Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от Joya »

Здравейте, искам да попитам с какъв аргумент, искате от работодателя трудовата си книжка и длъжностната х-ка. Знам че по закон трябва да са в мен, но както всички знаем, живеем в Бг. Така че ако си ги поискам, веднага ще ме попитат защо. Абсурдно е да кажа Канада, така че трябва да лъжа. Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем, може ли да сподели как го е решил.
Благодаря предварително.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от demococcus »

Аз го направих без да лъжа. Обясних на шефовете че кандидатствам за Канада, но това не е повод да се притесняват, защото процедурата отнема около две години. Приеха го доста спокойно, въпреки че в момента съм им едиствения технолог и че една колежка току що беше получила визата си и напусна. Все пак - проблемът им се отлага за след две години - не е като да иде края на света утре.

Благодарение на честното отношение после имах възможност да си искам и препоръка от шефа и свободен ден за да отида на изпит по френски. Иначе пак нещо трябваше да мисля как да лъжа.. а то просто не се налага.
Аватар
mirokami
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 2:18 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от mirokami »

Ами може да им излезете с аргумента че искате допълнително пенсионно осигуряване към някои фонд и трябва да им представите осигурителния си стаж.
Би трябвало да мине номера
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от loginn »

Аргумента че по закон трябва да си е у теб недостатъчен ли е?
Това е личен документ. Все едно да те питат защо не си оставяш и личната карта при тях. Ако ме питат ще кажа че такъв е законът. Няма нужда от обяснения и увъртания. Иначе как ще излезем от феодализма? То всъщност май всички които пишем в този форум от него бягаме :D.
Жена ми трябваше наскоро да си вземе книжката по същия повод и направи точно това. На никой не даде подробни обяснения и нито я изгониха, нито и се разсърдиха.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от hadministratora »

demococcus написа:Благодарение на честното отношение после имах възможност да...
И при мен беше така. За съжаление не всички имат късмет да могат да говорят така с работодателя си.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от Joya »

Благодаря, ама ако честността вършеше работа, нямаше да има проблем :)
Проблема не е толкова трудовата книжка, длъжностната х-ка. Или по-точно двете накуп. Човека, преди мен на тази длъжност е заминал за Канада, и точно така си е поискал документите. Преди няколко месеца друг колега си я е поискал и веднага го псрегнаха, спряха да го пращат по курсове и квалификации. Хора живеем в Бг, ако нещата бяха идеални и по закон, нямаше да искаме да се махаме, нали така :)
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от loginn »

Joya написа:Проблема не е толкова трудовата книжка, длъжностната х-ка. Или по-точно двете накуп.
Трудова книжка е достатъчна. Длъжностна характеристика не е задължително да се изпраща.
Просто си искай книжката защото закона не само позволява, но и изисква да е у теб.
А за курсовете и квалификациите, нали четеш че тези неща почти не се признават като стъпиш в Квебек.
Аватар
mishka77
Мнения: 133
Регистриран на: Съб Фев 13, 2010 5:20 am
Местоположение: canada

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от mishka77 »

и аз имам същия проблем-трябва да измислим нещо :)
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от succes »

Joya написа:Благодаря, ама ако честността вършеше работа, нямаше да има проблем :)
Проблема не е толкова трудовата книжка, длъжностната х-ка. Или по-точно двете накуп. Човека, преди мен на тази длъжност е заминал за Канада, и точно така си е поискал документите. Преди няколко месеца друг колега си я е поискал и веднага го псрегнаха, спряха да го пращат по курсове и квалификации. Хора живеем в Бг, ако нещата бяха идеални и по закон, нямаше да искаме да се махаме, нали така :)
Здрасти ... има една мъдрост -" Ситият на гладния не вярва" - да, аз също вря и кипя в тези неща и знам за какво говориш и съм съгласен( наистина живеем в България, където законите не се спазват и ситуацията те притиска непрекъснато), но не очаквай от хора ,които никога не са имали твоите проблеми( или са ги имали доста отдавна) да те разберат ... просто няма начин ...
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от loginn »

succes написа:но не очаквай от хора ,които никога не са имали твоите проблеми( или са ги имали доста отдавна) да те разберат ... просто няма начин ...
Не знам кои от изказалите се визираш, но мисля че е по-добре да дадеш мнение от собствен опит отколкото нищо. Хората писаха защото искат да помогнат, а не за да се надуват колко високо стоят над тия проблеми.
Joya помоли за съвет, не за поговорка. Дали ще се се съгласи или не, това си е нейно право.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от succes »

loginn написа:
succes написа:но не очаквай от хора ,които никога не са имали твоите проблеми( или са ги имали доста отдавна) да те разберат ... просто няма начин ...
Не знам кои от изказалите се визираш, но мисля че е по-добре да дадеш мнение от собствен опит отколкото нищо. Хората писаха защото искат да помогнат, а не за да се надуват колко високо стоят над тия проблеми.
Joya помоли за съвет, не за поговорка. Дали ще се се съгласи или не, това си е нейно право.
---
Няма как да знаеш, след като не съм визирал никого.
Аз и писах защото долових нотка на неразбиране( което ми се е случвало много често), особено в последното и изречение ... симпатизирам и, това е всичко ...
А това кое е по-добро за нея, нека тя реши ...
Бон шанс
Аватар
mirokami
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 2:18 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от mirokami »

