Научи сам френски

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
bayernmunchen
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Юли 14, 2016 2:58 pm

Re: Научи сам френски

Мнение от bayernmunchen »

Разбирам, че наистина е по-добре да се впише и френски....Възможно ли е нивото на френски да бъде по-ниско от Б2, както е при Иелтс, там може да изкараш от 6 до 9 оценка, която ни дава съответния брой точки? Колко време ви отне да постигнете необходимото ви ниво френски, без никакви предишни познания?
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Научи сам френски

Мнение от clairee »

bayernmunchen написа:Разбирам, че наистина е по-добре да се впише и френски....Възможно ли е нивото на френски да бъде по-ниско от Б2, както е при Иелтс, там може да изкараш от 6 до 9 оценка, която ни дава съответния брой точки? Колко време ви отне да постигнете необходимото ви ниво френски, без никакви предишни познания?
Ако нивото на френския е по-ниско от B2, няма да получиш точки за френски. Моят съпруг имаше А2, за което не дават точки, но все пак приложих сертификата за всеки случай, за да е видно, че има някаква представа от езика. Не знам, дали имаше някакво значение, но получихме сертификатите бързо и без изпращане на допълнителни документи, като се има предвид, че моята професия не е в списъка с търсените професии, но сертификатите ми са с високи нива на езици. За време за учене не мога да кажа, защото не сме го почвали от нулата. Имай предвид, че през август е последната възможност да кандидатствате по досегашния ред. През 2017г. ще са нови правилата и тогава ще трябва да имаш добра кандидатура (което включва и познания по френски), за да се конкурираш с останалите, а не просто да достигнеш минималния брой точки, както е сега.
Успех!
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
djordan22
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Окт 14, 2015 11:29 am

Re: Научи сам френски

Мнение от djordan22 »

лично аз започнах да уча почти от нулата имах малко учено в училище,но знаех само азбуката и правилата за четене.
Учих френски три години на частни уроци с българска учителка 2-3 пъти на седмица и в къщи разбира се и почти една година два пъти на седмица с учителка французойка.Французойката ми помогна много за да се подготвя за изпита и едвам изкарах В1.
Много трудно се учи френския език според мен,но все пак е индивидуално за всеки.Успех
bayernmunchen
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Юли 14, 2016 2:58 pm

Re: Научи сам френски

Мнение от bayernmunchen »

Специално аз мисля, че доста трудно бих го научила, тъй като никога до момента не съм имала допир с езика. Да, не е невъзможно да го научиш, стига да имаш силна мотивация...Въпроса ми е, ако пусна документи само с ИЕЛТС, биха ли се приели докуметите, ако минимума точки се събират без френски? След изчетеното тук, не успях да намеря хора без френски, а и никъде не пише "Задължителен", а просто, ако го впишеш че знаеш ти искат доказателство за това Б1.
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Научи сам френски

Мнение от Feel_free »

Френсйкият не е задължителен, ако събирате точки. До момента обаче практиката сочи, че рядко се събират нужния брой без френски. Решението е ваше, разбира се :)
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
martin_1
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 2:19 am
Местоположение: Montréal

Re: Научи сам френски

Мнение от martin_1 »

Аз никога не съм учил френски и сега го уча в кабината в интернет. За новобранец като мен в езика доста неща научавам там :)
Аватар
Zvezdichka
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 12:59 am
Местоположение: Montréal, QC

Re: Научи сам френски

Мнение от Zvezdichka »

Здравейте!
Ще споделя моя опит относно френския език.
Всеки, който има сертификат за селекция, има право да изучава френски - он-лайн или на курс. Квебекарите поемат разходите. Он-лайн курсът е ясен и трябва всички да сте поканени. За курсовете от чужбина признават само френския институт /има списък/. Аз учих францизацията он-лайн и паралелно изкарах два разговорни курса. Когато ги приключих, си разпечатах формулярите за реимбурсиране /има ги качени на сайта на министерствто/ и ми ги попълниха във френския институт. Издадоха ми и две атестации, че съм присъствала. Също си пазех и оригиналните документи за плащане. Добре знаят какво се попълва. Тук, когато имате НАС и адрес, си попълвате горната част и всички документи се подават там, където се кандидатства за францизация /бул. Мезоньов 800, 3 ет./ Става за няколко минути. Изобщо не предполагах, че е така лесно и не разчитах, че ще се случи. След няколко дни получих писмо, че досието ми е пълно и одобрено и че много държат на френския език и ще ми изплатят сумата. :inlove:
След още няколко дни пристигна и чекът по пощата. Представете си как се почувствах....
Така че, учете! Ще ви върнат и парите. За сведение, аз бях карала два пъти едно и също ниво, едно след друго. Никаква забележка нямаха. Бяха описани датите и се съгласиха.
Ако подадете молба он-лайн за францизация, ще ви извикат по-бързо. Мен така ме поканиха за няколко дни, а други се наложи да чакат по три седмици. Изпитът протича като разговор в приятелска обстановка около 20 минути. Накрая дават да се напише текст за да проверят и писменото ниво. Дават и документ с нивото на владеене и ви насочват. Правят и специализирани курсове. Ето сайта:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... index.html"

Добре е бързо да се действа, защото за всичко се чака - да се явиш на изпит, да те одобрят, да започне нивото и т.н. Също можете да видите кога започват следващите нива и да се направи леко планиране. Също може да видите къде се предлагат съответните курсове и да си подберете по-близко място или пък по-престижна школа.
Изобщо, добре е да направите планиране. За да не хвръкнат няколко месеца ей така напразно.
Програми по френски можете да направите и в ЮДЕМ и в ЮКАМ. Там нивото е по-високо и ще получите сертификат, който ще важиза прием в университет и вместо изпит при получаването на гражданство. Проверете кога са сроковете за подаване на документи за съответните триместри, ако решите да кандидатствате за да не губите време. Има и тест за класиране. Със сигурност зная, че евалюация не е необходима, но са необходими преведени дипломи и академични справки от местен преводач.

Елена Златанова от Проми много може да съдейства по въпроса за френския език , а също и по всички други - адреси, кандидатстване в университет, за стипендия, за детски, за училище, и какво ли още не. Горещо я препоръчвам. Ето сайта:
http://promis.qc.ca/?page_id=232"
Тук са тел. и мейлът й и може да й пишете веднага след като пристигнете. Ще ви помогне за попълването на доста документи за да избегнете чудене и грешки, забавяне и връщане на документи.
В Проми организират много събития - презентации, срещи, визити и т.н., които много помагат за общуването на френски. Също разпращат периодично списък с безплатните събития в града и ако имате време, може да се възползвате.

Това пък е сайтът на център за търсене на работа. Предлагат курсове, които те насочват и ти помагат да изградишстратегия какво да правиш, към какво да се насочиш и т.н. Много е полезно. Има и специализирани програми - финансови, медицински и т.н. Но за да правите тук курс, трябва да имате добро средно ниво на говорене и разбиране.
http://www.cremcv.com/"

Ще кажа няколко думи и за библиотеките. Това са прекрасни места за разтоварване, четене, сърфиране, копиране, сканиране, редене на пъзели, игра за децата и т.н. Имат безброй функции и хората ги предпочитат. Когато можете да докажете адреса си /фактура/, се регистрирате в кварталната библиотека и ползвате всичките услуги безплатно. Детето ми все иска да ходим там и казва, че може с часове да стои. А като видите малките читатели, налягали с книжките по меки възглавници, ще се разтопите!
Голямата библиотека в Монреал е изключително модерна и луксозна. Тя трябва да се види с очи и да ви обяснят всичките й услуги, защото са неизброими. С нетърпение чакам картата си, за да й стана абонат.

Успех!
Док.Виена/досие- 23.11.2011/12.06.12г
TCFQ B2/C1, B2/C1- 27.09.2012
Изчакв.интервю- 26.11.12г
Покана/сертификати- 25.03.14/03.06.2014
Нова Скотия/Баркодове- 18.07.14/16.10.2014
Медиц.- 26.08.15/04.09.2015
Покана визи- 06.01.16/21.01.2016
Полет- 18.06.2016
bengazi
Мнения: 153
Регистриран на: Вто Сеп 17, 2013 2:39 pm

Re: Научи сам френски

Мнение от bengazi »

За пореден път нямам думи колко позитивен и открит човек, си стремейки се да помогнеш точно на най- нуждаещи те се-"новобранците"
Голямо БЛАГОДАРЯ !!!! Заради такива като теб влизам с удоволствие да чета форума. :claps: :claps: :claps: :claps: :claps:
15/10/2013 документи
01/04/2014 изтеглени пари
15/04/2014 AR
22/04/2015 доп. документи
26/09/2015 Certificats по пощата
13/10/2015 Sydney
19/04/2016 processing
08.07.2016/15.07.2016 - Examens médicaux/passés
03.10.2016/17.11.2016-покана визи/визи
Аватар
martin_1
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 2:19 am
Местоположение: Montréal

Re: Научи сам френски

Мнение от martin_1 »

Дааа много добра информация. Благодарим отново :)
clairee
Мнения: 307
Регистриран на: Съб Юли 12, 2014 12:13 pm

Re: Научи сам френски

Мнение от clairee »

Благодаря, Звездичка, за подробната информация! Аз имам един въпрос: поемат ли се разходи за курс за дете?
06.11.2015 - DCSQ reçu
02.12.2015 - ouverture du dossier
08.04.2016 - adresse modifiée
28.04.2016 - CSQ émis
09.05.2016 - accusé de réception
18.05.2016 - CSQ reçu
13.06.2016 - dossier fédéral
21.10.2016 - IUC
22.11.2016 - IVM
29.11.2016 - VM
Аватар
Zvezdichka
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 12:59 am
Местоположение: Montréal, QC

Re: Научи сам френски

Мнение от Zvezdichka »

clairee написа:Благодаря, Звездичка, за подробната информация! Аз имам един въпрос: поемат ли се разходи за курс за дете?
Много резонен въпрос! :clap: А ето и отговорът: https://www.immigration-quebec.gouv.qc. ... urses.html"

Conditions of eligibility for reimbursement

To be eligible for a reimbursement, you must:

Hold a Certificat de sélection du Québec before beginning the French course;
Have taken your course with a Ministère's partner;
Have completed the course after October 22, 2008;
Be at least 16 years of age when the course began.
* All these conditions are mandatory.

Important:

The deadline for submitting your request is one year after obtaining permanent residence.
The Ministère accepts only one request for reimbursement.
A person is eligible for only one reimbursement.

Децата под 16 се смята, че ще ходят на френско училище, ще научат езика бързо и ще се интегрират. Над 16, може да завършват училище и да се подготвят за пазара на труда.

Благодаря ви за оценката. Идват ми още идеи наум, за които да пиша. Ще го направя докато още ми правят впечатление :lol:
След време, като ни поеме новият живот, все по-рядко ще намираме време за писане тук, вие ще видите......Така, че не се сърдете, че след време хората не пишат вече.
Док.Виена/досие- 23.11.2011/12.06.12г
TCFQ B2/C1, B2/C1- 27.09.2012
Изчакв.интервю- 26.11.12г
Покана/сертификати- 25.03.14/03.06.2014
Нова Скотия/Баркодове- 18.07.14/16.10.2014
Медиц.- 26.08.15/04.09.2015
Покана визи- 06.01.16/21.01.2016
Полет- 18.06.2016
Аватар
rstfgh
Мнения: 109
Регистриран на: Съб Мар 08, 2014 1:28 pm

Re: Научи сам френски

Мнение от rstfgh »

Zvezdichka написа:
clairee написа:Благодаря, Звездичка, за подробната информация! Аз имам един въпрос: поемат ли се разходи за курс за дете?
Много резонен въпрос! :clap: А ето и отговорът: https://www.immigration-quebec.gouv.qc. ... urses.html"

Conditions of eligibility for reimbursement

To be eligible for a reimbursement, you must:

Hold a Certificat de sélection du Québec before beginning the French course;
Have taken your course with a Ministère's partner;
Have completed the course after October 22, 2008;
Be at least 16 years of age when the course began.
* All these conditions are mandatory.

Important:

The deadline for submitting your request is one year after obtaining permanent residence.
The Ministère accepts only one request for reimbursement.
A person is eligible for only one reimbursement.

Децата под 16 се смята, че ще ходят на френско училище, ще научат езика бързо и ще се интегрират. Над 16, може да завършват училище и да се подготвят за пазара на труда.

