Какво да сложим в куфарите??

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
kaloyan.radomirov
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Мар 10, 2010 8:12 am
Местоположение: Montréal

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от kaloyan.radomirov »

Лични неща предмети и лекарства, които ползвате често. Малки неща, които ще ви липсват.
Ако няма пари за друго, чакаш някой да ти подари или даде за няколко долара, просто пускаш теми какво ти трябва, питаш всеки който познаваш... за 1-2-3 седмици можеш да се обзаведеш без пари, понякога транспортирането на нещата идва по скъпо, но зависи.
Понеже аз не виждам какво толкова мога да донеса от БГ ако пак пътувам, ще е някоя любима подправка , оборотните дрехи в момента, една каишка за кучето, която тук не намирам и за друго не се сещам.
Търпение си донесете, тук нещата стават, но не бързо. Вашият ентусиазъм ще избързва нормалния ход на събитията.
за първите месеци първо си правиш документите, уреждаш квартирата и се оглеждаш за работа на черно или който иска бяло... като поработиш или дочакаш социала, къщата ще е подредена, децата на училище ... а ако си се уредил на нормална и хубава работа, голяма част от финансовите затруднения отпадат.
И тогава ще разберете, че не си заслужава нещо голямо да се доставя от БГ.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от hoyden »

Калояне, говориш със словореда на Учителя Йода :D
Иначе, с казаното от теб досега, съм абсолютно съгласна.
Ще споделя и една моя грешка. Донесох си чаршафи от Бг - не пасват на тукашните размери на мартаците, както и да ги въртиш. Като пристигнахме, купих няколко комплекта от Зелърс, бяха евтини и на промоция, съответно и голям боклук. Ама ми свършиха работа първите месеци, докато се освестим. После ги хвърлих и си купих скъпи и качествени.
Та с написаното, исках да кажа, че в началото можете да се задоволите с евтини и временни заместители, които няма да ви ударят много по джоба. После, като влезете в час, за нула време ще се превърнете в гнусни консуматори :rofl:

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от optics »

apple написа:Бе то, че има всичко има ама се купува с пари. А тези пари са за насъщния предвидени в началото, изкарани са в левове и съответно да пазаруваш в долари е някак неизгодно мисля. Като сверявам цените от тук в Канада си е по-скъпо да си накупиш тепърва най-необходимото. Така, че дайте акъли кое е най-необходимото наистина за първите дни.
Зависи. От размера/теглото/цената на нещата. Някой по-горе писа - носят се малки но скъпи неща (и необходими !!!). Например аз имах един златен пръстен който макар и с нищожен размер и тегло - НЕ го взех. Защото бях убеден че въобще няма да ми е първа необходимост ;-)
Та от тая гледна точка мислИ.
За контейнера - не го препоръчвам. Първо - може да сте в тясно жилище и всичките джунджурии да са ти в тежест. Второ - може да се наложи да се местите (примерно изскочила работа в друг град/провинция) - то не че не може, всичко може да се пренася, но е по-лесно с по-малко багаж. От мойте познати не се сещам никой да е прекарвал контейнер и не се сещам никой да съжалява за това.
Всъщност сещам се ама контейнера идва от САЩ и човека пристига в Канада с осигурена високоплатена работа.

Като говорим какво ще си купите тука - по-важно е от кой магазин и кой ще те насочи натам. Канадците са безполезни за такива съвети. Говори с хора пристигнали преди година -- година и половина - те ще са най-наясно. Не че по-вехтите не може да даваме акъли, но са ни поизбледнели някои неща.

Аз съм фен на надуваемите дюшеци като решение за новопристигнали. Може да се изкара на тях с месеци. Струва ми се безумие да пристигнеш с две деца, 10-тина хиляди долара и след като си дал няколко хиляди за наем и други по-важни неща и още нямаш работа, да се изръсиш още 2000 за легла и матраци.
Ако пък са някакви супер-евтини легла е някакъв компромис - хем ще ги хвърлиш после хем ще се изръсиш много повече отколкото по $20-30 на надуваем дюшек. А дюшеците после остават и са полезни. Даже съм давал назаем дюшек на канадец, че му бяха дошли гости и нямаше как да ги смести и се сетил че аз имам дюшек (скатан от едно време).

Това което ти трябва първите дни/месеци е компютър, интернет, телефон, бюро, карта на града. За кола има различни мнения - знам хора в Монреал и Кебек сити дето изкараха дълго без кола. За колело - повечето хора дето познавам са по-слаби ентусиасти от мене, но си заслужава да премислите - едно колело за $40 на старо изкарва години преди да се скапе тотално и може да спести маса пари/време.
И в момента карам колело до работа. С колелото го вземам за 20 мин, а с автобус - 40мин, че и повече (отделно билета/картата, което ме изнервя е да киризя по спирки). Колело може да се кара при минусови температури стига да няма поледица.

И както вече беше казано - ако разпитате българи наоколо - може да си намерите чинии, мебели и много други неща за без пари. На нас ни подариха кола, за което ще съм вечно благодарен на тези приятели. Само не мрънкайте ако колата се развали. Щото после същия моя благодетел подари кола и на други българи, те му се разсърдиха при първия проблем - един вид - баси кретена как ни набута. Това са идиоти.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от apple »

Благодаря за споделените мнения на всички, но отново нищо не разбрах за контейнерите. Иначе не отиваме в Квебек и никакъв социал не чакам. Затова мненията да го поизчакам и ще ми се наредят работите не ми вършат работа. За надуваеми дюшеци съм съгласна, че е добър вариант за начало и точно така сме го обмисляли. Но си държа на контейнера ако ми се вписва в допустимия финансов лимит /нашия си де/. Цена от порядъка на 1000$ примерно ме устройва, но получих инфо, че вече се говори за 3000$, а това ни идва в повече :( !
Колкото за нелепото твърдение, че нищо не се е променило в Кан само живота бил поскъпнал като навсякъде не знам какво да кажа :tmi:! Това е основната промяна, останалото е несъществено. И не е навсякъде. Поради кризата живота поевтинява, за който има работа естествено и си запази доходите. Тук имотите вече отчетоха 20% намаление, хранителните продукти или поне голяма част от тях също. А за плодовете и зеленчуците да не говорим напълно достъпни станаха по всяко време на годината. Естетствено ако не си на минимална заплата. От приятели в САЩ също разбрах, че имотите значително са намалили цените си. Но пък сума ти народ е съкратен, който е имал спестявания или си е запазил добрата работа е на кяр да пазарува. Тъй, че не знам къде е истината... Но цени на имоти като в Британска Колумбия примерно са толкова нереално завишени, че чак граничат с абсурда. Мое си мнение.
kaloyan.radomirov
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Мар 10, 2010 8:12 am
Местоположение: Montréal

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от kaloyan.radomirov »

Мда, виждам, че сте от хората, които каквото да им се говори, няма да бъдат убедени преди сами да го изпитат. А дали ще си в Кебек или другаде все тая, само дето ще ти е още по-трудно в началото. Това за социала е по-избор естествено, не става ли ясно? Ако, а ако не? Някой хора идват с много пари и осигурена работа, но те едва ли са и 2% от идващите.
В което няма нищо лошо, аз само казах, че аз не виждам какво може да се сложи в контейнер, ако имах любим мой кон или булид от Ф1, бих го сложи, за друго не се сещам.
Приятен ден, айде след малко в Ангриньон на разходка, който му се идва :clap:

п.п. По назад имаше нещо много важно ...след списъците с изключително важни неща да не забравите харпуна и компаса :D
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от apple »

В Квебек нищо не е като в другите провинции, тъй че социала не само, че не е въпрос на избор ами и изобщо го няма там накъдето сме се запътили. Аз си имам какво да си сложа в контейнер, а това, че на теб ти е странно си е твоя работа. Аз искам само информация от някой, който също е имал какво да си самоизпрати преди да тръгне. Толкова ли е лошо, че само критики получавам вместо отговор |( ?
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от optics »

Не го приемай като критики. Всичко е от добро сърце, щото не само ти ще го четеш но и други след това (надяваме се).

Например добре е да се спомене по въпроса за тъй наречения социал. Извън Кебек, един новодошъл няма как да получава пари за безработен по простата причина, че преди това никога не е работил в съответната провинция. Например в Онтарио изискването е да си натрупал еди колко си часа работа в последно време. Не ги помня точно, но май излизаше че трябва да си бил нает горе долу 6 месеца на пълно работно време. Самата сума на помощите пък зависи от конкретния процент на безработица в даденото място.

По въпроса за нереалните цени на имотите при нас - всичко е въпрос на харесване. Примерно аз не разбирам как може една рокля да струва колкото няколко върхово ниво домашни компютъра ? Би трябвало никой да не купува такива рокли и производителите да си направят извода.
На всички тука ни се иска цените на имотите да бяха като онтарийските ... ама хем и времето да си останеше каквото си е сега. На Торонтци пък им се иска цените на имотите да бяха като да речем в Напъни (малко зачукано градче от типа на Чирпан известно с това, че е родно място на Аврил Лавин) ама хем и възможностите за работа да си останеха Торонтските...
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от ivandaman »

Ябълке на къде сте се запитили (ако не е тайна) и колко човека сте??
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
kaloyan.radomirov
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Мар 10, 2010 8:12 am
Местоположение: Montréal

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от kaloyan.radomirov »

Както и при самолетните билети - цени всякакви, различни превозвачи и т.н., всеки казал сума би те подвел.
Най-добре да се казват имена на карго фирми после по телефон или мейл да се иска конкретна оферта.
Трябва да знаете предварително обем и тегло на вещите, ако евентуално се прави групаж или дали ще запълните контейнер. За вас трябва да сметнете цената и след това - от депото на летището или пристанището до къщата и т.н, за да няма изненади.
Превоза на моето куче, беше офериран на 450 ЕВРО, реално ми взеха 150, явно се объркаха.
Така, че... :drunk:
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от apple »

Ябълке на къде сте се запитили (ако не е тайна) и колко човека сте??
Натам откъдето ти си си тръгнал, Ванка и не можеш да го прежалиш. И сме 3-ма. Това, защо ти е необходимо като инфо?? :?:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от optics »

Имам личен приятел, българин в Торонто който работи точно това - прекарва контейнери. Дай ми ако искаш някакви данни, аз ще го питам за цени.

едит: няма значение в кой град на Канада отивате
Последно промяна от optics на Нед Ное 14, 2010 9:53 pm, променено общо 1 път.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от ivandaman »

apple написа:
Ябълке на къде сте се запитили (ако не е тайна) и колко човека сте??
Натам откъдето ти си си тръгнал, Ванка и не можеш да го прежалиш. И сме 3-ма. Това, защо ти е необходимо като инфо?? :?:
Ами питам за да ти измъдря някой съвет..

Първото нещо което се сещам.... Донеси си много "кеш" :) ..
...

Иначе сериозно, Започнете скромно.. Вземети си неща необходими като че ли отивате на море за две седмици (ама сложи поне 3 чадъра в куфарите). Това означава че отначало се наема нещо малко и скромно колкото да ви задоволи нуждите за спане. Телефон интернет за Лап топа (нещо което си заслужава да донесеш ако го имаш) и борбата започва.. Чувам че българите се заселвали сега из "Ню уестминистър" Аз лично бих препоръчал бърнаби защото е в средата на екшъна така да се каже.. Където и да си намериш работа все ще е удобно..

Аз почти винаги съм живял в даунтаун, просто жертвах количество за качество ако мога така да се изразя.. Живях по скромно но на по-хубаво.. :D ..

Успех.. Дано да стигнете там.. и дано да успеете да се устроите, и въпреки че всичко е индивидуално мисля че ще ви хареса.. (Е не е толкова хубаво като в Плевен де ама.. става ;) )

P.S.
Според мен забрави за контейнерите...Само ще си усложните и без това достатъчно сложният живот който ви очаква. В никакъв случай няма да ти е по-евтино .. За първоначална мебилировка може да потърсите в
http://vancouver.en.craigslist.ca/" или разни други подобни сайтове и сте ок..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
7George
Мнения: 9659
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от 7George »

Аз за 1000 долара преди години си докарах 500 кила багаж от Нюфаундленд до Калгари. От БГ сигурно няма как да е под 3 бона. Свиквайте да мислите с тукашни цени и мислете дали си струва. Даже канадците, в повечто случаи разпродават старото имущество и купуват ново на новото място. :?:
Embrace your climate change!
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от todor73 »

c200 написа:За ловджия се карат курсове както на всякъде, за Кебек информацията е тук
http://www.mrnf.gouv.qc.ca/faune/chasse/pescof.jsp"
За транспорта на пушки - тук
http://www.rcmp-grc.gc.ca/cfp-pcaf/carr ... ex-eng.htm"
Според линка който си дал, излиза че за Кебек само с Аир Франс може да се пренесе пушка, така ли е или аз нещо се бъркам.

За курса, обучението е от 10 часа и има два изпита накрая, теоретичен и практичен, цената е 68 $.

Преди един месец беше често срещано явление да видиш по пътя пикап с едни рога еленски да стърчат отзад :D , по селата на хората, които са ловци де, фризерите са пълни с разни филета и т. н.

На интервюто как мислите хубаво ли е да се спомене че човека е ловец, демек по лесно ще се интегрира :rofl: , особено ако кандидатства като горски ;)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от ablood »

todor73 написа:На интервюто как мислите хубаво ли е да се спомене че човека е ловец, демек по лесно ще се интегрира :rofl:
И особено, ако интервюиращият е гледал "Мисия Лондон" в която българските "ловци" изловиха патиците в кралския парк и ги натъпкаха във фризера на посолството. :lol:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор