Кацнахте, а сега на къде?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от balbi »

sahida написа:borko,

Споделих мнение на нов емигрант, който все още съзнателно или не сравнява с България. Не знам какви са цените в другите провинции, но ми се стори много 60-80 долара за смяна на зимни гуми.
Съгласете се, че в началото на никой не му е било по мед и масло.Какво лошо има да споделя впечатленията си с цел да помогна ако мога. Старите емигранти вече сте се адаптирали и сте приели условията, но такива като мен, все още се впечатляват от това онова.
Но другото,което забелязах още от вторият полет идвайки насам е,че всички са изключително спокойни и като погледнах мъжа ми и себе си си дадох сметка колко сме наелектризирани, изнервени и мрънкащи. ТУК СЕ ЧУВСТАМ СПОКОЙНА и това е важното!

$60-80 наистина са много за смяна на гуми. За джипа ми вземат по-малко. Нормално цената е $35-55 според зависи къде отидеш.
Борко не случайно реагира, защото тук подръжката на колите наистина е най-евтина. Както сама каза - нови сте и не знаете къде да отидете за по-евтино, по-качествено и тн..., в което няма нищо лошо. Но може да питате. Това, което са ви споделили новите имигранти не е чиста монета, така че е добре да съберете повече впечатления преди да постнете инфо!
Късмет и успех с адаптацията!
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от balbi »

martin_1 написа:Искам да попитам нещо - как вървят като цени услугите преинсталация/инсталация на Windows, някакви повреди примерно или софтуер да се инсталира и т.н.? Естествено ориентировачно ще е :)
Оффтопик - цената за преинсталация на уин варира, пак зависи на кой попаднеш, но е между $40 и $120.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от optics »

Към новопристигащите:

-- За далаверки (в добрия смисъл) е най-добре да се питат имигранти дошли преди 1-3 години. Не е задължително да са българи.
Ако са на под 1 година, може и да не са напълно в крак (абсолютния минимум смятам е 6 месеца), ако пък са над 3 години, може вече да са се пуснали по течението, да не им дреме толкова за икономии и/или да са забравили всички хватки на които трябва да се обучи един новобранец. Например, аз сега не се чувствам толкова във форма ако трябва да обучавам новобранци, колкото когато бях по-пресен. Друг може и да претендира че се чувства компетентен, ама в тия неща си има обективен елемент, и дори да не го усещаш с годините губиш тренинг.

-- Конкретната история със зимните гуми е пример за разлики в различните провинции и/или в различните градове. Например цената на застраховката за кола в една и съща провинция може мнооого мощно да се различава в малък и в голям град.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от balbi »

optics написа:Към новопристигащите:

-- За далаверки (в добрия смисъл) е най-добре да се питат имигранти дошли преди 1-3 години. Не е задължително да са българи.
Ако са на под 1 година, може и да не са напълно в крак (абсолютния минимум смятам е 6 месеца), ако пък са над 3 години, може вече да са се пуснали по течението, да не им дреме толкова за икономии и/или да са забравили всички хватки на които трябва да се обучи един новобранец. Например, аз сега не се чувствам толкова във форма ако трябва да обучавам новобранци, колкото когато бях по-пресен. Друг може и да претендира че се чувства компетентен, ама в тия неща си има обективен елемент, и дори да не го усещаш с годините губиш тренинг.

-- Конкретната история със зимните гуми е пример за разлики в различните провинции и/или в различните градове. Например цената на застраховката за кола в една и съща провинция може мнооого мощно да се различава в малък и в голям град.
:y:
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Feel_free »

ablood написа:
Feel_free написа:4) Един мит (или не), който скоро чух - често при започването на първа работа, работодателя се "дърпа" когато трябва да наеме "пресен" емигрант. В такива случай е хубаво да имаш препоръки от някой "местен". Вярно ли е това?
Ти би ли се обадил на кандидат за работа - сирийски бежанец, ако имаш български кандидати с които ще можеш да се разбираш на ясен български, ще можеш да се обадиш на работодател да провериш препоръките и ще имаш надежда, че човека си има представа от начина по който се движи съответния бизнес?

За диплома от сирийски университет пък да не говорим!
Срванението със сирисйките бежанци ми се вижда малко пресилено. По презумция сме легални емигранти (дай боже и ние скоро). Стана ми ясна идеята ти, за което благодаря :)
Ясно, че няма да ни чакат с отворени обятия и червната пътечка да е постлана, ама съдейки по менията до момента, едва ли не шансовете да си намериш (някаква) работа са равни на нула, което ме съмнява.
Никак не очаквам да ми е по специалността, не и в началото, не и преди да им покажа диплома от канадско учебно заведение или преквалификация. Но всичко това е нормално в крайна сметка.
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
никой
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Юли 11, 2013 6:13 pm
Местоположение: Somewhere over the rainbow

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от никой »

Отлична тема и сериозни отговори :y:

