Има ли дискринация в Монтреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
radost_var
Мнения: 44
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 9:59 am
Местоположение: montreal

Има ли дискринация в Монтреал

Мнение от radost_var »

Здравейте! Аз все ощене съм запоРнала да си търся раБота, но от информацията която съБрах разБрах, 4е има дискриминация т. е не ни вземат на раБота Ако става въпрос за оБща раБота - няма проБлем, намира се, но когато запо4неш да си търсиш по професията има доста трудности. Дали, ако си приравним дипломите, изкараме нужните курсове, влезем в ордертие, имаме шансове да си намерим раБота. Какво е вашето мнение по въпроса?
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

И аз навремето така събирах информация и слушах кой какво ми казва, та загубих година и половина ценно време...
Вместо да задаваш въпроси, опитай са да вървиш по твоята собствена пътечка. Дори да се окаже, че сме с еднакви професии, твоята история ще бъде уникална и неповторима (т.е. няма да е като моята или на който и да е друг).Т
Това за дискриминацията кой ти го каза? Ти уверили се че е истина от собствен опит? Вероятно една от информациите ти е, че задължително трябва да си търсиш работа за минимална работна заплата, защото никой няма да ти даде повече като новопристигнал...?
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
miko
Мнения: 305
Регистриран на: Вто Дек 23, 2003 12:52 am
Местоположение: Montreal

Мнение от miko »

Дискриминация има, ако не можеш да обелиш две думи на френски или английски. Ако си добър специалист и се оправяш с езиците не виждам място за притеснение.
KVS
Мнения: 463
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:16 pm

Мнение от KVS »

Дискриминация няма. Ако си завършила училище тук, знаеш двата езика, имаш 3-5 години екпирианс и имаш кебешко име - нямаш никакъв проблем.
Избийте балъците и тарикатите сами ще измрат!
kurta007 написа: Жени ,ти щом мислиш/макар да стана ясно че не ти се отдава много/ ...
mwanza написа: ако си на социал и деливъри си там форевър.
M@ria
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Юли 31, 2003 5:00 am

Мнение от M@ria »

Със сигурност ще срещташ навсякъде дискриминация след като си събрала 'необходимата информация' и то без да запо4не6 да търсиш работа. Леля Екимка много хубаво го е казала. Абстрахираите се от мненията на другите, набележете си целите и дерзаите. А и нещо важно според мен, отиваики на интервю опитаите се да скриете от погледа си ' Табарнак тъп, аз знам че ще ме дискриминираш сега'. Защото не е приятно да вземеш в екипа някои, които има надменно и враждебно отношение.
Относно дипломи, курсове и т.н. аз считам, че наи-краткия път тук е каналния ред. т.е. ако е необходимо за да упражняжате желаната професия - направете го. По мои наблюдения - опитите за заобикаляне удължават пътя.
Не приемаите мнението ми за заяждане, просто исках да кажа - променете настроиката си и нещтата ще започнат да се нареждат.
TarikMom
Мнения: 52
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 9:14 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от TarikMom »

Не, няма дискриминация - но трябва поне да си квалифицирана за работата, за която подаваш. Тоест ако се изисква френски, а ти не го владееш, естествено че няма да те наемат - и това няма да е дискриминация.
Тук сме от по-малко от 2 месеца и мъжът ми вече работи по специалността си - владее и двата езика, има американско образование, няма стаж по специалността.
Аз не говоря френски, така че не си търся работа по специалността, защото обикновено се изисква, а нещо странично докато науча езика.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Дискриминация е грозна дума. Всъщност става дума за селекция. Ако за същото работно място има кандидат с тукашна диплома, с местен опит, владеещ перфектно езика... гориш.
Шансът ти е да започнеш с по-неатрактивен пост, за които обикновенно няма местни кандидати. Натрупай няколко месеца опит преди кофито, пък после хем препоръка от тукашна фирма, хем някакъв френски.
Другия вариант е да минеш на социал, да бачкаш на черно и да ревеш колко си дискриминиран.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

