е към 900 $/месец т.е. ако да кажем през месеците на шумаж получаваш от Сървис Канада 600 $ , то Амплоа кебек ти добавя към 300 $.
Когато шумажа ти свърши, Амплоа кебек ти дава цялата сума от около 900 $ докато ти свърши курса.
Хайде, смело напред - науката е слънце .
П.С. И внимавай какъв курс ще си избереш , щото ... после може цял живот това да работиш. :beer: :wink: .
niki477
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Дек 23, 2007 7:36 pm

Мнение от niki477 »

Аз започвам на 16.02 такова обучение.Специалността е Technicien juridique .Emploi Quebec ми насрочи среща с агент,който ме изпрати на ориентиране в една компания,след което въз основа на рапорта на слжителката ,подписахме договор.Сумата която ще получавам е 900 долара ,плюс по 20 на седмица за транспорт,ако имаш дете плащат и разходите по детската градина.Вярно,че моят агент беше много готин,тъй като ми даде разрешение за записване ,преди още да е видял рапорта,но това е до човек.По-лесно одобренето става ,ако избереш специалност близка до това ,което си учил(завършил ) в БГ.С тоталната преквалификация е по-сложно ,поне така ми каза той.Успех.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Мнение от kapitan »

и аз знам за такава сума горе-долу,само,че зависи дали си сам и дали си на социални помощи или на безработица.ако си на социални помощи за само човек,до колкото можах да разбера плащат сумата по помоща за социала на месец за сам човек,тоест 588,92$/месец/социал ,плюс по 45$ на седмица за присъствие,плюс месечна карта за транспорт по 16$ на седмица.Това е за сега,не знам дали има промени?!.Според мен това прави,около 832,92.не знам дали ти е вярна информацията,защото има разлика м/у 832,92 и 900 и от горе.С две думи плащането е същото както при социални помощи и добавката за посещаване на курсове по френски.Като чели въпроса стана технически,ама аз така го зададох и сега си мисля,че ''честните данъкоплатци'' ще нададат вой,ама на мене не ми пука,отговарям ти да сравним информацията.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Мнение от kapitan »

Успехи и на теб!Благодаря на всички изказали се по темата!
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Мнение от kapitan »

Пак съм аз.Имам няколко доуточнения,разбира се към тези от нас,които се интересуваме от въпроса.Днес говорих отново с агентката си и се оказва,че съм прав в информацията.
За тези от кандидатите за такова обучение,които са на социални помощи и до сега никога не са били на помощи за безработица в последните 3 години,финансирането от страна на Emploi-Quebec,е запазване на социалните помощи,получават се и по 45$/седмица за присъствие,16$/седмица за разходи за транспорт.Тази програма се плаща от фондовете на правителството на Квебек.
За тези,които са били на помощи за безработица,те получават по 220$/седмица и разходите за транспорт,но без социални помощи или др.плащания.Това била програма,която се плащала от федералните фондове.Ако имаш дете/ца/поемат се разходите за детска градина.
Преди започването на самото обучение се подписва договор м/у кандидата и Emploi-Quebec,за финансовата част и др.ангажименти.Хубавото тук,е,че няма никакъв ангажимент за кандидата да връща средства,ако незавърши по неизвинителни причини.Няма никакви лихви,връщане на пари.
Поемат се автоматично всички разходи по записването и обучението на кандидата от Emploi-Quebec ,както и учебниците и материалите и до 45$ поемат разходите на кандидата по обучението.Примерно за тетрадки,химикали и тн......срещу фактури.
Слагам тази информация за да бъда максимално от полза,защото е факт,че има различни програми за финансиране на подобно обучение и има разлика в плащанията.По принцип агентите лесно получават информация,те направо си я имат,за това какъв е статута на кандидата и каква ще е неговата програма.Моята агентка направо ме пита дали съм на социални помощи или съм получавал безработица.Понеже я питах,тя ми обясни разликата.
Мисълта ми беше да питате,да се интересувате,за да не стане грешка,защото истината е,че има разлика в плащанията.Разбира се,това е работата и задълженията на агентите,но аз нямам вяра на пълния им професинализъм и гледам винаги да си питам.
Толкова за сега.Дано съм бил полезен.
Публикувай отговор