Какво да сложим в куфарите??

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Какво да сложим в куфарите??

Мнение от melissa »

Намерих подобна тема във форума, обаче е някъде от 2003г. и незнам дали няма промяна.. Кое според вас е добре да се вземе и кое е абсолютно излишно? Говоря не за документи, а за облекло, обувки, бельо, посуда и др. подобни
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Мнение от analgin »

Тук всичко е по-евтино от това което ще купиш тепърва в България.
Така, че не пилей много финикийски знаци там за неща които можеш да купиш тук.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

Ние пристигнахме в Канада преди 4 месеца. Дойдохме с 1 куфар по- малко от разрешеното точно защото си мислехме, че тук има всичко и е по-евтино от БГ (и имахме опит от САЩ и мислехме, че и тук е като там). Подведоха ни наши познати, не нарочно разбира се, а просто, защото те отдавна не си бяха идвали в БГ и нямаха реална представа за пазара там. А и вкусът им за облекло и обувки например се беше канадизирал :lol:

Първото ми впечатление относно облеклото беше, че тук дрехите са като в магазин втора употреба и всичко ми се струваше грозно! После посвикнах, примирих се или пък се научих къде са и малко по-добрите неща?

Много съжалявам обаче защо не се възползвах от последния куфар :cry: .

Така че слагай всичко, което харесваш и обичаш! :wink:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Жени хареса ми поканадизирали.Направо ме изкефи ,а аз продължавам ли продължавам да използвам явно остарялото поканачили. :D
Един съвет и от мен.Ако сте от типа все ми е едно кво ше имам на гъза ,важното е да не ми духа по добре е да отложите пазара за тук.Битака е много по разнообразен и по зареден от българския.Ако обаче държите на външния си вид и не ви се иска още от аеропорта да се чувствате канадизирани не отлагайте пазара за по късно.Не ,че тук няма ,но модерното и качественно е в пъти по скъпо от това което се предлага в Бг.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Всичко, което си го имате, ново е и си го харесвате, си го вземете насам. Мойте италиански обувки и маратонки от БГ, още не съм ги скъсал, а тукашните, абе намират се, ама ще ви струва пари и време да ги набавяте. Вземете си и бельо, пък може и да не си го слагате всеки път... :wink: :D
Ann
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 6:16 am
Местоположение: в безтегловност
Обратна връзка:

Мнение от Ann »

Melissa, здравей!
Съфорумците те ориентираха горе- долу. Наистина масовите дрехите тук може и да не ти харесат, но има и магазини, където ще намериш подходящи за вкуса си дрехи , .... но на други цени естествено. Затова си напълни куфарите с оборотните дрехи, като не се впускаш в "официалната линия" (имай 1-2 ката от тях.., ако нещо се наложи). Това ще ти е достатъчно, ще има какво да обличаш, докато се ориентираш в тукашната мода. За обувките въобще не се замисляй, а тръгвай на пазар. Честно казано мъжките обувки ми харесват, но женските ми изглеждат като ...незнам как да го кажа... като за лелички. Купете си и зимни обувки. Не ,че тук няма, но докато им свикнете с моделите, все пак трябва да носите нещо :lol: . В България не си струва да си купувате маратонки. Тук са на почти същите цени (говоря на хубави, а не от Илиянци).
Що се отнася до посудата...няма смисъл. Главоболия по опаковането, оо-о-олеле-е-е-е, ами , ако ми се счупи сервиза от "стринка Пенка"....шегувам се :wink:. Можеш да си вземеш комплект прибори за хранене, че хубавите и тук си струват парите. Като за начало мисля, че около 150-200 КАД. ще те оправят за посуда от първа необходимост. Вместо чинийки и прочие си бутни в куфара някой друг речник, вярно тежи, ама като ти дотрябва си викаш..."добре , че го взех".


И Вас Ви е затресла "куфарната треска". Това се сещам за сега. Късмет!


п.п. Теглете си багажа в къщи , че да не Ви "изненадат" на летището.
Ако искаш да промениш света, започни първо от самия себе си!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Аз бих казал следното - не оставяйте в БГ неща които ще ви трябват непосредствено в началото, надявайки се да ги купите оттук.
В началото (като няма работа) хич не е приятно да се ръсят пари, а ако не си взел чаршафи например - ще ръсиш къде ще ходиш.
Компютъра (ако не е стара бракма) го разглобете на части - и в куфара. Тука си купуваш една кутия за 50 долара, слагаш си вътре чарковете и ето ти тебе готов компютър при това няма нужда да инсталираш наново, да губиш време. Е, ако е бракма - тогава я оставяте на родителите, тъкмо да има как да си говорите по скайпа.
За дрехите тука че били скучни - абс съгласен, но първо аз не съмпретенциозен и второ все нещо може да се намери.
Важно е да се знае и следното - не си мислете че като е "студена страна" и магазините са пълни с прекрасни пухенки или други подобни зимни дрехи на прекрасни цени. Първо -- няма кой знае какво, и второ - когато има е скъпо та дрънка.
Както казва моя приятел Ники В. - зимата я изкарах по кола и по гуменки. :D
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Мнение от melissa »

Mersi Ann, Optics, i vsi4ki ostanali. Qsno mi stana: vsi4ki qki liubimi drehi - v kufara /i obuvki sy6to :)/
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от ZanzibarHero »

melissa написа:Говоря не за документи, а за облекло, обувки, бельо, посуда и др. подобни
Ако пътувате късна есен или зима: Няма Българска зимна дреха или обувка, която да устои на Канадският климат. Вземете най-дебелото връхно облекло и се надявайте да е топло докато се ориентирате тук. Обувките обезателно да бъдат с дълбок грайфер и естествена кожа.

В БГ използваме дрехи с много синтетика, тук използват повече с памук. Проблем на синтетиката е, че навън държи студено (т.е. бързо изстива), и когато влезеш в магазин (тук всички са добре отоплени) или автобус, такава дреха се стопля бързо и отвътре се образува конденз от влагата на тялото. При следващо излизане навън направо измръзваш. Това важи особено за главата и шапката, която носиш (70% от топлината на тялото излиза от главата). Канадците са факири да пазят топлината си. Когато са в топла стая се разкопчават, за да диша тялото, когато излизат навън обратната процедура ... Днес времето е средна хубост -16 (с вятъра се чувства -21) при тази температура все още не слагам ръкавици (винаги ги нося обаче). Знам си лимита: 20 мин. при -40 на закрита спирка.

Някои градове не са много снежни и студени, а по-скоро дъжделиви и мокри. Така че, ще решите на място какво да вземете.

Добре е топли дрехи да купите от тук. Ако имате пари, нямате проблеми (има бутици където наистина може да ви се завие свят от цени). Ако искате да пестите, пак нямате проблеми, има много магазини втора употреба (иска се обаче обикаляне, защото хубави неща изпадат рядко и мигновенно се купуват). Най-готино е, ако преговаряш с някоя организация за подпомагане на имигранти, те могат да накарат накой Канадец да направи дарение специално за вас. Това обаче не стандартен случай, все пак вие сте Landed Immigrant и на вас ще гледат като човек, който няма нужда от помощ.

За спалното бельо имайте в предвид, че стандарта на матраците и леглата в Канада е различен от тези в Европа. Така че, вземете само за начало ...

Всичко изписано по-горе е различно, ако имате кола или някой познат на първо време ви кара с кола до различните места ...
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Мнение от melissa »

Аз май забравих да кажа, че става въпрос за пристигане в Монреал, няйъде към 1-ви февруари. Но ми стана ясно, че за студена зима оттук не можем да се запасим с подходящи дрехи, защото ако в БГ стане -30 ще изчезнем от лицето на земята :) Тук януари месец снегът ни изненадва всяка година /незнам през август ли го очакват?!/. При -5 със сняг улиците са непроходими и сме в бедствено положенние.. :)
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mama mia »

Бих те посъветвала да си купиш зимно яке от БГ.Моето го взех от Диамонд-хасковска фирма-имат фирмени магазини навсякъде. Всички много ми го харесват а и много топли.Взех го за 50 лв и е дълго доста под коляното.
Съединението прави силата!
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Мнение от AnnaR »

mama mia написа:Бих те посъветвала да си купиш зимно яке от БГ.Моето го взех от Диамонд-хасковска фирма-имат фирмени магазини навсякъде. Всички много ми го харесват а и много топли.Взех го за 50 лв и е дълго доста под коляното.
Аз също съм много доволна от качеството им. Първата зима и аз изкарах със същото дълго яке. Нямах никакви проблеми. Втората зима си купих тук яке. Изчаках го да стане на промоция в края на зимата, защото сърце не ми даде да хвърля парите, които му искаха първоначално. Нося го, когато не са огромни студове, макар че е доста дебело, но не е дълго и слагам старото си българско яке в най-студените дни.
zorina
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 2:40 pm
Местоположение: Торонто

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от zorina »

melissa написа:Намерих подобна тема във форума, обаче е някъде от 2003г. и незнам дали няма промяна.. Кое според вас е добре да се вземе и кое е абсолютно излишно? Говоря не за документи, а за облекло, обувки, бельо, посуда и др. подобни

към Мелиса: взмете си всички по-хубави обувки и дрехи.

по добре made in Bulgaria ili made Турция, отколкото мейд ин Китай.

дрехите мейд ин Канада или мейд ин Щатите са по скъпи и за тях в началото нямате да имате възможност.

Така че не е ли по-добре 1 пуловер - мейд ин Илиенци :wink: за 10 кинта, отколкото един "канадски" мейд ин Китай за 40-50 кинта????

за официални дрехи няма коментар, да в и бг един костюм може да е скъп, но тук и кройката е по различна.

така че вземете си всичко, дори да остане после може да ви го пратят по колети...

напълно подкрепям Жени в случая. :beer:
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от ZanzibarHero »

melissa написа: Говоря не за документи, а за облекло, обувки, бельо, посуда и др. подобни
Към Мелиса: За дрехите мисля, че събра доста информация ...

За да изчерпя въпроса, се консултирах с познати относно "посуда и др. подобни". От спомен на спомен стигнахме до следният консенсус.

Кухненска посуда можеш да вземеш, ако не искаш да се втурваш директно към магазините от първия месец за неща, които са ти необходими за готвене. Вземи минимално необходимото. Канадските тави са много притки, на втората година намерихме подходяща в един Ливански магазин (тяхната кухня - и не само тя - за моя изненада се оказа изключително близка до нашата). Ако използваш автоклавана тенджера за готвене - тук почти не се намират.

Единственото нещо в домакинството, което няма евтин аналог е чубрицата. Ако ползваш при готвене, вземи си от БГ. Всичко останало го има в изобилие. Не че няма и чубрица, но е на клечки и много скъпа за количествата, които използваме в БГ.
Аватар
dart vador
Мнения: 143
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 4:19 pm

Мнение от dart vador »

Здравей Мелиса!
В никакъв случай не взимайте юргани. Одеяла тип пролет-есен вършат чудесна работа.
Какво си носехме ние: обувки си купихме от Пловдив - специални за туризъм. Доволни сме, е вярно че до сега температурите падаха само до -14 градуса, но обещават да издържат. Якето ми е Diamond от Бг, и то става, но местните са страхотни. По олекотени са и с големи качулки. Това предимство го разбрах при първата снежна буря. Като дойдете, ще разберете за кво иде реч.
Още, кафе; подправки- докато свършат имах време да се ориентирам как са имената им на френски.
Лекарства - каквито ползвате. Дъщеря ми като се изкиха и давам осцолококцинум и проблема спира до там.
Посуда - аз си взех почти всичко и от тук си купих само стъклени чаши.
И не на последно място 3 литра вино, което свърши много бързо :(
"Пали като трактор на северния полюс, в ръцете на бяла мечка"
Публикувай отговор