Аре да слагаме кисело зеле ...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Marginal39

Аре да слагаме кисело зеле ...

Мнение от Marginal39 »

Кво мислите, рано ли е още?
& как се казваше сорта зеле който става?
Стилиан ми беше казал ма забравих.
Вие от каде купувате ващо?
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mima++ »

Аз днес сложих карфиол,моркови,малко зеле,чушки и бамя на туршия, много я уважаваме, а пък и става бързо. А за кисело зеле ще помисля, но миналата година го купих от пазара Жан Талон, взех няколко + една лилава. Мале какъв сок убиец стана, като вино :lol: :lol: , и сърми правих и на салата ядохме /макар че за първи път правих такова нещо сама,поради липса на баба :oops: :D / :beer:
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Миме, туршията е ясна, ние имаме туршия целогодишно, ма зелето не стаа през топлия сезон (е сега да умират от завист тия които са избягали от студа).
Та, на мене ми казаха че не трябва да се слага преди октомври и чакам с нетърпение, още повече че съм спретнал специална бъчва която чака в зимника и съм и сложил кранче от долу за по удобно преливане (вместо смучене с разни маркучи).
:beer: :beer: :beer:
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mima++ »

:thumbsup: :beer2: Само така, нека ни завиждат за студа, туршиите и киселото зеле :wink: :lol: :lol:
iveta333
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 3:20 am
Местоположение: Montreal

Мнение от iveta333 »

Аз си правя кисело зеле постоянно-в една 3л. кофичка от сирене го режа,сол и вода, и за една седмица е готово на терасата.Готвя и пак зареждам и така цяло лято :lol:
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

iveta333, в буркан ясно че става, ма в каца цяло зеле не става през топлия сезон щото се скапва ...
Аватар
fe_ya
Ефирна
Мнения: 557
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:19 am
Местоположение: извън Монреал...
Обратна връзка:

Мнение от fe_ya »

Оптималната температура за втасване на зелето е около 17 градуса - поне така пише по книжките. Така че за Канада май в момента е най-правилното време за втасване на зеле - после ще му е много студено направо ледено. Въпроса е къде ще го съхраняваш след като втаса щото за тогава вече ще му трябва по-студено иначе вкисва и се смива :? .
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Мерси за информацията fe_ya.
Аз имам зимник така че относно ниската температура няма да е проблем.
:beer: :beer: :beer:
Аватар
fe_ya
Ефирна
Мнения: 557
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:19 am
Местоположение: извън Монреал...
Обратна връзка:

Мнение от fe_ya »

Съхранение след втасването 4-6 градуса - не знам каква ти е температурата в зимника ама аз си купих хладилник за целта :lol:

Я като сме подхванали зелето - да предъвчем и мръвките - кой какво прави за мезе, салатка и други от сорта??
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Е, как кой кво ???
Купуваме яка луканка от Стилиан ...
Petrova_bs
Мнения: 215
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 7:12 am

Мнение от Petrova_bs »

Ние ще го слагаме (зелето де) около 1 октомври. Името на сорта не го знаем - разпознаваме си го :roll:
Абе, да питам някой да е намерил бидон в Монреал?

П.П. След втасване ние си го затваряме в буркани и стерилизираме за капачка.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Сорта е Савой.
Не ме кефи да го слагам в квото и да е, правиме го в бидона, след като стане само вадиме зелка по зелка и стой та гледай кво стаа ...
Petrova_bs
Мнения: 215
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 7:12 am

Мнение от Petrova_bs »

правиме го в бидона
Ей точно това чудо търся :lol:
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Petrova_bs написа:
правиме го в бидона
Ей точно това чудо търся :lol:
За съжаленине не мога да ти помогна, подарък ми е от Стилиан.
Се пак, мисля че в ресторантите хвърлят бая хубави бидони в които получават туршии, кисели краставички и т.н.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Петрова , точно преди година пуснах тема ,,Бидон за кисело зеле ,, и дадоха хората инфо за Мтл , ако по -те устройва южният бряг и на него мярнах наскоро.
Публикувай отговор