Мнения и помощни материали за изпит TCFQ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от milly »

след като свърши записа имаш много малко време, за да прочетеш въпроса и въведеш отговора - около 20-30 сек и след това започва следващия въпрос.
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
Аватар
kamy
Мнения: 145
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:12 am

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от kamy »

Записах се за 27.09 TCFQ в ИЧС на СУ, ако има други съфорумци да драснат лично :)
Аватар
Zvezdichka
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 12:59 am
Местоположение: Montréal, QC

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от Zvezdichka »

И аз ще се запиша за тогава. Просто другата седмица ще отида до ИЧС да внеса таксата.
Да си кажа честно притеснено ми е за изпита, въпреки че зная, че изпитващите предразполагат много и помагат. Все имам чувството , че нищо не знам и че нищо не мога да кажа като хората. :(

Нека някой да сподели теми от устното изразяване. От изпита през юни имаше много малко отзиви, а разбрах , че концепцията била променена - с общи приказки не ставало. Трябвало да се говори конкретно за Квебек. Нека някой, който е по-наясно да сподели впечатления, пък дори и само за кураж!
Док.Виена/досие- 23.11.2011/12.06.12г
TCFQ B2/C1, B2/C1- 27.09.2012
Изчакв.интервю- 26.11.12г
Покана/сертификати- 25.03.14/03.06.2014
Нова Скотия/Баркодове- 18.07.14/16.10.2014
Медиц.- 26.08.15/04.09.2015
Покана визи- 06.01.16/21.01.2016
Полет- 18.06.2016
Tish
Мнения: 261
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 9:01 am

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от Tish »

Само да кажа, че на изпита във Варна, доколкото знам, нямаше въпроси за Канада и другия месец на изпита в София въпросите бяха почти същите. На мен лично ми се паднаха следните въпроси:
А1 Да опиша апартамента си
А2 спомен от моята ваканция
Б1 Аз търся апартамент под наем и трябваше да кажа какво точно търся, какви са моите изисквания и да задавам въпроси.
Б2 По какъв начин се информирам. Предимства и недостатъци на интернет
Ц1 Дали футбола в нашата държава обеденява. И по принцъп дали спорта обеденява хората.
Ц2 Дали намаляване на работното време е полезно за обществото.
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от Dahila »

И ние смятаме септември да се явяваме, но все още не съм ходила до УЧС да ни запиша. Уж се готвя с разни тестове, но и на мен ми е много притеснено и се чувствам много незнаеща. Но няма как трябва да се справим :) Много се надявам на устната част да имам някой и друг въпрос, който съм чела тук, че се е падал :lol:
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
kristian31
Мнения: 297
Регистриран на: Съб Юли 09, 2011 3:41 am

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от kristian31 »

И ние се записахме за 27.09.2012г,ако някой има някакви материали аудио и pdf,за TCF,да сподели с нас ако може.Благодаря.
DCS 17-11-2011
VIENNE 22-11-2011
Ouverture de votre dossier-05.06.2012
TCFQ-B2,B2
Писмо за вкл.в лист за интервю-09.07.2013
Интервю-02.06.2014г-Успешно
Документи Нова Скотия-02,07,2014г.
Баркодове получени-15,09,2014г.
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от karelia79 »

kristian31 написа:И ние се записахме за 27.09.2012г,ако някой има някакви материали аудио и pdf,за TCF,да сподели с нас ако може.Благодаря.
Не знам дали ги имаш тези, но ти ги споделям, защото аз се готвих изцяло по тях: http://dox.bg/files/dw?a=1313dbf1f5" и картинковия файл: http://dox.bg/files/dw?a=74aa71697e"
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Аватар
Icoman
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 3:05 pm

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от Icoman »

Здравейте колеги!
Излязоха резултатите от изпита по TCFQ на 28 юни 2012 г., който се проведе в ИЧС-то. Искам да попитам за съвет. Да изпращам ли сертификата да ми го приложат към документите (с надежда това да повиши точките ни), при положение, че такъв не са ми поискали. Явих се на изпита, т.к. документите ги изпратихме на 15 Декември 2011 г., т.е. след промените и очаквах да ми поискат допълнително сертификати за езици, но получихме акюзе без допълнителни изисквания. Сега съм в чуденка, да пращам ли или не? Притесненията ми идват от това (търся най-лошия вариант :)) да не ми поискат сертификат и за английския (или пък нещо и за съпруга ми, като придружаващ кандидат). Знае ли ги човек как разсъждават :)! Моля за съвет, ако някой е в подобна ситуация. Резултатите ми са В1/В1 (за четири месеца подготовка - бива). Благодаря на всеки добронамерен съвет предварително и успех на тези, които им предстои явяване. Препоръчвам горещо ИЧС-то, София. Дамите са изключително мили, добронамерени и се стремят да те предразположат и да ти помогнат.

PS' Пускам запитването отново, защото бях объркала датата на подаване на документите (2012 г., вместо 2011 г. :))
Документи Виена - 16.12.2011
Accusse - 20.04.2012
Вкл.в листа на чакащи интервю-11.09.2013
Интервю 05.06.2014- Успешно !!!Счупен принтер...Очакване на сертификати по пощата.
Получени!!!
Документи NS-09.07.2014
Медицински- 09.09.2015/25.09.2015
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от milly »

съветвам те да си изпратиш сертификата. Аз когато подавах документи, имах IELTS, който не съм обърнала внимание и се оказа, че изтича в месеца, в който подадохме - 09/2011. Докато чаках времето да минава, се явих на TCFQ, 1-2 месеца и аз така се чудих да го пращам ли или не. Ми пратих го, той така или иначе за друго няма да ми послужи. Минаха няколко седмици и им писах, за да ми потвърдят, че са го получили - оригинал съм пратила все пак. Потвърдиха ми, без да са ми искали за придружаващия или нов IELTS.
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
Аватар
Icoman
Мнения: 265
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 3:05 pm

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от Icoman »

Zvezdichka написа:И аз ще се запиша за тогава. Просто другата седмица ще отида до ИЧС да внеса таксата.
Да си кажа честно притеснено ми е за изпита, въпреки че зная, че изпитващите предразполагат много и помагат. Все имам чувството , че нищо не знам и че нищо не мога да кажа като хората. :(

Нека някой да сподели теми от устното изразяване. От изпита през юни имаше много малко отзиви, а разбрах , че концепцията била променена - с общи приказки не ставало. Трябвало да се говори конкретно за Квебек. Нека някой, който е по-наясно да сподели впечатления, пък дори и само за кураж!
Здравей!
Аз се явявах Юни месец в ИЧС-то. Също бях много притеснена, като тебе (бях учила само четири месеца, с подскачащи малки деца покрай мене :), всяко си иска своето), но всичко мина ОК. Резултати В1/В1 - доволна съм (засега). Въпроси за Квебек - нямаше. Доста разпитвах хората, които минаха преди мене, така че съм сигурна в инфото. Но и доста останаха след мене, но не ми се вярва да са ги питали нещо за Квебек. Горе долу въпросите се повтаряха през няколко човека. Малко по-нагоре в темата някои колеги бяха споделили какви въпроси са им се паднали, за всяко ниво описани. Поразрови се да видиш. Аз ще споделя (без да степенувам по нива, т.к. не помня точно): представете се (само името); ако навън е студено, какви дрехи бихте си облекли; питаха ме нещо за екологичния туризъм, но не си спомням как точно беше формулиран въпроса; представете си, че се местите в нов квартал - трябва да задаваш въпроси на изпитващата във връзка с процеса на преместването. Другите два въпроса не си ги спомням, но имаше въпроси към другите колеги за новите технологии, мисля че питаха за жените в политиката, глобализацията, все въпроси от обща култура.
Надявам се да съм била полезна :)!
Успех и споко - всичко ще мине тип-топ!
Документи Виена - 16.12.2011
Accusse - 20.04.2012
Вкл.в листа на чакащи интервю-11.09.2013
Интервю 05.06.2014- Успешно !!!Счупен принтер...Очакване на сертификати по пощата.
Получени!!!
Документи NS-09.07.2014
Медицински- 09.09.2015/25.09.2015
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от electrified »

аз започнах да се подготвям по учебниците TCF 250 и Réussir le TCF.Моето мнение е че с мойта една година учене на езика слушането ще е основно на тото. Баси ужаса е - На изпита по английски поне ти е зададен въпроса, имаш време да го прочетеш, да видиш отговорите и да се ориентираш какво се иска и търси. Тия бастуни ти задават въпроса накрая - след диалога/монолога и дори не е написан. Ще речеш че освен езика ти тестват и способността да запаметяваш. Ако съм учил френски 5 години усилено предполагам че слушането ще е като разходка в парка, ама с моя кратък стаж по около 10 (максимум)часа на седмица занимаване с френски, ще разчитам повече на късмет. Шибана работа. Ще разчитам на говоренето - там поне се падали горе-долу стандартни въпроси, които би могъл да си развиеш и научиш. Научаваш се да говориш на френски за дом, хоби, приятели, роднини, облекло, роден град и си хванал А2 отма'.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от Dahila »

electrified, ние с теб явно заедно се явяваме по изпити :) Иначе и аз така се чувствам за слушането... дано имам късмет :)
А на устната част, когато стигна до въпрос, за който не мога да говоря, как е по-добре да се постъпи..да се опитам да кажа 1 изречение или да кажа, че не мога повече да говоря. Аз се надявам на Б1, дали имам шанс ако изобщо не кажа нищо за С1 и С2?
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
Аватар
Zvezdichka
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 12:59 am
Местоположение: Montréal, QC

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от Zvezdichka »

Icoman написа:
Zvezdichka написа:И аз ще се запиша за тогава. Просто другата седмица ще отида до ИЧС да внеса таксата.
Да си кажа честно притеснено ми е за изпита, въпреки че зная, че изпитващите предразполагат много и помагат. Все имам чувството , че нищо не знам и че нищо не мога да кажа като хората. :(

Нека някой да сподели теми от устното изразяване. От изпита през юни имаше много малко отзиви, а разбрах , че концепцията била променена - с общи приказки не ставало. Трябвало да се говори конкретно за Квебек. Нека някой, който е по-наясно да сподели впечатления, пък дори и само за кураж!
Здравей!
Аз се явявах Юни месец в ИЧС-то. Също бях много притеснена, като тебе (бях учила само четири месеца, с подскачащи малки деца покрай мене :), всяко си иска своето), но всичко мина ОК. Резултати В1/В1 - доволна съм (засега). Въпроси за Квебек - нямаше. Доста разпитвах хората, които минаха преди мене, така че съм сигурна в инфото. Но и доста останаха след мене, но не ми се вярва да са ги питали нещо за Квебек. Горе долу въпросите се повтаряха през няколко човека. Малко по-нагоре в темата някои колеги бяха споделили какви въпроси са им се паднали, за всяко ниво описани. Поразрови се да видиш. Аз ще споделя (без да степенувам по нива, т.к. не помня точно): представете се (само името); ако навън е студено, какви дрехи бихте си облекли; питаха ме нещо за екологичния туризъм, но не си спомням как точно беше формулиран въпроса; представете си, че се местите в нов квартал - трябва да задаваш въпроси на изпитващата във връзка с процеса на преместването. Другите два въпроса не си ги спомням, но имаше въпроси към другите колеги за новите технологии, мисля че питаха за жените в политиката, глобализацията, все въпроси от обща култура.
Надявам се да съм била полезна :)!
Успех и споко - всичко ще мине тип-топ!

Благодаря Icoman,

Поразрових се и открих доста въпроси. Някои ги знам добре и ми харесват, но други ми се виждат откровено тъпи и дори на български се чудя какво да измъдря.

Дано всичко е наред!!!!
Успех на всички!
Док.Виена/досие- 23.11.2011/12.06.12г
TCFQ B2/C1, B2/C1- 27.09.2012
Изчакв.интервю- 26.11.12г
Покана/сертификати- 25.03.14/03.06.2014
Нова Скотия/Баркодове- 18.07.14/16.10.2014
Медиц.- 26.08.15/04.09.2015
Покана визи- 06.01.16/21.01.2016
Полет- 18.06.2016
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от electrified »

Dahila написа:electrified, ние с теб явно заедно се явяваме по изпити :) Иначе и аз така се чувствам за слушането... дано имам късмет :)
А на устната част, когато стигна до въпрос, за който не мога да говоря, как е по-добре да се постъпи..да се опитам да кажа 1 изречение или да кажа, че не мога повече да говоря. Аз се надявам на Б1, дали имам шанс ако изобщо не кажа нищо за С1 и С2?
аз мисля да се запиша декември -20-ти даже, че по Коледа и нова година едва ли някой ще проверява и към края на януари да получа резултатите, та да мога до началото на март да съм пратил документи.

Според мене за устната задължително трябва да говориш. Ако запецнеш се надявам да задават насочващи въпроси. Ако не говориш най-вероятно няма да ти дадат точки, ако кажеш нещо може да е половин точка, ама понякога и толкова стига. Задават ли ми въпрос ще се мъча да отговарям - такава ще е мойта тактика. Млако от нещо е повече от нищо от нещо.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Мнения за изпит TCFQ!

Мнение от electrified »

Dahila написа:electrified, ние с теб явно заедно се явяваме по изпити :) Иначе и аз така се чувствам за слушането... дано имам късмет :)
А на устната част, когато стигна до въпрос, за който не мога да говоря, как е по-добре да се постъпи..да се опитам да кажа 1 изречение или да кажа, че не мога повече да говоря. Аз се надявам на Б1, дали имам шанс ако изобщо не кажа нищо за С1 и С2?
аз мисля да се запиша декември -20-ти даже, че по Коледа и нова година едва ли някой ще проверява и към края на януари да получа резултатите, та да мога до началото на март да съм пратил документи.

Според мене за устната задължително трябва да говориш. Ако запецнеш се надявам да задават насочващи въпроси. Ако не говориш най-вероятно няма да ти дадат точки, ако кажеш нещо може да е половин точка, ама понякога и толкова стига. Задават ли ми въпрос ще се мъча да отговарям - такава ще е мойта тактика. Млако от нещо е повече от нищо от нещо.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Публикувай отговор