Канадско образование---работа?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
LuboSlav
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:18 pm

Канадско образование---работа?

Мнение от LuboSlav »

Здравейте на всички!
Мисля че темата, която отварям е интересна.
Пък и не намерих подобна във форума.
Чудя се какво да правя. Вече подадох над 80 CV в моята област, а получих покана само за едно интервю и то в гр. Квебек (бррррр... :cry: ). Мои познати ми казаха че една от причините за този неуспех е, че работодателите изискват канадско образование. Аз имам над 6 години стаж по специаността в БГ. Ако завърша подходящо канадско образование сте си намеря ли работа. Искам да кажа голям ли е процента на емигрантите с придобито канадско образование, които си намират работа. Каква е стистиката.
Благодаря на всички! :D :beer:
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Малко резюмета си пращал. От опита ми в кандидатстване за работа, от 10-15 резюмета на ден може да имаш максимум едно интервю. Все пак зависи от късмета. Говоря за резюме преработено да отговаря на обявата.
От първите може би 200 резюмета не получих нито едно обаждане.

Според мен проблема не е в "канадското образование", а в "канадския опит". Като си поблъскаш още малко главата ще разбереш каква е цаката. ;)
aseto

Мнение от aseto »

Здравей, ЛюбоСлав.
Може да не съм прав относно това, което пиша и ако мислиш, че е така, не му обръщай внимание. Прави ми впечатление, че голяма част от хората, които искат да получат някаква информация, просто не знаят как да попитат. Например един човек пише:" Търся си напразно работа по моята специалност (без да се посочва каква е специалността), трудно ли се намира работа и каква е статистиката (без да се определя каква работа се търси, дали човекът е пристигнал в Канада или кандидатства от България)". Друг си търси кола 2000-2001 за 2800$ и т.н., примери много. Разбирам, че за хора, които са отраснали в България е трудно да бъдат прями и да казват нещата с истинските им имена. Някак все ни се иска, макар и да сме в нужда, да представяме нещата по-добре, отколкото са реално, просто, за да не се излагаме. Ако някой се опита да даде съвет, най-често отговорът е "Ти мен не ме учи".Пустата българска гордост. Като чета американски или канадски форуми, нещата са много по-различни. Там примерно човек, който иска да получи съвет пише следното :"Търся си електрическа самобръсначка, защото съм на 20 години, а имам акне, лицето ми се зачервява и не изглеждам добре. Тоест търся си начин да се бръсна , без да си раздразнявам кожата. Не ме интересува доколко гладко бръсне самобръсначката, важното за мен е да не дразни кожата.Лекарите определят кожата ми като ................ Не се интересувам от екстри на самобръсначката,марка, няма значение колко бързо се зарежда батерията. Мога да отделя толкова пари......Ще съм благодарен ако дадете съвет." Този човек получава стотици отговори, всички от които са добронамерени, много са написани от хора с подробни проблеми, спомням си, че дори имаше един дерматолог, който даде подробен безплатен съвет. Ако българин има подобен проблем, ще напише :"Търся си самобръсначка". Познайте какви отговори ще получи.
ЛюбоСлав,пак повтарям ако не ти харесва това, което съм написал, просто го игнорирай. Мисля си, че за да получиш информацията, от която се нуждаеш, трябва да конкретизираш въпросите си. Мога да ти напиша подробно за това, как тук понякога се налага да се смени амплоато, за да се адаптираш към местния пазар на труда, но това можеш да го прочетеш и в друга тема, разисквано е много пъти. Освен това има разлика дали опитът ти в България е като програмист, като лекар,като треньор по джудо и т.н.
Желая ти успех!
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от zaia »

Вярно, че не пише къде си.. Както и да е, и аз застъпвам тезата, че ги вълнува повече "канадския опит", отколкото "канадското образование", но може би зависи и от професията. Мъжът ми е програмист и не ги вълнуваше нито канадски опит, нито образование, питаха го какво може, някои му пращаха тестове да прави..и почна работа. Мен като ме викаха на интервю ме питаха къде съм работила преди..ама в Канада? Викам тц, нямам стаж в Канада. А доброволен труд някъде тук? Не. И накрая вече почти отчаяни - а в някоя църква не ходиш ли, с някой пастор да говорим?? Най-накрая кандисаха и ме викнаха на интервюто и казаха, че не ги касае къде съм завършила, а какво мога и дали съм го вършила в Канада.
Продължавай да пращаш, подобраявай резюмето, отиди в някой център да го погледнат, може да дадат някой съвет, да ти покажат примерни (ако не си го направил вече). Успех!
LuboSlav
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:18 pm

