Подготовки за заминаването

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hoyden »

Не бе, човек, застрахователната сума е за 5000$, а цената на застраховката е 150лв ;)
А относно застраховката - защо не? Но не е ли по-добре тази застраховка да се направи тук, на място? Че лично аз много вяра на нашенските застрахователи нямам...може да се изпадне в кофти ситуации.
А относно, ако пристигнете на 29 някой си месец, и на 30-то число успеете да си подадете док за Здравна карта - Да, брои ви се за цял месец и ще си получите картите след 2 месеца и 1 ден :)

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от 7George »

Имах такава навремето и ми свъши работа - покриваше и забавен багаж освен сичко друго и си платиха. Беше австралийска компания, но точна. Хванете си застр. брокер за целта, той ще ви ориентира. Глобализация.
Embrace your climate change!
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от JennyAnyDots »

hoyden написа:Не бе, човек, застрахователната сума е за 5000$, а цената на застраховката е 150лв ;)
Застрахователна сума 5 000 долара на човек наистина е много, много ниска! Не дай си боже да ви се наложи, само за един грип по-тежък на детето за преглед в болница и кръвна картина ще отидат около 500 долара поне, когато нямате карт малади. Не дай си боже операция или нещо...Т.е. правилно се изненада съфорумникът по-горе и каза, че би трябвало да се застраховате за 50 000, а не за пет. Аз поне така го разбрах...

Сега сверих с мъжа ми, ние имахме обикновена туристическа застраховка от Бг само за седмица за някакви смешни пари, а тук си направихме преди края на седмицата застраховка за 3 месеца, двама възрастни и едно дете на 3 години - общо за тримата около 300 - 350 долара премия при застрахователна сума 25 000 долара на човек. Знам, че и от Бг си правят хората, ако решите така, бих ви посъветвала да проучите при коя компания хората не са имали проблем да си получат обезщетението от БГ-фирмата, ако им се е наложило да ползват покритието.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hadministratora »

hoyden написа:Не бе, човек, застрахователната сума е за 5000$, а цената на застраховката е 150лв ;)
Не бе човек, внимавайте да не ви цакат с топла бира.
Защото освен, че е 5000 е ниска застрахователна сума, цената от 150 лв. е височка за такова покритие. На нас ни излезе около 350 долара за трима души за три месеца и покритието ни беше поне 25000 (не ми се рови сега из книжата да видя колко точно).
todorovi
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 3:57 pm
Местоположение: Гатино

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от todorovi »

И аз намирам темата за много полезна :geek:
Значи за чаршафите и дрехите ми стана ясно. Но ние пътуваме с дете на 2 години и 3 месеца и се чудя какво да сложа, че да събера поне нещата на щерката :?: . Ще се радвам, ако някой сподели как минава "пътуването" и "настаняването" с малко дете. Ако преценят модераторите, моля да преместят питането ми в отделна тема.

Благодаря :)
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hoyden »

todorovi написа:И аз намирам темата за много полезна :geek:
Значи за чаршафите и дрехите ми стана ясно. Но ние пътуваме с дете на 2 години и 3 месеца и се чудя какво да сложа, че да събера поне нещата на щерката :?: . Ще се радвам, ако някой сподели как минава "пътуването" и "настаняването" с малко дете. Ако преценят модераторите, моля да преместят питането ми в отделна тема.

Благодаря :)
Ами нека пак аз да се изкажа като майка и домакиня, пък и останалите да допълват. Знаеш, че на тази възраст гардеробът на дечурлята се сменя всеки сезон, защото растат като гъбки. Аз лично, като тръгвахме, раздадох всички играчки и дрехи на дъщеря ми, позволих и да си избере точно 3 играчки. Взех и само зимните дрешки, и то не всичките, само толкова, колкото да има да сменя за 1 седмица, т.е. 7 комплекта. Всичко останало го дарих :) От тук пазарувам почти на 90% от Уолмарт и съм адски доволна от марката George за децата. Цветовете не избледняват от прането, щампите си остават на мястото и даже и да има някое незаличимо петно, не ме е яд да изхвърля дрехата, защото е евтина и бързо може да се замени с нова и по-хубава. Давам пример - блузките са около 5$ за бройка, клинчета, дънки, панталони 7-20$, рокли-летни 6-20$. Изборът е адски голям, понякога и не толкова голям де, на големите разпродажби например.
Поне аз съм на принципа, че за децата се купуват по-евтини дрехи, защото израстват много бързо, винаги остава по някое петно и винаги могат да се купят нови и по-хубави неща.
Иначе из МОЛ-овете също се намират маркови детски дрешки на много изгодни цени, но като цяло забелязах, че не се намират много детски магазини, както в България.
И все още не мога да намеря потничета и корсажчета за дъщеря ми, та се налага майка ми да ми праща от БГ. Някой ако сподели къде да намеря, ще съм адски благодарна :)

А относно как пътува дъщеря ми, тя беше на 4г и през дългия полет, през цялото време зяпаше детски филми и много се кефеше на стюардите, когато носеха храната. Не съм имала никакви ядове с нея, но нека други, които са пътували с по-малки дечица да споделят опита си, въпреки, че при всяко детенце е индивидуално.
Успехи и поздрави!

