Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Feel_free »

hopeless написа:Току що говорих с Алианс Франсез-Варна, и за мое учудване ми казаха ,че не провеждат изпит TCFQ защото се очаквали скорошни промени.Канадците не били съгласни само с устния формат на изпита и искали да има и писмена част.Очаквало се още до края на октомври да им спуснат детайлите по провеждането на "новия" TCFQ.При тази ситуация има реална опасност хора които чакат за резултати от положен изпит да останат на сухо и да трябва да се явяват наново.Смущаващо е ,че на официалния сайт на емиграционните няма никаква такава информация за предстоящи промени.Тъкмо мислех на 13.12 да се явяваме и да пускаме документи към края на януари.Вече ми писна толкова промени в рамките на по-малко от 2 години и не знаеш дали всяка следваща е последна.Ако някой има подобна или опровергаваща информация ,моля да сподели.
Всъщност има официална информация (не знам от кога е, но сега погледнах):
Les deux premiers tests (TEFAQ et TCF-Québec) évaluent uniquement la compréhension et la production orales. Ils ne peuvent être présentés que par les candidats qui veulent se prévaloir uniquement des points attribués pour les résultats à l’oral (compréhension et production). Des épreuves mesurant la compréhension écrite et la production écrite devraient être intégrées à ces deux tests en 2014. Entretemps, les candidats qui veulent obtenir les points attribués aux quatre connaissances linguistiques (compréhension orale, production orale, compréhension écrite et production écrite) doivent s’inscrire au TCF ou au TEF. Si ces tests ne sont pas disponibles, ils peuvent s’inscrire au DELF ou au DALF.

Френският инстут за повечето си изпити (когато има писмена и устна част) предлагат отделна цена за всяка от тях. Ако това се случи и след промените, може и да няма хора на 'сухо'. За съжаление обаче остава да чакаме новостите :-)
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Dahila »

С малко закъснение да споделя какви въпроси ми бяха зададени на изпит ТСFQ ноември в ИЧС:
1. Какво ядете за обяд?
2. Колко често в месеца гледате филми на кино?
3. Аз съм нова в Квебек и нямам познати/приятели. Задайте въпроси как/къде можете да намерите?
4. Дали е добре в едно предприятие да има cantine? Защо?
5. Работата в чужбина дали е полезна или не за професионалното развитие?
6. Когато човек имигрира дали е добре или не да забрави обичаите на своята страна?
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Leda78 »

Не видях някой да е постнал това - има го на страницата на ИЧС:
Hов формат на изпита за TCF -Квебек
От 1-ви февруари 2014 г. влиза в сила новият формат на изпита за TCF -Квебек!

Той ще се състои от 4 модула: слушане с разбиране/Coprehension orale/, говорене/Expression orale/, четене с разбиране/Comprehension ecrite/ и писане/Expression ecrite/.

Първите два модула - слушане и говорене носят съответно: за В2 - 5 точки, за С1- 6 точки и за С2- 7 точки. Нивата до В2 не носят точки.

Модулите четене и писане носят по една точка всеки.

Модулите са делими и всеки кандидат сам избира на кой модул да се яви като цените са съответно 30 евро по курса на деня в български лева.

Курсовете, организирани от ДЕО - ИЧС подготвят за всички модули.

Цената на един курс от 60 ч. е 200 лв.
Също така има обявени дати за декември, 2013 и за ... април, 2014 за изпити. Явно заради промяната на изпитния формат и няма дати за януари, февруари и март ... Ще им звънна да питам все пак защо така...