Мнение от LuboSlav »

Аз досега не съм изпращал резюмета не че нямам..., но ако в това е проблема сте пробвам и с него.
Наистина има логика това за професията и специалноста. Моята професия е свързана с нормативи, които са различни за различните държави. Аз съм строителен инжинер, но си търся работа, като техник тъй като има повече работа. Може би в моя случай трябва да завърша канадско образование, за да се запозная с тукашните нормативи.
Но може би и други хора ако дадат мнение ще стане по-ясно.
А иначе за сега сме в Монреал.
Благодаря за отговорите!
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Канадско образование---работа?

Мнение от analgin »

LuboSlav написа:Здравейте на всички!
Мисля че темата, която отварям е интересна.
Пък и не намерих подобна във форума.
Чудя се какво да правя. Вече подадох над 80 CV в моята област, а получих покана само за едно интервю и то в гр. Квебек (бррррр... :cry: ). Мои познати ми казаха че една от причините за този неуспех е, че работодателите изискват канадско образование. Аз имам над 6 години стаж по специаността в БГ. Ако завърша подходящо канадско образование сте си намеря ли работа. Искам да кажа голям ли е процента на емигрантите с придобито канадско образование, които си намират работа. Каква е стистиката.
Благодаря на всички! :D :beer:
1.За да получиш помощ първо трябва да подадеш достатъчно информация!
2.CV-то ти трябва да е направено така, че да впечатли човека който иска да наеме някого на работа.
3.Завършването на канадско образование, не е фактора от който ще зависи твоето наемане на работа :idea: (аз много пъти ТУК съм писал, че който си го може, го може независимо от това къде го е учил) за пример ще ти дам, че при нас работи една госпожа от Аржентина, която е завършила френска литература там, а при нас прави архива на сървърите. Ако се загледаш ще видиш и доста хора от форума, които са учили, а следствието от това са само натрупани задължения към държавата от стипендии.
4.Език на който трябва да се комуникира с теб ( писмено и говоримо)

ПП Аз съм подавал в Канада само 5 CV-та и на всичките имах покана за интервю.
Успех!!!
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Канадско образование---работа?

Мнение от becks »

analgin написа:

ПП Аз съм подавал в Канада само 5 CV-та и на всичките имах покана за интервю.
аз бях забавил, че всички тук сме намбър уан ;)
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Канадско образование---работа?

Мнение от analgin »

becks написа:
analgin написа:

ПП Аз съм подавал в Канада само 5 CV-та и на всичките имах покана за интервю.
аз бях забавил, че всички тук сме намбър уан ;)
Не съм #1, просто си знам възможностите и винаги съм се опитвал да се разпростирам до там до където те ми позволяват.
Когато нещо не ми се получава винаги започвам да анализирам събитието с "КЪДЕ СБЪРКАХ" и никога не обвинявам другите за това.
becks, хубаво е да четеш всичко което е написано, преди да правиш генерални изводи.
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Мнение от nikolovata »

Моето скромно мнение (и наблюдение) е,
че за да работиш като технолог в строителството, едно колежче по специалността няма да ти е излишно в никакъв случай, шанса да ти признаят доста кредити би намалил времето на учене, ако си добър специалист, има шанс да те препоръча преподавател или да те покани да работиш по негов проект...Пък и номерът (уви!) не е само да си дипломиран специалист, после има ордер, нива според трудовия стаж (местен естествено).

Беше ми попаднала скоро обява на една от водещите за Кебек фирми, която набираше специалисти, ще я постна в понеделник, че списанието ми е в работата.

Успех!

ПС. И не е нормално да получиш една покана за интервю от 80 св-та, има нещо гнило в Дания...
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

На първата консултация след пристигането си в Канада ми казаха, че в Канада работа се търси така, както се търси в България. Аз репликирах, че в България никога не съм подавал резюме и отговорът звучеше - Точно за това говорим.

Добре е да имаш резюме. Има много информация, за това, как да го направиш. Порталът на bgcanada.com е едно от тези места. Има курсове, книги в библиотеките и други такива. Много хора си изкарват хляба с това.

Иначе аз лично се опитвам да си търся работа, основно, но не единствено, с връзки и ходатайства. Не е лесно. Нямам роднини тук, а и българската общност не е в много добри позиции за да предложи добри оферти, на който и да е.
Обичам личният контакт, което значи, че не кандидатсвам в големи фирми, защоте те имат много бариери, докато се добереш до някой, който има властта да назначава.
Утежняващо обстоятелство е и това, че аз не исках да работя това, което съм работил в БГ. Такъв преход без да доучваш е труден, но, с повече късмет, не е невъзможен в Канада.

Подавал съм няколко пъти резюмета (не съм ги броил). Основно по интернет. Имал съм няколко телефонни интервюта - без особен успех. На два пъти, обаче, ми поискаха резюмето и двата пъти заех позицията, за която кандидатствах.

Живота е пред теб. Ти си в Канада, в една от най-развитите провинции. Направи си стратегия за търсене на работа (пращането на резюмета е само един вид стратегия). И ще имаш успех. Най-вероятно, няма да разбереш откъде ще ти дойде.
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

И аз почти като analgin изпратих няколко CV и за 90% от тях получих покана за интервю.

Но преди да почна да разпращам CV се потрудих да си го направя перфектно и да поработя малко като доброволец.

След това беше много лесно.

Не е нормално да изпратиш повече от 10-20 CV и дори и отговор да нямаш. Значи CV-то е гола вода. Не струва, Зеро, нула.
Аз в България на какви CV съм попадал..... трагедия, да ти се доплаче.
Я се стягайте. :D
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
kikimora
Мнения: 54
Регистриран на: Вто Юни 22, 2004 2:27 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от kikimora »

Ех , LuboSlav

пита6 ,но за6то не си разказал как е минало интервиуто ти в гр.Квебек :wink:
Ако има6е доблестта да ми се обади6 след темата за неволите ти в Канада (справка-в темите на LuboK),интервиуто ти в гр.Квебек
може6е да има успех.
4удя се и за6то си сменил ника си (ако се бьркам,това е от болестта ми ,за която LuboK ве4е писа).
П.С. Извинявам се за заместването на някои бьлгарски букви с други символи.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Канадско образование---работа?

Мнение от sasho71 »

analgin написа:Ако се загледаш ще видиш и доста хора от форума, които са учили, а следствието от това са само натрупани задължения към държавата от стипендии.
не можеш да натрупаш задължения от стипендии, оправи си понятията малко :wink: стипендиите не се връщат, те са подарък, и се дават за заслуги.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

За строителен инжинер не ти трябва местно образование. Нормативите не са чак толкова различни. Имаш ли диск с проектите , които си работил преди това? На мен лично това ми помогна . Аз лично си бях направила интернет страница и я разпращах заедно със СВито. Освен това винаги пращах и мотивационн писмо, което винаги променях зависимо от работодателя до който пишех. Ако кандидастваш за техничесака позиция си направи така СВ-то, че да отговаря на тази позиция.
kikimora написа:Ех , LuboSlav

пита6 ,но за6то не си разказал как е минало интервиуто ти в гр.Квебек :wink:
Ако има6е доблестта да ми се обади6 след темата за неволите ти в Канада (справка-в темите на LuboK),интервиуто ти в гр.Квебек
може6е да има успех.
4удя се и за6то си сменил ника си (ако се бьркам,това е от болестта ми ,за която LuboK ве4е писа).
П.С. Извинявам се за заместването на някои бьлгарски букви с други символи.
Ха-ха , оная тема бешеголям цирк.
Последно промяна от IRA на Съб Яну 12, 2008 9:02 pm, променено общо 1 път.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
heat
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 2:14 pm

Мнение от heat »

LuboSlav написа:...Âå÷å ïîäàäîõ íàä 80 CV â ìîÿòà îáëàñò
LuboSlav написа:Àç äîñåãà íå ñúì èçïðàùàë ðåçþìåòà íå ÷å íÿìàì...,
:wink:
Заключено