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hadministratora »

todorovi написа:...Ще се радвам, ако някой сподели как минава "пътуването" и "настаняването" с малко дете...
Дъщеря ни навърши две години около 3 седмици след като пристигнахме. Пъруването беше ОК - на нея й беше интересно всичко и единствено имахме леки затруднения да я убедим да стои с колан при излитане/приземяване.

Когато си купувате билетите, на всяка цена си искайте тройна седалка за презокеанския полет - ще си я превърнете в малко ваше царство (е, и кочинка де :lol: ) и ще ви е много лесно да си разделите грижите около детето. Ако за "европейската" част от полета (повечето имат такава) няма тройни седалки, може да вземете третото място на същия ред, но от другата страна на пътеката.

Задължително се подсигурете с вода за излитанията и приземяванията - дечицата не знаят за проблемите с налягането и как да преглъщат, за да се справят с тях. Следете себе си - когато ви се наложи да преглътнете дайте на датето глътка вода. Всеки път! От страни вероятно изглежда странно да си наливате детето с вода, но върши работа. При нашия полет имах чувството, че нашето дете беше единственото, което се забвляваше, а всички други хленчеха и мрънкаха когато излитахме и се приземявахме.
Аватар
shamana
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 12:22 am
Местоположение: Варна

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от shamana »

hadministratora написа:Дъщеря ни навърши две години около 3 седмици след като пристигнахме. Пъруването беше ОК - на нея й беше интересно всичко и единствено имахме леки затруднения да я убедим да стои с колан при излитане/приземяване.

Когато си купувате билетите, на всяка цена си искайте тройна седалка за презокеанския полет - ще си я превърнете в малко ваше царство (е, и кочинка де :lol: ) и ще ви е много лесно да си разделите грижите около детето. Ако за "европейската" част от полета (повечето имат такава) няма тройни седалки, може да вземете третото място на същия ред, но от другата страна на пътеката.
На дете под 2 години полага ли се място в самолета? От сайтовете на авиокомпаниите останахме с впечетление, че ще седи в някои от родителите. Как сте се уредили с тройна седалка? Да не би да сте платили цял билет и за детето?
21.08.2009 - Док. Виена
28.08.2009 - Акюзе
02.10.2009 - Покана за интервю
08.12.2009 - Интервю
28.01.2010 - Док. Букурещ
22.02.2010 - Баркодове
15.03.2010 - Мед. формуляри
29.03.2010 - Медицински
12.04.2010 - O.K. на мед.
28.09.2010 - покани за визи
Nils
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2009 8:48 am

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от Nils »

Да попитам относно парите, с които смятате да заминете-според вас какъв е оптималният вариант да си ги държите поне на първо време т.е. какъв достъп до тях ще изберете (предполагам с кредитни карти ще бъдете, но все пак :) )?
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hadministratora »

shamana написа:На дете под 2 години полага ли се място в самолета? От сайтовете на авиокомпаниите останахме с впечетление, че ще седи в някои от родителите. Как сте се уредили с тройна седалка? Да не би да сте платили цял билет и за детето?
Детските билети са два вида:
- за деца под две години - без собствено място и на цена много по-ниска от билет за възрастен
- за деца над две години - със собствено място и на цена малко по-ниска от билет за възрастен

Това дава възможност детето да пътува по-евтино ако искате, но избора си е ваш.
Nils написа:Да попитам относно парите, с които смятате да заминете-според вас какъв е оптималният вариант да си ги държите поне на първо време т.е. какъв достъп до тях ще изберете (предполагам с кредитни карти ще бъдете, но все пак :) )?
Това с картите е малко сложен въпрос.
Ако си ползвате дебитните карти, които така или иначе ще ви издадат, ще имате ограничен брой безплатни транзакции. Има различни видове сметки, като една от разликите е месечната такса - колкото по-голяма е таксата, толкова повече са ви безплатните транзакции (може и да са неограничени). Според мен не е особено разумно да си давате парите на банката за такси..... Почти винаги, обаче, имате възможност да не плащате месечната си такса ако в сметката ви има поне няколко хиляди долара (колкото по-висока е таксата, толкова повече са хилядите).
Можете да си извадите кредитна карта и да плащате с нея - там няма такси и лихви и единственото ограничение е лимита на картата. След това можете с една или две транзакции месечно да си покриете каквото сте изхарчили и отново да имате лимит. Неудобството в случая е, че трудно се одобряват новопристигнали, без доход и без кредитна история. Изхода е да си направите карта подсигурена с депозит. Това обаче значи да затворите 500-1000 долара и да не можете да ги ползвате, докато не предоговорите или не закриете картата.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hoyden »

Можете да си извадите кредитна карта и да плащате с нея - там няма такси и лихви и единственото ограничение е лимита на картата. След това можете с една или две транзакции месечно да си покриете каквото сте изхарчили и отново да имате лимит. Неудобството в случая е, че трудно се одобряват новопристигнали, без доход и без кредитна история. Изхода е да си направите карта подсигурена с депозит. Това обаче значи да затворите 500-1000 долара и да не можете да ги ползвате, докато не предоговорите или не закриете картата.
Tук абсолютно НЕ съм съгласна. Коя банка дава кредитни карти без лихви? Обикновено лихвата е около 19%, ако не искаш да плащаш годишна такса по обслужване на картата. И за новодошлите - ами те ще имат карта с лимит 500-1000$ и кое по-напред ще смогват да плащат с тях? И когато теглят кеш от кредитната карта, таксата е мисля 2.50$ за транзакцията. Другото важно нещо е, че за да имаш добра кредитна история трябва да харчиш 35-40% лимита на картата си. Това са фактите за кредитните карти за новодошлите.
Ако ще отварят сметка в банката, тя ще се отваря де :), не се циганете за 2-3$ и си изберете един хубав план с много опции. В RBC най-ниската месечна такса за обслужване на сметка мисля беше от порядъка на 8$, най-високата 13,50$. Разликата е, че като си на 8$ имаш куп ограничения, описани по-горе от Хадминистратора, нямаш и чекова книжка, трябва да си купиш чековете отделно - 20чека 20$. Отделно ограничените транзакции на ден и на месец! Това е като да имаш пари и да не можеш да си ги ползваш. Тъпо и то за няколко долара в повече на година. Има и междинни планове за 10-тина долара на месец, не са лоши. А искам да кажа, че чековете тук са необходимост, поне за мен. Плащам с тях училището на детето, наем, лекар, зъболекар и т.н. Не обичам да нося големи суми кеш, а чека е най-безопасния вариант за пренос на пари.
И сега най-важното! За новодошли, поне в RBC е така, има един план, в който за 6 месеца не плащаш месечна такса по обслужването.
Не работя в RBC, не се опитвам да им правя реклама, нито пък да навивам някой да ходи там. Просто скоро отварях нова сметка и още имам спомени. И пак си избрах плана на 13.5$ на месец, защото искам, като ми потрябват пари, да си ги ползвам.
Но нека и другите да споделят как е в останалите банки.

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от JennyAnyDots »

За кредитни карти, не мисля че някой съветва новодошлите да задлъжняват, а да ги ползват за оборот и да ги покриват навреме. Но темата е дъвкана много пъти, а и има голямо значение навиците на човек да ползва такава карта, без да влиза в дългове. ние ползвахме с години още в Бг и тук не ни е било проблем.
hadministratora написа: Задължително се подсигурете с вода за излитанията и приземяванията - дечицата не знаят за проблемите с налягането и как да преглъщат, за да се справят с тях.
Абсолютно вярно, това е много добър съвет! Ние също решихме проблема по подобен начин, но не с вода, а с желирани бонбонки за дъвчене (дъщеря ни беше на 3 годинки). За оптимален резултат, се започва с гореспоменатите мерки поне около 30 минути преди предвиденото кацане, защото всъщност най-голямата загуба на височина се извършва тогава, а не непосредствено преди самото кацане.

Иначе нашето пътуване мина относително леко, като се има предвид, че детето беше с току-що свален гипс на крака и още не можеше да ходи... Бях се запасила с дребни нови играчки, подходящи за път, и с един два "стари хита" - за разсейване или успокояване, според нуждата.

Ако пътувате през Амстердам, има вероятност да можете да прекарате 3-4 часа в града. От една страна е приятно и така се избягва престоя на летището, организацията е много лесна, но пък ние направихме върховната грешка да се качим на корабче за половин час. На малката толкова и хареса, че се скъса от рев да остане в Амстердам :) Това ни беше основният кофти момент в пътуването.
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от JennyAnyDots »

Сетих се за нещополезно за пътуващите с деца. Ако се колебаете дали да пътувате с детска количка или без (детето ви е достатъчно голямо да мине и без нея, но все пак може да се вози в нея) - взимайте я! На летището в Монреал понякога стават зверски, ама зверски, опашки на паспортен контрол. Семействата с колички ги прекараха всичките отстрани, отделно, без да чакат, дори и при относително големи дечица. Тези без - не! Може да ви спести час и половина чакане на крак в края на дъълъг, дълъг ден, и това преди още да сте стигнали до имиграционните.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hadministratora »

JennyAnyDots написа:...Бях се запасила с дребни нови играчки, подходящи за път, и с един два "стари хита" - за разсейване или успокояване, според нуждата...
Да, това е много добра стратегия. Ние също имахме играчки, които се вадеха постепенно, за да е сигурно, че имаме нещо интересно с което да я разсеем.
todorovi
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 3:57 pm
Местоположение: Гатино

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от todorovi »

Благодаря за отговорите ви за "детското пътуване". Отбелязах си някои важни моменти :)

Но за кредитната карта пак не ми стана много ясно |( Типът "подсигурена", въобще струва ли си да се предвижда, ако още не сме си намерили работа. Покриването на изхарченото в брой ли става?
И в случай че не си намерим бързо работа, какъв е най-изгодният вариант за разплащане (дебитна карта, подсигурена кредитна, чекове, кеш, друго?)
Публикувай отговор