Имам нужда от съвет и информация!

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от milanelo »

Здравейте,

Имам нужда от съвети! Първо да обясня моята ситуация.
Дойдох в Монреал преди 3 месеца с раб. виза, по програмата PEQ за период от 3г., понеже приятелката ми щеше да учи 3г в Ла Сал. Тази виза ми дава право на пълно работно време 40ч на седмица в периода на обучение на приятелката ми, т.е. 3г. Намерих си работа в една компания и вече 2 месеца работя там. Към края на нейното обучение, щяхме да имаме право да кандидатстваме за постоянно пребиваващи. Дотук добре :).
Предтои ми раздяла с приятелката ми, която ще се прибира у тях си (не и харесва тук и не може да се приспособи), което означава че аз губя визата си, след като тя напусне Канада. Имам нейното обещание да ме изчака, колкото е нужно за да направя всичко възможно да запазя правото си на работа и престой тук.
Та въпросът ми е: какво бихте ме посъветвали да направя оттук нататък? Какви начини има да се отърва от тази зависимост, която имам в момента към приятелката ми? Добра идея ли е да питам шефовете ми, дали могат да помогнат в случая? Добра идея ли е да плащам на някой от тези агенти за конслултации? Само да спомена, че ми харесва тук и ще направя всичко възможно, за да остана!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от optics »

milanelo написа:Здравейте,

Имам нужда от съвети! Първо да обясня моята ситуация.
Дойдох в Монреал преди 3 месеца с раб. виза, по програмата PEQ за период от 3г., понеже приятелката ми щеше да учи 3г в Ла Сал. Тази виза ми дава право на пълно работно време 40ч на седмица в периода на обучение на приятелката ми, т.е. 3г. Намерих си работа в една компания и вече 2 месеца работя там. Към края на нейното обучение, щяхме да имаме право да кандидатстваме за постоянно пребиваващи. Дотук добре :).
Предтои ми раздяла с приятелката ми, която ще се прибира у тях си (не и харесва тук и не може да се приспособи), което означава че аз губя визата си, след като тя напусне Канада. Имам нейното обещание да ме изчака, колкото е нужно за да направя всичко възможно да запазя правото си на работа и престой тук.
Та въпросът ми е: какво бихте ме посъветвали да направя оттук нататък? Какви начини има да се отърва от тази зависимост, която имам в момента към приятелката ми? Добра идея ли е да питам шефовете ми, дали могат да помогнат в случая? Добра идея ли е да плащам на някой от тези агенти за конслултации? Само да спомена, че ми харесва тук и ще направя всичко възможно, за да остана!
Сефте чувам такъв казус. Лично аз не виждам нищо лошо да говориш с шефовете но вероятността да знаят нещо от практическа полза е нищожна. По-скоро ти трябва да прочетеш например относно алгоритъма за вадене на foreign worker виза и чак след това вече като си подкован да говориш с шефа. По моя интуитивна преценка, в най-добрия случай ще трябва да си идеш обратно в България за няколко месеца (ако системата с форин уъркър сработи) или за доста повечко, ако не сработи и трябва да чакаш за permanent resident. И в двата случая работенето на черно в Канада докато чакаш визата е СИЛНО НЕпрепоръчително, защото рискуваш да те отрежат завинаги. Да, може да се мандахерцаш като турист, но не може да рискуваш на черно. Имай предвид че не всеки работодател би се хванал да вади foreign worker виза. А дори и да има желание, е необходимо да са налице обективни условия.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от milanelo »

Да, аз съм по тези нечуваните казуси винаги :). Благодаря за отговора, ще прочета това което препоръча. Връщането в БГ и изчакването не е проблем, важно е да се получи. Относно връщане в БГ и изчакване за перманент, това не е възможно, тъй като опцията за ''перманент резидент'' е възможна само в случай, че приятелката ми учи 5 семестъра (от 6). Тогава от университета щяха да и издадат документ (забравих как се казваше), с който имаме право да задействаме процедурата за ''ПР''.
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от J&V »

milanelo написа:Да, аз съм по тези нечуваните казуси винаги :). Благодаря за отговора, ще прочета това което препоръча. Връщането в БГ и изчакването не е проблем, важно е да се получи. Относно връщане в БГ и изчакване за перманент, това не е възможно, тъй като опцията за ''перманент резидент'' е възможна само в случай, че приятелката ми учи 5 семестъра (от 6). Тогава от университета щяха да и издадат документ (забравих как се казваше), с който имаме право да задействаме процедурата за ''ПР''.
А варианта студент ? Разбира се таксите като чуждестранен такъв са солидни, но пък става по-бързо. В същност зависи колко си мотивиран да останеш и дали имаш финансовата вузможност да покриваш таксите като чуждестранен студент. Доколкото знам много черни пристигат тука като студенти, разбира се през държави, които им осигуряват ниски студентски такси чрез разни спогодби. Нашата държавица,ясно е, няма такива спогодби, но .. просто давам идея.
Успех!
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от milanelo »

J&V написа:
milanelo написа:Да, аз съм по тези нечуваните казуси винаги :). Благодаря за отговора, ще прочета това което препоръча. Връщането в БГ и изчакването не е проблем, важно е да се получи. Относно връщане в БГ и изчакване за перманент, това не е възможно, тъй като опцията за ''перманент резидент'' е възможна само в случай, че приятелката ми учи 5 семестъра (от 6). Тогава от университета щяха да и издадат документ (забравих как се казваше), с който имаме право да задействаме процедурата за ''ПР''.
А варианта студент ? Разбира се таксите като чуждестранен такъв са солидни, но пък става по-бързо. В същност зависи колко си мотивиран да останеш и дали имаш финансовата вузможност да покриваш таксите като чуждестранен студент. Доколкото знам много черни пристигат тука като студенти, разбира се през държави, които им осигуряват ниски студентски такси чрез разни спогодби. Нашата държавица,ясно е, няма такива спогодби, но .. просто давам идея.
Успех!
Честно казано не съм много по ученето, засега проверявам как стоят нещата за "Форейн уъркър", и евентуално да попитам там, където работя, дали могат да ми помогнат. Иначе брагодаря за отговора, но не мисля че това е вариянт за мен.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от optics »

Ти си знаеш най-добре кое е за тебе, но следното не го разбрах:
тъй като опцията за ''перманент резидент'' е възможна само в случай, че приятелката ми учи 5 семестъра
Защото на практика опцията ПР няма нищо общо с приятелката ти. Това е, казано на простоцарски - най-общия начин по който са дошли почти всички форумци.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от myhata II »

milanelo написа:Здравейте,

Имам нужда от съвети! Първо да обясня моята ситуация.
Дойдох в Монреал преди 3 месеца с раб. виза, по програмата PEQ за период от 3г., понеже приятелката ми щеше да учи 3г в Ла Сал. Тази виза ми дава право на пълно работно време 40ч на седмица в периода на обучение на приятелката ми, т.е. 3г. Намерих си работа в една компания и вече 2 месеца работя там. Към края на нейното обучение, щяхме да имаме право да кандидатстваме за постоянно пребиваващи. Дотук добре :).
Предтои ми раздяла с приятелката ми, която ще се прибира у тях си (не и харесва тук и не може да се приспособи), което означава че аз губя визата си, след като тя напусне Канада. Имам нейното обещание да ме изчака, колкото е нужно за да направя всичко възможно да запазя правото си на работа и престой тук.
Та въпросът ми е: какво бихте ме посъветвали да направя оттук нататък? Какви начини има да се отърва от тази зависимост, която имам в момента към приятелката ми? Добра идея ли е да питам шефовете ми, дали могат да помогнат в случая? Добра идея ли е да плащам на някой от тези агенти за конслултации? Само да спомена, че ми харесва тук и ще направя всичко възможно, за да остана!
връщай се, и започвай със процедурата, това със чакането си губиш само времето
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от milanelo »

optics написа:Ти си знаеш най-добре кое е за тебе, но следното не го разбрах:
тъй като опцията за ''перманент резидент'' е възможна само в случай, че приятелката ми учи 5 семестъра
Защото на практика опцията ПР няма нищо общо с приятелката ти. Това е, казано на простоцарски - най-общия начин по който са дошли почти всички форумци.
Ще се опитам да обясня по-добре :) . Програмата по която приятелката ми каздидатства се казва PEQ, тя кандидатства в Ласал, приеха я и имиграционните и дават 3г студентска виза с право на работа 20ч. на седмица, а аз като партньор взех работна виза за 3г с право на работа 40ч. на седмица. Тя е основния кандидатстващ, аз завися от нея, мислихме да караме така 2г. и половина и след като и дадат съответния документ от университета, тя да кандидатства за ПР и съответно аз да взема също, но уви...
Мисля да се консултирам с адвокат, за да получа информация и ще пиша какво е станало в крайна сметка.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от 7George »