Хората основно се вълнуват от цената на живота и е разбираемо.Аз не съм още в Канада но съм се запътил натам и мисля че е добре хората да проверят всичко каквото има в нета за да не останат изненадани за цените.Има много инфо за всичко от цени на кафе до коли и учене.Един съвет:не сравнявайте цените с българските.Сраавнявайте относителни цени а не абсолютни.
Навсякъде в държавите с висок стандарт е така.Приемрно за всеки незапознат е шок цената на лондоското метро която между 1-4 зона в час пик достига до 5.50 фунта което е шок спрямо левче за билетче в София.Както и застаховката за първа кола в Англия като нямаш още история че си изряден шофьор може да стигне 1500 паунда че и нагоре според колата.Затова много българи карат в Европа с наши номера за да спестят всичко това.Спирането в центр. Лондон е 5паунда на час, в София е доста по-малко.Примери много,но вярвам ми разбрахте идеята.Предишен емигрантски опит ще помогне много особено ако е бил самостоятелен и сами сте се блъскали за всичко.Полагането на скромно начало дава голям шанс за успех.Нека оптимизма е смесен с реализъм и знание че никъде няма лесно.Просто се радвайте че една държава ви дава право да успеете без да ви пречи :y:
Още едно мнение:не се доверявайте а проверявайте всичко.Нека ползваме гугъл-а до скъсване за да има по-малко главоболия след това ;)
Да емигрираш е лесно.Но за да си свалиш цървулите и пояса с мускалите са необходими десетилетия
Аватар
martin_1
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 2:19 am
Местоположение: Montréal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от martin_1 »

optics написа:
martin_1 написа:Искам да попитам нещо - как вървят като цени услугите преинсталация/инсталация на Windows, някакви повреди примерно или софтуер да се инсталира и т.н.? Естествено ориентировачно ще е :)
Ти питаш по-вероятно за да предлагаш тия услуги, не да ги получаваш, ако съм разбрал правилно?
Аз (веднъж) съм вземал по $75 на час за точно такива услуги. Дали е много или малко не мога да коментирам, защото нямам (почти никаква) база за сравнение. Имах някакви съображения, за да предложа такава цена, клиентът се съгласи. Остана много доволен, защото доста работа му свърших, той присъстваше през цялото време и се убеди, че сам никога нямаше да я свърши.
За българските читатели може би е добре да поясня, че никакъв нелегален софтуер не съм инсталирал, тъкмо обратното - купихме и софтуер и хардуер, и накрая хонорарът ми беше легално документиран от клиента (за пред данъчните)
Правилно си разбрал :)
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от vio »

И аз да се включа по въпроса за колите за да има малко баланс спрямо само позитивните мнения ;) . Против съм да се купува кола от новопристигнали и ще обясня защо:

като оставим настрана задължителните харчове - застраховки, поддръжка, паркинг, бензин, помислете и за харчовете като:
-паркиране извън вашата зона (8-10 долара минимум);
-глоби (минималната е 50 долара за неправилно паркиране - може да ги съберете няколко само за един месец);
-риене на сняг :party: :party: :party:

за пример - имате среща в болница/училище и т.н., търсите да паркирате колата някъде, но всичко е в зони. Дори и в зона с платен паркинг може да няма места. Налага ви се да отидете на две-три пресечки по-далече от мястото където отивате. То на такова разстояние са и автобусните спирки и метрото.

Или сте паркирали пред сградата където живеете (в по-евтиния вариант, ако не плащате покрит паркинг) и на сутринта се събуждате с 50 см сняг около колата..... Предвидете си поне по един час през зимата за риене и разриване на затрупана кола....

И още подобни удоволствия има колата. Но моята цел на постинга е да ви кажа и още нещо: градският транспорт в Монреал е удобен - използвайте го, бъдете по-екологични. Това показва и културата на човека - не мислете само за себе си, а и за обществото, за бъдещето което оставяте след вашето консуматорско отношение.

Един пример за хората с малки деца:
нашите деца на 4 години правеха 5 часови преходи по тукашните гори и "планини" без проблем. Техни връстници, които са возени само с кола, на 4 години ги бутаха още в бебешки колички, защото се изморяваха да ходят повече от 30 минути дори по равните тротоари. Същото се отнася и за възрастните - като прекарвате 8 часа в офис, по-добре използвайте времето за прибиране да походите малко. Не броя времето което ще прекарвате по магистралите и задръстванията слушайки радио (в един момент ще научите репертоара на всички радиа и ще ви писне!)

Моите колеги с коли си ги държат по цяла седмица на паркинга на фирмата, а идват и се прибират с градски транспорт. Ползват колата само за да ходят на срещи с клиенти и си я взимат в събота и неделя да ходят на разходки със семейството. Говоря разбира се за хора които живеят и работят на острова Монреал, а не по селата наоколо.