АЗ ОТИДОХ В АГЕНЦИЯТА ПО ПРИХОДИТЕ,ПОДАДОХ МОЛБА ЗА КАКЪВ ПЕРИОД ОТ ВРЕМЕ МИ ТРЯБВА СПРАВКА ЗА ТРУДОВ СТАЖ И СЛЕД ЧЕТИРИ ДНИ МИ ИЗПРАТИХА НА ДОМ.АДРЕС НУЖНИЯ ДОКУМЕНТ .
Аватар
mirokami
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 2:18 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от mirokami »

ВСЕКИ ПО ЗАКОН ИМА ТОВА ПРАВО
А РАБОТОДАТЕЛЯТ ТИ НЯМА КАК ДА РАЗБЕРЕ
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от loginn »

succes, извинявай ако съм те разбрал погрешно!
Нека разкажа как беше при нас.
Преди около месец жена ми се колебаеше по същия начин, как ще реагират, дали няма да си променят отношението, дали няма да я уволнят и т.н.
Казах и просто да отиде и учтиво да си поиска трудовата книжка. Ако попитат защо, да отговори че това се изисква по закон. Ако продължат да питат защо е толкова важно да е у нея, да им отговори с въпрос, защо е толкова важно да е у тях (разбира се с усмивка).
2-3 дни по-късно установих че тя все още се колебае и не е направила нищо. Тогава се наложи да и кажа, утре отиваш и си вземаш книжката.
Взе си я и забравихме за това. Документите ни са вече във Виена. Освен това от работата и не са я разпитвали защо след като е казала че знае как е по закон. Нищо не се е променило, дори я изпратиха на курс миналата седмица.
Мисля си че ако не бях я настъпил, нямаше и досега да сме стигнали доникъде.
Така че, при нас този "проблем" мина леко :y: .

Това което mirokami казва изглежда добро решение, не беше ми идвало наум.
Аватар
omara
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 4:33 pm
Местоположение: Montreal

Re: Трудова книжка и длъжносттна х-ка

Мнение от omara »

Ами той въпроса е много принципен, според мен.
Ако всички жители на БГ (и работници и работодатели) бяха като demococcus, нямаше да искаме да емигрираме от БГ, защото това щеше да бъде една съвсем различна държава, отколкото е сега. Да не забравяме, че държавата е такава, каквито са хората й. :@

Но за нещастие всеки поодтелно е твърде слаб, за да промени нещата.
Така, че всеки се спасява поединично, в зависимост от конкретната ситуация.

Ако работодателят е коректен и ако човек знае, че е ценен за него най-добре е да каже всичко открито от самото начало - мисля аз. :bow:
Но ако си имате работа с работадел-използвач :( може би най-добре е да се каже, че напускате един месец (както е по кодекса на труда), преди датата на която ви трябва да напуснете и дори не обявявате, че ще отивате в Канада, за да не ви забавят нарочно, съвсем по български оформянето на трудовата книжка и останалите документи.

Аз лично бих казал(а), че ще заминавам едва, когато получа поканата за виза и поработя след това няколко месеца. Добре ще е да успея да си взема дори и референции от работодателя, което за Канада е важно.

А книжката винаги си я държа в мен, когато напускам някъде предварително я ксерокопирам и я предавам за оформяне с протокол.
Така че, ако имате права си ги ползвайте и се борете за тях още от самото начало, за да не съжалявате по-късно.
Съветът ми към тези, които започват да учат френски, още отсега да си вземат трудовите книжки и длъжностните характеристики, възползвайки се от правата си. Измислете каквото искате - само го постигнете. Не забравяйте, че тези документи ще трябва да са оригинал, когато ги заверявате нотариално и после пак ще трябва да ги носите на инервюто. И за да не се обяснявате всеки път - действайте отсега.
А ако работодателят ви влоши отношението си към вас заради този акт - то бъдете окриляни от вашата мечта за имиграция в Канада, докато работите при него и го смените с някой друг. Защото ако той реагира така, то определено не ви заслужава като служители, нали така?
Браво Loginn! :super: Така трябва! Какво ще им чупите ръце, когато сте в правото си!
Обичам родината - Мразя държавата
Публикувай отговор