въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

Наскоро ни поискаха това животно и жена ми отиде да си извади според инструкциите на escape от друга тема:
escape написа:Ето това е документа, който се подава в НОИ - click
Отива се в НОИ в деловодството. Казвате, че искате да подадете Молба за удостоверяване на трудов стаж за чужбина. Прилагате молбата, КОПИЕ на Л.К., оригинална трудова книжка и др. документи /военна книжка, УП-3..../, всичките ОРГИНАЛ! От там ще ви пратят на КАСА за да платите 12 лева такса. И това е всичко.
Документите ви се пращат в Дирекция “Европейска интеграция и международни договори” на НОИ София за заверка. Там в срок до 2 седмици обработват и после ги връщат в НОИ там, от където са подадени.
Обяснила е на служителя че трябва да има означен периода на майчинството и това ще послужи за пред канадското посолство (даже го е написала). Обяснила е че на тях им трябва това за да се види колко е работила в действителност.
Получаваме справката, едно на ръка че са пропуснали да отбележат последната (настоящата) и месторабота и излиза че е работила до 2007 г., но това което ме учуди е че никъде няма означен период на майчинство. Означен е зачетеният стаж до предишното и работно място според трудовото и осигурително законадателства на Република България и това е всичко. Т.е. няма нищо повече от това което пише в трудовата и книжка и което вече е изпратено преведено до Виена.
Аз мисля че ако им изпратим сега това, ще решат че им се подиграваме и ще ни закрият досието.
Моля тези които са представяли такъв документ да споделят какво е пишело на техния та да знаем какво да обясняваме на некомпетентните, но иначе с високо самочувствие служители от НОИ.
Благодаря предварително!
ani_1973
Мнения: 54
Регистриран на: Вто Апр 28, 2009 1:35 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от ani_1973 »

Здравейте,

аз вадих такова животно :lol:
Отивате в НОИ и искате да Ви издадат справка/извлечение.../ от персоналния регистър за периода от... до.... Това е същата справка, която вадят за пенсиониране, но там е за целия период от 1997г. насам.
Справката представлява таблица /меко казано, не особено разбираема/, където е описано месец по месец колко дни имате отработени при съответния работодател, колко часа, на каква заплата, колко дни болнични, респективно майчинство, сте ползвали. Тези данни са за всеки работодател за всеки месец по отделно, т.е. ако сте работили на повече от един договор ... очаквайте длъжка справка :lol: /моята беше около 20 страници/ В Бургас справката я извадиха за около седмица, като беше разписана само на местно ниво, т.е. нямаше някакво особено подписване.

Това изпратихме ние, дано да Ви помогна
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

ani_1973 написа:очаквайте длъжка справка :lol: /моята беше около 20 страници/
Благодаря ти ani_1973
Незнам защо нашият човек е трябвало толкова да се надува и накрая не е свършил нищо. Всичко на всичко е изкарал 5 реда.
Тази справка 12 лева ли ти струваше?
И още един въпрос, после тези 20 страници ги даде за превод на заклет преводач и ги завери при нотариус ли? Питам за да знам отсега какво да продаваме та да си платим за документите изисквани от Виена :)
ani_1973
Мнения: 54
Регистриран на: Вто Апр 28, 2009 1:35 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от ani_1973 »

Дадох я направо за превод. Преводът на справката като сума ми излезе почти 50% от сумата, която платих за превод на всички други документи. След това направо я изпратих в оригинал.
Справката от НОИ беше мисля 3-4 лв.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

ani_1973 написа:Дадох я направо за превод.
Само заклет преводач, без нотариус, така ли?
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от emili_vn »

