Какво да сложим в куфарите??

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от cocose »

becks написа:
demococcus написа:Благодаря, iliana!

Доколкото се оправям със смотания си английски... до 200 грама може. Но ако е пакетиран в БГ, е възможно да начислят някакви такси. :(
От 200 до 1000 грама - още повече такси. И над 1000 грама не е разрешено.

cocose - верно я няма. ама ние я помним добре :) Започваше с "Хей момиче взимай си..." :x
Просто си сложи в чекирания багаж колкото искаш цигари / тютюн и не ги декларирай. Вероятността да ти проверят багажа е малка. Дори и да ти ги намерят ще те накарат да платиш акциз или ще ти ги вземат. При цените на цигарите тук риска си заслужава.
Сещам за една случка, когато са изучавах за шфоьор по софийските потайни пътища....и всичко живо (без мене разбира се), нарушаваше правилата, та на моят наивен въпрос защо и аз да не ги нарушавам, учителя, т.е. инструктора де, ми каза мъдро: Те имат книжка, ти имаш ли?????
В превод, другите си имат канадското гражданство, ти имаш ли го?????
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от becks »

cocose написа:
becks написа:
demococcus написа:Благодаря, iliana!

Доколкото се оправям със смотания си английски... до 200 грама може. Но ако е пакетиран в БГ, е възможно да начислят някакви такси. :(
От 200 до 1000 грама - още повече такси. И над 1000 грама не е разрешено.

cocose - верно я няма. ама ние я помним добре :) Започваше с "Хей момиче взимай си..." :x
Просто си сложи в чекирания багаж колкото искаш цигари / тютюн и не ги декларирай. Вероятността да ти проверят багажа е малка. Дори и да ти ги намерят ще те накарат да платиш акциз или ще ти ги вземат. При цените на цигарите тук риска си заслужава.
Сещам за една случка, когато са изучавах за шфоьор по софийските потайни пътища....и всичко живо (без мене разбира се), нарушаваше правилата, та на моят наивен въпрос защо и аз да не ги нарушавам, учителя, т.е. инструктора де, ми каза мъдро: Те имат книжка, ти имаш ли?????
В превод, другите си имат канадското гражданство, ти имаш ли го?????
Ами те в декларацията също питат дали си ходил във ферма. Ако случайно си ходил, съветвам те при следващото ти пътуване да го декларираш, иначе нарушаваш "правилата" ;)

Иначе връзка между опасното каране и цигари в куфара - от земята до небето
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
bossa nova
Мнения: 95
Регистриран на: Сря Окт 20, 2010 4:55 pm
Местоположение: България

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от bossa nova »

JennyAnyDots написа:Мдааа... Изчетох темата с интерес... Язък че в закована тема, която наистина би интересувала новопристигащите, има толкова много заяждане и чесане на езици :-(

Аз съм новопристигнала, тук съм от има-няма три седмици. Хайде да споделя и аз нещо, току-виж се оказало полезно за някого, а спомените са ми пресни.

- С две ръце подкрепям често даваната препоръка "не се изхвърляйте да пазарувате в БГ, но си вземете всичко което имате и можете да поберете - разрешеният багаж на макс". Не съжалявам за нищо, което съм донесла.

- Понеже все пак мястото не стига завсичко, дадохме приоритет на следните неща (в разбъркан ред):
1. нещата на детето (за да понесе по-леко промяната) и нещата "за душата" за нас (по същата причина);
2. качествените и скъпи неща, които вече имаме - защо да ползваме вместо тях някой боклук тук;
3. нещата, които комбинират висока стойност/полезност в ниско тегло и/или обем;
4. нещата, които в Канада са по-скъпи за същото качество (кожени изделия - чанти, обувки; сребро, злато - който носи; костюмите с качествена кройка и от хубав плат - в целия западен свят са по-скъпи от БГ, а който асоциира облеклото в БГ само с чалга - да ме прощава, ама явно не е виждал друго в средата си).

