Обратна емиграция

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Обратна емиграция

Мнение от Jim »

http://programata.bnt.bg/node_103/node_ ... 29_2008__1


Нашата бивша съгражданка от Монреал Лили Големинова се завърна в София миналата година. В предаването "Аз се завърнах" - тя запознава широката българска публика с проблемите на обратната имиграция. Предполагам че изнесената от нея информация би била полезна за онези, които се колебаят или са решили да се връщат.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Обратна емиграция

Мнение от optics »

Jim написа:http://programata.bnt.bg/node_103/node_ ... 29_2008__1


Нашата бивша съгражданка от Монреал Лили Големинова се завърна в София миналата година. В предаването "Аз се завърнах" - тя запознава широката българска публика с проблемите на обратната имиграция. Предполагам че изнесената от нея информация би била полезна за онези, които се колебаят или са решили да се връщат.
Не съм съгласен с Лили по два въпроса - че как ще се чувствува детето в България можело да повлияе на решението. Ако нямаш работа в Канада и си принуден да се върнеш, как ще се чувства детето не може да ти повлияе особено.
Второ: имаше нещо " частно училище...можете да си го позволите, все пак вие се връщате от чужбина" -- тоест митът за пълните дисаги с пари които носи всеки който се връща.

Нататък в предаването се говори за вземане на изпити, къде се отива, какви мъки по чиновници... Добре. Но не става ясно, какво правим ако детето просто не вземе изпитите. Може ли едно дете да го върнем няколко години назад в системата ? Щото то няма да знае бъкел от българска история и география например, а дори и за природните науки и математиката има големи разлики.
Аааа, може.. по-нататък казаха за дете на възраст за 7-8клас което било върнато в 5-ти.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Не съм съгласен с Лили по два въпроса - че как ще се чувствува детето в България можело да повлияе на решението.
Разбира се че влияе. Нито един родител не би искал да опропасти живота на детето си. И ако говорим за малко трудна, но възможна адаптация на ученици в по-малки класове, то за деца пред завършване на средно образование, след завършване и пред кандидатстване, адаптация е просто абсурдна.

Този, който е решил да емигрира с по-голямо дете, трябва да си дава ясна сметка че само след няколко години ще стане "крепостен" роб на системата на обучение тук и няма връщане поне до окончателно завършване на образованието на детето. :roll:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Joy,
не се изразих достатъчно ясно.
Естествено че всеки мисли най-доброто за децата си.
Имах предвид, че когато ситуацията загрубее до ниво свиреп глад, тогава възвишени въпроси за как ще се адаптират децата в училището (там където има все пак за ядене) остават на заден план. Това е в сила за коя да е посока на миграция.
Аватар
Amental
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 11:04 am
Обратна връзка:

Мнение от Amental »

за пореден път се убеждавам че гледането на телевизия е вредно,,,

доста пошла и плитка пропаганда.... ама то какво се чудя
за плитки хора - плитка пропаганда :?
DCS-15.03.08
Accuse - 10.04.08
Interview-16.06.08 ОК
Букурещ - 10.07.08
Баркодове - 04.08.08
Медицински - 21.08.08
OK - 18.09.08
Покани за виза - 20.10.08
06.11.08г. - ВИЗИ !!!Изображение
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Егати Славянската безметежна бюрокрация.

София е България, това е известен факт. Ако си се върнал в по-малък град, обаче, който да няма Регионален Инспекторат ще чакаш с месеци и ще пътуваш нагоре надолу с изменено лице, за да си поговориш с чиновник, чиято работа е само да предаде твоите документи до министъра и когато получи отговора да ти го върне обратно. Или, по-вероятно, тези от по-малките градове не се връщат ...

Това, че СССР е по-равен от Канада не подлежи на съмнение за никого и за това, децата идващи от могъщата страна, не полагат изпит.

Никъде не чух изискването детето, идващо от чужбина, да направи здравни прегледи. Явно чиновниците са сигурни, че която и да е зравна система на тази планета е по-добра от Българската и няма никакъв риск за аборигените.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

мен ме накефи оназ лелка от Инспектората дето каза,че няма гаранция че детето знае повече френски/английски ако ли да се е върнало от Канада, от техните ученици дето учили по незнам каква си система :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

http://e-vestnik.bg/3320
Обратна емиграция - само насила ...
Интересно четиво :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Странна история , гледай ти БАН какви чеда ражда :shock:
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

То и БАН има задна вратичка :), днес четох едни коментари за едно 26 годишно девойче, заместник кметица на Пловдив, майка - върла адвокатка, баща шеф на ГЕРБ, та един човечец каза, от любовкарство (нов термин :) ) и шуробаджанащина до къде стигнахме ... Сега фамилията чака да пристигнат европари за инфраструктурни проекти, (които девойчето съпозедли ще оценява :lol:) за да ги налапа всичките ...
Майко мила :cry: ... Като че ли не стига че Пловдив е точно след Севлиево по инвестиции ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

sasho71 написа:мен ме накефи оназ лелка от Инспектората дето каза,че няма гаранция че детето знае повече френски/английски ако ли да се е върнало от Канада, от техните ученици дето учили по незнам каква си система :lol:
Оо, да, това е върхът! Обаче повече ме изуми самосъзнанието на чужбинските българи, завръщащи се в България, че българската образователна система е с много по-сериозно обучение, за сметка на "олекотената" учебна програма в Канада :wink:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

ъх ,каква само сърцераздирателна история.тая е голямо менте ,ама да е жива и здрава и да си направи далаверата,а на балъците дето и вервеат :wave2:
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

krimon написа:
sasho71 написа:мен ме накефи оназ лелка от Инспектората дето каза,че няма гаранция че детето знае повече френски/английски ако ли да се е върнало от Канада, от техните ученици дето учили по незнам каква си система :lol:
Оо, да, това е върхът! Обаче повече ме изуми самосъзнанието на чужбинските българи, завръщащи се в България, че българската образователна система е с много по-сериозно обучение, за сметка на "олекотената" учебна програма в Канада :wink:
Нещо преувеличавате. Никъде подобни неща не са споменавани.
За езиците ако не се лъжа казаха, че не е правило, че завърналото се дете знае по-добре. Което е самата истина. Хора се завръщат по всяко време на емигрантството си. Много деца за една година време дори да схващат разговорния език, съвсем не е задължително да знаят граматика и правила. По един начин учат децата в България и по друг тези тук.

Бате, по какво съдиш че е измислена историята? Мен лично въобще не ме учудва. Местната полиция се занимава с кокошкарски истории, не и с истински престъпления.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

е не могат да те приберат ей така в какамангата ,ако си си стоял мирно и тихо.еле ,ако пък си със заповед за депортация отдавна да са те качили на аероплана ,а не да им висиш 95 д. на ден цели 8 месеца.тая май се е набутала да подправя документи или нещо от тоя род и трябва да се радва ,че само с това се е оттървала :wink:
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Joy написа:Бате, по какво съдиш че е измислена историята? Мен лично въобще не ме учудва. Местната полиция се занимава с кокошкарски истории, не и с истински престъпления.
абе много "натуралистична" е написана таз история. Хареса ми как обяснява, че тоалетната и "засмуквала" задника и най-вече как пазела двете съкилийнички, докато те се "любели" :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Публикувай отговор