Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
verano
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Яну 06, 2014 8:22 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от verano »

clairee написа:Здравейте! Въпрос: Къде мога да видя как точно се дават точките за IELTS? Открих минимума, над който се дават точки, както и максималният брой точки за всеки модул, но не и по-конкретна разбивка и най-вече за какъв резултат се дават 2 точки на устните модули.
http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... I0_2R2.htm"
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от clairee »

verano, много благодаря!
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от clairee »

Здравейте отново! За много години на всички и успешни и по-бързи процедури!
Ние продължаваме с нови сили подготовката на документите. След всичко изчетено в официалния сайт и тук във форума, се пообърках малко и ще съм благодарна на малко разяснения.
Първото, което ме смущава е прословутият и предъвкван неведнъж certificat du travail. Доколкото успях да разбера не е необходимо това да е един документ, а може изискваната информация да се съдържа в няколко такива. Например длъжностна характеристика и трудов договор (в моя случай заповед за назначаване), а служебната бележка служи вместо фишове за заплати, както и да се посочи в нея, че не си в предизвестие.
Другото е относно документът от НАП. Какъв точно документ тр. да искам? При положение, че в момента съм в отпуск по майчинство, това ще бъде ли посочено в него? А в служебната бележка от работа какво ще ми напишат? Просто, че нямам никакъв доход през последните еди-колко си месеца, или ще бъде упоменато, че съм в отпуск по майчинство?
И последно: относно дипломите. На няколко места из форума срещам твърдения, че тр. задължително да са заверени от Министерство на образованието. Според мен това не е задължително, тъй като в указанията си пише, че могат да бъдат заверени и от нотариус.
Ами, това май са ми чуденките засега. Моля помагайте!
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Koko »

clairee написа:И последно: относно дипломите. На няколко места из форума срещам твърдения, че тр. задължително да са заверени от Министерство на образованието. Според мен това не е задължително, тъй като в указанията си пише, че могат да бъдат заверени и от нотариус.
Ами, това май са ми чуденките засега. Моля помагайте!
Все си мисля че легализацията от Министерство на образованието и нотариалната заверка от нотариус са две различни неща.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от clairee »

Koko написа:
clairee написа:И последно: относно дипломите. На няколко места из форума срещам твърдения, че тр. задължително да са заверени от Министерство на образованието. Според мен това не е задължително, тъй като в указанията си пише, че могат да бъдат заверени и от нотариус.
Ами, това май са ми чуденките засега. Моля помагайте!
Все си мисля че легализацията от Министерство на образованието и нотариалната заверка от нотариус са две различни неща.
Само че аз никъде не видях изискване за легализация...
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Koko »

clairee написа:
Koko написа:
clairee написа:И последно: относно дипломите. На няколко места из форума срещам твърдения, че тр. задължително да са заверени от Министерство на образованието. Според мен това не е задължително, тъй като в указанията си пише, че могат да бъдат заверени и от нотариус.
Ами, това май са ми чуденките засега. Моля помагайте!
Все си мисля че легализацията от Министерство на образованието и нотариалната заверка от нотариус са две различни неща.
Само че аз никъде не видях изискване за легализация...
Ако не ме лъже паметта, за да бъде легитимна зад граница българска диплома - трябва да мине през Министерство на образованието и през Министерство на Външните работи. Това не е изискване на канадците, а на българските институции и е по-скоро като следствие от международните спогодби за признаване на образованието.
Защо не провериш в уеб-сайтовете на тези две министерстви, мисля че някъде го има обяснено, какво защо и как се прави, но сега нямам време да се ровя из нета.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от agent Ozo »

Не те лъже паметта, Коко, но нещата днес са променени. Препоствам тук казаното от мен преди време по въпроса:
Объркването на хората идва от там, че днес с едно и също понятие се наименоват различни услуги от различни държавни институции.
Преди време като се кажеше "апостил" и се разбираше единствено услугата "легализация на документи" от Министерството на външните работи. След като и МОН си кръсти услугата за заверка - "издаване на удостоверение APOSTILLE образователни и удостоверителни документи...", хората започнаха да се бъркат за какво става дума.
Правилото, че услугата "легализация" от МВнР не се изисква си остава валидно и днес. Новото е, че заверката на образователните документи в МОН са го кръстили APOSTILLE, но това не променя същността на услугата.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от tonny »

По федералнта процедура, отидох в една фирма за преводи и легализация с нотариално заверени копия на дипломите и оригиналите. Те ми казаха даи тез пари за апостил и превод от заклет преводач. Дадох ги, изгубиха ми ги (нот. заверените копия), после правих нови :D, След 2-3 седмици ги взех готови. Апостила се поставя в МОМН (от 2013 година), от МВР със сигурност не се иска, за МВнР не мога да споря не са пред мен документите. Предполагам, че за Квебек не е по различно.
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от clairee »

agent Ozo написа:Не те лъже паметта, Коко, но нещата днес са променени. Препоствам тук казаното от мен преди време по въпроса:
Объркването на хората идва от там, че днес с едно и също понятие се наименоват различни услуги от различни държавни институции.
Преди време като се кажеше "апостил" и се разбираше единствено услугата "легализация на документи" от Министерството на външните работи. След като и МОН си кръсти услугата за заверка - "издаване на удостоверение APOSTILLE образователни и удостоверителни документи...", хората започнаха да се бъркат за какво става дума.
Правилото, че услугата "легализация" от МВнР не се изисква си остава валидно и днес. Новото е, че заверката на образователните документи в МОН са го кръстили APOSTILLE, но това не променя същността на услугата.
Да, точно това и мен ме обърка. Другото е:

Type de document Autorités reconnues pour certifier
la conformité des documents
bulgares

Identité et état civil
•Émetteur du document ou
•Notaire public

Études et formation
•Émetteur du document ou
• Ministère de l'Éducation
nationale ou
•Notaire public

Expérience professionnelle
•Émetteur du document ou
•Notaire public

Légalité de l’expérience professionnelle
•Émetteur du document
(exemple : Administration
fiscale, Institut national de
sécurité sociale)

Autres
•Émetteur du document ou
•Notaire public

От тези указания според мен излиза, че заверката от нотариус я приемат като алтернатива на заверката от Министерство на образованието. Заверка от МВнР явно не се изисква, но и от МО не мисля да е задължителна. Затова се зачудих, като чета тук, че е задължителна.
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
Sev
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 10:16 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Sev »

В края на миналата година се обадих в банката и казаха, че чекът ни е инкасиран в края на септември, но ние нищо не сме получили по пощата. |( |(
Сега се чудя да не изпуснем нещо - я покана за интервю, я току виж сертификати - и отново не дойдат по пощата. Изпраща ли се подобна информация по мейл - много несигурно ми се струва това с пощите в наши дни...? :(
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

clairee написа:
agent Ozo написа:Не те лъже паметта, Коко, но нещата днес са променени. Препоствам тук казаното от мен преди време по въпроса:
Объркването на хората идва от там, че днес с едно и също понятие се наименоват различни услуги от различни държавни институции.
Преди време като се кажеше "апостил" и се разбираше единствено услугата "легализация на документи" от Министерството на външните работи. След като и МОН си кръсти услугата за заверка - "издаване на удостоверение APOSTILLE образователни и удостоверителни документи...", хората започнаха да се бъркат за какво става дума.
Правилото, че услугата "легализация" от МВнР не се изисква си остава валидно и днес. Новото е, че заверката на образователните документи в МОН са го кръстили APOSTILLE, но това не променя същността на услугата.
Да, точно това и мен ме обърка. Другото е:

Type de document Autorités reconnues pour certifier
la conformité des documents
bulgares

Identité et état civil
•Émetteur du document ou
•Notaire public

Études et formation
•Émetteur du document ou
• Ministère de l'Éducation
nationale ou
•Notaire public

Expérience professionnelle
•Émetteur du document ou
•Notaire public

Légalité de l’expérience professionnelle
•Émetteur du document
(exemple : Administration
fiscale, Institut national de
sécurité sociale)

Autres
•Émetteur du document ou
•Notaire public

От тези указания според мен излиза, че заверката от нотариус я приемат като алтернатива на заверката от Министерство на образованието. Заверка от МВнР явно не се изисква, но и от МО не мисля да е задължителна. Затова се зачудих, като чета тук, че е задължителна.
от предишен опит на съформници, стана ясно, че е най-безболезнено копията на дипломите да се заверят при нотариус и после в МОН.
Факт е, че в описанията на изискванията, пише и нотариус. Но ако се разчееш в по-стари теми, ще видиш, че е имало връщани дипломи, заверени само от нотариус.
Това е и основната причина да срещаш из форума зверки на дипломи от МОН.
Кое вече ще изберете, си е вашо лично решение :)
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

Sev написа:В края на миналата година се обадих в банката и казаха, че чекът ни е инкасиран в края на септември, но ние нищо не сме получили по пощата. |( |(
Сега се чудя да не изпуснем нещо - я покана за интервю, я току виж сертификати - и отново не дойдат по пощата. Изпраща ли се подобна информация по мейл - много несигурно ми се струва това с пощите в наши дни...? :(
през последните 2 години ползвам много акитвно бг пощите - служебно и покрай процедурата и нямам никакви оплаквания, даже напротив.
В интерес на истината не помня да съм срещала мнение от други кандидати относно неполучени документи. И да има, предполагам са единични случаи.

Защо не звъннете на имиграционните. Ако е има получено плащане и изпратено акюзе, ще ви информират. Предполагам, че може да отнеме малко повече време докато ви намерят досието, но с имената на водещия + дата на раждане, няма как да не успеят.
Успех и дано скоро се похвалите с акюзе :-)
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Dahila »

Clairee,
Когато ние подавахме документи точно бях се върнала от майчинство, в бележката от работодателя добавиха едно изречение, че съм била в майчинство от - до. В документа от НАП си излизат по месеци какво ти е било осигуряването и в месеците в майчинство мисля, че фигурираше минималната заплата. Ако пращаш фишове може да изпратиш последните преди да излезеш в майчинство.
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Dahila »

Clairee,
Когато ние подавахме документи точно бях се върнала от майчинство, в бележката от работодателя добавиха едно изречение, че съм била в майчинство от - до. В документа от НАП си излизат по месеци какво ти е било осигуряването и в месеците в майчинство мисля, че фигурираше минималната заплата. Ако пращаш фишове може да изпратиш последните преди да излезеш в майчинство.
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
DanyMir
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 5:17 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от DanyMir »

Нещо съвсем се обърках :(
Каква точно е последователността, която трябва да се спази за дипломите?
1.Копиране(трябва ли абсолютно всичко да се копира, имам в предвид и хорариума)
2.Заверка при нотариус
3.Заверка от учебното заведение, от което е издадена дипломата
4.Заверка в МОН - апостил
Моля да ме извините, но информацията е наистина много.В официалният им сайт пише, че трябва да се завери или от нотариус или от издателя на документа, но от всичко прочетено ...........?????
Публикувай отговор