Признаване за трудов стаж

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Teozara
Мнения: 78
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 6:00 am

Признаване за трудов стаж

Мнение от Teozara »

Здравейте, до колкото разбрах, канадците не признават периода на майчинството за трудов стаж. Така ли е, дано да греша, тъй като имам 2 деца с 2 години разлика помежду си и затова съм била 4 г. в майчинство.
След като малкия тръгна на ясла си пуснах полагаемата ми се платена отпуска, ползвала съм и болнични по време на нея.
Работодателят ми не иска да ме върне на работа и не иска да ме съкрати за да не плаща обезщетение. Затова след това си пуснах неплатен отпуск. Децата ми са малки още и често боледуват, няма на кого да разчитам да ги гледа докато аз работя. Не искам да напускам, защото се притеснявам, че дълго време няма да мога да си намеря работа. Моля ви посъветвайте ме какво да правя?
Мога след като ми изтече неплатения отпуск да отида на борсата, тя също се води трудов стаж. Най-доброто за мен е да работя по специалността, но за сега не виждам такава алтернатива.
Знаете ли, кое признават канадците за трудов стаж - майчинството, отпуската (платена и неплатена) или борсата?
Аватар
cantare
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 7:47 am

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от cantare »

Майчинството не го признават! Отпускът е нещо съвсем различно и той си е част от стажа.. те няма как да изискват кога се ползва отпуск (платен и неплатен).
За борсата не мога да кажа.
Vouloir, c'est pouvoir!
24022012
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 6:55 am

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от 24022012 »

Да си на борса означава, че си безработна, нито ходиш на работа, ,нито ти се внасят осигуровки - как да го признаят за трудов стаж?
То и в България не е.
Teozara
Мнения: 78
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 6:00 am

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от Teozara »

Ето какво открих в Нета: "При съкращение или доброволно напускане, и последващо регистриране на трудовата борса, времето, за което се изплаща обезщетението, се води осигурителен стаж. След края на периода лицето отива в НОИ, където трудовата му книжка се заверява и се вписват тези месеци."
Следователно платената борса в България се счита за трудов стаж.
Teozara
Мнения: 78
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 6:00 am

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от Teozara »

Неплатената отпуска също се счита за трудов стаж, без да се налага да плащаш осигуровки.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от pumpy »

Е то не се ли отнася същото и за неплатената отпуска - няма труд, няма осигуровки защо да има стаж ???
Трудов стаж не е ли тогава, когато се РАБОТИ ???
Това е безумие: отиваш на интерю за работа и те питат за стажа ти ? Ти отговаряш: "аз имам 10 години стаж по специалността си, от които 4 по майчинство и 6 в неплатена оптуска" :?: Сети се как ще реагира потенциалният ти работодател......или имиграционния служител, който ти провежда интервюто са сертификат.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от martatabs »

Пумпи е прав, ако не се лъжа при неплатен отпуск се внасят само здравни осигуровки и се води стаж 30 дни.
чл. 160 от КТ - Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в Кодекса на труда, в друг закон или в акт на Министерския съвет. За зачитането на трудовия стаж няма значение дали отпускът е ползван наведнъж или на части общо в размер от 30 работни дни.
sakrovi6te
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Ное 22, 2011 3:40 am
Местоположение: Пловдив

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от sakrovi6te »

Точно така - от бюрото по труда докато ти плащат обезщетение ти се зачита за трудов стаж. Но не съм сигурна, че ще бъде признат от емиграционните - за тях се водиш безработен. А за неплатената - само първите 30 работни дни се зачитат за трудов стаж, след това се внасят само здравни, но няма стаж.
Изпратени/Получени в Монреал- 05.07.2012/09.07.2012
Аватар
Double Trouble
Мнения: 225
Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 7:57 am

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от Double Trouble »

Мисля, че канадците признават за стаж само времето, което е реално изработено. В България майчинството и т.н. се води за осигурителен стаж, демек след това ще ти се зачете за пенсия, но това по мое мнение не значи, че имиграционните ще го зачетат.
Както казвам - това е според мен, разсъждавайки чисто логически.
Ако беше лесно, всеки щеше да го прави. Трудното го прави велико. (A league of their own)
DSC Виена - 06.04.2011
Accusé - 12.08.2011
Писмо изчакване - 19.06.2012
Интервю - 25.10.2012 - Успешно!
Док. до Сидни - 08.11.2012
Мед. формуляри - 29.01.2013
sakrovi6te
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Ное 22, 2011 3:40 am
Местоположение: Пловдив

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от sakrovi6te »

Така смятам и аз, но ми е интересно от къде ще вземат инфо за майчинството - дали си го ползвал цялото или си работил. Специална бележка ли искат. Понеже аз втората година не съм го ползвала и съм си била на работа. Интересно ми е и как отчитат стажа по граждански договор - дали въобще го броят.
Изпратени/Получени в Монреал- 05.07.2012/09.07.2012
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от karelia79 »

В тази връзка, аз пак да попитам някой има ли потвърдена информация от хора, минали интервюто например колко време майчинство не зачитат за трудов стаж. Все пак ситуациите са различни - един се връща на първия месец, друг на първата година, трети - на третата година. Как канадците решават колко време да не зачетат?
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Teozara
Мнения: 78
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 6:00 am

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от Teozara »

Благодаря ви, че си казахте мнението по въпроса. Но според мен не е честно да не ти влязат в положение, когато имаш две малки деца, които няма кой да гледа освен майката. Искат деца, а не признават майчинствато. :(
Най-голямото ми желание е - децата ми да са здрави и да ходят на детска и аз да работя и уча френски, но това опира до възможности.
Това означава ли, че нямам никакви шансове на интервюто, защото започвам вече да се отчайвам?! ;(
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от karelia79 »

Недей да се отчайваш предварително. Толкова много неща се промениха по тази процедура. никой не знае какво ще се случи по-нататък с 100% сигурност.
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Аватар
Victualia
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 5:18 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от Victualia »

Teozara,

мисли за себе си като за човек, който може да се справи в сложни ситуации. Щом искаш да си намериш работа настрой се, че ще си намериш и ще видиш как полека нещата ще се наредят. Не мисли за това кой работодател ще те наеме с две малки деца - аз ще ти кажа - свестен работодател. Ти си родила и отглеждаш две деца и искаш и да работиш - една отлична референция. Аз съм работила все във фирми, където майчинството е на почит и хората са влизали в положение на майки, на които им се налага да отсъстват (големи частни компании). Може би е добре да се ориентираш към местоработи, където екипът е по-голям и взаимната заменяемост е по-голяма, с други думи - по-гъвкави са и непланирано отсъствие на един човек не би довело до сериозни сътресения. Това биха могли да бъдат големи производствени предприятия например, където трудовото законодателство се спазва стриктно и ще можеш да използваш болнични/отпуски, ако се налага. Има и други варианти - фирми, които ти осигуряват лап топ и би могла да работиш някои дни и от вкъщи. Търси сериозна работа, която ще ти донесе така желания истински трудов стаж, на другите "вратички" за набиране на стаж не се осланяй, канадците искат реално изработен трудов стаж.


Другото нещо, върху което ти предлагам да помислиш - наемане на жена за гледане на децата. Тук вариантите вече са много и са по взаимно договаряне. Може да я ангажирате да ги води/взима от градина, да ги гледа и понякога по цял ден, кое срещу каква сума да става. Разбирам, че ситуацията може да бъде такава, че почти цялата ти заплата в началото да отива за бавачката, но това ще бъде само в краткосрочен план, така да се каже. Помисли например след една година с какво ще разполагаш, ако минеш на варианта работа+бавачка - ще имаш натрупан този безценен истински трудов стаж и много повече увереност в себе си. И дори да не мислиш да емигрираш, в по-дългосрочен план, ще имаш вече 2-3 години стаж, отраснали деца и един ден със сигурност и по-високо платена работа :clap:

И не забравяй: "We become our thoughts"
DCS 25.10.2011
Визи 25.10.2013
Полет 25.08.2014

"Formal education will make you a living, self-education will make you a fortune...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Признаване за трудов стаж

Мнение от pumpy »

А тя иска ли да работи или иска да е "честно"....просто не мога да повярвам, че това го пише голям човек.
Публикувай отговор