Канадска шофьорска книжка в БГ

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
VeeDraga
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 30, 2021 6:48 am

Канадска шофьорска книжка в БГ

Мнение от VeeDraga »

Здравейте,

Реших да се преместя перманентно в България след 14 години в Канада. От 7 месеца вече съм тук и си изпратих колата от Канада. Никога не съм имала шофьорска книжка в България.

Въпроса ми е следния. Прочетох някъде, че канадска книжка на български граждани важи до 3 месеца в България, но канадска книжка на канадски граждани важи 12 месеца от пристигането. Някой може ли да потвърди?

Така или иначе ще карам курс за българска книжка.

Не търся разяснение за това как да изкарам Българска книжка, а дали мога да използвам Канадската си книжка повече от 3 месеца ако имам гражданство.


Благодаря предварително.
Последно промяна от VeeDraga на Нед Авг 01, 2021 5:03 am, променено общо 1 път.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Канадска шофьорска книжка в БГ

Мнение от Pavel M »

VeeDraga написа: Съб Юли 31, 2021 4:09 pm Здравейте,

Реших да се преместя перманентно в България след 14 години в Канада. От 7 месеца вече съм тук и си изпратих колата от Канада. Никога не съм имала шофьорска книжка в България.

Въпроса ми е следния. Прочетох някъде, че канадска книжка на български граждани важи до 3 месеца в България, но канадска книжка на канадски граждани важи 12 месеца от пристигането. Някой може ли да потвърди?

Така или иначе ще карам курс, но е толкова сложна и дълга процедурата с легализирането на дипломата ми и тн., че направо не му се вижда края, а колата пристигна.


Благодаря предварително.
какво общо има придобиването на българска шоф. книжка с легализиране на дипломата ти.за каква диплома придобита къде става дума.
за да се сдобиеш с бълг. шоф. книжка нещата са прости.записваш се на курс и там колкото струва 500-600-1000 лева си ги плащаш ,обучаваш се,явяваш се на изпити и ако ги издържиш имаш българска шоф.книжка .
какво толкова му е сложното.
ако имаш напредвид легализиране на диплома в българия получена от канада за там не знам.
но за шоф.книжка е ясно.ходиш на курс,вземаш изпитите и гуд люк по пътищата на родината.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: Канадска шофьорска книжка в БГ

Мнение от dimana »

При започване на шофьорски курсове и за издаване на свидетелство за управление на автомобил има минимум изисквания- едното е диплома за основно, средно или висше образование. Ако авторката е завършила средно образование извън България, трябва да се легализира дипломата.
Известно ми е, че има доста формалности в зависимост дали страната е подписала Хагската конвенция.

За шофьорската книжка: Канада не е подписала Виенската конвенция за пътищата, а Женевската. В този източник има малко информация. Не знам дали ще ви бъде полезна
https://tuk-tam.bg/live/a/foreign-driving-license
Последно промяна от dimana на Съб Юли 31, 2021 11:42 pm, променено общо 1 път.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Канадска шофьорска книжка в БГ

Мнение от Pavel M »

това изобщо не бе ми минало на акъл,ама питащата не даде разяснения за конкретната и ситуация.явно това е имала напредвид.извинявам се ако е това.и да отбележа някой като пита нещо да дава малко по вече разеснения за да не стават грешки и да не се псуваме един друг за щяло и нещяло.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
VeeDraga
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 30, 2021 6:48 am

Re: Канадска шофьорска книжка в БГ

Мнение от VeeDraga »

Здравейте, явно не съм написала достатъчно ясно, затова редактирах първоначалния въпрос. И да, нямам основно образование в България и ми трябва легализация на Канадската диплома, но това е съвсем отделна тема и много сложен, 3+ месечен процес.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадска шофьорска книжка в БГ

Мнение от Ivan1007 »

VeeDraga написа: Съб Юли 31, 2021 4:09 pm Здравейте,

Реших да се преместя перманентно в България след 14 години в Канада. От 7 месеца вече съм тук и си изпратих колата от Канада. Никога не съм имала шофьорска книжка в България.

Въпроса ми е следния. Прочетох някъде, че канадска книжка на български граждани важи до 3 месеца в България, но канадска книжка на канадски граждани важи 12 месеца от пристигането. Някой може ли да потвърди?

Да.
Чл.162 от Закона за Движение по Пътищата.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор