Мито за лаптоп

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Мито за лаптоп

Мнение от balbi »

Другари и другарки,

Имате ли идея какво е митото на един лаптоп при внасянето му в БГ?

Благодаря за отговорите!
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Мнение от alkaponbg »

Ако ще излиза пак - временен внос няма мито. Ако не на 250 лв оценка щипнаха 50 лв.
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Мнение от balbi »

alkaponbg написа:Ако ще излиза пак - временен внос няма мито. Ако не на 250 лв оценка щипнаха 50 лв.
На митницата ли се оценя или представи фактура?
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Мнение от alkaponbg »

Митницата го оцени на толкова, ако че беше написан като счупен и подлежащ на ремонт с цена според собственика 100$ :wink:
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
saaber
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Авг 12, 2006 4:39 pm
Местоположение: Montreal-World wide
Обратна връзка:

:)

Мнение от saaber »

По-добрият вариант е:слизаш си на летището и си минаваш на "nothing for declare".Ако те спрат случайно и те накарат да си го декларираш тогава да....ама рискуваш да попаднеш в тарифата "събираме данъци на ръка".Влизал съм многократно с лаптоп и никой не ме е проверявал и карал да декларирам.Май отдавна минаха тия истории.Ако все пак мислиш да се проявиш като честен данъкоплатец си го декларарирай да ти го обмитят...Ама като знам как се използват данъците в Бг-то...Така че е въпрос на лична преценка :wink:
Everobody has its own way of making things:)
Kocho_Rusev
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 10:50 pm

Мнение от Kocho_Rusev »

http://www.en.customs.bg/index_en.html

Тия за толковата пари дето прибират можеха да направят един нормален уебсайт - този прилича все едно го е правила баба ми в час по трудово.
Ema
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Дек 26, 2006 6:57 am

Мнение от Ema »

И все пак, нужно ли е да се декларира Лап топа при излизане от Канада, после при влизане в България, както и при обратния път: излизане от България и влизане в Канада? Не ми става много ясно. Благодаря
ronni
Мнения: 810
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 11:04 am
Местоположение: back to small apple
Обратна връзка:

Мнение от ronni »

на излизане от Канада никой не ме пита и не го декларирах
на влизане в Бг питах трябва ли да го декларирам
отговорът беше не ни създавай работа но по принцип да
на излизане от бг не го декларирах
"Chance favors the prepared mind" /"Le hasard ne favorise que des esprits préparés"
L. Pasteur, 1854
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

само да вметна: ако е за лично ползване лаптопа, мисля, че не дължиш и стотинка мито....
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

edelwais написа:само да вметна: ако е за лично ползване лаптопа, мисля, че не дължиш и стотинка мито....
Разбира се че дължиш. "За лично ползване" не е достатъчна причина за освобождаване от мито. Достатъчна е, ако си чужденец или ако си българин който "не живее постоянно в страната". Дефиницията за последния термин, май се мени, но по мои спомени означава - да си бил последните 6 месеца навън.
Издънка става ако артикулът (например фотоапарат) е в оригиналната си опаковка и очевидно никога неотварян. Такова нещо очевидно е подарък и автоматично отпада от графата "лично ползване" на българина който "не живее постоянно в страната". Затова ако въпросният мисли да пренася действителни подаръци, най-добре е да ги приведе във вид който по-малко приляга на подаръци, а повече на "за лично ползване"
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

optics написа:"За лично ползване" не е достатъчна причина за освобождаване от мито. Достатъчна е, ако си чужденец или ако си българин който "не живее постоянно в страната".
Прав си. Просто аз изхождах от презумпцията, че става въпрос точно за това - човек който живее в Канада и си отива за ваканция в БГ (вж. питането на Ема)
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Публикувай отговор