Благодаря ви за оценката. Идват ми още идеи наум, за които да пиша. Ще го направя докато още ми правят впечатление :lol:
След време, като ни поеме новият живот, все по-рядко ще намираме време за писане тук, вие ще видите......Така, че не се сърдете, че след време хората не пишат вече.
Zvezdichka много полезна информация. Благодаря че намираш време да пишеш и да помагаш. Може би е хубаво да отделим постовете ти някъде в wiki-то за да бъдат достъпни по-дълго време и да не се изгубят из страниците.
https://www.youtube.com/watch?v=WnaAGftWqn8" onclick="window.open(this.href);return false;
Shenia
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Юли 11, 2012 12:09 am

Re: Научи сам френски

Мнение от Shenia »

И аз ти благодаря, Звездичка ! Със сигурност много полезна и позитивна информация ! :)

Предполагам децата се записват в приемни класове (клас д'акьой) ? Ако класовете са в частни училища дали се поемат таксите за обучение, дали това обучение в тези класове се смята като франсизация за дете ?

С пожелание за още много успехи ! :y:
DCS: 11.07.2011
CSQ: 12.09.2013
Sydney: 19.02.2015
Visa: 11.12.2015
Аватар
Zvezdichka
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 12:59 am
Местоположение: Montréal, QC

Re: Научи сам френски

Мнение от Zvezdichka »

Shenia написа:И аз ти благодаря, Звездичка ! Със сигурност много полезна и позитивна информация ! :)

Предполагам децата се записват в приемни класове (клас д'акьой) ? Ако класовете са в частни училища дали се поемат таксите за обучение, дали това обучение в тези класове се смята като франсизация за дете ?

С пожелание за още много успехи ! :y:
Нали за Квебек питате? Понеже после става въпрос и за реимбурсиране, пък то е валидно само когато си учил френски в чужбина...
Тук има комисион сколер, които отговарят за всички квебекски училища. Детето, ако е по-голямо се препитва и се изпраща в клас д'акьой. Те го разпределят според местоживеенето. Обикновено, на следващата година се връща в сътветния клас, според възрастта му.
Не зная дали има клас д'акьой в частни училища, ама се съмнявам. Францизацията е държавна политика и защото да плащаме за нея, когато я поемат те? Частните училища са платени.
Ако детето учи в частно училище, никой няма да ви поеме таксите, нито може да предявите да се върнат от данъците. Сервиз дьо гард обаче е друго нещо. Занимания по спорт, музика, танци, летен лагер и т.н. се връщат от данъците в определен лимит.
Както и самото реимбурсиране се извършва до определна сума /около 1500 долара/.

Францизация на дете - не съществува като понятие. Детето си учи френски и това е - тук или в чужбина. И го научава! :D

Ако детето е над 16 и е започнало да учи в чужбина, след като сме взели сертификата за селекция, може да ви върнат парите. Просто трябва да сте изпълнили условията им, които са описани по-горе - да учи в партньор на тяхното министерство - Френския институт в БГ, да е навършило 16 год. , да имате първо сертификат за селекция и т.н. Нищо непостижино.

Успех!
Док.Виена/досие- 23.11.2011/12.06.12г
TCFQ B2/C1, B2/C1- 27.09.2012
Изчакв.интервю- 26.11.12г
Покана/сертификати- 25.03.14/03.06.2014
Нова Скотия/Баркодове- 18.07.14/16.10.2014
Медиц.- 26.08.15/04.09.2015
Покана визи- 06.01.16/21.01.2016
Полет- 18.06.2016
veselqk
Мнения: 119
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 7:51 am

Re: Научи сам френски

Мнение от veselqk »

Ти си една ярка, готина звездичка, озаряваща целия емиграционен небосклон, с информацията, която безрезервно и неуморно даряваш :*
DCS-Montréal-25.07.2013
Accusé de réception-04.10.2013
CSQ по пощата - 09.09.2015
Втори пакет документи-Sidney, NS, Canada - 22.10.2015
Баркодове - 18.01.2016
Медицински - 26.02.2016
Покана за визи - 02.03.2016
Визи - 22.03.2016
Публикувай отговор