- Нечетящите книги да игнорират следващия абзац.
От БГ можете да си изпратите, на вас или приятел ако нямате още адрес, или да приготвите да ви изпратят, книги или учебници до 30 кг. по тарифа за "печатни материали" (по-евтино от колет). Възползвайте се. В нас носехме само документи и малко книжки за първите дни за приспиване на детето. Но кашончето с книгите пристигна около десет дни след нас. 20-тина кила книги са всичко на всичко две лавици, но като си ги сложихме, квартирата изведнъж стана дом.

- В празна квартира в началото си като на къмпинг, ще са ви полезни още от първите часове разни евтини дреболии, с които може да се импровизира от типа на малко тиско, безопасни игли - друго си е да има с какво да залепиш един вестник на прозореца да не ти свети уличната лампа право в очите примерно.

Имайте си едно на ум как си опаковате нещата, а не само какво опаковате - течности само в чекирания багаж, в ръчния само в разрешените граници (все пак едни капки за очи и някакъв дезинфектант за ръце в самолета и по летищата вършат отлична работа). Също аз бях сложила в един малък куфар за ръчен - по няколко броя чисти дрехи за всеки, плюс бельо и пижама който ползва, защото повярвайте ми - първите ден-два няма да знаете на кой свят сте, камо ли да помните кое в кой куфар е прибрано, а и без мебели ще живеете от куфарите поне няколко дни. При пререждането на багажа преди тръгване нещата обикновено се наместват с цел оптимизиране на теглото и обема, а не по сорт и вид (после с дни вадих чорапи от всички малки дупки), така че пригответе си еидн куфар/сак с неща за първите дни и нощи - после ще му се радвате.

Извинете, стана дългичко, но поне се надявам да е полезно някому.
:hai: Здравейте на всички!
От скоро чета форума,понеже сме взели решение за емиграция със семейството ни!
Понеже все още не мога да обхвана всички теми от форума и подтеми ,да ви попитам във връзка с тази темаи отговора:
Възможно ли е книги да се изпратят от бг-то посока-Канада,например- до Централна Поща,Монреал/Торонто(или друг град) и да сии ги вземем от там-ако нямаме все още адрес,на който да ги пратим?
Благодаря за отговора ви! :)
" - Това е невъзможно - казала Причината. - Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът. - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
- Опитай... - прошепнала Мечтата. "
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от 7George »

bossa nova написа: Възможно ли е книги да се изпратят от бг-то посока-Канада,например- до Централна Поща,Монреал/Торонто(или друг град) и да сии ги вземем от там-ако нямаме все още адрес,на който да ги пратим?
Благодаря за отговора ви! :)
Без точен адрес едва ли ще стане. Но няма проблеми да ги пратите до някой познат и той да ви ги даде като дойдете или пък до вече известния ви адрес, след като си го знаете. Толкова ли е важно да са тука книгите, още първите дни.
Embrace your climate change!
bossa nova
Мнения: 95
Регистриран на: Сря Окт 20, 2010 4:55 pm
Местоположение: България

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от bossa nova »

7George написа:
bossa nova написа: Възможно ли е книги да се изпратят от бг-то посока-Канада,например- до Централна Поща,Монреал/Торонто(или друг град) и да сии ги вземем от там-ако нямаме все още адрес,на който да ги пратим?
Благодаря за отговора ви! :)
Без точен адрес едва ли ще стане. Но няма проблеми да ги пратите до някой познат и той да ви ги даде като дойдете или пък до вече известния ви адрес, след като си го знаете. Толкова ли е важно да са тука книгите, още първите дни.
Благодаря ти 7George за изчерпателния отговор! :wasntme:
За първи път вземаме решение за промяна в живота си.А покрай това има много неща,с които не сме наясно!Лека-полека ще си ги изясним - радваме се, че го има този форум и че има сънародници,които да помагат със съвети! ^_^
" - Това е невъзможно - казала Причината. - Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът. - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
- Опитай... - прошепнала Мечтата. "
cazador
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 10:04 am
Местоположение: България-все още

