Трасето: temporary worker - permanent resident - passport

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Трасето: temporary worker - permanent resident - passport

Мнение от edelwais »

някой минавал ли е / върви ли по него?
Имам няколко прости въпроса, но сърча тук не намери подобна тема.

Благодаря предварително.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Имам приятел, който току-що триумфално стъпи на втората стъпка. Третата е като за всички останали - въпрос на време. Питай какво те интересува, аз ще го питам него, ако той сам не се отзове.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Трасето: temporary worker - permanent resident - passpor

Мнение от Koko »

edelwais написа:някой минавал ли е / върви ли по него?
Имам няколко прости въпроса, но сърча тук не намери подобна тема.

Благодаря предварително.
Друг вариант е Student visa - Permanent Resident - Citizen, но мисля че двата случая са сходни, като най-важната стъпка е да станеш Permanent Resident.
Наистина най-добре ще да питаш по-конкретно какво те интересува по въпроса.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

въпросите...

Мнение от edelwais »

първо, извинявам се за закъснението с което отговарям, ама тези дни напоследък нямам свободна минутка.

коко, мерси за идеята, обаче то вече първата контрола сме я минали, т.е. temp. worker :D

иначе, нека първо обясня ситуацията, после и въпросите. жена ми е темп. уоркер. работодателят и я спонсорира (или поне засега така казват) и движи документите за перм. рез.
стъпките направени до сега са:
- изпратена някаква форма до някакъв имигрейшън офис в Ню Йорк която съдържа комай само името на жена ми и че работи за еди-кой си, с молба да и се отвори досие за перманент резидансе. тук съм малко неясен, ама и на нас не ни е много ясно всичко, щото де факто това първо писмо не сме го виждали;
- този офис в НЙ трябва да ни изпрати документи, които да попълним, да им ги пратим обратно и там вече те да си правят евалюациите и да взимат решенията.

та тази форма/писмо е изпратена до НЙ преди 3 месеца, и още от тях ни вест, ни кост. разбира се, ние междувременно си подготвяме необходимите документи, ама всъщност първия ми въпрос е:

Въпрос 1. някой знае ли колко време отнема (средно), след като си пратил споменатите документи до НЙ да ти отворят досие, до момента в който получиш формулярите? Жената която ни движи нещата, каза че е нормално 3-5 месеца... някой знае ли нещо от личен опит?

Въпрос 2. Та след като изпратиш документите, колко време отнема докато вземат решение и евентуално получиш перм. рез.? Пак питам за личен опит...

и после, дай Боже, всичко мине ОК и вземем перм. рез.,
Въпрос 3. как точно се броят дните, за да "навъртиш стаж" за паспорт? някой ми каза нещо от рода на "абе дните в които си бил в канада без да си перм рез ти се броят 2:1, а откакто вземеш перм рез, дните са си 1:1"? нещо вярно? и освен това, колко "стаж" трябва да имаш за паспорт?

та това са ми засега въпросите,
благодаря предварително,
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: въпросите...

Мнение от Koko »

edelwais написа: Въпрос 3. как точно се броят дните, за да "навъртиш стаж" за паспорт? някой ми каза нещо от рода на "абе дните в които си бил в канада без да си перм рез ти се броят 2:1, а откакто вземеш перм рез, дните са си 1:1"? нещо вярно? и освен това, колко "стаж" трябва да имаш за паспорт?
Мога да ти отговоря само на трети въпрос - за да подадеш документи за канадски паспорт трябва да имаш 3 пълни години (или 1095 дни) престой в Канада от последните 4-ри години, като чиновниците броят наистина точно броя на дните - ден по-малко престой (1094 дни) и апликацията ти ще бъде върната.
Доколкото знам наистина е така - легалния престой в Канада преди да си получил статут на постоянно пребиваващ се редуцира на принципа 2:1, а след като си получиш перм.статута си се брой всеки един ден, но това е най-добре да го провериш в официалния сайт, в раздела за ситизеншип, там го има обяснено по-подробно на кого му се зачита престоя преди перманент резидентси и в какъв размер.

http://www.cic.gc.ca/english/citizen/index.html
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

мерси, коко,
ето я точната инфо от линка:

You must have lived here for at least three years
You must have lived in Canada for at least three years out of the four years right before the day you apply. For example, if you are applying for citizenship on 1 June 1997, we will count back to 1 June 1993. The time you spent in Canada BEFORE you became a resident will be counted as half time only if it happened within these four years. All the time you lived in Canada after you became a permanent resident counts as full time. If you came to Canada on a visa (for example on a student or work visa) before becoming a permanent resident, you may call the Call Centre (see below for the numbers) to find out when you can apply for citizenship.

Call Centre
Montreal: (514) 496-1010
Toronto: (416) 973-4444
Vancouver: (604) 666-2171
For all other areas within Canada: 1-888-242-2100
Note: If you are calling from outside Canada, please contact the Canadian Embassy, High Commission or Consulate covering your region.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
Maverick
Мнения: 194
Регистриран на: Пет Авг 22, 2003 4:27 am
Местоположение: Karshiaka, PD

Мнение от Maverick »

Koko,obiasni mi po-prosti4ko:
:?: Za tezi 3 godini,za kolko vreme moga da si se vra6tam do Bulgaria i da mi se za4ita.Imam predvid za tezi 3 godini ako vsiako liato si idvam za po 20 dena kakvo stava?Tova me ma4i.Zna4i li,4e 3 godini da ne murdam,za da gi nabera tezi 1095 dena. :?
Аватар
Vladimir Nikolov
Мнения: 49
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2003 9:12 pm
Местоположение: Montreal, Canada
Обратна връзка:

Мнение от Vladimir Nikolov »

Kato e rekul ssttoo da se otzova shte se otzova. :)

Ta znachi az sum minal tochno po tazi shema temp. worker -> immigr.
Pri men procedurata beshe slednata:

1. Az i jena mi(koiato e tuka s visitor visa) izpratihme predvaritelnite dokumenti(koito sa bezplatni), tova ni otne niakude 2 meseca.

2. Izpratihme dokumnenti za poluchavane na CSQ v New York.
Otne ni 2 meseca i polovina bez da me vikat na interview.

3. Ot NY ni izdadoha 2 sertifikata za selekcia i ni izpratiha prazni formuliari
s zavedeni nomera na dosie, koito triabvashe da polulnime i da izpratime veche do federalnite v Buffalo.

4. Sled kato gi izpratihme cialata procedura do poluchavane na statuta ni otne 1 godina. V nashia sluchai imashe i zabaviania zashtoto:
: biahme izpratili po-stari formuliari i triabvashe da gi prashtame nanovo
: jena mi beshe bremennna i otlojihme med pregled s okolo 3 meseca
: vikaha me na security interview v Buffalo

Pri kusmet mislia che cialata rabota moje da mine za 6-8 meseca.

Moiat suvet e vie lichno da se zahvanete i da si podkarate procedurata za imigracia, ne e nikak slojno i shte stane max burzo.
Niamate nijda ot nikakvi posrednici.

P.S.
Ako jena ti e ot 3 ili poveche godini tuka, procedurata e oshte po-lesna zashtoto molbata se razglejda izcialo v Canada i otnema po-malko vreme.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

Maverick написа:Koko,obiasni mi po-prosti4ko:
:?: Za tezi 3 godini,za kolko vreme moga da si se vra6tam do Bulgaria i da mi se za4ita.Imam predvid za tezi 3 godini ako vsiako liato si idvam za po 20 dena kakvo stava?Tova me ma4i.Zna4i li,4e 3 godini da ne murdam,za da gi nabera tezi 1095 dena. :?
Няма проблем да си ходиш всяко лято до България – точно за това броят престоя по дни, така че тези 20 дена всяко лято ще трябва да ги извадиш от общия брой дни престой от както си пристигнал в Канада.
С думи прости – ако приемем че те няма в Канада 20 дена всяка от трите години – това са общо 60 дена, нали така? Тогава ще можеш да кандидатстваш за паспорт 60 дена по-късно, за да компенсираш времето което си бил бил извън Канада.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Maverick
Мнения: 194
Регистриран на: Пет Авг 22, 2003 4:27 am
Местоположение: Karshiaka, PD

Мнение от Maverick »

Merci,Koko,to4no kakto iskah si mi go obiasnil.
Zna4i kakto si misleh.Prekusvanita se prispadat i si uveli4avam sroka s tolkova,s kolkoto sum bil v Bg ili neyde na ekskurzia naokolo.
Заключено