Личен опит:
1. Стаж в голяма държавна (и много, много франкофонска) фирма. Мениджър и колеги - само квебекви
2. Първа работа - мултинационална компания, англофонска среда, нае ме румънски мениджър, местните бяха двама от 60 души.
3. Втора работа - много голяма канадска фирма, средата в Монреал беше напълно двуезична (без превес на някой от езиците), мениджър кебекуа, колеги - местни, повечето англофони, но разбира се всичките двуезични
4. Трета работа - много голяма чисто кебешка фирма, работен език френски, английския е само в документацията и то ако клиентът го изисква. Мениджър кебекуа, колеги - само франкофони.
За всички тези неща съм минал сигурно около 30 интервюта. Трябва им човек с нужния опит и квалификация, харесваме се, вземаме се. Туй то.
Веднъж ме измести един китаец, защото беше служител на фирмата. Имах възможност да работя по-късно с него - беше поне на моето ниво, ако не и по-добър.
Сами преценете дали има дискриминация.

П.С. Говоря и пиша на двата езика, имам ясно изразен славянски акцент и склонност към прости изречеия с цел избягване на неясноти в комуникацията :)
Последно промяна от c200 на Пон Мар 24, 2008 3:41 pm, променено общо 1 път.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

зависи от професията и от политиката на фирмата.
мой познат завърши тук медии с английска филология,перфектен френски и японски.две години по радиа и телевизии никъде не го обръснаха ,даже не го взеха поне за проба ей така като екзотика .накрая му писна от унижения и сега е голям шеф в една Бг. телевизия.
в транспортния бизнес например има компании които предпочитат само местни ,на други трудно се доверяват и ако случайно допуснат чужденец го правят на маймуна и рано или късно се маха.
има обаче други компании ,например като моята в която предпочитат чужденци,чуят ли за местен бягат като дявол от тамян щото са по малко работливи и по приказливи.
за топлите места на държавната ясла е ясно :D
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

bateto написа: има обаче други компании ,например като моята в която предпочитат чужденци,чуят ли за местен бягат като дявол от тамян щото са по малко работливи и по приказливи.
Е ка да ти поверва човек като си заседнал в работен ден в форума?
Кога ги праиш тия 50 часа на седмица зад волана, като поне 80 си в форума?
:D

P.S. Чакай че май се изложих. Днес работен ден ли е Quebeshko?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

ми днес е транкил,половината фирми са затворени.свършихме в 2. :D
иначе от 6,30-7:00 до 16:30 :o
ninka83
Мнения: 920
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 11:22 pm

Мнение от ninka83 »

bateto написа:ми днес е транкил,половината фирми са затворени.свършихме в 2. :D
иначе от 6,30-7:00 до 16:30 :o
Батето днеска е транкил, така ли ? :wink:
Аватар
totev
Мнения: 1431
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 5:31 am
Местоположение: Кралството

Мнение от totev »

дискриминация има навсякъде, но е временна след като натрупаш опит дори може да се окаже и положителна за теб. Благодарение на дискриминацията и лично мои заслуги имам работа, не съм в Канада, лично мнение
...мразя мастика без айрян...
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Какви тъпи и наивни въпроси, да не вярваш че човекът е стигнал някакси до Канада. Докато си кандидатствала форума не си ли чела? Или изведнъж много болезнен стана въпроса? Мисли си от разстояние че тук се говорят празни приказки, но те сплашиха сериозно на кофи-то? :lol:

Като ти гледам постовете, има вероятност да си ми колежка...И в този случай, дискриминацията ще е МНОГО преди да стигнеш до търсене на работа. :lol:
KVS
Мнения: 463
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:16 pm

Мнение от KVS »

Както казва една позната - най-големият ни плюс е в цвета на кожата...
Избийте балъците и тарикатите сами ще измрат!
kurta007 написа: Жени ,ти щом мислиш/макар да стана ясно че не ти се отдава много/ ...
mwanza написа: ако си на социал и деливъри си там форевър.
Публикувай отговор