loginn написа:Получаваме справката, едно на ръка че са пропуснали да отбележат последната (настоящата) и месторабота и излиза че е работила до 2007 г., но това което ме учуди е че никъде няма означен период на майчинство. Означен е зачетеният стаж до предишното и работно място според трудовото и осигурително законадателства на Република България и това е всичко. Т.е. няма нищо повече от това което пише в трудовата и книжка и което вече е изпратено преведено до Виена.
Благодаря предварително!
Здравей, loginn!
Това, за което ani_1973 ти е писала се нарича Справка за осигурителния доход и осигурителните вноски, която по принцип не се смята за официален документ и при пенсиониране, ако тези периоди не са вписани в трудова или осигурителна книжка или УП - 3 /за работно време по-малко от 8 часа дневно/. В Бг тази справка се използва от служителите на НОИ за заверяване на осигурителни книжки, но в комплект с платежните нареждания като доказателство, че това което пише в нея е вярно. Справката се издава от НАП и информацията в нея се извлича на база на подадени Декларации обр. 1. При грешно подадени данни или подадени данни без да са платени осигуровките, информацията в тази справка е невярна и затова никой в БГ не я приема само нея като доказателство за стаж. Доколкото знам на някои от моите познати, които са изпратили тази справка във Виена, са им поискали като допълнителен документ Удостоверение, заверено от НОИ - което всъщност е единствения официален документ, наред с трудовите и осигурителни книжки, УП-2 и УП-3 за доказване на трудов стаж.

Другото е Удостоверение за осигурителен стаж, което се заверява в централата на НОИ в София и служи за доказване на стажа в чужбина. Аз съм изписала доста по темата, но явно не сте обърнали вниимание като сте ходили да го вадите. Тази справка се вади на база на оригинални документи - оригинал на трудови и осигурителни книжки и УП - 3, приложени към молбата. Последната месторабота не е нанесена, тъй като трудовата книжка не е заверена и приключена / понеже все още лицето работи на тази работа/. За да присъства последната месторабота е трябвало да поискате да ви издадат от личен състав УП-3 от за периода от назначаването до момента и да го приложите към молбата. По повод на периодите в майчинство съм писала в няколко теми, че трябва да се представи копие на акт за раждане на децата + оригинала за сверка при подаването на заявлението. А за мъжете за периода на военна служба се прилага оригинал на трудова книжка. Ако имате стаж в чужбина, прилагате документи, които го доказват и той също се вписва в Удостоверението. В моето са вписани периодите на майчинство, а в това на съпругът ми - военната служба. Но бяхме представили всички необходими документи.
Желая ви успех!
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от emili_vn »

loginn написа:
ani_1973 написа:Дадох я направо за превод.
Само заклет преводач, без нотариус, така ли?
Ами на тази справка няма какво да и се заверява при нотариус - в поделенията на НАП просто ти я разпечатват и ти я дават. Едни приятели извадиха такава, понеже имат ненанесен стаж в трудовата книжка и няма как да си извадят Удостоверението . Та им дадоха гола разпечатка от системата без печат. Те поискаха обаче да им ударят зелен печат на НАП, та си я получиха с печат.

Иначе всички документи за образование и за трудов стаж се заверяват при нотариус преди да се дадат за превод. Останалите - актове за раждане и брак - не се заверяват.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от emili_vn »

И още нещо забравих да спомена - Удостоверението е 2 страници, докато справката ако сте с повечко стаж може да достигне и 50-тина странички, което от гледна точка на цифрата не превода не е никак незначителна разлика. Едното е официален документ, а другото е справка - извлечение.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
MilenaTri
Мнения: 132
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 12:39 pm

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от MilenaTri »

Здравейте.
И ние вадихме такава справка съвсем скоро. Буквално вчера си я взехме. Отидох в НОИ Пловдив и попитах за Удостоверение за придобит стаж в България. Насочиха ме към Деловодството. Там попълних Молба и оставих оригинал на трудова книжка и УП-3. Платих такса 12лв. Не бях вадила УП-2 от последен работодател, защото не знаех как да помоля и много се надявах да не ми поискат. След 2 дни ми се обади служител на НОИ Пловдив и каза, че без УП-2 няма да ми пишат последната месторабота, т.к. не е прекратена и информацията не е нанесена в трудовата книжка. Срам не срам помолих да ми бъде издадено УП-2 - казах че имам някакво разминаване в осигуровките в НОИ и за да ми ги коригират трябва да представя официален документ. След 1 седмица ми беше изпратено/централата е в София/. Препратих го с препоръчана поща на съотв.служител в НАП и след 2 дни ми се обадиха, че Удостоверението е готово. Вчера имах свободно време и ходих да си го получа. Проблемът е, че на последната месторабота е нанесен на един ред целия трудов стаж с длъжността, което заемам в момента, т.е. не са разделени периодите по длъжност и не е отразено преназначаването. Това доста ме притеснява, защото се разминава от декларираните с труд.книжка данни. Върнах се и попитах - казаха, че така се пишело винаги - досега никой не се е оплакал да има проблеми. Дано да свърши работа.
Иначе се издава от НОИ-Пловдив. Не се изпраща за заверка в НОИ-София.
Виена: 30.12.2009г.
TCFQ:30.03.2011-B1/B2
Сертификати:07.09.2011
Букурещ: 15.09.2011
Баркодове: 30.09.2011
Медицински изследвания: 26.03.2012
Покани: 09.10.2012
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

Здравей emili_vn
Благодаря за детайлния отговор!
Не съм попаднал на това което си писала по темата понеже търсих референции на "congé de maternité" и излязоха само 3 такива.
То е ясно че искат това за да резнат по възможност повече точки от стажа и с това да утежнят живота на кандидатите. Та в крайна сметка, какво да им изпратя като искат "une attestation de travail recente avec une description detaillee de vos taches et indiquant la duree de votre conge de maternite".
Извинявам се че не съм го написал с всичките остри, тъпи, умни и други ударения, но мисля че ще разберете за какво става въпрос. Излиза че те искат цялото като един документ.
"Актуална длъжностна характеристика с подробно описание на вашите задължения и означаваща продължителността на отпуска по майчинство."
Длъжностната характеристика с описание на задълженията я имаме, но в нея не е означено конжето. Значи трябва да извадим нещо допълнително за да видят колко месеца е майчинството и да знаят какво да режат от точките.
Кое е точното нещо което да им изпратим та да се зарадват и да не ни тормозят повече?
iyanova
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Дек 04, 2009 6:18 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от iyanova »

Здравей loginn, и на мен ми поискаха документ колко време съм била по майчинство. Аз си взех служебна бележка от предишния работодател, в която е описано подробно. Мисля,че ми свърши работа, защото ни изпратиха писмо, че сме в списъка на чакащите за интервю.
Дано съм била полезна.
Желая ви успех!
iyanova
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Дек 04, 2009 6:18 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от iyanova »

Относно длъжностната характеристика, изпратих им написана от мен, тъй като работодателя отказа да ми даде. Уведомих ги за това, чрез придружаващо писмо (на отделен лист).
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от emili_vn »

loginn, iyanova ми напомни за варианта, че ако жена ти е излязла в отпуск по майчинство и след това се е върнала на същата работа и работодателя може да издаде служебна бележка, в която да е уточнено времетраенето и периода на майчинството, което е ползвала. Така че можете да поискате такъв документ от работодателя.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
nikelaz
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Юни 01, 2010 3:56 pm

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от nikelaz »

Моята информация е че удостоверението за доказване на трудов стаж в чужбина,
е може би документа с най-голяма тежест в Виена.
Това което се пише ,че ти трябва УП3 за издаването му не е вярно.
Преди три дни подавах документи за издаването му и нямах никакъв проблем.

Моят съвет е да отидете направо в централата на НОИ в София,струва си ако бързаш.
Хората там са много любезни просто и вие трябва да покажете същото.
Необходимите документи които да носите (поне за нас бяха):
1.трудови книжки-оригиналите остават там до издаването
2.актове за раждане на децата
3.осигурителни книжки - за самоосигуряващи се заверени от ревизор на НОИ по местпживеене
4.военна книжка
5.лична карта

Адреса е: бул.Ал.Стамболийски,близо до пл.Възраждане,на партера веднага в дясно и след това направо в
дъното стая 107,работно време от 10,00-12,00/13,00-16,00.

Срока на издаване е 30дни , но става за 15дни.
Можете да укажете получаването да стане чрез друг човек с пълномощно без нотариална заверка.
Таксата е 12лв. на човек.
Колкото и да съм разочарован от българската действителност,немога да не отбележа че в две/три институции
попаднахме на свестни хора ,които бяха много учтиви с нас.
Но все пак не забравяйте - каквото повикало такова се обадило.


успех на всички:Nikelaz
Julia&Joro
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Юли 15, 2008 12:40 pm
Местоположение: София, Монреал

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от Julia&Joro »

И на мен ми искаха такъв документ, от работа ми написаха служебна бележка, в която пише от коя до коя дата съм била в майчинство по еди-кой-си член. Не съм ходила в НОИ. :$ След това не са ми искали друг документ, на интервюто също ми поискаха служебната бележка и това беше.
Публикувай отговор