Сезон на Омарите или Джой къде си със идеи?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
shnorhela
Лисодав
Мнения: 978
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 3:16 pm
Местоположение: Van, BC
Обратна връзка:

Мнение от shnorhela »

Супер си Джой ще си избера не що като рецепта от твоите и жената ще ги почва ;) . Имам чуство че са вече варени и ще видя дали да трябва да ги варя пак. В Макси са по 5-7 кинта парчето в зависимост от размера ама и на другите предполагам ги има. Благодаря ще ги почваме и ако пиша пак значи не са отровни ;) .
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Леле, Шнорхел, много скъпо! :roll: На намаление в СуперС и живи при това са 3 пъти по-евтини... Това Макси значи напоследък е с много високи цени. :roll: Ако са червени, значи са варени вече.Не купувайте друг път такива! Омарът трябва да е супер-пресен. Суровия омар е сиво-черен.
Дано на ви харесат-имам още много рецепти, но се уморих да превеждам... :roll: За шишчетата, по-късно ще ти пусна рецепти. Те в нашето семейство по принцип са мъжка работа. :)
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Шнорхел,реших да ти пусна марината за шашчета тук,за да мога да добавям и да ползват рецептите всички. Мисля,че за много ще бъде добре дошло...Наближава сезона. :D

Пържоли:

1-Свински пържоли се начукват,солят,добавя се пипер. Леко се начукват пак,слагат се в съд като се редуват с лук нарязан на колелца. Заливат се с марина: На 1 кг. месо,2 с.л. заквасена сметана,2 с.л. майонеза,1 кутия бира (така че да покрива на 3/4). Затваря се плътно и се оставя да престои 3 часа (без хладилник). Мариноване с бира не се препоръчва за по-дълго време.

1- Месото се подготвя по същия начин и се нарежда в съд редувайки с лук на колелца,но преди да се нареди в съда се намазва с мед. След нареждането се залива със сос "Териаки"

Китайска марина за всякакво барбекю:

на 1 кг. месо:

В блендера се слага 1 средна глава лук (на едри парчета)+50 мл. олио+30 мил. балсамик+30 мл. тъмен соев сос+подправки по избер:
-за любители на люто:
1-2 чили или 1 с.л. лют сос (BBQ pepper mix, chili mix...)

Всичко се разбива до еднородна маса. Нарязаното месо за слага в керамичен или стъклен съд,залива се с марината и добре се размесва. Слага се в хладилника под тежест за 1 нощ.
Соевият сос може да се замени на Уорчестер, Oyster или Teryaki.
За пилешко може да се добави чесън и къри. За крилца(Buffalo wings) олиото се замества с мед, а прясното чили е задължително. За риба,оцета се замества с лим. сок (2 лим. на кг.),а от подправките-бял пипер+индийско орехче+зехтин. Маринова се 2 ч.

Пилешки шишчета:

Пилешкото филе се нарязва на парченца,посипва се с 1 ч.л. кориандър, 2 ч.л. сладък червен пипер+ черен пипер и сол. Залива се с бяло сухо вино,чесън и лук. Маринова се около 1-2 часа.

Свински шишчета:

За 3 кг. свинско:

50 гр. подправка за барбекю
1,5 с. л. сол.
1 ч.л. черен пипер
360 гр.(300 мл.) кисело мляко
Няколко супени лъжици кетчуп за барбекю
3 глави лук нарязани на дребно
5-7 пера зелен лук нарязан

Месото добре се измесва и се маринова 1 нощ в хладилника. за 3-4 ч. до печенето се добавят 3 с.л. майонеза.


2- На 2-3 кг. свинско-4-5 гл. лук нарязани на колелца +2 бутилки сухо бяло вино + 2 кофички кисело мляко по 500 гр. Подправки: хмели-сунели, червен пипер, черен пипер, пипер,индийско орехче и карамфил. Маринова се 1 нощ. Това е грузинска рецепта. Аз много обичам хмели-сунели като подправка и я купувам в руските магазини.

Марина за свински ребърца:

1 кг. свински ребърца
0,5 ч.л. сол
0,5 ч.л. пипер
1 ч.л. люта паприка
4 скилидки чесън(изстискани)
2 с.л. мед
2 с.л. доматен сос
2 ч.л. кафява захар
2 с.л. сос от сладка соя (kecap manis)-от китайските магазини

Всичко се смесва,намазват се ребърцата и се оставят в хладилника за 1 нощ.

Винаги съм харесвала шишчета мариновани в алкохол. Според мен много по-добре размеква месото от оцет и придава особен вкус

На 2 кг. месо (свинско)
4 глави лук
100 гр. коняк или водка
1 ч. оцет
сол,пипер и вряла вода

На дъното на тенджера се реди лук със сол и пипер,плътно се реди месото като добре се осолява. Слой лук,слой месо. Оставя се за 1-2 ч. в хладилника и се залива с коняка и оцета+ горещата вода така че да покрие. Залят се маринова мин. 2 денонощия.

2/ 3-4 с.л.олио,1-2 с.л. лим. сок, 2-3 с.л. коняк, сол,пипер.

За пържоли. Мариноват се 1-2 часа.

3/ 1/8 л. червено вино, 4 с.л. олио, 2 гл. лук (нарязани на колелца), 4 скилидки чесън (нарязан на колелца), 1 даф. лист, 1 ч.л. розмарин, 1 ч.л. тим. Месото се маринова 3-4 часа.

4/ 1 гл. лук нарязана на колелца, 1 с.л. захар,1 ч.л. горчица, 1/8 л. зехтин. Постно месо нарязано на дребно се маринова 12 часа.


Разговаряла съм често с разбиращи от шишчета мъже относно марината и много честно съм чувала мнения,че тя в никакъв случай не трябва да съдържа оцет. Сега е на мода мариноване с газирана вода,бира,силен алкохол,кисело мляко и майонеза, но не и оцет.
Ние последно правихме с бира.

Вместо газирана вода използват всякакви газирани напитки от типа на кока-кола. Добре се маринова с концентрат от нар. Към пилешко и свинско много добре върви пресен джинджифил.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Шнорхел, ти не каза какво стана с омара ти, но аз не мога да се стърпя да не разкажа за моите... :D
Хей, голямо приключение били тези омари! :D
Приключението започна още в магазина, където при вида на живи омари на нас с мъжа ми очите ни пламнаха, а детето изпадна в полу-шок. :lol: Викаше, че няма да го яде, че горкото щяло да пищи като го варя живо, че или тя или омара и въобще...щяла да стане вегетарианка. :lol: Купихме 3, от които само един беше с хайвер. Другия път ще избираме възможно най-големи. Да избързам само да кажа,че всички (вкючително и дъщеря ми, дето щеше да става вегетарианка) сме очаровани, адски ни хареса- направо върха бяха. С по един омар преядохме като прасета колкото и странно да звучи,тъй като бяхме доста разочаровани от малкото количество месо вътре. :lol: Да, обаче, се оказа, че не било чак толкова малко, колкото изглежда. :wink: Вечерята ни с омарите продължи повече от 2 часа-ваденето на месото от всяко краче или щипка си е направо прикючение,но се справихме отлично-не оставихме грам месце по черупките. :D Специализирахме се в рязане на шипките и измъкване с китайски пръчици на месцето отвътре. :lol: Рецептата, по която ги пълних е СТРАШНА! Много съжалявам,че не я дадох, когато попита,но я открих в едно от кулинарните ми списания преди 2 дни.

Направих към омарите соса с авокадо, който е страхотен, но...честно казано не върви към омарите. Направо би заглушил вкуса им. Ние го мазахме на тост между похапването на двете половинки. :D

Ще покажа какво се получи, а рецептата най-подробно ще напиша по-късно.

ОМАР "ТЕРМИДОР"

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
taralej
Мнения: 701
Регистриран на: Нед Яну 16, 2005 4:01 pm
Местоположение: GTA

Мнение от taralej »

Джои, моля те недей така...с тия снимки ми размъти мозъка.....утре отивам за омари....
"Книгата на живота започва с един мъж и една жена в една градина, а завършва с Апокалипсиса." - Оскар Уайлд
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Джой страшна си с тия рецепти и вкусотии които ни показваш и описваш,чакам само да разрешат многоженството и веднага те вземам за жена ,макари да си заета вече. :D Направо се нахраних като четох рецептите ти за различните маринати,обаче някой от тях ме оставиха доста замислен,определено тия с вината и твърдия алкохол.Ами за мен си е чисто разхищение да излееш 2 бут. бяло вино за една марината ,няма ли някаква алтернатива да се замени с нещо друго,а бялото винце да отиде по предназначение. :?
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Мнение от eva-vet-eva »

Ух,че сте жестоки :evil: Представяте ли си колко е мъчително да умреш,като те сварят жив?Че и в едната рецепта първо да те сложат в камерата,та температурната разлика да е по-голямя.И всичкия този садизъм,за да прибавите малко твърда материя във водата в тоалетната чиния.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Бързам да напиша рецептата за нетърпеливи да се сдобият с живи омари. :D

Омарите сварих в голяма тенджера с вода+ морска сол+ няколко дафинови листа+ 1 глава лук нарязана на 3-4 +няколко зърна черен пипер. Поварих малко отварата преди да пусна омарите (доста омаломощени от пътуването в колата в завързан плик, така че не се наложи да ги замразявам). Варих ги 10 мин. и още 10 мин. престояха във врялата вода на изключен котлон. За защитниците на животните ще кажа,че поне до някъде ме успокояваше информацията прочетена из Нета, че било научно доказано,че омарите не чувствали болка. :?
Дъщеря ми, под впечатления от някакъв филм, изпадаше в ужас,че щели да пищат горките, но няма писъци. :lol:

Извадих ги от водата и ги оставих на поизстинат. След това всеки омар се разрязва по дължина на две половини. Лесно и бързо е с хубав нож и силни мъжки ръце. :lol:

Получава се ето това:

Изображение

На дясната половинка ясно се вижда червения хайвер и зеленикавият черен дроб,който е с консистенция на каша. Не се вижда (вече съм го махнала) едно черно джобче точно зад окото,което трябва да премахнете, а също така едно тънко като конец черво, минаващо от опашката към главата.

Сега самата рецепта:

Homard Thermidor

Продукти:

2 живи омара по около 675 гр. единия.
20 гр. (1 1/2 с.л.) масло
2 с.л. брашно
2 с.л. бренди
120 мл. (1/2 ч.) мляко
6 с.л. течна сметана
1 с.л. Дижонска горчица
лимонов сок
сол и бял пипер
настърган пармезан

1. Маслото се разтопява в тиганче с дебело дъно. Добавя се брашното като енергично се разбърква и се запържва. Излива се брендито и млякото и се разбива до хомогенност. Накрая се добавя течната сметана и горчицата като се разбива непрекъснато.

2. Хайверът и черния дроб (corail) се прекарват през сито и се добавят към соса. Разбъркват се добре и се поставя на бавен огън за около 10 мин. докато сосът не се сгъсти. Посолете при нужда и добавете лимоновия сок.
Аз добавих повечко от течната сметана,която обаче ми беше 10%-на,т.к. суп. лъжици с връх брашно доста посгъстиха соса. Добавих оскът от 1 изстискан малък лимон и на върха на ножа подправка за риба.

3. изчистените от вътрешността (както е лявата половинка на снимката) омари се измиват и се приготвят в тавичка за пълнене. Затоплете фурната.

4.Месото от опашката на омара се нарязва на едро и се смесва със соса. Половинките се пълнят със сместта. Поръсват се с настъргания пармезан и се запичат на грил. Сервират се топли.

Аз поръсих с някакъв микс на пудра от разни сирена, съдържащ и пармезан+ настъргана на дребно моцарела.

Омарът е разкошен по този начин приготвен! Това е праздничен вариант, така че, подсигурете хубавото вино (аз не бях очарована от моето,нищо че е френско,но няма значение),приятната обстановка и си направете праздник дори и без повод!

Ето какво пише в рецептата за така приготвения омар:

Le homard thermidor est un met prestigieux. Il est si royal qu'il convient parfaitement pour les périodes de Noёl. Servez un homard par personne comme plat principal ou une moitié en guise d'entrée.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Направо се нахраних като четох рецептите ти за различните маринати,обаче някой от тях ме оставиха доста замислен,определено тия с вината и твърдия алкохол.Ами за мен си е чисто разхищение да излееш 2 бут. бяло вино за една марината ,няма ли някаква алтернатива да се замени с нещо друго,а бялото винце да отиде по предназначение.
:D Бате, да ти кажа честно,тези 2 бутилки и мен ме стъписаха,но така е в оригиналната рецепта. Водката маринова хубаво, но такова разхищение сме правили само в Русия. :D Тук предпочитам биричката или кока-кола за мариноване.
Заключено