Подаване на документи през 2015 година!

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
sundance
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юни 26, 2011 3:15 pm

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от sundance »

Зависи какво ниво целите и с колко време за учене разполагате. Според мен, поне 6-8 месеца здраво учене за Б2.
Получени в Монреал - 21/12/12
Акюзе - 6/03/13
CSQ - 23/10/15
Получени в Сидни - 18/01/16
Баркодове - 26/02/16
Mедицински - 4/05/16
Покани за визи - 27/06/16
Полет - 4/09/16
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от clairee »

На мен лично ми отне 2-3 месеца, само че аз съм с френска гимназия и се упражнявах върху тестовете. Не мога да преценя, дали е по-сложен (по-скоро не). Аз първо се подготвях за TCFQ, после реших да се явя на TEFAQ по две причини: той се провежда онлайн и можеш да си избереш дата, която ти е удобна. Другото, което ме притесняваше при TCFQ е частта със слушането. При положение, че сме всички в една стая, докато слушаме записа, се тревожех, че може да има шумове и да не чувам добре, а на TEFAQ си със слушалките на ушите и си слушаш самостоятелно. Освен това на тестовата част веднага си разбираш точките. Това е в общи линии. Мога да ви дам линк към примерните тестове, ако не сте ги разглеждали, за да прецените, дали са по-сложни. Друг съществен момент е цената, която при TEFAQ e по-висока - 300 лв. за 4-те модула.
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
DanyMir
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 5:17 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от DanyMir »

clairee написа:На мен лично ми отне 2-3 месеца, само че аз съм с френска гимназия и се упражнявах върху тестовете. Не мога да преценя, дали е по-сложен (по-скоро не). Аз първо се подготвях за TCFQ, после реших да се явя на TEFAQ по две причини: той се провежда онлайн и можеш да си избереш дата, която ти е удобна. Другото, което ме притесняваше при TCFQ е частта със слушането. При положение, че сме всички в една стая, докато слушаме записа, се тревожех, че може да има шумове и да не чувам добре, а на TEFAQ си със слушалките на ушите и си слушаш самостоятелно. Освен това на тестовата част веднага си разбираш точките. Това е в общи линии. Мога да ви дам линк към примерните тестове, ако не сте ги разглеждали, за да прецените, дали са по-сложни. Друг съществен момент е цената, която при TEFAQ e по-висока - 300 лв. за 4-те модула.
Привет!Бих искала да ми пуснете линк към въпросните тестове.
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от clairee »

http://www.francais.cci-paris-idf.fr/tefaq-et-e-tefaq/"

Едва ли ще успеете да се ориентирате на този етап, щом сега започвате с френския, но това е сайта, всичко е обяснено има и примери. Има и видео от устния изпит.
Успех!
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
DanyMir
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 5:17 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от DanyMir »

Благодаря!!!
Petetoni
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Окт 16, 2014 8:57 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от Petetoni »

Аз също ще подавам документи в 2015 г. Започнах да уча френски език - трудно, но не невъзможно. Ходя на уроци при учител - интензивно. Дано имам време да се подготвя. Искам да попитам за езика - задължителен ли е сертификата или има тест който се прави по програмата, при самите интервюта. Предварително благодаря :)
DanyMir
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 5:17 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от DanyMir »

Сертификата е абсолютно задължителен(за съжеление :( ).Единствено ако имате покана от работодател или роднини може да се избегне условието за езика.
lonita
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Окт 29, 2014 5:40 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от lonita »

Здравейте и от мен!
Аз също ще подавам документи през 2015 - доколкото съм запозната през април 2015 се очакват нови правила - дано всички имаме късмет!
Предстоят ни много уроци по френски - не започвам от нулата но много съм забравила.
Помагайте със съвети.
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от clairee »

Не знам до колко различни ще са правилата (няма и да разберем, докато не ги обявят). Ние мислим да рискуваме и да започнем да си събираме документите по досегашните правила, защото после ще загубим много време. Те така или иначе си ги променят, когато си решат, а доколкото знам, прилагат правилата, валидни към момента на разглеждане на документите, така че вероятността да изпращаме допълнително неща, си съществува. За френския - на сайта на TV5 monde има TCF тестове. Из форума също има линкове и материали. А относно задължителността на сертификата - просто ако не представиш такъв, ще получиш 0 т. за владеене на френски.
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
IKS
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Авг 15, 2014 2:08 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от IKS »

DanyMir написа:Сертификата е абсолютно задължителен(за съжеление :( ).Единствено ако имате покана от работодател или роднини може да се избегне условието за езика.
Не е ли задължителен, само ако искате да получите точки? Мисля, че беше така до сега, а как ще е с новата процедура не е ясно.
DanyMir
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 5:17 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от DanyMir »

IKS написа:
DanyMir написа:Сертификата е абсолютно задължителен(за съжеление :( ).Единствено ако имате покана от работодател или роднини може да се избегне условието за езика.
Не е ли задължителен, само ако искате да получите точки? Мисля, че беше така до сега, а как ще е с новата процедура не е ясно.
Knowledge of French is an important asset. If in doubt, we strongly recommend that you check your level of knowledge of French with a recognized organization. Knowledge of English is also an asset not to be overlooked. You can take courses or acquire more experience in order to upgrade your occupational or language skills.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... index.html"


А някъде тук из сайта бях чела, че е безмислено да се подават документи без сертификат за владеене на езика.Ще се опитам да га намеря.Трябва да се гони минимум B2, ако искате да получите точки за език.
IKS
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Авг 15, 2014 2:08 am

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от IKS »

DanyMir написа:
IKS написа:
DanyMir написа:Сертификата е абсолютно задължителен(за съжеление :( ).Единствено ако имате покана от работодател или роднини може да се избегне условието за езика.
Не е ли задължителен, само ако искате да получите точки? Мисля, че беше така до сега, а как ще е с новата процедура не е ясно.
Knowledge of French is an important asset. If in doubt, we strongly recommend that you check your level of knowledge of French with a recognized organization. Knowledge of English is also an asset not to be overlooked. You can take courses or acquire more experience in order to upgrade your occupational or language skills.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... index.html"
А някъде тук из сайта бях чела, че е безмислено да се подават документи без сертификат за владеене на езика.Ще се опитам да га намеря.Трябва да се гони минимум B2, ако искате да получите точки за език.
Здравей,
в контекста на темата според мен не е задължителен или поне аз така тълкувам:

"Effective December 6, 2011, all new candidates in the Regular Skilled Worker Program who wish to obtain points in the selection grid for their knowledge of French (principal applicant: 16 points for oral and written knowledge; spouse: maximum of 6 points) and English (principal applicant only: maximum of 6 points for oral and written) must enclose with their immigration application attestations of results of evaluation tests recognized by the Ministère. Children accompanying their parents are exempt from this new requirement."
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... ledge.html"

Задължително е познанието по език и за да се спести време в обработката на документите е добре да имаме високи резултати на изпитите по френски /има кандидати, които с добри резултати пропускат момента с интервюто и получават директно сертификат/, но за подаването на документите поне до сега мисля, че не е било задължително.
От приятели, които са В Квебек от години знам, че е много по-добре от тук да се подготвим с езика, за по-гладък старт на канадска земя.

Да видим с какво ще ни изненадат с новата процедура, а до тогава учене, езикът няма да е излишен при всички случаи :)

П.П. ако намериш темата за безсмисленото подаване на документи без сертификат, дай един линк, може да е полезна.
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от clairee »

Les candidats qui ne veulent pas se prévaloir des points accordés pour la connaissance du français ou de l’anglais ou des deux doivent le spécifier dans leur demande de certificat de sélection en cochant les cases prévues à cette fin dans le formulaire.

(Candidates who do not wish to use the points awarded for knowledge of French or English or both must specify this in their application for a Certificat de sélection du Québec by marking the appropriate box on the form.)

Според мен текстът ясно дава възможност да не се представя сертификат. Друг е въпросът как се гледа на практика на кандидати без френски.
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
Аватар
Zvezdichka
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 12:59 am
Местоположение: Montréal, QC

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от Zvezdichka »

Според мен текстът ясно дава възможност да не се представя сертификат. Друг е въпросът как се гледа на практика на кандидати без френски.[/quote]

Така е! Точките трябва да се съберат, а от къде, това е наш проблем. Аз лично съм чувала неведнъж на информационни сесии, че точките от език не са задължителни. Те обаче могат да повишат общия брой точки. Примерно, ако не достигат точките, може да се изпрати предварителен отказ, пък ако ще и да говорим френски перфектно. Те как ще го разберат ако не изпратим сертификат?
Единственото задължително е, кандидатите да имат средно образование. Но водещият на сесията дебело подчерта, че ако не знаем френски, няма как да стане. Демек, неписано правило е , че при слаб френски, те скъсват. Причини ще си намерят хиляди - липса на мотивация, трудна адаптация, бавна реализация на пазара на труда, много разходи за правителството им - първо да те учат , после да ти плащат социал....
Много добър вариант е на интервюто да покажеш перфектен френски, дори по-добър от този, който си заявил и, за който си изпратил сертификат.
Успех! И учене. Ако сте с перфектен френски ще ви вземат.
Док.Виена/досие- 23.11.2011/12.06.12г
TCFQ B2/C1, B2/C1- 27.09.2012
Изчакв.интервю- 26.11.12г
Покана/сертификати- 25.03.14/03.06.2014
Нова Скотия/Баркодове- 18.07.14/16.10.2014
Медиц.- 26.08.15/04.09.2015
Покана визи- 06.01.16/21.01.2016
Полет- 18.06.2016
harimaska
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Дек 27, 2013 2:08 pm

Re: Подаване на документи през 2015 година!

Мнение от harimaska »

clairee написа:harimaska, кажи какво по-точно те интересува и с удоволствие ще ти обясня каквото мога.
clairee, интересува ме самото провеждане на изпита, аз не съм чувала, за този тип "онлайн" изпит. На мен също ми звучи, по малко притеснителен. Как се провежда частта с говоренето, а й с писането, как разбират, че до теб не е седнал французин и не си прави той теста. Дата и час, сам ли си избираш, не съм се разровила сигурно ги пише тези неща. На четирите модула ли се явихте, какви бяха темите и такива неща.... Благодаря ти предварително, ако имаш желение да споделиш малко повече инфо.
Публикувай отговор