Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
smirfk
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Мар 13, 2015 8:39 am
Местоположение: Варна

Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Мнение от smirfk »

Здравейте, имам доста конкретни въпроси относно учение в Монтреал, за това реших да отворя тема.
Така, аз съм бакалавър по Информатика, предстои ми да се дипломирам май месец.
Проявявам интерес да продължа обучението си като запиша магистратура в Монтреал - или в McGill или в Concordia.
Тъй като McGill се води доста престижен университет, по-скоро съм се насочила към Concordia, считайки, че там шансовете ми за прием биха били доста по-високи. Знам, че и двата университета преподават на английски език, който ми е много добър, но френски никак не знам. Считате ли, че би било добре лично за мен да мина един курс по френски език преди евентуално заминаване, за да не се чувствам там като туземец, тъй като мисля че все пак основната реч, която ще чувам ежедневно, ще е френска.
Вторият ми въпрос е: как стои въпроса с визата, има ли шанс да ми издадат виза навреме, за тазгодишният есенен семестър, имайки на предвид също, че бакалавърската ми диплома ще е готова май месец? Какви други документи ще са ми нужни и също така колко горе-долу ще струва всичко?
Трето, какво да очаквам ако евентуално ме приемат по документи, доколкото знам трябва да се изтегли задължително заем за обучението. От банка ли се издава той? Това значи ли, че трябва да си направя канадска банкова сметка, и кога? Ако да, тези неща могат ли да се направят още преди да съм заминала? Колко време след евентуален прием се дава достъп до заема? Аз лично предполагам, че този заем се отпуска в началото на семестъра и покрива нуждите за обучението, но не съм реално наясно. Има ли възможност освен обучението, да мога да си покривам всички други нужди с този заем или ще трябва да си приготвя дебела сума преди да тръгна?
Това са първоначалните ми основни въпроси, със сигурност ще има и още. Съжалявам, ако на някой му се сторят глупави, но за мен е важно да знам всички тези неща. Убедена съм, че не малко българи са минали по подобен път и се надявам да получа отговори на въпросите ми. Предварително благодаря.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Мнение от seeker »

Здравей,
Прочетох набързо съобщението (нямам време за повече) и мога да споделя мои впечатления. Английския е добър вариант за англофонските университети. Ако живееш в англофонски квартал френският няма да ти е нужен. Е, сигурно ще попадаш на хора, които не искат или не могат да комуникират на английски, но това няма да е голям проблем. Институциите в Канада по закон са двуезични.
За информатиката - не знам какво точно имаш предвид, но ако е програмиране може да е по-добре да завършиш магистратура в България (ако си там). Междувременно може да пробваш да имигрираш в Канада. Познавам много български програмисти, които идват и работят без тукашни дипломи. Това е една много благодатна сфера, защото в нея може да си спеситиш канадската диплома. Това включва заеми, време и т.н. Не знам канадската диплома какво предимство би ти дала, да кажат канадските програмисти, но учене със статут на чуждестранен студент оскъпява допълнително начинанието. Познавам и тукашни програмисти, завършили колежи с отличие, които не могат да си намерят работа като програмисти много дълго време. Магистратурата е предимство, дори и от България.
Успех от мен!
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Мнение от balbi »

Това, че дамата завършва Информатика не я прави програмист. От всяко дърво свирка не става, по същия начин от всеки компютърджия програмист не става.
А в отговор за есенния семестър - не знам как стои въпроса с чуждестранните студенти, но срока за записване за есенен семестър мисля, че е края на март. Не съм сигурен, така че нека някой, който текущо учи да сподели опит.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Мнение от Koko »

След като сте се ориентирала към конкретен университет, а именно Конкордия, защо не проверите и не се поровите за повече информация в тяхният уеб сайт? Би трябвало на въпроси като приемни условия, срокове за кандидатстване, цена на обучението и т.н., да можете да намерите отговорите директно там. А ако за даден въпрос няма отговор, можете да пишете до университета и да ги питате, сигурен съм че те ще ви дадът изчерпателен отговор.
Имайте предвид че наистина в Канада сроковете за приемане на документи са доста по-рано през годината и според мене ако все още не сте завършили бакалавърската си програма в България, т.е. нямате диплома, то от гледна точка време и срокове за кандидатства по-реалистично е да мислите за магистратура догодина. Преди години бях подавал документи за магистратура в друга област и крайният срок за подаване на документи беше януари за започване през следващата есен.
Другият по-сериозен проблем обаче е финансирането. За съжаление таксите за чуждестранни студенти в Канада са много по-високи, а взимането на заем за следване далеч не е толкова лесно. Не се наемам с мнение дали заема би бил достатъчен да ви покрие всички разноски, но въпроса наистина остава въобще дали е възможно да вземете такъв заем без да имате статут в Канада. Това е също въпрос който на ваше място бих попитал в самият университет.
По отношение на студентската виза - ако са ви приели и сте намерили парите с които да учите, съответо имате всички необходими документи че ще следвате в Канада, то получаването на студентска виза няма да проблем.
Това е уеб-сайта на Конкордия, където мисля че можете да намерите необходимата ви информация:
https://www.concordia.ca/admissions/international.html"

Искам да добавя и още нещо, макар и базирано на чисто субективни наблюдения от познати които следват в университети в Западна Европа. Та струва ми че в България в момента има доста повече информация по отношение следване в университетите в Западна Европа и доста хора грешно смятат че в Канада условията (условия за прием, финансиране и т.н) са сходни, но всъщност трябва да се отчита че Канада няма нищо общо със Западна Европа в това отношение и да се правят аналогии относно възможностите за следване не е добра идея.
Всъщност ако не ме лъже паметта преди време и във форума имаше въпрос от човек който смяташе че след като България е вече член на ЕС, то може да дойде да следва в Канада при същите условия, сякаш и Канада е член на ЕС.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Мнение от optics »

Коко, аз не виждам коя банка би дала заем на гражданин на друга страна, без никакви гаранции че ще си го получи обратно.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Tania12345
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Яну 04, 2015 9:58 am

Re: Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Мнение от Tania12345 »

Шансовете да бъдете приети в McGill са същите като тези за Concordia, така, че по-добре опитайте и в двата или изберете според предлаганата специалност и програма. Това, че сте завършили бакалавър няма да е достатъчно да запишете магистър, а най-вероятно ще можете първо да запишете бакалавър. Ако не мислите да имигрирате в Канада то не си губете времето и парите да учите тук, по добре както Коко казва се насочете към Западна Европа, а ако имате намерение да имигрирате, то първо започнете процедура по имиграция, станете résident permanent и после ще е по-лесно със заем, работа и т.н
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Много въпроси относно магистратура в Монтреал

Мнение от grozdan »

smirfk написа:Здравейте, имам доста конкретни въпроси относно учение в Монтреал, за това реших да отворя тема.
Така, аз съм бакалавър по Информатика, предстои ми да се дипломирам май месец.
Проявявам интерес да продължа обучението си като запиша магистратура в Монтреал - или в McGill или в Concordia.
Тъй като McGill се води доста престижен университет, по-скоро съм се насочила към Concordia, считайки, че там шансовете ми за прием биха били доста по-високи. Знам, че и двата университета преподават на английски език, който ми е много добър, но френски никак не знам. Считате ли, че би било добре лично за мен да мина един курс по френски език преди евентуално заминаване, за да не се чувствам там като туземец, тъй като мисля че все пак основната реч, която ще чувам ежедневно, ще е френска.
Вторият ми въпрос е: как стои въпроса с визата, има ли шанс да ми издадат виза навреме, за тазгодишният есенен семестър, имайки на предвид също, че бакалавърската ми диплома ще е готова май месец? Какви други документи ще са ми нужни и също така колко горе-долу ще струва всичко?
Трето, какво да очаквам ако евентуално ме приемат по документи, доколкото знам трябва да се изтегли задължително заем за обучението. От банка ли се издава той? Това значи ли, че трябва да си направя канадска банкова сметка, и кога? Ако да, тези неща могат ли да се направят още преди да съм заминала? Колко време след евентуален прием се дава достъп до заема? Аз лично предполагам, че този заем се отпуска в началото на семестъра и покрива нуждите за обучението, но не съм реално наясно. Има ли възможност освен обучението, да мога да си покривам всички други нужди с този заем или ще трябва да си приготвя дебела сума преди да тръгна?
Това са първоначалните ми основни въпроси, със сигурност ще има и още. Съжалявам, ако на някой му се сторят глупави, но за мен е важно да знам всички тези неща. Убедена съм, че не малко българи са минали по подобен път и се надявам да получа отговори на въпросите ми. Предварително благодаря.
Здравей,
шансовете ти за за прием в МкГил и Конкордия са еднакви. Френски няма да ти трябва за тях. Канадска банка няма да ти даде заем поради високия риск да не си получи парите обратно. Студентска виза (при одобрение) ще получиш сравнително бързо - две седмици-месец. Подготовката на документите ще ти отнеме повече време.
Относно парите - виж тук. Мисля, че трябва да имаш въпросната сума. Ако ги нямаш в наличност пробвай да говориш с някоя българска банка - може би имат заеми за обучение в чужбина.

МкГил действително се води за по-престижен, познат в САЩ и останалата Канада. Това обаче не го прави по-добър, нито дава гаранции за намиране на работа. МкГил се слави като добър в правото и отличен (на световно ниво) в медицинските науки, тясно свързан с MNI (Montreal Neurological Institute).
Конкордия е доста добър в инжинерните науки. Наскоро студенти бяха печелили някакъв конкурс (забравих какво точно). Местни младежи твърдят, че е по-добър в ИТ също.

Успех!
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Публикувай отговор