Дан.оценка на имот

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Дан.оценка на имот

Мнение от Bubi »

Здраавейте,
Искам да ви попитам следният въпрос: Трябва да представим оценка за имота ни, тъй-като нямаме парите в брой, но имота е ипотекиран. Самата оценка е 3.5 пъти по висока от ипотеката. Трябва ли в оценката да пишем, че върху имота има тежест. Също така искам да попитам тази оценка непременно данъчна ли трябва да бъде или може да е пазарната оценка, направена от лицензирана фирма? Благодаря предварително.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

Здравей, Bubi,
Не е необходимо да посочваш какви тежести има върху имота, това ще е в твой минус. Абсурдно е някой чиновник от имиграционните служби да отиде да се реди 2 дни в съответната служба по вписванията за да провери има ли тежести върху този имот. Все пак те няма да го купуват, нали?
А данъчната оценка има по-голяма тежест, защото има специална нормативна база за нейното извършване и е гарантирано обективна. Пазарната оценка, макар и извършена от лицензиран оценител, съдържа все пак елемент на субективност от страна на оценителя. Не вярвам данъчната оценка на имота да е толкова ниска (игнорирайки ипотеката), че да ви е необходима пазарна такава.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
DaniDeb
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Окт 18, 2004 12:43 pm
Местоположение: Veliko Tarnovo

Мнение от DaniDeb »

Ние представихме експертна оценка от лицензирана агенция за недвижими имоти и нямаше ниакви проблеми на интервюто. Почти винаги данъчната оценка е по - ниска от пазарната, особено ако става въпрос за апартамент построен преди 20-25 години. При експертната оценка може да помолите оценителя да ви завиши малко стойността на имота като му обясните за какво ви е нужна тази оценка.
Успех!
maryjoe
Мнения: 141
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 8:31 am
Местоположение: Vancouver

dobaviane

Мнение от maryjoe »

Iskam samo da dobavia,4e na nasata dana4na ozenka pisese, 4e niamame zadalzenia (DANA4NI ) kam imota. Dali niama da napisat nesto za ipotekata... Ako ne-niama problem.
Аватар
Bimba
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Сеп 15, 2004 5:05 am
Местоположение: Plovdiv ama ve4e sme v Montreal

Re maryjoe

Мнение от Bimba »

Данъчните нямат информация за ипотеките така че няма от какво да се притеснявате.Ако сами не си кажете няма от къде да се разбере.
Само в съда има информация за това.
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Мнение от mitko pitko »

Ние направихме пазарна оценка на апартамента. От лицензирана фирма. Нямахме никакви проблеми. Може да се разбереш с оценителя да ти я завиши колкото е необходимо. Мисля че тази оценка има по-голяма тежест от данъчната. Презумцията е че в крайна сметка ще продадеш имота за да си финансираш начинанието.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

mitko, презумпцията е, че при еди-каква си гарантирано обективна данъчна оценка, пазарната цена е задължително по-висока, може и в пъти по-висока да е. Иначе никой не твърди, че пазарната оценка не се приема де юре. Но де факто винаги може да има съмнение, че оценителят не е някой твой приятел - виж постинга на DaniDeb:
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Мнение от mitko pitko »

mitko, презумпцията е, че при еди-каква си гарантирано обективна данъчна оценка, пазарната цена е задължително по-висока, може и в пъти по-висока да е. Иначе никой не твърди, че пазарната оценка не се приема де юре. Но де факто винаги може да има съмнение, че оценителят не е някой твой приятел - виж постинга на DaniDeb:
Прав си. То съмнение има. Даже според мен е убеждение.
To за оценителя спор няма,че е наш човек. Спор няма и за това ,че и интервюиращия е убеден, че оценителя е наш човек(и те не пасат трева). Ние(в случая Bubi) също сме убедени че интервюиращия е убеден, че оценителя е наш човек.
Мисля, че това твърдение
[/quote]пазарната цена е задължително по-висока, може и в пъти по-висока да е.

трябва да бъде задължително подкрепено юридически от наш закон, в което много се съмнявам. Иначе е 99% вярно НА ПРАКТИКА. А на ТЕОРИЯ може да е и по-малко.
Та основната ми мисъл беше, че на интервюто трябва да си железен от към юридическата(теорията) страна, защото и интервюиращия иска това( в крайна сметка нали и той дава някакви отчети пред някого пък и документите едва ли се гледат само от него). Той винаги може да се заяде:
"Ама аз откъде да съм сигурен, че имотът ще можеш да го продадеш за тази сума? Реално може да е и по-малко."
"Ама то е очевадно. На пазара цените на имотите винаги са по-високи."
"Откъде е очевидно? Няма закон който да го задължава..." и т.н.

И друго. В родния ми град, в циганската махала(имаме и такива екстри) гледах къщи, които бяха развалини в буквалния смисъл. Никой не живееше там. Според мен е логично данъчната оценка на тези къщи да е по-висока от пазарната.
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

Имайки предвид размера на данъчната оценка едва ли ти е необходима пазарна такава. На практика трябва да докажеш нещо от порядъка на 5-10 хил. КАД. Едва ли данъчната оценка на имота е по-ниска. Защо да даваш излишни пари? (данъчната е безплатна - пазарната се заплаща).
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

Благодаря на всички за отговорите.
Аватар
tolumbi4ka
Мнения: 72
Регистриран на: Чет Ное 18, 2004 3:07 pm
Местоположение: Calgary,AB

Мнение от tolumbi4ka »

Mnogo polezna informacia.Iskam da popitam:tezi imotni ozenki triabva li da se legalizirat,not.zaveriavat ili samo se prevejdat?
Mersi.
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Мнение от mitko pitko »

Само се превеждат.
Заключено