СV по канадски образец - две или повече страници?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
kotkata66
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Окт 12, 2010 7:04 am
Местоположение: Бургас

СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от kotkata66 »

Здравейте съфорумци,
CVто ми направено по канадски образец стана почти четири страници, включвайки всичките ми работни места до момента. За да избегна излишни въпроси от рода "Какво точно работехте преди 15 години,?" мога ли да го съкратя до последнтите 5 години?
DCS Виена - 12.05.2011 г.
Акюзе - 21.10.2011 г.
Аватар
sudju4e
Мнения: 376
Регистриран на: Чет Юни 10, 2010 3:59 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от sudju4e »

Идеята на това CV е в него да бъде включена само информация, засягаща професията, за която кандидатствате - т.е. това което не е свързано като expеrience с позицията, за която се борите няма място в CV-то. Това е моето разбиране поне.
DSC - 30.04.2010
Entervue - 08.03.2011 - успешно
DRP - Букурещ -23.03.2011
Медицински - 22.08.2011 (направени - 23.08.2011)
Покани - 24.01.2012
Визи - 23.02.2012
Полет - 25.03.2012
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от ablood »

Аз доста се потрудих докато ссъбера всичко в една страница, при това без да е претрупана. Падна голямо рязане и концентриране, но така има шанс някой да се зачете в него.

Несериозно е да се разчита, че някой с камара от стотици CV-та ще седне да чете по 4 страници с подробности всяко.

Така, че колкото и да ти се иска да се похвалиш с богатия си опит, дипломи, таланти и прочие... колкото повече пишеш, толкова по-голяма вероятност има да бъде пропуснато най-същественото.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
thehellgirl
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Юли 01, 2007 11:36 am
Местоположение: Монреал

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от thehellgirl »

1. Средно едно СV го четат по 15 сек ...
2. Интересува ги само опита в същата област и образованието в нея - не да кандидатстваш счетоводител и да имаш Бак Счетоводство, маг Аграрна ик ... разбираш идеята, ако НЯМАШ пишеш дипломите и работата която най се доближава
3. На повече от 2 стр не се гледа с добро око, ако изобщо се стигне до там
4. Започваш с опита, особено ако е в областта
5. Рови в нета, чети сравнявай, не пиши, че си женен, възраст и снимки, ще си в коша за секунда. Лични данни - имена, адрес, e-mail, тел

Късмет! :?:
Живей така, сякаш на земята е рай!

25.02.2009 Varna - Paris - Montreal
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от choky »

Sudjuche, ablood: а ако целия опит е по една и съща професия (тази с която се кандидатства), и целия опит е примерно 20 години, но не е работено на едно и също място, а на различни (това е и причината СВ-то да става дълго)? Как се постъпва в такъв случай?
Не става въпрос за "хвалене с богат опит", а по-скоро за това, ако трудовия стаж примерно започва през 85-а година...необходимо ли е от тогава до днес да се описва всичко в СВ-то (говоря за СВ-то, необходимо за пакета от документи), или в името на това, СВ-то да е максимално кратко, може просто да се съкратят години (т.е. да не се описва всичко от 85-а насам, а да се започне от 2000-а до 2011 г.)?

Дано да съм успяла да задам въпроса си правилно...Благодаря ви!
Умея да мълча на седем езика
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от klisurov »

ДВЕ страници.
Детайлно CV е до 4 страници и се ползва от техници и/или инженери.

Преди време четох статия (не ми се рови из нета), че едно CV се "чете" средно за около 2-3 секунди.
Обяснението бе, че:
1. Когато CV-то е правилно подредено, необходимата на рекруитера информация се намира на очакваното от него място. Ако не е там, CV-то се изхвърля.
2. Проверява се пощенския код дали е в "листа на близост". Ако не е, CV-то се изхвърля.
3. Проверява се, дали сте заемали подобна позиция, т.е. ако се търси управител, дали сте били такъв. Ако не, CV-то се изхвърля.
4. Проверява се, дали имате необходимото образование. Ако не, CV-то се изхвърля.
В крайна сметка от стотиците (а в някои случаи и хиляди) CV-та остават няколко десетки. Те се разглеждат по-задълбочено и се канят не повече от пет човека на интервю. Но в крайна сметка, средното време, отделено на едно CV е до 3 секунди.


Едно от най-трудните неща е, да си направите работещо CV.
Има множество особености, които, поне според мен, се учат с времето.
Другият вариант е, да платите на агенция, да ви направи CV-то.
Още повече, че ти е необходимо CV и на френски, и на английски, при това без каквито и да е било грешки.

Моето CV, което ме "заведе" на няколко интервюта, ми отне близо година - няколко асистента от курса по френски чрез COFI и безплатни консултации по време на "панаири за работа".
Има ги има качени в нета и който желае, може да му дам линк.

Очаквам, по време на обучението ми в École Polytechnique de Montréal, по време на един от курсовете, отново да ми съдействат за CV-то
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от klisurov »

sudju4e написа:Идеята на това CV е в него да бъде включена само информация, засягаща професията, за която кандидатствате - т.е. това което не е свързано като expеrience с позицията, за която се борите няма място в CV-то. Това е моето разбиране поне.
Особено в началото, аз бих включил всичко, което съм работил в Канада - наричат го канадски опит и го ценят. Показва най-вече, че си се "интегрирал".
ablood написа:... Така, че колкото и да ти се иска да се похвалиш с богатия си опит, дипломи, таланти и прочие... колкото повече пишеш, толкова по-голяма вероятност има да бъде пропуснато най-същественото.
Според ме, проблема не в това, че би могло да се пропусне същественото, а че ще си прекалено образован за този пост и навярно, в скоро време ще напуснеш. Не си заслужава да инвестират време в теб, така че, моля следващия.
thehellgirl написа:1. Средно едно СV го четат по 15 сек ...
2. Интересува ги само опита в същата област и образованието в нея - не да кандидатстваш счетоводител и да имаш Бак Счетоводство, маг Аграрна ик ... разбираш идеята, ако НЯМАШ пишеш дипломите и работата която най се доближава
3. На повече от 2 стр не се гледа с добро око, ако изобщо се стигне до там
4. Започваш с опита, особено ако е в областта
5. Рови в нета, чети сравнявай, не пиши, че си женен, възраст и снимки, ще си в коша за секунда. Лични данни - имена, адрес, e-mail, тел

Късмет! :?:
Съгласен!
Но пак казвам, че на мен рекрутирери са ми са се обаждали и са изисквали детайлно CV. Съветвам те, да си направиш и от двете, т.е. общо 4 броя - кратко и детайлно на английски и кратко и детайлно на френски.
choky написа:Sudjuche, ablood: а ако целия опит е по една и съща професия (тази с която се кандидатства), и целия опит е примерно 20 години, но не е работено на едно и също място, а на различни (това е и причината СВ-то да става дълго)? Как се постъпва в такъв случай?
Не става въпрос за "хвалене с богат опит", а по-скоро за това, ако трудовия стаж примерно започва през 85-а година...необходимо ли е от тогава до днес да се описва всичко в СВ-то (говоря за СВ-то, необходимо за пакета от документи), или в името на това, СВ-то да е максимално кратко, може просто да се съкратят години (т.е. да не се описва всичко от 85-а насам, а да се започне от 2000-а до 2011 г.)?

Дано да съм успяла да задам въпроса си правилно...Благодаря ви!
Опит от преди 15 години "не се брои".
Където и да си бил, важното е какво си правил. Ако има повторение, напиши местата едно под друго, като само посочиш годините, а задълженията ги обедини.

Упс, сега видях написаното в скоби, т.е. че става дума за CV от пакета с документи - не знам за какво говориш така че, аз съм до тук.
Подведох се по заглавието на темата.

Извинявай за спама :(
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от bp_de »

Макс 2 страници -Говорил съм с канадци,американци , HR_та от УСА и канадски фирми ,някои от колегите са ходили на курсове -как се прави резюме......
Ако ония искат да знаят детаили - обаждат се,маил пращат и т.н с 2 думи намират начин да разберат каквото им трябва.
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от choky »

klisurov, става въпрос за СВ-то, което изпращат "кандидат-имигрантите" заедно с първия пакет документи до Виена.
Но така или иначе, твоето инфо според мен е много полезно:-) Благодаря ти!

Благодаря и на всички, които се включиха по темата!

Поздрави
Умея да мълча на седем езика
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от martatabs »

Нали в CV-то има една колонка, в която описваш придобитият си опит, технически умения, и т.нат. Нищо не пречи да споменеш, че имаш опит от N години без да изброяваш местата. Пример: "Имам такъв и такъв опит"....изброяваш какво можеш..."този опит съм го придобил/а през последните N години....", или " В процеса на работа през изминалите N години съм усъвършенствал/а и затвърждавал/а опита си, като..."...изброяваш, какво можеш..., и т.нат.
М/у другото да вметна нещо. Чоки, от поста на Котката не личи СV-то да е за пакета с документи за Виена ;) ...но, информацията на Клисуров е доста изчерпателна :y: :y:
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от ablood »

Една идея: Пращаш семпло, концентрирано CV и добавяш удебелено, че всякакви подробности могат да намерят в профила ти в LinkedIn.com
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от crusader »

ablood написа:Една идея: Пращаш семпло, концентрирано CV и добавяш удебелено, че всякакви подробности могат да намерят в профила ти в LinkedIn.com
Не бих посъветвал никого да прави това.
В сбита форма е само Cover Letter което има за цел да даде най-обща представа за кандидата и да накара наемащият да прочете CV-то. Самото CV трябва да включва всички заемани позиции в хронологичен ред. Естествено би следвало да се акцентира на тази част от опита която най-близко отговаря на изискванията. Не случайно се препоръчва да се правят различни CV-та за различните позиции.
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от choky »

martatabs, аз просто знам, че котката пита конкретно за СВ-то за пакета документи за Виена и за това си позволих да уточня в темата и:-)
За Св-тата за тук ми е ясно, просто процедурата е вече доста в миналото ми....и за това се наложи тази "справка" с вас.

Благодаря на всички още веднъж!:-)
Умея да мълча на седем езика
dimityrv
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 4:04 pm

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от dimityrv »

Здравейте на всички, имам въпрос относно CV-то, като студент и като ученик съм работил сезонно на няколко обекта на който е възможно да не са ми внасяни осигуровките и трудовата ми книжка няма нанесен трудов стаж от тези местоработи, грешно ли е ако ги включа в CV-то си? Благодаря предварително
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: СV по канадски образец - две или повече страници?

Мнение от ablood »

Ако ще вписваш нелегален/недоказуем стаж, тогава направо пиши, че си работил като директор в БАН, министър, или нещо още по-впечатляващо!

Аз не бих. Незаконното си е незаконно и те не му се кефят. Хич.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор