Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
milagro
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Яну 04, 2011 2:09 pm

Re: Въпроси за документите

Мнение от milagro »

Заверена осигурителна книжка.[/quote]
Благодаря сърдечно ... вече задвижих процедурата по ваденето й! Ново 20!!! В НОИ не заверявали книжки още- странно нали! Десйтващ закон, прилагане нула
Продължителност на процедурата: 06.12.2011- 07.05.2014 год.
Аватар
milagro
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Яну 04, 2011 2:09 pm

Re: Въпроси за документите

Мнение от milagro »

Ако има някой, който да е вадил декларация от бивши съпруг/ съпруга моля да поясни какво ще трябва да има в нея като информация. С бившата на мъжа ми не мога да излезна на глава /знаете как е в БГ/. Как точно да опиша, че се задължаваме да си плащаме издръжката на детето ако заминем ;) Благодаря Ви предварително...
Продължителност на процедурата: 06.12.2011- 07.05.2014 год.
polina_ench
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Окт 15, 2011 2:30 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от polina_ench »

Здравейте и благодаря на всички за ценната информация.
Имам следния въпрос - възможно ли е да кандидатствам заедно с брат си?
kroxy
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 7:15 am
Местоположение: София

Re: Въпроси за документите

Мнение от kroxy »

Здравейте на всички и благодаря за чудесния форум и помощ.

Ние сме още едни от желаещите да намерят по-добър живот за себе си и най-вече за децата си. Тепърва започваме всичко и прочетох голяма част от информацията тук, във форума. Отначало всичко ми беше много объркано, но все повече започвам да добивам представа за процедурата по подготовка на необходимите документи. Проблемът при нас е, че през последните 5 години се случиха редица промени, свързани и с място на живеене, и с работа, така че в крайна сметка ще се запасим със сериозен набор от документи . Имам засега няколко въпроса и предварително благодаря за помощта:

1. За последните 5 години сме живели и в чужбина (по-точно Австрия). Аз бях по майчинство там, а съпругът ми работеше, но много често без да се осигурява, като таксиметров шофьор:
- трябва ли да си вадя някакво удостоверение за майчинството от Австрия?
- необходимо ли е съпругът ми да си извади удостоверение за осигуровки от Австрия, като доказателство за трудов стаж, при положение, че не е работил по специалността си. По-скоро има ли смисъл да го прави?

2. След като се върнахме в България, той работи 2 години горе долу по специалността си, която е Инженер машиностроителни технологии. Точната длъжност беше по-скоро управленска - Директор Дирекция техническо осигуряване и складово стопанство (съвсем по български звучи). На английски се води Technical director. В класификацията на професиите откривам Engineering Managers (NOC 0211-0), което по описание съвпада с неговите задължения. Смятате ли, че тази професия точно е подходяща за доказване на стаж по неговата специалност. Освен това по образование е инженер, а Engineering Manager не е регулирана професия. В този случай трябва ли да се попълва декларацията за регулираните професии.

3. За мен - аз имам специалност "Стопанско управление" - бакалавър и само семестриално завършена магистратура - Управление на бизнес организациите. Стажът ми за последните 5 години (от които повечето съм била в майчинство, защото имаме 2 малки деца) е на длъжност "Специалист Маркетинг и реклама"
-Business Development Officers and Marketing Researchers and Consultants (NOC 4163-A) - дали тази е подходящият аналог от класификатора на професиите според вас и дали това би се признало като стаж по специалността (според мен би трябвало).
- има ли смисъл да си вадя академична справка за магистратурата, при положение, че не съм взела дипломата си за нея?

Това е засега. Със сигурност ще възникнат и други въпроси, които се надявам с вашата подкрепа и опит да успеем да разрешим. Още веднъж благодаря и успех на всички.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Въпроси за документите

Мнение от emili_vn »

polina_ench написа:Здравейте и благодаря на всички за ценната информация.
Имам следния въпрос - възможно ли е да кандидатствам заедно с брат си?
Не - трябва да кандидатствате по отделно.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Въпроси за документите

