образование в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

образование в Монреал

Мнение от melissa »

Някой продължил ли е да учи в Монреал? /в смисъл нещо като магистратурата в България/. Как съчетавате с работата, има ли задочно обучение, кандидаства ли се /с изпит/ или само се записвате, колко струва приблизително.. Абе в общи линии, ако има някой с опит в областта и с достатъчно време, моля да сподели :D
ronni
Мнения: 810
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 11:04 am
Местоположение: back to small apple
Обратна връзка:

Мнение от ronni »

не малко хора според мен
върпосът ти е мн общ и нееднократно дискутиран
потърсете чрез търсачката на форума :beer:
има и редовно обучение тогава получаваш стипендия и заем от кебек
има и парт тиме обучение тогава може да си работиш колкото искаш
то и в първия случай може да работиш колкото искаш респ можеш
изпити ако е в англофонски университет могат да поискат тойфел, сат и др зависи от специялността
кандидат студентски испити няма - искат да имаш добър успех от бакалаварска степен но бг магистратурите ги приравняват към балалаварски
понякога и професионален стаж
въобще има различия между университети и специялности затова университетите си имат сайтове за кандидат студенти
ето за мкгилл
http://www.mcgill.ca/applying/graduate/
за конкордия
http://www.concordia.ca/info/futurestudents/graduate/
за юкам
http://www.regis.uqam.ca/candidat/
за уноверситета на монтреал
http://www.futursetudiants.umontreal.ca/

хора използвайте гоогле

ако не можете да си намерите информацията по интернет как ще кандидатвате кат се кандидатсва по интернет и как ще учите кат мн неща се качват в спец сайт в интернет

успех и късмет :beer:
"Chance favors the prepared mind" /"Le hasard ne favorise que des esprits préparés"
L. Pasteur, 1854
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: образование в Монреал

Мнение от Iris »

Mакар и малко старички статии :( , но има интереснo инфо:
Students survival guide - Montreal
http://www.montrealmirror.com/2005/0901 ... e2005.html
http://www.montrealmirror.com/2007/0830 ... e2007.html

Списък с организации, които могат да окажат някаква помощ, вкл, на български език: :clap:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... -parle.pdf
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: образование в Монреал

Мнение от emilcho »

melissa написа:Някой продължил ли е да учи в Монреал? /в смисъл нещо като магистратурата в България/. Как съчетавате с работата, има ли задочно обучение, кандидаства ли се /с изпит/ или само се записвате, колко струва приблизително.. Абе в общи линии, ако има някой с опит в областта и с достатъчно време, моля да сподели :D
Както ти е написал(а) ronni, за всеки университет е различно и най-добре да си провериш там. Мога да ти разкажа за Екол Политекник (част от Юниверсите де Монреал). Няма приемни изпити, искаха ми БГ дипломата с академичната справка (имат изисквания за минимален успех от бак-а), нямаше изисквания да държа изпит по френски (не ми искаха никакви документи за това доколко владея езика). Ако те интересува - пиши, ще ти разкажа по-подробно.
Успех!
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: образование в Монреал

Мнение от Iris »

emilcho,
моля би ли разказал какво е нивото на преподаване.
Може ли да се намерят учебници в нет-а, за да погледнем за какво става дума?
Как протичат изпитите?
Намаляват ли оценки за правопис?
Може ли да се вземат изпитите на английски?? ;)

Питам, защото една приятелка във Франция се явяваше по 3-4 пъти само заради граматика и правопис ( да му ... и френската граматика). Добре, че е плащала ниски такса за явяване на поправка и на няколко пъти е била на ръба да отпадне.
А самите преподававатели са знаели и са я уважавали като една от най-силните студентки.
И после заради по- ниските оценки тя е имала и по-проблемно намиране на работа.
Потенциалните работодатели не виждат знанията, а само сравнително по-слаба диплома.

(и на края малко красиви снимки за добро настроение:
http://www.livingin-canada.com/living-in-montreal.html)
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: образование в Монреал

Мнение от filipne »

Iris написа: И после заради по- ниските оценки тя е имала и по-проблемно намиране на работа.
Потенциалните работодатели не виждат знанията, а само сравнително по-слаба диплома.
До сега не съм чувал работодател да гледа успеха от следването на кандидата ...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: образование в Монреал

Мнение от miteto »

filipne написа:
Iris написа: И после заради по- ниските оценки тя е имала и по-проблемно намиране на работа.
Потенциалните работодатели не виждат знанията, а само сравнително по-слаба диплома.
До сега не съм чувал работодател да гледа успеха от следването на кандидата ...
Не гледат ли, когато става въпрос за прясно-завършили студенти? То май няма какво друго да гледат, защото въпросните нямат никакъв трудов стаж по специалността?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: образование в Монреал

Мнение от pumpy »

Iris написа:emilcho,
моля би ли разказал какво е нивото на преподаване.
Може ли да се намерят учебници в нет-а, за да погледнем за какво става дума?
Как протичат изпитите?
Намаляват ли оценки за правопис?
Може ли да се вземат изпитите на английски?? ;)

Питам, защото една приятелка във Франция се явяваше по 3-4 пъти само заради граматика и правопис ( да му ... и френската граматика). Добре, че е плащала ниски такса за явяване на поправка и на няколко пъти е била на ръба да отпадне.
А самите преподававатели са знаели и са я уважавали като една от най-силните студентки.
И после заради по- ниските оценки тя е имала и по-проблемно намиране на работа.
Потенциалните работодатели не виждат знанията, а само сравнително по-слаба диплома.

(и на края малко красиви снимки за добро настроение:
http://www.livingin-canada.com/living-in-montreal.html)
В моя колеж френския намаляваше оценката с 10%. В началото си давах зор, но после осъзнах, че е безсмислено. На клавиатурата си нямам ударения, всичките ги поставя на ръка след като разпечатам поредната работа, но установих, че като изпусна 10 - това са си ч0 грешки и автоматично губя 10%. Е да де, ама понякога трябваше да обработя на ръка 6-7 страници, а това си е супер трудоемко за нивото на което учех, затова се примирих и не ми пукаше повече. Аз все едно щом изкарах 61% по даден предмет спирах да ходя на изпити по него.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: образование в Монреал

Мнение от filipne »

miteto написа:
filipne написа:
Iris написа: И после заради по- ниските оценки тя е имала и по-проблемно намиране на работа.
Потенциалните работодатели не виждат знанията, а само сравнително по-слаба диплома.
До сега не съм чувал работодател да гледа успеха от следването на кандидата ...
Не гледат ли, когато става въпрос за прясно-завършили студенти? То май няма какво друго да гледат, защото въпросните нямат никакъв трудов стаж по специалността?
Ми не гледат. Има какво друго да гледат как да няма. Например кого познава кандидата.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: образование в Монреал

Мнение от miteto »

filipne написа:Ми не гледат. Има какво друго да гледат как да няма. Например кого познава кандидата.
Пак ти с твоята развалена плоча. Да, има и такива дето ги назначават с връзки. Ама това не са всичките. Да не искаш да ми кажеш че 100% от новозавършилите, които почват работа имат вързки, с които те назначават без дори да ти погледнат дипломата?
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: образование в Монреал

Мнение от filipne »

miteto написа:
filipne написа:Ми не гледат. Има какво друго да гледат как да няма. Например кого познава кандидата.
Пак ти с твоята развалена плоча. Да, има и такива дето ги назначават с връзки. Ама това не са всичките. Да не искаш да ми кажеш че 100% от новозавършилите, които почват работа имат вързки, с които те назначават без дори да ти погледнат дипломата?
Не са всичките разбира се. Когато няма кандидати с връзки взимат и такива без.

Какво точно имаш в предвид "да ти погледнат дипломата" ? Дипломата представлява един голям добре графично оформен лист на който пише името на завършилият, учебното заведение, специалността и годината на завършване. Там оценки няма. Оценките ги имам само в електронен вид. Само един единствен път са ми искали копие от дипломата (същия лист хартия без оценки) и никога ама никога извлечението с оценките.

Сега за развалената плоча. Казвам истината, както и самият ти си написал, че има връзки. Ще спра да го казвам, когато изчезнат връзките, тоест никога. А го повтарям защото хората масово си мислят, че тук за разлика от БГ връзки няма. И преди съм споменавал за канадското символ верую : "It does not matter what you know but who you know". Попитай познатите ти кореняци канадци и ще разбереш, че е истина.

Айде стига толкова спам.
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: образование в Монреал

Мнение от emilcho »

Iris написа:emilcho,
моля би ли разказал какво е нивото на преподаване.
Може ли да се намерят учебници в нет-а, за да погледнем за какво става дума?
Как протичат изпитите?
Намаляват ли оценки за правопис?
Може ли да се вземат изпитите на английски?? ;)

Питам, защото една приятелка във Франция се явяваше по 3-4 пъти само заради граматика и правопис ( да му ... и френската граматика). Добре, че е плащала ниски такса за явяване на поправка и на няколко пъти е била на ръба да отпадне.
А самите преподававатели са знаели и са я уважавали като една от най-силните студентки.
И после заради по- ниските оценки тя е имала и по-проблемно намиране на работа.
Потенциалните работодатели не виждат знанията, а само сравнително по-слаба диплома.

(и на края малко красиви снимки за добро настроение:
http://www.livingin-canada.com/living-in-montreal.html)
Доколкото мога да преценя (все пак ми е първи триместър) нивото си е ОК. Преподавателите са добри, обясняват разбрано, дават много домашни, проекти, има междинни изпити, въобще, тук не става както в БГ да учиш само преди изпита и да изкараш. В сравнение с ХТИ (ХТМУ), което съм завършил, мисля че тук нивото е по-високо. За сравнение между материалната база и условията за учене и дума не може да става.
За учебниците - повечето са на английски, например аз в момента уча биохимия по това: " , но по някои дисциплини ще са само на френски.
За правописа мисля, че не намаляват оценките, все пак това е инженерно училище, даже след уговорка с професора може да се държи изпита и на английски. Изпитите са само писмени. По някои дисциплини дават да ползваш всички материали (и лаптоп ако искаш), по други - само калкулатор.
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: образование в Монреал

Мнение от Iris »

pumpy i emilcho,
благодаря ви много за поясненията :beers:
Добре, че в Квебек се "отнасят по-спокойно" към грамататиката отколкото във Франция.

Успех във всичко!!! :up:
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Публикувай отговор