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от cazador »

Здравейте,
с моето семейство вече започнахме процедура по имиграция в Квебек.
Интересувам се какви са процедурите за издаване на ловен билет в Квебек? Как мога да си пренеса ловното оръжие от България в Квебек?
Благодаря!
21.12.2010g.-Vienne
26.05.2011г.-Accuse
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от ablood »

Панякога разликата в приоритетите между различните личности направо ме стъписва. :worried:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
cazador
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 10:04 am
Местоположение: България-все още

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от cazador »

[quote="ablood"]Панякога разликата в приоритетите между различните личности направо ме стъписва. :worried:[/q :)
21.12.2010g.-Vienne
26.05.2011г.-Accuse
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от optics »

Хименно !

Ловния билет, палатката, спалните чували, ракетата за тенис, а почти винаги и книгите, по мое скромно мнение трябва да са последни в списъка. Ако не е очевидно защо е така, ще обясним.

Тези примери не са измислени, а чути от мен лично.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
cazador
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 10:04 am
Местоположение: България-все още

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от cazador »

optics написа:Хименно !

Ловния билет, палатката, спалните чували, ракетата за тенис, а почти винаги и книгите, по мое скромно мнение трябва да са последни в списъка. Ако не е очевидно защо е така, ще обясним.

Тези примери не са измислени, а чути от мен лично.
Да започнем тогава с приоритетите, всяка допълнителна информация ще ми е полезна/макар че информацията за която помолих не съм упоменал че е приоритетна, но е интересна за мен/.
21.12.2010g.-Vienne
26.05.2011г.-Accuse
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от c200 »

За ловджия се карат курсове както на всякъде, за Кебек информацията е тук
http://www.mrnf.gouv.qc.ca/faune/chasse/pescof.jsp"
За транспорта на пушки - тук
http://www.rcmp-grc.gc.ca/cfp-pcaf/carr ... ex-eng.htm"
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от 7George »

Пушката и мерника,
optics написа: Ловния билет, палатката, спалните чували, ракетата за тенис .
.. и малко чисто бельо - ето как пристигат вече новите емигранти. Добре подготвени! :y:
kaloyan.radomirov
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Мар 10, 2010 8:12 am
Местоположение: Montréal

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от kaloyan.radomirov »

Аз и преди бях казал, че единственото важно нещо което моеже да вземеш са максимум кинти (ако можеш, аз пренебрегнах факта). Всичко друго се добива или купува, само атмосферата в и българските кръчми няма как. :D :D :D Пушки-мушки, сирене-мирена ,лютеница-мютеница, ракия, луканки ... са все подробности... дрешки-мрешки, завивки, тенджери, тави-мави, речници-мечници, антибиотици-минтибьотици . . . дреболии... има всичко тук или е пълноценен заместител.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от apple »

Бе то, че има всичко има ама се купува с пари. А тези пари са за насъщния предвидени в началото, изкарани са в левове и съответно да пазаруваш в долари е някак неизгодно мисля. Като сверявам цените от тук в Канада си е по-скъпо да си накупиш тепърва най-необходимото. Така, че дайте акъли кое е най-необходимото наистина за първите дни. То вече с тоя драстично намален лимит на багажа стана доста сложна задачата :sweat: ! Иначе за кинтите спор няма колкото повече, толкова по-добре ама няма откъдееее. Може ли отново да попитам въпреки, че е обсъждано многократно: Някой наскоро пращал ли си е контейнер и какви са цените за фирмата, която е ползвал евентуално. В по-стари теми съм виждала мнения на доволни от това решение нашенци. Успели са да си пренесат доста неща и са си решили доста проблеми по този начин.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво да сложим в куфарите??

Мнение от ablood »

За много сънародници "наи-необходимото" са ракия и луканка, за да не загубят тренинг още първите дни. Всъщност луканка и лютеница тук има, пък и ракията има надеждни заместители.

Също така потниците, родопските одеала и плетените чорапи подлежат на "позападняване", но който си е свикнал...
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор