въпрос за средно образование

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос за средно образование

Мнение от loginn »

martatabs написа:завършил съм Монтьор на Металорежещи Машини),но (Работя в сферата на строителството)
Това е интересно щото в списъка за търсените професии има Machining Techniques (DVS - 1,800 hours / 2 years) която носи общо 26 точки за образование. Но първо ще трябва да се преведе дипломата така че да се приеме за горенаписаната специалност и после да направиш поне година стаж по нея. Виж тук http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... ining.html
Оттам нататък е лесно. 47 точки без тези за езикови познания. Ще трябва да направиш общо 8 точки за английски и френски за да минеш без интервю.
Обаче не се хващай веднага за това, нека и други се изкажат дали професията ти наистина може да се преведе така че да съответства на Machining Techniques.
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: въпрос за средно образование

Мнение от ZanzibarHero »

loginn написа:... Обаче не се хващай веднага за това, нека и други се изкажат дали професията ти наистина може да се преведе така че да съответства на Machining Techniques.
Професията задължително трябва да се преведе така, че да "обслужва" апликацията. Още повече, че човекът си я има и не е нужно да я "пресъздава" наново :)

Работата със стажът може да изисква повече усилия, обаче ...
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос за средно образование

Мнение от loginn »

ZanzibarHero написа:
loginn написа:... Обаче не се хващай веднага за това, нека и други се изкажат дали професията ти наистина може да се преведе така че да съответства на Machining Techniques.
Професията задължително трябва да се преведе така, че да "обслужва" апликацията. Още повече, че човекът си я има и не е нужно да я "пресъздава" наново :)
Не съм напълно сигурен щото "Machining Techniques", като чета определението ми звучи по-скоро като "оператор" отколкото "монтьор" на металорежещи машини. Все пак нещата са доста близки и може да се поиграе с превода. Нека чуем и други мнения.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за средно образование

Мнение от emili_vn »

Не знам за превода, но ми се струва доста важно да се провери какви предмети се изучават при тях по специалността "Machining Techniques" и какви има в БГ дипломата, защото долколкото знам първото, което гледат е наименованието на специалността / което доста наши сънародници докарват едно към едно или почти с целенасочен превод/, но след това се гледа и съдържанието, за да се признае професията.

Да не стане като със специалността "Монтаж на кабели и схеми", което ние разбираме като "Ел. инсталации", но там всъщност учат как се сглобяват електронни платки в самолетостроенето, т.е. - нищо общо...

Моят съвет е да си смятате точките без точки за професия / освен ако не съвпадат и наименованието и съдържанието на дипломата/, по този начин да си определите колко точки ви трябват от езици и какво ниво трябва да постигнете, пък ако ви признаят професията - още по-добре. Защото в противен случай - ако разчитате на тези точки и по някаква причина не ви ги дадат, няма да ви стигнат точките да минете прага за интервю.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос за средно образование

Мнение от loginn »

emili_vn написа:Моят съвет е да си смятате точките без точки за професия / освен ако не съвпадат и наименованието и съдържанието на дипломата/, по този начин да си определите колко точки ви трябват от езици и какво ниво трябва да постигнете, пък ако ви признаят професията - още по-добре. Защото в противен случай - ако разчитате на тези точки и по някаква причина не ви ги дадат, няма да ви стигнат точките да минете прага за интервю.
Ако martatabs смята без точки за професия ще трябва да постигне почти максимума за езикови познания.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за средно образование

Мнение от emili_vn »

loginn написа:Ако martatabs смята без точки за професия ще трябва да даде максимума за езикови познания.
Да - така е - абсолютно си прав. Затова писах да си провери съдържанието на дипломата, защото ако не му признаят точки за образование, няма да ги събере и да мине прага, което пък означава, че ще загуби едни пари и нищо няма да се случи....
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: въпрос за средно образование

Мнение от martatabs »

Да,професията ми е актуална.Това,което съм учил съвпада с критерия на дадената длъжност/ти.Това за момент ме зарадва,но трябва да видя,как ще стане номера със стажа.Свидетелството за професионална квалификация,дали ще помогне,освен това в казармата бях моторист на кораб,тоест по двигателите.Само трябва да взема документ за това.
А за стажа,някакво предложения?Освен да взема от някъде,най-вероятно срещу заплащане.
Но това е само докато взема визата(евентуално),нали така.Иначе нямам ни най-малка представа от монтаж на металорежещи машини(забравил съм,все пак завърших преди 10 години),само знам да работя и обслужвам цирколяри,фрези,зачистващи машини и т.нат.
Последно промяна от martatabs на Нед Апр 04, 2010 11:22 am, променено общо 2 пъти.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: въпрос за средно образование

Мнение от martatabs »

Имам друг въпрос.След,като подам (примерно) документите в посолството,те добавят ли точки освен тези които съм споменал горе?
Точките за адаптивност и език се добавят на място по време на интервюто,нали?
След,като работя с машини (АЛ и ПВЦ дограма),дали неможе да си искарам сертификат,тоест нещо като втора специалност и дали ще има някакъв ефект,защото незнам дали в Канада се занимават с такива дограми.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за средно образование

Мнение от emili_vn »

martatabs написа:Имам друг въпрос.След,като подам (примерно) документите в посолството,те добавят ли точки освен тези които съм споменал горе?
Точките за адаптивност и език се добавят на място по време на интервюто,нали?
След,като работя с машини (АЛ и ПВЦ дограма),дали неможе да си искарам сертификат,тоест нещо като втора специалност и дали ще има някакъв ефект,защото незнам дали в Канада се занимават с такива дограми.
Помисли по-скоро как да докажеш стаж по специалността - за назад евентуално можеш с настоящия си трудов договор да засучеш длъжността, ако работодателя ти няма нищо против или другия вариант - намираш фирма, в която има длъжност, която да отговаря на образованието ти, плащаш си осигуровките една година и подаваш документи.

Иначе за всяка професия имат изискване за времетраене на обучението и определен брой часове хорариум. Минимума на времетраенето е 1 г., а хорариума - мисля че съм срещала най-малко 945 часа. Има професии, които изискват 1,5 г. обучение и 1300 часа, други - 2 г. и 2150 часа и т.н. Така че някакъв сертификат от 2,3,5 - дневен курс няма да ти свърши раабота според мен.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: въпрос за средно образование

Мнение от martatabs »

emili_vn написа:Така че някакъв сертификат от 2,3,5 - дневен курс няма да ти свърши раабота според мен.
emili_vn,мерси за отговора.Права си за двете възможности,явно ще трябва да се промени договора или да намеря такава фирма,която се занимава с металорежещи машини,само незнам как ще стане номера с трудовата книжка :worried: .Една година смятам ще им стигне.

Ако има и други предложения различни от това,моля...споделете!
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос за средно образование

Мнение от loginn »

martatabs написа:От 4 години се занимавам с АЛ и ПВЦ дограма,преди това съм бил работник склад 2 години.Преди това работех в яйцеферма(на черно) 1,5 г.
Не знам как нещо от гореописаните може да мине за стаж по специалността ти. Ако някой мисли че може, нека да даде съвет.
След като си сигурен че професията ти отговаря на Machining Techniques, според мен най-реалистично ще е да намериш работа по това което си учил и като направиш 12 месеца да кандидатстваш за емиграция. Така ще можеш да минеш и с елементарни езикови познания. Не ме разбирай погрешно, не съветвам никой да емигрира в Квебек без да знае добре поне един от говоримите езици. Обаче се оказва че има професии които като ги съчетаеш с други фактори го позволяват.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: въпрос за средно образование

Мнение от martatabs »

martatabs написа:От 4 години се занимавам с АЛ и ПВЦ дограма,преди това съм бил работник склад 2 години.Преди това работех в яйцеферма(на черно) 1,5 г.
Не съм казал,че това трябва да се смята за някакъв стаж,просто за инфо го предоставих за да се види,че не всеки работи по-специалността си.Иначе,както споменах по-горе професията ми е актуална,даже търсена.За това ми стана интересни дали не може да се свърже дограмата с професията ми?
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: въпрос за средно образование

Мнение от martatabs »

Фактор 1
Критерий Точки

1.1 Ниво на образование :
a) диплом от средно общообразователно училище -2 т.
b) диплом от средно професионално училище-6 т.
c) диплом от общообразователно учебно заведение отговарящо на 2 години редовно обучение- 4 т
d) диплом от професионално учебно заведение отговарящо на 1 година редовно обучение-6 т.
e) диплом от професионално учебно заведение отговарящо на 2 години редовно обучение-6 т.
f) диплом от професионално учебно заведение отговарящо на 3 години редовно обучение -10 т.........

1.2 Диплома от Квебек или еквивалент-6 т.

1.3 Област на образованието:
Секция "A" от видове образование -12 т.
Секция "B" от видове образование-9 т.
Секция "C" от видове образование-5 т.
Секция "D" от видове образование -1 т.
Секция "E" от видове образование-0 т.


Аз да питам,че не ми е ясно.Това с областта на образованието,за горепосочените професии ли се отнася.Според това,което АЗ съм разбрал е:1.1(f)+1.3(B)=19 т.,так ли да го разбирам?
Линк към сайта: http://www.go-to-quebec.net/index02a.htm
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос за средно образование

Мнение от loginn »

martatabs написа:За това ми стана интересни дали не може да се свърже дограмата с професията ми?
Ако се занимаваш с монтаж на алуминиева и ПВЦ дограма не знам дали може да се свърже. Ако изработваш детайли чрез машини за металообработка, тогава има ясна връзка.
Завършилите machining techniques се очаква да работят като Machinist and machining and tooling inspector (NOC 7231) или Machining tool operator (NOC 9511). Значи в Квебек търсят оператори на металорежещи машини (стругари, фрезисти и т.н.) или контрольори по качеството на изработените детайли. За целта обаче се изисква дипломата за завършено такова образование да е придобита преди не повече от 5 години или да имаш поне една година стаж по тази специалност през последните 5 години. Отговаряш ли на тези условия ще получиш съответните точки.
Таблицата по която си смяташ точките е от 30 юли 2008 и не е актуална.
demococcus е разяснил точкуването на линка по-долу
http://wiki.bgcanada.com/index.php?titl ... 0%BA%D0%B8
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: въпрос за средно образование

Мнение от martatabs »

Eй,loginn,страшен си. То да ти кажа правя заготовки,режа си профили,сглобявам,пък съм и майсторче :$ ....абе трябва да измисля,как да им замажа очите.М/у другото,по договор се водя неквалифициран работник,ако се промени на квалифициран....а? Ако някоя фирма се навие да ми направи договор,който да мине,в какво се състои това да си платя осигоровките - здравни,пенсия,стаж??? Ако е така,ще трябва ли да си правя нова трудова книжка,защото нали трябва да предоставя копие от нея? Много ми станаха въпросите,ама да се подготвя.МЕРСИ ВСЕ ПАК!
Публикувай отговор