Не знаех, че има визи, дето те "вързват" да стоиш и да учиш в Канада. Предполагам, че и имената ви фигурират в документа, така че не може лесно и бързо да я смениш с друга приятелка или приятел. Няма ли възможност просто да си "прекъсне" обучението за неопределено време? Адвокатите трябва наистина да знаят необходимите врътки.
Embrace your climate change!
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от milanelo »

7George написа:Не знаех, че има визи, дето те "вързват" да стоиш и да учиш в Канада. Предполагам, че и имената ви фигурират в документа, така че не може лесно и бързо да я смениш с друга приятелка или приятел. Няма ли възможност просто да си "прекъсне" обучението за неопределено време? Адвокатите трябва наистина да знаят необходимите врътки.
Има, има :) . Те просто си "вързват гащите" по този начин, защото иначе всеки ще запише в някой университет, ще изкара няколко месеца, взима ПР и е готов.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от optics »

milanelo написа:
optics написа:Ти си знаеш най-добре кое е за тебе, но следното не го разбрах:
тъй като опцията за ''перманент резидент'' е възможна само в случай, че приятелката ми учи 5 семестъра
Защото на практика опцията ПР няма нищо общо с приятелката ти. Това е, казано на простоцарски - най-общия начин по който са дошли почти всички форумци.
Ще се опитам да обясня по-добре :) . Програмата по която приятелката ми каздидатства се казва PEQ, тя кандидатства в Ласал, приеха я и имиграционните и дават 3г студентска виза с право на работа 20ч. на седмица, а аз като партньор взех работна виза за 3г с право на работа 40ч. на седмица. Тя е основния кандидатстващ, аз завися от нея, мислихме да караме така 2г. и половина и след като и дадат съответния документ от университета, тя да кандидатства за ПР и съответно аз да взема също, но уви...
Мисля да се консултирам с адвокат, за да получа информация и ще пиша какво е станало в крайна сметка.
Добре, но аз не виждам каква е връзката между това което сте правили досега и това което трябва да направиш оттук нататък. Както писах още първия път - в най-лошия случай си кандидатстваш за ПР започвайки отначало и чисто и просто само за себе си. Тоест опцията ПР зависи единствено от това как самият ти покриваш критериите за нея. ВЪЗМОЖНА Е и без приятелка и без учене. Сега разбираме ли се вече?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от milanelo »

optics написа:Добре, но аз не виждам каква е връзката между това което сте правили досега и това което трябва да направиш оттук нататък. Както писах още първия път - в най-лошия случай си кандидатстваш за ПР започвайки отначало и чисто и просто само за себе си. Тоест опцията ПР зависи единствено от това как самият ти покриваш критериите за нея. ВЪЗМОЖНА Е и без приятелка и без учене. Сега разбираме ли се вече?
Разбираме се :) , сам май нямам големи шансове, ама проверявам възможноста. Благодаря на всички за отговорите!
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от def34 »

Доколкото разбирам той има open work permit, който обаче е вързан за "обучението" на приятелката му. В момента в който тя прекъсне обучението си неговото разрешително също отива на кино. Според мен трябва да търси ново разрешително за работа при същия или нов работодател. След 3 години непрекъснато в Канада можеш да кандидатства за PR.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от optics »

def34 написа:Доколкото разбирам той има open work permit, който обаче е вързан за "обучението" на приятелката му. В момента в който тя прекъсне обучението си неговото разрешително също отива на кино. Според мен трябва да търси ново разрешително за работа при същия или нов работодател. След 3 години непрекъснато в Канада можеш да кандидатства за PR.
Е нещо не ми се вързва. Как предлагаш да ги изкара тия 2 години и 9 месеца додето навърти 3 години?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Имам нужда от съвет и информация!

Мнение от milanelo »

def34 написа:Доколкото разбирам той има open work permit, който обаче е вързан за "обучението" на приятелката му. В момента в който тя прекъсне обучението си неговото разрешително също отива на кино.
Точно така.
Публикувай отговор