Какво да сложим в куфарите??

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
mama_kenga

Мнение от mama_kenga »

dart vador написа:Здравей Мелиса!
В никакъв случай не взимайте юргани. Одеяла тип пролет-есен вършат чудесна работа.
Какво си носехме ние: обувки си купихме от Пловдив - специални за туризъм. Доволни сме, е вярно че до сега температурите падаха само до -14 градуса, но обещават да издържат. Якето ми е Diamond от Бг, и то става, но местните са страхотни. По олекотени са и с големи качулки. Това предимство го разбрах при първата снежна буря. Като дойдете, ще разберете за кво иде реч.
Още, кафе; подправки- докато свършат имах време да се ориентирам как са имената им на френски.
Лекарства - каквито ползвате. Дъщеря ми като се изкиха и давам осцолококцинум и проблема спира до там.
Посуда - аз си взех почти всичко и от тук си купих само стъклени чаши.
И не на последно място 3 литра вино, което свърши много бързо :(

Ти наистина ли си носил посуди,кафе, завивки и якета от Бг?
:shock: А чук за пъжоли донесе ли си?
Само за сведение вчера изхвърлих една торба с лекарства с изтекъл срок на годност. Защото бях се вързала на подобни писания във форума как трябва да мъкна антибиотици и животоспасяващи лекарства. Ами НЕ ТРЯБВА и не носете - смисъл никакъв. Ако имате някое хронично заболяване или бещо по-специфично като лечение може да си вземете 2-3 опаковки, докато се ориентирате, ама всичко друго си е живо набутване. Аз донесох един комплект ножове, защото ми бяха скъп спомен, а също и защото бяха от много важна марка и със страхотно качество. Тук едно 200 -250 долара бих платила за тях.
За бога не носете родопски одеяла, възглавници и якета, за кафе да не говорим.
И още нещо - преди да слушате съветите на който и да било прочетете внимателно профила му. Ако видите повече от 1000 мнения бягайте надалече. Има такива пенкилери, че бедна ви е фантазията. Кримон е една от тях, внимавайте!
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от zaia »

Ей, мамо, ми такива като мене, дето се разболяват още във въздуха, какво да правят?:) Добре че си взех антибиотик, витамини и разни други за гърло и нос. Та за подправки и посуди не знам (не готвя), но за лекарствата гласувам с две ръце - не тежат, а могат да са от полза в началото (все пак смяна на климата, часови разлики, умора от полета и разни такива). Не знам как се събира всичко в позволения багаж - хем дрехи, хем обувки, хем речници и книги, та къде тук могат да се вмъкнат юргани, възглавници и тенджери?! Ама то който може, го може :wink:
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Мнение от AnnaR »

Все си мисля, че повечето отговори в тази тема са на хора, работещи от доста време в Канада, а никой не мисли като новопристигнал. Чудно ми е колко от вас още първия месец след пристигането са тръгнали да си купува дрехи, обувки, тигани и т.н. Аз самата започнах да го правя, когато започнах работа, вярно че беше сравнително скоро след пристигането, но все пак не се впуснах като обезумяла по магазините да купувам каквото и да било, защото наистина имам нужда от него, а мойто съм си оставила в България, тъй като съм щяла да го намеря по-евтино тук. Нямам идея, че трябва да си вземеш цялата покъщнина и посуда, и да искаш не можеш, но една тенджера в багажа не смятам, че е излишна - хем можеш да готвиш, хем можеш да пържиш в нея. А, също така не смятам, че ще я купят в България в последния момент, за да кажем, че ще се ухарчат, все пак всеки си я има вкъщи. Същото смятам и за една лека завивка. Слагаш я в чувал,облепяш го хубаво с тиксо, изтегляш въздуха му с прахосмукачка, ако нямаш специалните пликове и готово, не е много обемно и остава място в багажа.
Според мен е хубаво да се вземе, всичко което ще влезе в багажа и би имал нужда от него първоначално, а не да се купува веднага от тук.
Последно промяна от AnnaR на Пет Ное 30, 2007 6:29 pm, променено общо 1 път.
aseto

Мнение от aseto »

Според мен всичко в Канада е по-евтино, отколкото в България. Проблемът е, че в началото новодошлите нямат достатъчно доходи да си купят всичко, от което имат нужда наведнъж. Аз дрехи си купувам предимно от Щатите онлайн-цените са около 2 пъти по-евтини от Канада и 4 пъти по-евтини от България. Трябва да поясня, че става дума за практични дрехи-маркови спортни дрехи. Не съм търсил , нито аз, нито жена ми модерните в България жокейски гащи, обувки тип кецове за борба, дънки, на които дъното им е под коляното и култовите тигрови блузки тип фолк звезда. Специализираната спортна екипировка, ел. уредите и храната също са по-евтини от България. Мебелите също.Безплатен пиратски софтуеър, музика и филми ще си теглите на воля и оттук. Непременно си вземете речници. За олекотените завивки май въпросът се е дискутирал и преди. Това , което мога да добавя е, че ако жилището ви тук е без включено отопление и държите по-ниски температури, за да пестите пари, има и по-добър вариант от олекотена завивка-марков спален чувал. Хубав спален чувал на Колъмбия или Колман за температура 0 градуса или отрицателна, с размери на завивка на кинг сайз легло може да се намери в интернет за по-малко от 50$ с такси и доставка. Можете да му махнете циповете и се получава изключително топла, качествена завивка, която може да се пере, направена е от дишаща материя, кухи влакна и т.н.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Икони
Аватар
aligator
Мнения: 550
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 7:44 am
Местоположение: NDG/Montreal/ХАСКОВО

Мнение от aligator »

Айде да опресним малко темата,че пак се задават пътувания до Канада.

Така,ако съберем нещата от всички мнения дотук се получава следния

Списък


1/ Яке-Зимно- препоръчвате фирмата Даймонд
2/ Обувки - Зимни- С голям грайфер
3/ Шапки - зимни
4/ Ръкавици
5/ Тенджера под налягане
6/ Вилици и лъжици
7/ Подправки и особенно чубрица
8/ Олекотени одеала
9/ Лекарства
А/ Оксилококцинум
Б/ Антибиотици
В/ Витамини
Г/ За Гърло
Д/ За нос


Ако имате допълнения към СПИСЪКА,моля пишете и пожелавам приятен полет на съфорумците ,които ще заминават най-скоро. :wave2: :krila:
Документи Виена 07.05.2007
Интервю 27.05.2008
Документи Букурещ 29.05.2008
Покана Визи 02.10.2008
Визи 24.10.2008
Пътуване 31.10.2008
Аватар
copadenieve
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Фев 22, 2006 3:35 pm
Местоположение: Монтреал, Канада

Мнение от copadenieve »

Здрасти , ние сме в Канада от три месеца , по принцип е вярно, че тук всичко има и цените са добри , но моето мнение е ,че ти тряба опит за да пазаруваш успещно т. е. да се адаптираш към новата среда, има и езикова бариера , в началото нямате кола, ако не разчиташ на приател, всичко се носи на ръце ,ако имате деца те ще са с вас докато пазарувате няма на кой да ги оставите с времето това се променя говоря за първите дни . По правило влизате в празен дом има печка и хладилник трябва ти всичко все едно си отишъл на палатка :D трябва да преценищ без какво не можеш например ние си носихме кафеварка много обичаме кафе, олекотени завивки, чаршафи, кърпи ,малко посуда, покривка за маса ,любима картина ,икона или друго нещо , създават уют в новия ви празен дом :wink: Ако имате деца любимите играчи ги вземете те им се радват нищо ,че тук има много. Надявам се да сте ме разбрали и да съм ви от полза желая ви успех в начинанието . МОнреал е хубаво място за живот ,това е личното ми мнение :D
LA VIDA ES UN CARNAVAL
-
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

aligator написа:7/ Подправки и особенно чубрица
във всички големи супермаркети като ИГА, Макси, Метро, Супер С, Провиго има чубрица при подправките - sarriette
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Моето мнение:
Каквото имате и си го харесвате - донесете си го!
НЕ КУПУВАЙТЕ НИЩО допълнително,
което не е за пушене и пиене. Донесете си не стоки, а пари!
Лекарства - почти сигурно е, че по-голямата част ще бъдат изхвърлени.
Дрехи и обувки - зимата тук наистина е РАЗЛИЧНА.
Има прилични, евтини магазини от където ще си купите качествени, наистина топли дрехи.
И най-дебелата БГ пухенка не е предвидена да чакаш автобус при -40.
Това се отнася и за обувките. Тукашните зимни обувки изглеждат като за скафандър.
Одеала - заемат безобразно много място. Най-удобното нешо на света са тукашните олекотени завивка. Евтини
и красиви са, макар, че ако сте си свикнали от село с тежките родопски одеала ще ви е неестествено.
GSM-и. Трябва да се шегувате. Освен ако не сте инвестирали наскоро в нещо наистина скъпо и непродаваемо.
Ако сте почитатели на дрехи - маркови ментета, тук няма. Вземете си!

Джапанки, прибори, бельо, електроника... всичко китайско тук е по добро, или евтино.
Обикновенно струва $0.99 бройката, или на цена подобна на българската, но по-качествено.
Не се знае какво ще изпадне безплатно при нанасянето. Не правете никакви инвестиции!
aseto

Мнение от aseto »

Aligator, струва ми се, че не е добра идея да си носите тенджера под налягане от България. Не трябва да забравяш, че в Канда токът е с различни стандарти от тези в Европа
9 А, В, Г и Д можете да намерите и тук, а може би някои неща по-евтино, отколкото в България. Според мен няма смисъл и да се запасявате с огромно количество козметика. В Канада въздухът и водата са по-различни от България и не всичко ще ви действа така, както сте свикнали в България. Освен това в Канада е и по-евтино.
Алигатор, струва ми се, че олекотената завивка няма да ти влезе в употреба поне още 3 месеца, период, през който ще имаш възможност да се снабдиш с такава на място. Това , разбира се, ако се наложи да избираш между завивка и нещо друго, което да вземеш.
Все пак най-добре е да вземеш максималното количество багаж, което можеш да носиш. Попътен вятър.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Абе хора вземете си снимки , картини , ако сте христиени - икони , ако сте с носталгия по миналото - томовете на тато , неща със сантиментална стойност , книга някоя , щото алкохол се купува и се изпива , и се забравя , но книжки за вас и за децата , това е духовна храна , която топли повече от обувки и одеала , ако имате хубави обувки , обувайте и носете , но не и да купуваш специално , и да си изпълниш лимита на малкото разрешен багаж! Тук и вилици има и чинии , виж ако държиш на грънци е друга работа , връхни дрехи за първа зима , ако немате много лев , може и секънд да си вземете подходящи или на промоция , но и да ползваш само градски транспорт мръзнеш много по-малко отколкото в БГ. В повечето апартаменти отоплението ти е вкл. в наема и цяла зима ходиш по шорти и джапанки , спиш с чаршав , едно леко одеалце е без пари , ако ти се налага. Успех!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

-- Лекарствата - да, това никой няма да ви каже не вземайте, но моите налюдения са че тук много по-малко се настива ! Асето беше писал че тука можело да ги намерите и по евтино. Нито първото е сигурно нито второто. Примерно аналгин въобще не съществува. (е да има други неща, но точно аналгин няма) Ако имате нещо по-специфично, може да се окаже че тука го няма същото или е с рецепта.
Примерно ние носехме Бекотид, Вентолин и други аерозоли.
И досега не знам има ли ги, няма ли ги, ако ги има как.
Един пример - в САЩ нитроглицеринът е само с рецепта. В Канада е без, но човек предварително не може да предположи кое може да му поднесе изненада.

-- Чубрицата - изключително важен елемент. Сега темата е за Кебек, виждам, и може би там имате, но аз в Онтарио, а сега в В.С. не виждам да има, а някога отдавна, май бях видял и на безумни (за българските представи) цени. Дайте информация за цени, хората да си преценят.

-- Отверки, клещички - има на долар стора евтинки, но ако така и така ги имате и имате място, защо да ги купувате наново. Това е само пример, но може да се приложи към много други неща.

-- Тенджерата под налягане - лично аз виждам нулева полза, но вие си знаете. Само не разбирам какво общо има тя с различното напрежение ?

-- Най общо казано -- вие едрите неща няма да ги забравите така и така. Но накрая помислете и за дребните неща от ежедневието, щото отначало докато ги събереш (накупиш) има един период в който все ти трябва нещо дето го няма из къщи.
Ножици, химикалки, тиксо, видийки, пирончета, рулетка (според мен много важна), джобно ножче (внимание - Не в ръчния багаж ;) )

-- Първите дни в Канада е груба грешка ако приятел/колега канадец ви води да си купите това и онова. Въобще няма да ви заведе където трябва. Ще ви заведе там дето вземаш същото качество но за повече пари. Чисто и просто защото никога не се е замислял къде това нещо е най-евтино. За целта питайте българи и други пришълци. ;)
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Мнение от analgin »

optics написа: ..... Примерно аналгин въобще не съществува. (е да има други неща, но точно аналгин няма) ...
C'est bien cela :idea:
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

aseto написа:Aligator, струва ми се, че не е добра идея да си носите тенджера под налягане от България. Не трябва да забравяш, че в Канда токът е с различни стандарти от тези в Европа
Тенджерата под налягане се слага на котлона, а не се включва в ел.мрежата, няма никакво значение какво е напрежението в Канада.
aseto

Мнение от aseto »

Продават и plug-in pressure cookers, не знам каква има Алигатор.
Публикувай отговор