Мнение от emili_vn »

kroxy написа: 1. За последните 5 години сме живели и в чужбина (по-точно Австрия). Аз бях по майчинство там, а съпругът ми работеше, но много често без да се осигурява, като таксиметров шофьор:
- трябва ли да си вадя някакво удостоверение за майчинството от Австрия?
- необходимо ли е съпругът ми да си извади удостоверение за осигуровки от Австрия, като доказателство за трудов стаж, при положение, че не е работил по специалността си. По-скоро има ли смисъл да го прави?
ДА
kroxy написа:2. След като се върнахме в България, той работи 2 години горе долу по специалността си, която е Инженер машиностроителни технологии. Точната длъжност беше по-скоро управленска - Директор Дирекция техническо осигуряване и складово стопанство (съвсем по български звучи). На английски се води Technical director. В класификацията на професиите откривам Engineering Managers (NOC 0211-0), което по описание съвпада с неговите задължения. Смятате ли, че тази професия точно е подходяща за доказване на стаж по неговата специалност. Освен това по образование е инженер, а Engineering Manager не е регулирана професия. В този случай трябва ли да се попълва декларацията за регулираните професии.
Мисля, че тази длъжност е по специалността му. Това, че е Инженер по диплома е причината, поради която трябва да попълни Декларация за регулирана професия, а факта, че работи професия, която не е регулирана, няма никакво значение.
kroxy написа:3. За мен - аз имам специалност "Стопанско управление" - бакалавър и само семестриално завършена магистратура - Управление на бизнес организациите. Стажът ми за последните 5 години (от които повечето съм била в майчинство, защото имаме 2 малки деца) е на длъжност "Специалист Маркетинг и реклама"
-Business Development Officers and Marketing Researchers and Consultants (NOC 4163-A) - дали тази е подходящият аналог от класификатора на професиите според вас и дали това би се признало като стаж по специалността (според мен би трябвало).
- има ли смисъл да си вадя академична справка за магистратурата, при положение, че не съм взела дипломата си за нея?
Съвет от мен - преведете си длъжностите без да гоните определена професия, пък имиграционните да си преценяват. А за академичната справка - трябва да си защитила и магистърски проект или с други думи казано професиея след представяне на академична справка, но в нея пишеше, че съм защитила и магистърски проект. По процедура обаче трябва да имаш диплома, за да ти признаят съответно ниво на образование и точки за област на образование.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
kroxy
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 7:15 am
Местоположение: София

Re: Въпроси за документите

Мнение от kroxy »

Emili, благодаря за отговора. Бях останала с впечатление, че професиите трябва ние предварително да приравним с техния класификатор. Ето още нещо полезно, което научих :)
kroxy
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 7:15 am
Местоположение: София

Re: Въпроси за документите

Мнение от kroxy »

Имам още един въпрос, който възникна сега, докато си преглеждах наличните документи? С каква дата трябва да бъдат удостоверенията за осигуровки от Австрия, тъй като се оказа, че имаме такива, но са от септември 2009г., а ние от края на 2008 година вече сме в България. Трябва ли да вадим нови?
plamen04
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 2:27 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от plamen04 »

Здравейте на всички! Благодаря в за участието в този форум! Много полезни неща научих!
Сега да кажа няколко думи за нашия случай: Аз, съпругата ми и синът ще емигрираме и подготвяме документи. Тя ще е водещ кандидат тъй като много по-лесно о мен усвоява езика. Учим от март месец френски. Преди това не сме учили. Тя е с висше образование и 2 години стаж по специалността /счетоводител/. Сега е в майчинство. Аз работя в банка от 5 години. Също съм с висше. И двамата сме магистри.
Съпругата ми беше на срочен договор и след като излезе по майчинство той изтече и шефът и не я назначи отново.
Въпросът ми е може ли да не си иска трудовата книжка от работодателя за да я добавя в документите за Виена, а да представя документа от НОИ за стажа ми? Документ , че съм на трудов договор и не съм в предизвестие аз трябва ли да представям?
Моля за отговор!
Док.Виена-09.12.11
Акюзе и TCFQ-26.03.12
Изт. $-03.04.12
Мейл за предст. покана-09.11.12
Интервю-04.06.2014-УСПЕШНО
Док.Сидни-12.06.14
Сума от кр.карта-16.08.14
Покана за мед./мед.-13.08.15/21.08.15
Покани за визи/визи03.09/24.09.15
Полет 19.10.15
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Въпроси за документите

Мнение от emili_vn »

plamen04 написа: Въпросът ми е може ли да не си иска трудовата книжка от работодателя за да я добавя в документите за Виена, а да представя документа от НОИ за стажа ми?
Без трудова книжка не можете да извадите удостоверение от НОИ, а само справка за осигуряването от НАП.
plamen04 написа:Документ , че съм на трудов договор и не съм в предизвестие аз трябва ли да представям?
Моля за отговор!
Да - трябва.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
polina_ench
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Окт 15, 2011 2:30 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от polina_ench »

Благодаря Ви за отговора.

Имам 2 въпроса - единият е относно паспортите. Аз съм самотна майка с дете на 5 години, предполагам, че детето трябва да има паспорт, а моят изтича през лятото на 2012г. Трябва ли да го сменя сега и дали е възможно.
Друго, което искам да попитам е ако подам документи в края на този месец таксата за разглеждане, която е определена за тази година остава ли в сила, ако документите се разглеждат следващата или е важна датата, на която са получени във Виена
lillyiva
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 9:18 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от lillyiva »

Здравейте
Да попитам и аз - относно свидетелство за съдимост от Гърция
От Букурещ искат да извадя и да им изпратя- работила съм на пасажерски кораби с гръцки собственици
Вадил ли си е някой скоро такова свидетелство- в Гръцко консулство какви документи са ми необходими и за какъв срок евентуално го подготвят
Благодаря
New-in-Toronto
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Въпроси за документите

Мнение от demococcus »

polina_ench написа:Благодаря Ви за отговора.

Имам 2 въпроса - единият е относно паспортите. Аз съм самотна майка с дете на 5 години, предполагам, че детето трябва да има паспорт, а моят изтича през лятото на 2012г. Трябва ли да го сменя сега и дали е възможно.
Друго, което искам да попитам е ако подам документи в края на този месец таксата за разглеждане, която е определена за тази година остава ли в сила, ако документите се разглеждат следващата или е важна датата, на която са получени във Виена
1. Детето трябва да има паспорт. Ти можеш да си подновиш паспорта когато си пожелаеш, не е необходимо да е изтекъл и горещо те съветвам да го направиш. Лелката на гишето със сигурност ще те попита "ама що да го сменяме, той още не изтекъл" с надежда да те откаже и да си си спести малко работа. В моя случай й казах че кандидатствам за канада и че ще изтече докато замина. Ако много се запъне можеш да кажеш че снимката вече не е актуална - нема как да се оспори, нали е от преди 4 години, хахах! :)

2. Ако платиш на гише, ще те таксуват по актуалната към момента тарифа - това със сигурност. Ако си с кредитна карта, логично е да те таксуват по актуалната към момента на таксуването тарифа.
pavel_12
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Окт 18, 2011 11:28 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от pavel_12 »

Здравейте и привет на всички. Чета форума от месец,два и подготвям документите. Благодаря на всички за полезните съвети :) наистина помагат :*: :*: :*: :*: :*:
Искам да споделя с вас нещо интересно, което ми се случи в НОИ при опит да извадя удостоверение за стажа ми и да попитам дали на някого, който го е вадил на скоро не му се е случило същото.
При молба да си извадя въпросното удостоверение за стаж от Нои ми беше отказана такава справка с мотива, че от няколко дена има спусната заповед да не се вадят повече справки за трудовия стаж. Опитах на няколко различни гишета и стаи, но на всеки служител отговорът му беше, че вече не издавали такива справки. Това се случи вчера на 18.10.2011.

Моля, ако някой има съвет или препоръка ще му бъда безкрайно благодарен да я сподели, защото ми остава само този документ и съм готов :)

Има ли алтернативен документ, който също може да се изпрати? Знам, че на някои не са искали документ от Нои, на други са го искали допълнително, но мисля, че е редно да се изпрати.
Изпратени документи: 11.11.2011
Осребрен чек: 29.02.2012

Успешно интервю: 15.11.2013
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Въпроси за документите

Мнение от emili_vn »

Документът, който трябва да изпратиш и се изисква за доказване на трудов стаж е трудова и/или осигурителна книжка. Аз бях пратила само удостоверение, но за интервюто ми поискаха трудовите книжки.
А по повод на НОИ - ти къде ходи - в НОИ или в НАП? В НОИ издават Удостоверение за осигурителен стаж (струва 12 лева и за да ти го извадят трябва да представиш оригиналите на трудовите и осигурителни книжки), а в НАП издават Справка за внесените осигуровки, която е безплатна и там е описана месец по месец информацията, подавана от работодателите всеки месец във връзка с осигуряването на лицето.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Публикувай отговор