ДО ЧИКАГО И НАЗАД ........

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

ДО ЧИКАГО И НАЗАД ........

Мнение от gez »

И сега с извинение към Пламен, че пуснах тази тема ще започна описвайки мотива, породил дългите ми писания, за да разберат всички съфорумци какво съм имал предвид досега:

Първо ще направя следния извод - тези, които са в Канада, обичат България и своята националност, налегнати от носталгия по всичко родно. Браво на тях, това е добре. Но те живеят доста по-спокоен живот от тукашния, колкото и трудно да ни убеждават, че е там. Те са далеч от нашата жестока действителност и им остава само историята, която ги свързва с Бългаpия. Историята, по която се различават и заради която се крепят. Затова толкова ги накърних с моята предна тема. Но също така се извиних на всички публично и на тези, които ме обиждаха в лични съобщения, което обаче никой освен Lubo не призна.

Та ето днешната случка:

Отидох в магазина. Имаше една жена с дете и една баба пред мен на опашката. Жената купува хляб и още нещо. А детето иска едно шоколадче. Обаче жената брои някакви стотинки и обяснява на детето си как не можело сега да купят шоколадче. "Следващата седмица" казва тя. Детето, около 4 годишно, сякаш разбиращо какво става, не започва да реве като разглезено мамино синче. Но желанието да си хапне шоколадче не може да се скрие от ококореното му личице и ослюнчена устичка, които просълзиха очите майката. И аз видях в тях огромна мъка, пропита от болка дълбока празнота в очите, която не пожелавам на никои от нас, наистина!!! След това бабата, горката не и стигнаха 2 стотинки, 2 стотинки!!! за сиренцето и току да си тръгне куцаща, сама и тъжна, пред злобния поглед на продавачката, която не се пречупи да опрости стотинките. Та аз доплатих на бабата сметката и излизайки от магазина си помислих.....божеее, боже.....колко са прави моите съфорумци..... та ние наистина сме мекотели и нещастници в тази държава!!!
Пламене, Ombudsman, Lubo, Bateto, Vladi62 и всички други, бъдете реалисти и разберете, че няма как човек тук да има чувството на гордост, че е българин, освен ако не живее в София, защото великата ни история е тотално заслепена от реалността. Вашите спомени за Левски, Ботев, Вазов, Вапцаров, Колю Фичето, Паисий Хилендарски и т.н. издигащи вашите горди чела, тук са придобили вид и са измерими с "Изкарването на парчето хляб", жестока борба за оцеляване, направила ни наистина жалки, както вие казахте.
-----------------------------
Призовавам всички много внимателно да прочетат това и да сложим точка в спора, защото това наистина е форум за имиграция в Канада.

"До Чикаго и назад"

1. Знаете ли - имам един приятел в България, Варна. Той е собственик на интернет клуб. Но тук има една силова групировка, за която едва ли знаете...няма да казвам името и...Та един ден му отрязали интернет кабела и той споделил с доставчика си и получил следния отговор: хе хе...не се притеснявай - ако бяха от групировката, щяха да съберат всички кабели, които си прекарал, заедно с клиентите ти и техните компютри и щяха да ти ги стоварят с един камион пред вас и да ти кажат: ето ти клиентите, сега сме ние!!!
2. Имам приятел, който доскоро работи в Италия. Наложи се да се върне, защото беше брутално набутан от сънародници. А е бил най-добрия в занаята си.
3. Имам приятелка, която завърши висше образование - бакалавър във Франция. После втора специалност пак там. И когато кандидатства за магистратура, след толкова години вложени в тамошното образование, получи следния отговор: "Ама ти си българка!?!?!?! Вие не сте европейци. Не можете да получите право да учите магистратура (въпреки дебелите такси на частния университет). Ей на това му викам аз национализъм!!! Добре, че намери за кой да се ожени там!!!
4. Имам приятелка, която завърши средно и след това висше образование в Англия - баща и е супер добре финансово осигурен, сериозен бизнесмен. Но тя искаше да е самостоятелна и да се реализира там. И знаете ли какво - след толкова стотици хиляди британски лири, вложени в тамошната образователна система, тя получи следния отговор - та вие нямате право да работите, но дори и да получите такова, вашата хубава диплома по "Финанси" може да ви осигури работа единствено като продавачка, защото не сте европейци. Ей на това му викам национализъм!!!
5. Имам приятел, който завърши MBA programme в първите 30 униврситета на USA. Завалията се върна след 2 години и каза, че не е могъл да намери работа там. Направо паднах!!! Добре, че имаше късмет в Германия.

Ето защо се срамувам от българското си гражданство!!!

Айде сега назад към Б-я:

6. Иманяри изпрокопаха цялата Bg земя и разпродадоха историческите ценности на страната и никой нищо не прави - в коя държава е така. Дори и малкото културно наследство на Канада, въпреки, че ми е наборка дето се вика никога няма да види такъв срам.
7. Растениевъди изхвърлят житото си в река Дунав, вместо да го дават за без пари; животновъди хранят прасетата си с млякото от кравите, които гледат, заради ниската му изкупна цена. Къде го има това?
8. Здравната каса на България закупи компютри на всички лични доктори в страната, благодарение на заем от световната банка. Супер нали? Да ама не - цената на която са закупени компютрите - среден клас е 5 000 лева за брой. Представяте ли си - 3 268 USD!?!?!?! Знаехте ли това - едва ли. А знаете ли кой е собственик на фирмата доставчик на компютрите - също не. А знаете ли какво ми отговори моят личен лекар на въпроса "Защо пишете по толкова много листи разни бележки и не знам какви глупости, след като имате компютри?" Отговор: "Е как защо? Ами защото на шефа на здравна каса брат му (не съм сигурен точно за роднината. Все някакъв е...) има печатница!"
9. Елита на държавата - нашите управници и политици без малко да махнат "Аз съм българче" от учебниците!!! Защо ли никакъв отзвук не чух от вас, които сте в Канада. Та това е най-големия срам и позор, който може да се случи във вашата татковина Lubo!!! А ти на мен си взел да ми отправяш тези думи за два реда, написани прибързано и необмислено!!!
10. Знаете ли, че в България има места, където хората не знаят какво е банан и мандарина? Знаете ли? И още повече - знаете ли, че в България има места, където няма хляб, няма брашно и се яде качамак, направен от царевицата за кравата??? Та какво сте видели вие, че ми говорите така разпалено??? И не ме питайте аз къде го видях - в Родопите приятели, там го видях с очите си!!!
11. Знаете ли, че 9 от 10 семейства в България се съдят за парчето земя, знаете ли?
12. Знаете ли колко от тези семейства завършват със статия във вестника - "Мъж наръга брат си с нож" или "Баща изхвърли дъщеря си от балкона", знаете ли? Доста са!!!
13. Знаете ли, знаеш ли Омбудсман дето защитаваш турците, а мене хокаш, че в твоя велик Софийски Университет, дето си го заваршила с отличие, твоите най-добри в страната професори по история започнаха да преподават на турски? И новини по националния TV канал на турски вървят, знаете ли?
14. Знаете ли как се чувстват 7 000 000 българи, когато гледат тези новини всеки ден, знаете ли? Знаете грънци!!!
15. Знаете ли, че всеки имот, който има моето семейство, включително и автомобили, поне веднъж са ставали жертва на обир от някой сънародник, знаете ли? A дали се сещате защо са тръгнали да крадат моите сънародници - защото в къщи нямат и троха, знаете ли!?!?!?!
16. Знаете ли за друга държава, освен България, в която закона е такъв, че ако вие сте полицаи и хванете автоджамбаз в момета на кражбата, то той може да ви каже - "Ама аз се крия от дъжда" или "Ама аз вземам колата на заем" и вие не можете да го приберете и за денонощие дори, знаете ли?!?!?!?! (Това са думи на главния секретар на МВР Бойко Борисов, ако някой смята да ме атакува)
17. Знаете ли колко процента е безработицата в град Търговище например - около 80% сигурно, знаехте ли?
18. Знаете ли, че заради малките доходи в България здравните грижи са под всякаква критика, колкото и да хвалите нашите доктори? Съгласен съм, че има светила като сърдечния хирург Чирков, но знаете ли колко струва лечението при него, в частната клиника? Едва ли. А знаете ли, че се допуска в България доктори да не могат или да не искат да открият, че детето в майката е мъртво от няколко денонощия и какво става след това, знаете ли? Питайте JOY!!!
19. Знаете ли за друга държава, освен България, където когато политиците трябва вече да се пенсионират, законът придобива следния смешен вид: Максималната пенсия от стотина лева, става 420 лв., а минималната заплата от стотина лева става около 110 лв., знаете ли?
20. А знаете ли колко още мога да продължа, знаете ли - мнооооого!!!

А знаете ли вие защо сте там - защото все сте усетили нещо от това, което казах, но просто не го признавате. Няма нищо срамно, не се притеснявайте!!!

Сигурно не знаете и с какво съм горд. Сигурно се учудвате, но има и такива неща:
1. С красивата ни земя и природа
2. С хора като: (вече съм го казвал, но нищо)Калуди Калудов, Никола Гюзелев, Гена Димитрова, Валя Балканска, Георги Калоянчев и т.н.
3. С филма "Време Разделно"
4. С произведението "Градушка" на Гео Милев
5. С издържливостта на българина да устоява на трудности, като тези в настоящето и тези, които го очакват
6. С много други...
Последно промяна от gez на Пет Яну 16, 2004 11:57 pm, променено общо 4 пъти.
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
Botzo

Мнение от Botzo »

Гец,
каков да ти кажа .......... нямам думи. Свалям ти шапка. Това което мога да добавя е че на няколко пъти като ме питаха от каде толкова съм знаел еди какво си бях иронизирам а в последсвтие и псуван. Та повече какво да кажа.
Естеатвено че са усетили какво е там, но е трудно да се признае. Ас сигурно над 100 пъти казах че тези велики българи, които се за пример ги дават НИКОГА не са били имигранти. Елементарен факт, елементарен и неуспорим. А после нека ми скачат и да ме псуват ( мен вече не ме интересува, да си гледат работата ), но нямат никаквото право най-малкото пред себе си, само заради факта че са ЗАРЯЗАЛИ родинада си. Да така е и аз иа заеязах .......... и всеки тук я е зарязал или ще я зарязва. Естествено после като свикне на лесния живот ....... е да АЗ СЪМ БЪЛГАРИН ...... били сме народ оцелял векове имал съм добри приятели и т.н. ама каде са те .........? ЗАРЯЗАЛ съм ги. Това е. Човек който е зарязал една родина е заразал много и не само приятели ....... заразва също така и историята с която се гордее защтото не е се е поучил добре от нея. Не е видял че в историята блика от хора които наистина са я обичали и затова никога не са я зарязали. Заразали за да могат спокойно да си купят хладилник или печка или Game Boy за коледен подарак на детето и т.н. Т.е. заради онова ниско и долно човешко качество - матерялизма. Ако не бяха такива нямаше да учат наново на чужди езици, да презаверяват дипломи, да плащат ВИЗИ по 900 канадски долара и т.н., а щяха да си седят в собствените домове без да плащат наеми и всяка вечер щяха да се събират с приятелите които толкова много обичат. И не да ми разправят тук верели некипели ще им било неудобно като ги питали дали в българя има хладилници, ами да им е неудобно като се сетят колко години едно нормално семейство събира пари да си купи такъв.

Това е ........ АЗ ЗАРЯЗАХ бъгария. Признавам си го и ни най-малко не ме е страм, но аз поне имам достойнството да си го призная.

Благодаря.
Plamen

Мнение от Plamen »

Гец, Боцо, спрете се бе хора. Какво общо има между любовта към родината и гордостта от това че си българин с всичко споменато до тук. Дори и гладен човек пак трябва да се гордее с произхода си. Или според тебе, Гец, това 4 годишно дете трябва да мрази майка си само защото не му е купила шоколад. Ей с тоя прекрасен приме ме наведе на мисълта, колко съм горд с това, че съм българин. С това че хората там, въпреки недоимъка и простотията вилнееща из държата все още запазват нещо човешко в себе си. Разберете че в Канада не ни е по-леко отколкото на вас в България. Няма как да ме разберете, но ще запеете друга песен. Вярвайте ми. Седнал съм по нощите да пиша /и да крада от малкото оставащ ми сън/ само защото се оказа че май аз съм основния проблем /нали се заканих да трия подобни теми.../. Разберете най-после, че на както на сития, така и на гладния му трябва вяра в нещо. А вие се опитахте да се гаврите с хора, за които най-малкото е нередно да се говори по този начин. Нямам сили да пиша повече, но наистина ви моля- ако не уважавате Левси, Ботев и другите, то поне се опитайте да уважавате нас, бъдещите си съграждани, защото тука не сме чак толкова много, а вие почвате да си печелите неприятели преди въобще да сте стъпили тук. Аз искам нещо да оставя от МОЯТА родина на децата си. И след като оня идиот разруши мавзолея /символ на една епоха в българската история/ сега вие се опитвате да разрушите малкото оставащи искрици вяра...Недейте. :(
ik
Мнения: 143
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 7:18 am
Местоположение: Монреал

Мнение от ik »

Моите съболезнования за господина Боцо, ама не всички които сме в Канада сме "зарязали" родината си като него!!!! Май за доста от нас е точно обратното - аз съм тук и работя здраво, за да издържам родителите си в БГ, родителите на моята "половинка", семейството на брат ми, за да помогна на децата на кума ми в БГ да завършат висшето си образование в БГ, а после каквото сами решат - ако искат да заминават и те навън, но поне да са учили истински науки, а не тези глупости, които се преподават в местните училища и се наричат"образование"! Мога да продължа и с това, че имам баба и дядо - да са ми живи и здрави, а "половинката" също има баба ( жива и здрава) на които пенсиите им са колкото моята заплата тук за ЕДИН ден!!! Та и тях издържаме, защото "сме ги зарязали" според Боцо!!!! И продължаваме да "зарязваме" приятелите си в БГ като обаче не забравяме да им пратим малко парички, за да си изплатят панелната гарсониерка, в която живеят. А нека те си мислят, че в Канада е много розово и парите ги събираме по улицата, на нас какво ни пука, нали сме ги "зарязали"!!! Хей, момче, ти защо не спреш да мериш всички с твоя аршин!! Не разбра ли, че не ти е дорасъл "аршина" за да ни мериш с него! Ние сме много повече от това, за което ти дори не можеш и да мечтаеш!!! Ние сме хора с национално самосъзнание, а ти си безличен "аржентинец"! Да си жив и здрав! Зарязвам те!
rath

Мнение от rath »

zasto da se gordee chovek s proizhoda si? ako vsichki vie naistina se gordeehte che ste balgari, zasto ne ste si v Bulgaria?
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Мнение от gez »

ik написа:пратим малко парички, за да си изплатят панелната гарсониерка, в която живеят. А нека те си мислят, че в Канада е много розово и парите ги събираме по улицата, на нас какво ни пука, нали сме ги "зарязали"!!!
21. Знаете ли, че средствата изпратени от българи в чужбина на роднини в България, за да вържат гащите и тоя месец, са повече от всички чужди инвестиции, постъпващи в страната, знаете ли?
А не те ли притеснява този факт "ик"?!?!?!?
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
rath

Мнение от rath »

a zasto triabva da ima investicii?
Botzo

Мнение от Botzo »

Само да добава да добавя вън от всякакви теми ....... напоследак се забелязва тенденция да бъда обиждан с термина АРЖЕНТИНЕЦО.
Интересното е че никак не ме обижда, а даже обратното - кара ме да се чуствам горд. Това което е постигнала Аржентина за някакви керливи 200 годни, като гледам на българия ще и трябват поне още 1300 за да достигне едвам половината.

