въпрос за име на малка госпожица

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

въпрос за име на малка госпожица

Мнение от vio »

Здравейте,

Имам следния въпрос:

Наши познати скоро пристигат от БГ, но очакват бебе и са изправени пред следната дилема: както се очертава бебето ще е малка госпожица, а в Квебек при раждането знам, че момичетата не могат да получат фамилно име –ова, освен ако не вземат рожденото име на майката. С други думи – таткото е Иванов, майката при раждането си е Петрова, но след брака си е сменила името на Иванова. Сега младата госпожица искат също да носи името Иванова, но се оказва, че по законите на Квебек може да е или Иванов – на баща си, или Петрова – по моминското име на майка си. Естествено за нас българите такъв вариант не е особено приемлив, та въпросът ми е има ли някакъв начин детето да вземе все пак фамилията Иванова – при положение, че майката по всички документи вече също е Иванова? В краен случай как стои въпроса в другите канадски провинции. Ако кацнат в друга провинция и бебето се роди там ще може ли да вземе името, което искат родителите – Иванова. Проблема е, че хората нямат познати в другите провинции и предпочитат да дойдат в Квебек, та ако има някакъв начин да се разреши този проблем тук, моля да споделите?

Благодарности от сърце!
kristie
Мнения: 115
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 12:40 am
Местоположение: Montreal, St.Laurent

Мнение от kristie »

Според изискванията на Квебек, детето трябва да носи фамилията или на бащата, или на майката, или комбинация от фамилиите на двамата родители с тире. Проблемът възниква от факта, че на здравната карта майката е с моминската си фамилия и когато бебето се окаже девойка, за квебекарите фамилия Иванова е различна от фамилия Иванов. Та решението е просто, в момента в който се изпраща декларацията за раждането на детето, за да избегнете по-нататъшни обяснения слагате копие на акта за граждански брак на родителите и превод съответно и изрично маркирате с маркер реда в който се казва, че жената приема фамилия Иванова и оттам нататък за малката госпожица не е проблем вече да бъде с фамилия Иванова. Това из мемоарите на една минала вече по този път успешно при това :wink: .
Ако имате още въпроси, питайте :?: .
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Мнение от DIMELBE »

И ние направихме абсолютно същото - изпратихме копие от свидетелството за граждански брак и копие от резидентската карта на мен - майката, и едно придружително писмо, в което обяснихме колко важна за нас е тази подробност - буквичката "А" накрая :D !
Така че, нека не се притесняват вашите приятели - КЪСМЕТ И ЗДРАВЕ ИМ ЖЕЛАЕМ!!! :beer:
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
Аватар
Agi
Мнения: 369
Регистриран на: Сря Ное 05, 2003 3:38 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Agi »

При мои познати майката беше запазила бащината фамилия и добавила мъжовата с тире, Петрова-Иванова. Като им дойде госпойцата на тоя свят нямаха никакъв проблем да и сложат Иванова като фамилия.
People they come together
People they fall apart
No one can stop us now
'Cause we are all made of stars ...
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Мнение от vio »

Благодаря ви много за отговорите – мисля, че вече е ясно как трябва да се действа, въпреки, че според официалната информация няма практическа възможност, явно нещата стават. Това ни беше необходимо да знаем.

И още един въпрос – по-скоро от любопитство, защото не стои като проблем. По принцип децата тук имат собствено и фамилно име, а как стои въпроса, ако искам детето ми, родено тук да има три имена – собствено, бащино и фамилно, както си е по закон в БГ? Бащиното име не може да мине нито като собствено, нито като фамилно, с чертичка към първото. То си е отделно име, за което тук няма предвидено никакво условие? Някой с деца родени тук пробвал ли е да им даде три имена? И може ли в БГ акта за раждане детето да си има три имена, при положение, че БГ акта се издава на базата на тукашен такъв, в който фигурират само собствено и фамилно име?

Май ще е полезна тема за много бъдещи родители тук в Квебек. Не знам дали тези парадокси важат и за другите провинции – моля някой с опит от другаде да сподели!

Благодаря на всички настоящи и бъдещи мами и татковци и много здраве и успехи за дечицата, пък каквито и колкото имена да носят!!!! :D :D :D
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

не сме пробвали да даваме бащино име в Кебек, а в Бг ако и акта за раждане да се издава на база кебекарския по закон хората имат и бащино име и детето ни беше записано по българските правила. тоест ако един ден му извадя и български паспорт ще има разлика по име с канадския.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

В Онтарио записваш фамилното име, а след това имаш право на няколко собствени, пише surname(s) :) на сертификата. Така че го написахме Алекс Ангел, без черта, като Мария Антоанета :). Макар че Ейнджъл тук е женско име, понякога като търсят мъжа ми да му продават нещо доста се разочароват че е мъж, а не някоя стриптизъорка :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
kristie
Мнения: 115
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 12:40 am
Местоположение: Montreal, St.Laurent

Мнение от kristie »

Моята девойка си е с три имена. Няма никакъв проблем за това. Фамилия, собствено и още едно собствено име или тъй нареченото мидъл нейм.
free
Мнения: 89
Регистриран на: Нед Апр 10, 2005 12:51 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от free »

Точно така . Нашето бащино име тук може да се даде като второ prénom, без тире. Местните кебекари имат в актовете си по 7,8... Нашето момиченце ,родено в Монреал преди няма и 4 месеца :D , си има бащиното име и фамилията на -ова. За фамилията трябваше да се изпраща брачното свидетелство( не стана само с резидентска карта и обяснително писмо), но резултатът е налице.
Публикувай отговор