Промяната на изпитния формат засега нищо не променя относно кандидатстването, тъй като могат да се ползват точките само за слушане и говорене, обаче това, че няма дати за изпита цели три месеца си е притеснително. В края на краищата не можеш да си подадеш документите 4 месеца от тази дата натам... :( :( :(
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
s_ivek
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 6:03 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от s_ivek »

Аз до колкото вижам в сайта им / на ИЧС / си има дата за ТСФК - 22.01.2014 |(

п.п. на заглавната им страница инфото е относно очакваните промени и за промяната на датата на изпита, който първоначално беше обявен за края на м.Март, но го промениха с няколко дни напред - за 01-ви Април защото нямаше 60 дни между Януарския изпит и него.
24.07.2013 - DCS
22.11.2013 - акюзе
22.06.2015 - сертификати / по поща
14.03.2016 - Сидни
22.04.2016 - ОК Сидни
20.07.2016 - медицински
17.01.2017 - покана за визи
28.01.2017 - визи
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Leda78 »

Да, така е. Явно съм гледала само променените дати в Новини.

Добре де, аз го разбирам така - има промяна във формата на изпита, но модулите са делими. Значи човек може да се яви на всеки един модул - т.е. ако ми трябва завишаване само на слушане - се явявам само на слушане. По същата логика, ако ми трябват само 10 точки за френски, мога да се явя само на слушане и говорене и да не се явявам на новите модули. Нали така?? Новите модули могат да се ползват при желание за повече точки, но носят само по 1 точка.
Ако бъркам, моля, поправете ме.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Alessa
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Фев 09, 2013 5:40 am

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Alessa »

Уф, тези промени много ми объркаха плановете... исках да се явя на TCFQ края на февруари и да подадем март,но те махнаха тази дата.Има дати 01.02.2014 и 01.04.2014 в София, а във Варна изобщо нямало да има скоро(писах на Алианс франсез)...сега се чудя какво да правя :(
Ако избера 01.04 каква ми е гаранцията,че Business administration ще бъде пак в списъците..май никаква
rossin555
Мнения: 86
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 6:32 am

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от rossin555 »

Здравейте!
Обмисляли ли сте вариант да изпратите документите без тестове за език, а когато ви ги поискат да ги изпратите в срока който са ви посочили. Така ще имате възможност да се явите на изпит когато се чувствате готова, а и ще видите дали ще имате нужда от точките за писмен френски.
DCS Виена - 28.10.2011
Полет - 21.06.2015
s_ivek
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 6:03 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от s_ivek »

Alessa,
Разбирам пред каква дилема сте , за съжаление с тези периодични промени в процедурата наистина повечето от нас се сблъскват с подобни въпроси - дали да направя така или иначе, дали да изчакам или не....
Що се отнася до опасенията Ви за професиите - да няма гаранция дали дадена специалност ще е в списъците с професии, даващи точки . НО пък също така няма гаранция , че ако подадете документите преди 01.04 ще бъдете оценявани по правилата валидни преди 01 Април...... и при евентуална промяна в професиите тогава е напълно възможно да Ви засегне / но както в отрицателна посока, така и в положителна /. Това го пиша на база на това , което се получи след 01 Август ..... хората си твърдят, че въпреки че сме подали преди 01-ви , то щом не са започнали предварителната обработка ще ни разглеждат по новите правила .
Така или иначе френския е идин от най-силните критерии при оценката на кандидатите . За това си мисля, че е важно да се явите на изпит тогава, когато се чувствате подготвени , и защитавайки добри нива - да можете да сте спокойни че ще получите точки по този критерий. Поне каквото и да променят / и както казва един съмишленик :) - вече не мога да им хвана логиката / - точките за владеене на езика смятам че ще си останат сигурни . Това е моето мнение /базирано на наблюденията ми на развитието на процедурата от последната година и половина / не искам никого да ангажирам с него.

п.п. що се отнася до изпита на 01.02 - то до утре / 20.12/ е срока за записване , така че мислете бързо как да постъпите и УСПЕХ !
24.07.2013 - DCS
22.11.2013 - акюзе
22.06.2015 - сертификати / по поща
14.03.2016 - Сидни
22.04.2016 - ОК Сидни
20.07.2016 - медицински
17.01.2017 - покана за визи
28.01.2017 - визи
Alessa
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Фев 09, 2013 5:40 am

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Alessa »