Благодаря на всички :thumbsup:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Hi Botzo, i ti giveesh v tolkova postignala strana i se oplakvash ot momentnoto si sastoyanie ,ami sam se izdavash stom si tragnal da smenyash ot teritoriya na teritoriya.
Negodnik,negodyay-negoden ,nesposoben chovek da se opravya s giteyskite problemi kadeto i da se namira .
Priyatelski savet -postavi si diagnozata sam i vikay nevolyata na pomosht.
Ochakvan efekt ot podobna terapiya -ako ne razbirash ,procheti i razprostrani megdu sebepodobnite,spodeli ,che kato h..a mi e kriv kosmite ili kosmosa mi prechat.
Rosi

Мнение от Rosi »

Последно промяна от Rosi на Пет Апр 23, 2004 12:20 pm, променено общо 1 път.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

"Знаете ли, че средствата изпратени от българи в чужбина на роднини в България, за да вържат гащите и тоя месец, са повече от всички чужди инвестиции, постъпващи в страната, знаете ли?
А не те ли притеснява този факт "ик"?!?!?!? "

zashto triabva da noi pritesniava tozi fact.to sa si vse pak investicii i e niakakva nadegda 4e tazi durgava moge i da se opravi.italia ve4e e mina po tozi put.opravila se blagodarenie na neinite emigranti koito sa se vurnali da investirat.stoto tova koeto e dnes bulgaria italia e bila prez 70-80 godini,a dnes e dosta napred.
alisa
Мнения: 56
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 1:10 am

Мнение от alisa »

Samo iskam da pripomnia dumite na Aleko Konstantinov ot sashtia tozi patepis "Do Chikago i nazad":

"Po-dobre nedovolen chovek, otkolkoto dovolna svinia!"

Zashto li?
Otgovora shte namerite i vie kato nego kogato doidete tuk!
Gesh
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:38 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Gesh »

abe hora, stiga be!
koi e po-goliam bulgarin, koi e po-istinski covek? - mnogo e smesno da se razpraviate za tova.
sicki ste pravi, ama tova ne oznacava ce trebe da se pluete!
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнение от joro »

Държави като Аржентина, Колумбия, Бразилия са бедни държави от третия свят, без да са водили войни и без да са имали комунизъм, от които вече 200 години нищо не става и които бълват непрекъснато емигранти към Северна Америка. Да отидеш от България в Аржентина- от трън та на глог :D :D :D
Вярно е, че някои българи тук получават пари от роднините им в чужбина, но това са само някои от тях. Аз например не получавам нищо и сам се издържам, може би затова и работата ми е добра, и заплатата ми е доста по-висока от средната- нямам избор и се оправям :D :D :D Получаването на пари наготово от някой в чужбина прави тук хората мързеливи, не искат да бачкат за "тия мизерни заплати" и предпочитат да врънкат и да търсят кусури на държавата и другите около тях. [/code]
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

!

Мнение от balbi »

Plamen написа:Гец, Боцо, спрете се бе хора. Какво общо има между любовта към родината и гордостта от това че си българин с всичко споменато до тук. Дори и гладен човек пак трябва да се гордее с произхода си. Или според тебе, Гец, това 4 годишно дете трябва да мрази майка си само защото не му е купила шоколад. Ей с тоя прекрасен приме ме наведе на мисълта, колко съм горд с това, че съм българин. С това че хората там, въпреки недоимъка и простотията вилнееща из държата все още запазват нещо човешко в себе си. Разберете че в Канада не ни е по-леко отколкото на вас в България. Няма как да ме разберете, но ще запеете друга песен. Вярвайте ми. Седнал съм по нощите да пиша /и да крада от малкото оставащ ми сън/ само защото се оказа че май аз съм основния проблем /нали се заканих да трия подобни теми.../. Разберете най-после, че на както на сития, така и на гладния му трябва вяра в нещо. А вие се опитахте да се гаврите с хора, за които най-малкото е нередно да се говори по този начин. Нямам сили да пиша повече, но наистина ви моля- ако не уважавате Левси, Ботев и другите, то поне се опитайте да уважавате нас, бъдещите си съграждани, защото тука не сме чак толкова много, а вие почвате да си печелите неприятели преди въобще да сте стъпили тук. Аз искам нещо да оставя от МОЯТА родина на децата си. И след като оня идиот разруши мавзолея /символ на една епоха в българската история/ сега вие се опитвате да разрушите малкото оставащи искрици вяра...Недейте. :(
PLamene ti maj ne si ostaval bez hlyab na masata si shtom kazvash podobno neshto. Pone na men taka mi se struva!
Gez , Bravo 4ove4e - ima temi s koito ne sym syglasen no tuk si opisal vsi4ko to4no kakto si e!!!
Заключено