въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

Благодаря на всички за съветите!
Добре е че има повече от един вариант и ми изглежда че този на Julia&Joro и iyanova е най-практичен. Само остава да решим въпроса как да поискаме от работодателя такава служебна бележка без да се налага да лъжем когато ни се постави неудобния въпрос.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

На служебната бележка за майчинство издадена от работодателя трябва ли да пише "да послужи пред еди-кого си за еди що-си"?
iyanova
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Дек 04, 2009 6:18 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от iyanova »

На моята служебна бележка не пишеше къде да послужи и за какво. Но може да се напише "да послужи, където е неоабходимо", за да не се дават обяснения на работодателя.
Julia&Joro
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Юли 15, 2008 12:40 pm
Местоположение: София, Монреал

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от Julia&Joro »

И на моята мисля, че пишеше "Да послужи при необходимост", в момента не мога да погледна, но като се прибера ще ти пиша. ;)
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

ОК. Мерси! Така ще направим. Дано не са много любопитни като издават служебната бележка ;)
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от emili_vn »

nikelaz написа:Моята информация е че удостоверението за доказване на трудов стаж в чужбина,
е може би документа с най-голяма тежест в Виена.
Това което се пише ,че ти трябва УП3 за издаването му не е вярно.
Прав си за тежестта на удостоверението, но не и за УП-3. УП-3 или УП-2 е документът, въз основа на който в Удостоверението се нанася трудов стаж, който не е заверен и приключен в трудовата или осигурителна книжка. Като например този на настоящата ви месторабота. На loginn в удостоверението затова го няма стажа от 2007 насам - понеже е представена само трудова книжка без УП-3 или 2 от настоящата месторабота.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Julia&Joro
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Юли 15, 2008 12:40 pm
Местоположение: София, Монреал

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от Julia&Joro »

Да дам отчет ;)
Пише: Настоящото се издава на.......в уверение на това, че през периода от ...... до .......лицето е било в отпуск поради бременност и раждане по чл.163, ал.1 от КТ, а от ..... до .....е била в платен отпуск за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст по чл.164, ал.1 от КТ. Времето на ползваните отпуски се признава за трудов стаж. На лицето са внесени осигурителни вноски за тези периоди.
Настоящото удостоверение се издава да послужи при необходимост
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

Julia&Joro написа:че през периода от ...... до .......лицето е било в отпуск поради бременност и раждане по чл.163, ал.1 от КТ, а от ..... до .....е била в платен отпуск за отглеждане на малко дете
Тук нещо не ми е съвсем ясно. Това първото болнични ли се води?
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от emili_vn »

Първото е болничния за бременност и раждане в размер на 45 дни преди раждането и още X дни след раждането /според закона в съответната година/. В момента е:

Чл. 163. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 1.01.2000 г., изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 02.01.2009 г.) Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

Едно последно уточнение
Понеже се спряхме на варианта - служебна бележка от месторабота, нужно ли е този документ да се заверява при нотариус?
Julia&Joro
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Юли 15, 2008 12:40 pm
Местоположение: София, Монреал

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от Julia&Joro »

loginn написа:Едно последно уточнение
Понеже се спряхме на варианта - служебна бележка от месторабота, нужно ли е този документ да се заверява при нотариус?
Не съм го заверявала, пратих оригинал и имам още един оригинал за мен.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

Благодаря много!
Отървахте ме от необходимостта да плащам за превод на романите на НОИ.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от emili_vn »

loginn, ако няма да пращате оригинала, трябва да има нотариална заверка.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от loginn »

Ще пратим оригинала, нали можем да вземем пак, поне това е безплатно.
А за длъжностна х-ка и акад. справка, ако не са в оригинал ще трябва ли нот. заверка?
Sev
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 10:16 am

Re: въпрос към тези които са удостоверявали congé de maternité

Мнение от Sev »

Здравейте приятели!
Много се обърках и се обръщам за помощ към вас. Случаят ми е следният: на 31.07.2009 прекратихме трудовите правоотношения с работодателя ми поради закриване на дейност на компанията, като ми изплатиха съответното обезщетение. На 27.07.2009 обаче (няколко дни преди това) излязох в болничен по майчинство (работодателят ми беше уведомен за това предварително - избрахме да прекратим договора няколко дни след това, за да получавам майчинство). В момента съм по майчинство (през септември изтича първата година), като аз покривам здравните си осигуровки (доколкото знам този период на майчинство не ми се води за трудов стаж, тъй като нямам действащ трудов договор).
Интересува ме какви документи трябва да изпратя към Виена (освен молбите и дипломите, актовте за брак и раждане, разбира се): служебна бележка от работодателя нужна ли е, при положение, че не съм на трудов договор в момента? А справката от НОИ е задължителна, нали така?!
Много ви благодаря за помощта предварително!!!
Публикувай отговор