Привет,
благодаря ви за успокоителния тон, вчера бях в паника (явно доста често ще ми се случва).
Реших днес да си платя таксата за TCFQ на 01.02,но само за 3 модула- слушане,говорене и четене. Писането изобщо не ми е сила и ще го пропусна,надявам се да изкарам Б2 на първите 3 модула и март месец да пускаме документите,пък после,ако искат нещо друго, ще им го дадем.
Вчера проверявах дали не мога да използвам дипломата си за средно от езикова гимназия с основен френски език,но не може...

rossin555, варианта на подаване на документи без сертификат за език вече не съществува за съжаление.
Alessa
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Фев 09, 2013 5:40 am

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Alessa »

Привет, отново съм аз :) Подготовката за TCFQ върви с пълна сила! Има ли още някой,който се е записал за 01.02.14 в ИЧС?
И още един въпрос към миналите изпита- въпросите индивидуални ли са? Сложени ли са в специален плик или нещо подобно или са списък от въпроси, от които изпитващите избират?
s_ivek
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 6:03 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от s_ivek »

Ние също ще се явяваме на изпита на 01 Февруари. Ще се явяваме за втори път. Относно въпросите - със сигурност са различни / или поне повечето/ за всеки . Аз лично не си спомням дали отваряха специален плик , надписан с името ми , или изпитващата просто взима един от приготвените общо пликове. Но това какво значение има всъщност... Така или иначе няма как да знаеш какви въпроси ще ти се паднат .
Успех на всички , на които им предстои изпит !

п.п. видях в сайта на ИЧС , че поради големия интерес ще има извънредна дата през Февруари за изпит ТСФ-Кв !
Цитат:
" Поради големия интерес ДЕО-ИЧС обявява извънредна сесия за TCF - Квебек на 21 февруари. Краен срок за записване 27 януари до 12 ч. на обяд! "
24.07.2013 - DCS
22.11.2013 - акюзе
22.06.2015 - сертификати / по поща
14.03.2016 - Сидни
22.04.2016 - ОК Сидни
20.07.2016 - медицински
17.01.2017 - покана за визи
28.01.2017 - визи
Alessa
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Фев 09, 2013 5:40 am

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Alessa »

Те сериозно ли са обявили нова дата?! е,не.... просто нямам думи... аз се бях записала точно за тогава,но го отложиха... а с такава дата щяхме да имаме повече време да подготовка... както и да е.
Относно въпросите-да,прави сте, че всъщност няма значение. Мисълта ми беше по-скоро насочена в посока- дали в Париж нарочно избират някакви въпроси,но това май граничи с някаква налудничава теория на конспирацията :)
Alessa
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Фев 09, 2013 5:40 am

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Alessa »

Те сериозно ли са обявили нова дата?! е,не.... просто нямам думи... аз се бях записала точно за тогава,но го отложиха... а с такава дата щяхме да имаме повече време да подготовка... както и да е.
Относно въпросите-да,прави сте, че всъщност няма значение. Мисълта ми беше по-скоро насочена в посока- дали в Париж нарочно избират някакви въпроси,но това май граничи с някаква налудничава теория на конспирацията :)
sofia_shi82
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 6:09 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от sofia_shi82 »

Alessa написа:Привет, отново съм аз :) Подготовката за TCFQ върви с пълна сила! Има ли още някой,който се е записал за 01.02.14 в ИЧС?
И още един въпрос към миналите изпита- въпросите индивидуални ли са? Сложени ли са в специален плик или нещо подобно или са списък от въпроси, от които изпитващите избират?
Ние се явявахме 28-06-2012 и тогава бешеедин лист с нивата едно под друго от А1 до С2 и за всяко по няколко въпроса и "каката" си избираше какво да пита. Тогава се явявахме 30 души и като излизаха едни и си казваха въпросите и в един момент разбрахме повечето от въпросите от листа на "каката".
Само не знам от тогава колко са се променили нещата
Alessa
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Фев 09, 2013 5:40 am

Re: Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Мнение от Alessa »

А в колко часа започнахте и свършихте целия изпит? (имам малко кърмаче и се чудя дали да го вземам с мен или не)
Публикувай отговор