За разходки извън града, а и при нужда в града ние ползваме две услуги:

http://www.communauto.com/"

https://www.car2go.com/en/montreal/"
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от ablood »

vio написа:Или сте паркирали пред сградата където живеете (в по-евтиния вариант, ако не плащате покрит паркинг) и на сутринта се събуждате с 50 см сняг около колата..... Предвидете си поне по един час през зимата за риене и разриване на затрупана кола....
Такъв сняг, който да чистиш поне (!!!!) един час пада на високосна година. Дори и след относително тежка снежна буря отнема 1 до 15 минути да освободиш колата от снега, избутан от снегорина.
vio написа:Един пример за хората с малки деца:
нашите деца на 4 години правеха 5 часови преходи по тукашните гори и "планини" без проблем. Техни връстници, които са возени само с кола, на 4 години ги бутаха още в бебешки колички, защото се изморяваха да ходят повече от 30 минути дори по равните тротоари.
Разходките и спортовете за удоволствие не са ми по вкуса (бачкам достатъчно), но тази седмица подарих последната детска количка. Дъщеря ми не я е ползвала от 16-тия си месец изобщо. И с предишните ми 2 деца беше същото. Това с 4-годишните деца на колички е рядко срещана ексцентричност.

Изобщо май си поредният трол, който обича да украсява истината и не трябва да бъде взиман на сериозно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от karelia79 »

Ablood, не съм напълно съгласна с написаното от теб. Само да уточня, че говоря по принцип, а не конкретно за Канада. Може при твоите деца да е различно. Факт е, обаче, че днешните деца имат проблем със затлъстяването и значителна липса на физическа активност поради съвременните изкушения като компютри, телефони, таблети и т.н. Мисля, че това е нещо, на което можем да ги научим от малки - повече физическа активност, повече досег с природата и т.н.
А в интерес на истината съдя и по себе си - може да се каже, че съм се срастнала с колата, защото така е по-лесно и по-удобно ... :worried:
И не на последно място - да, вероятно е по-екологично, ако се придвижваме с градски транспорт, а не с по 1 кола на 1 човек...
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от ablood »

Права си разбира се.
Без кола семейството хем ще ходи повече, хем няма да може да мъкне много продукти от магазина и ще отслабва. :rock:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от Bistra »

karelia79 написа:И не на последно място - да, вероятно е по-екологично, ако се придвижваме с градски транспорт, а не с по 1 кола на 1 човек...
Докато сте в даунтаун може и без кола. Единствено е малко дискомфортно да мъкнете покупките по градския транспорт. Като се преместите след време в предгадията, обаче ще видите, че е необходимост. И не ставa въобще въпрос за екология. Тукашните коли имат качествени катализатори и дори в натоварен трафик не се чувства никакъв смог.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от ablood »

Bistra написа:Тукашните коли имат качествени катализатори и дори в натоварен трафик не се чувства никакъв смог.
[/quote]Ъъъъъъъъ.... А?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
borkoo
последно предупреждение за БАН
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 1:35 am
Местоположение: Montreal

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от borkoo »

Карелия79

Като дойдеш в Монреал пак ще си говорим.Кое е еколкогично и кое не и въобще пукали ти за екологията.С малки деца без кола тука си загубена.И въобще за мен е скотско да нямаш кола в Северна Америка при тези разтояния тука.Не на последно място,живота тук не е само на остров Монреал,а билетчето или картата за обществения транспорт извън острова струва допълнителни пари.

Вио

Приятел,малко можем да поспорим за това колко е точен и надежден СТМ-а в Монреал.За метрото,дума няма,но за автобусите има какво да се каже.Разбира се при тези задръствания няма как да бъде другояче.А що се отнася до колата,извинявай ама извън Монреал има толкова неща за правене и гледане,че е престъпление в почивните дни да останеш в града.До колкото се сещам най-лесния начин да го направиш е като запалиш личния си автомобил.За пазаруването в Костко,Супер С и Макси няма да говоря щото ми става лошо всеки път като почна да разтоварвам багажника на колата след покупки.С автобуса трудно ще мъкнеш торбите.За паркирането и риненето на сняг си прав,но всичко хубаво си има цена.Нали ти говореше за повече движение,ами риненето на сняг си е доста полезно физическо натоварване :) !
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Кацнахте, а сега на къде?

Мнение от the_coach »

Заглавието на темата малко като укор ми звучи. А и мнения като на този Боркоо много не ме кефят, видиш ли колко е запознат с живота в Монреал и околности, и какви акъли дава на хора, дето изобщо не познава.
Та не бойте се, деца, ще се справите с имиграция, адаптация, социализация, етс..........
То и без това в Кебешко не е трудно, социали, работа на черно.......Тия дни ми разправяха за българин-кебекарин, преместил се из нашата мера. Та понеже човека не бил свикнал да работи и отишъл при социалните да иска пари за храна и подслон, а те му казали "Ей там е фууд банката, а ей там е приюта". Та човека бил силно възмутен от такова отношение :D
Тъй че няма страшно, всеки си има глава на раменете, всеки си взима решенията - правилни или не, рано или късно всичко тръгва на добре, важното е да вярвате, че нещата ще вървят на добре :) Само да ви се работи ;)
Публикувай отговор