посещение на България началото на май 2021

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
elfelf2
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Сеп 30, 2018 10:49 am

посещение на България началото на май 2021

Мнение от elfelf2 »

в момента имам само лична българска карта и канадски паспорт.

някой спомена че понезе българия в момента не пуска чузденци,
няма да ме пуснат на самолета с канадски паспорт , трябвало български паспорт.

някой знае ли несто по въпроса? благодаря
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от dimana »

Имате валидна българска лична карта. България приема чужди граждани от редица страни, включително канадци. Последната заповед от 31.3.2021.

https://coronavirus.bg/bg/893

Вижте внимателно условията за изискването за ковид тест за транзитното летище, че ги променят често. Лек път.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от MrGeek »

elfelf2 написа: Пон Апр 19, 2021 8:58 pm в момента имам само лична българска карта и канадски паспорт.

някой спомена че понезе българия в момента не пуска чузденци,
няма да ме пуснат на самолета с канадски паспорт , трябвало български паспорт.

някой знае ли несто по въпроса? благодаря
С валидна българска лична карта никой няма право да ви спре да влезете в България. Ако има някакви проверки в Европа, където обикновено се прави прехвърляне на полетите, българската лична карта също е официален документ из целия ЕС. Допускам, че това са някакви безпочвени слухове.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от analgin »

Личната карта е единственият задължителен документ според българското законодателство.
С нея НЕ МОЖЕШ да си купиш билет от КАНАДА за БЪЛГАРИЯ така, че правилният начин е да пътуваш е с канският паспорт, който ще бъде описан в документите за покупка на билет.
От много години не притежавам никакви активни български документи и това не е било никога пречка да мина българската граница. Нареждаш се на гишето "извън ЕС" ако имаш само канадски документи и се наслаждаваш да намусената физиономия на някакъв МЪРЗЕЛИВ български държавен чиновник в униформа (можеш дори да го помолиш да комуникира с теб на един от официалните ТУК и в ЕС езици ФРЕНСКИ или АНГЛИЙСКИ което бързо му отнема ентусиазма, поне при мен винаги е било така) , на когото отваряш допълнителна работа да пише нещо в компютъра и да ти постави ЛЮБИМИЯТ на всички български търтеи от държавната софра - гумен ПЕЧАТ (без да получат нещо за благодарност което ги изяжда отвътре) Този начин е за препоръчване понеже, ако ти е изтекла българската шофьорска книжка ще можеш да използваш без проблеми канадската за 90 дена което се удостоверява с печата в паспорта.
Можеш също така да влезеш и с българска ЛК което аз не бих направил понеже се губи удоволствието от ПЪРВАТА среща с българската реалност, където ще те нагрубяват и ще ти демонстрират сила в пълен противовес от посрещането в Канада където първо ще чуеш "Welcome home " или "Bienvenue" ;)
Успешно и безаварийно пътуване.

ПП Придружавал съм на излизане от БЪЛГАРИЯ дете с майка българка и баща ирландец, там цирка е пълен понеже за деца с ирландски паспорти не е необходима никаква декларация за придружител при пътуване през границата. (което за мен е пълен абсурд, но е факт) Падна едно голямо ровене по компютрите, звъняха на майката защо детето няма българско ЕГН и документи, а тя съвсем спокойно им отговори, че няма нерви да се занимава с българската бюрокрация и детето не се нуждае от български документи, Ирландски и Канадски са му напълно достатъчни :D На всичко отгоре детето беше инструктирано да не говори български и то отговорно изпълни поръчението.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от jovani »

analgin написа: Вто Апр 20, 2021 10:05 am Личната карта е единственият задължителен документ според българското законодателство.
С нея НЕ МОЖЕШ да си купиш билет от КАНАДА за БЪЛГАРИЯ така, че правилният начин е да пътуваш е с канският паспорт, който ще бъде описан в документите за покупка на билет.
От много години не притежавам никакви активни български документи и това не е било никога пречка да мина българската граница. Нареждаш се на гишето "извън ЕС" ако имаш само канадски документи и се наслаждаваш да намусената физиономия на някакъв МЪРЗЕЛИВ български държавен чиновник в униформа (можеш дори да го помолиш да комуникира с теб на един от официалните ТУК и в ЕС езици ФРЕНСКИ или АНГЛИЙСКИ което бързо му отнема ентусиазма, поне при мен винаги е било така) , на когото отваряш допълнителна работа да пише нещо в компютъра и да ти постави ЛЮБИМИЯТ на всички български търтеи от държавната софра - гумен ПЕЧАТ (без да получат нещо за благодарност което ги изяжда отвътре) Този начин е за препоръчване понеже, ако ти е изтекла българската шофьорска книжка ще можеш да използваш без проблеми канадската за 90 дена което се удостоверява с печата в паспорта.
Можеш също така да влезеш и с българска ЛК което аз не бих направил понеже се губи удоволствието от ПЪРВАТА среща с българската реалност, където ще те нагрубяват и ще ти демонстрират сила в пълен противовес от посрещането в Канада където първо ще чуеш "Welcome home " или "Bienvenue" ;)
Успешно и безаварийно пътуване.

ПП Придружавал съм на излизане от БЪЛГАРИЯ дете с майка българка и баща ирландец, там цирка е пълен понеже за деца с ирландски паспорти не е необходима никаква декларация за придружител при пътуване през границата. (което за мен е пълен абсурд, но е факт) Падна едно голямо ровене по компютрите, звъняха на майката защо детето няма българско ЕГН и документи, а тя съвсем спокойно им отговори, че няма нерви да се занимава с българската бюрокрация и детето не се нуждае от български документи, Ирландски и Канадски са му напълно достатъчни :D На всичко отгоре детето беше инструктирано да не говори български и то отговорно изпълни поръчението.
Интересно ми е, нарочно ли търсите конфронтация със служителите на летището? Като чета такива мнения става ясно защо някои имат проблеми а други - не. Например аз обикновенно минавам метър, избягвам конфронтации със служителите, опитвам се да се шегувам, да направя деня на хората по-щастлив. Пътувал съм по доста летища и никога не съм имал проблеми, независимо от културните и технически различия на различните места. Забелязал съм, че всички харесват усмихнати хора с добро чувство за хумор, но съм виждал и от другият типаж. Даже веднъж влязох в Канада без валиден паспорт. Като цяло моето мнение е, че в България системата не е толкова стриктна като Канада (например), щом дават право на Български граждани да влизат с Канадски паспорт, както и на Български граждани с лична карта, за разлика от Канада, където не дават на Канадски граждани да влизат с валидни чужди паспорти (или с валидни други документи за самоличност) - в края на краищата служителите на летището имат достъп до информационна система, това че някой има изтекъл паспорт не би следвало да е някакъв огромен проблем.

Много ми е интересно дали се зъбите по подобен начин и на Канадските органи на реда, говорите ли им на Български език, наместо на официалните езици, правите ли се на голямата работа или си чакате реда с подвита опашка? Обзалагам се, че е второто.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от Pavel M »

аз се дървя на влизане на канадските гранични власти когато бордер офисъра е някоя стройна симпатяга ,а не някоя разплута, грозна свиня майка макар и рядко това да се случва.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от roumensp »

jovani написа: Вто Апр 20, 2021 7:51 pm Като цяло моето мнение е, че в България системата не е толкова стриктна като Канада (например), щом дават право на Български граждани да влизат с Канадски паспорт
Като влизаш с канадски паспорт как се очаква да разберат, че си български гражданин ? Да питат всеки със славянско име "Извинявайте, ама вие не сте ли и български гражданин ?". :lol:

jovani написа: Вто Апр 20, 2021 7:51 pm
Много ми е интересно дали се зъбите по подобен начин и на Канадските органи на реда ...
Аз съм го правил. После 2 години ми ровеха багажа при всяко влизане (за толкова слагат "черна точка" в базата). ;)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от jovani »

roumensp написа: Вто Апр 20, 2021 8:30 pm
jovani написа: Вто Апр 20, 2021 7:51 pm Като цяло моето мнение е, че в България системата не е толкова стриктна като Канада (например), щом дават право на Български граждани да влизат с Канадски паспорт
Като влизаш с канадски паспорт как се очаква да разберат, че си български гражданин ? Да питат всеки със славянско име "Извинявайте, ама вие не сте ли и български гражданин ?". :lol:

jovani написа: Вто Апр 20, 2021 7:51 pm
Много ми е интересно дали се зъбите по подобен начин и на Канадските органи на реда ...
Аз съм го правил. После 2 години ми ровеха багажа при всяко влизане (за толкова слагат "черна точка" в базата). ;)
Според моят опит най-тегави са граничните служители в САЩ. Могат да ти направят доста проблеми за дреболии (на мен не са ми правили, но поне с такива впечатления съм останал). Доста Канадци се сблъскват със съдебната система на САЩ заради някоя дреболия (например, че не са отговорили "правилно" на някой от многото странни въпроси, като: "Член ли сте на терористична огранизация?" или "Инвеститор ли сте в компания, произвеждаща 'медицински' канабис?" или нещо подобно. Просто се чудя на хора, които постоянно се оплакват от служителите на Българското летище, които ми изглеждат като хрисими ангелчета в сравнение с други места.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от Pavel M »

ако ти минава през мисълта да се задяваш с CBS/американската гранична служба/ и да се правиш на интересен както пред българските гранични власти и да им се накарваш като им обесняваш какви са ти правата,с кви националити си и кви паспорти,карти имаш и да се позоваваш на разни харти,марти за спазване на човешките права щото били намръщени и те гледали на криво просто забрави.на практика имат безгранични правомощия да те направят на маймуна без да им мигне окото даже и да си прайм министъра на канада.
решат ли,а в много случаи чисто субективно,без реално фактическо основание да го правят ще ти скъсат задницата до кръв и после върви се жалвай на арменския поп.
ама на еърпорта в българия може.всичко може,може се правиш на новопоканачен българин или хамериканец и да им обесняваш на простия си акъл,че това тяхно отношение към теб ,че те гледали с пренебрежение не е демокрация.
ония говеда в българия не са стока за мирисане ,не ги защитавам ,ама ако трябва да сравняваме с колегите им поне в канада и особено сащ направо са си мека сила.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от roumensp »

Аз с американци и българи не съм имал проблем, единствено с канадци.
Американците ги е грижа дали не си някакъв "терорист", наркотици, канабис, зеленчуци от ферма, дали ще правиш бизнес и бла-бла, докато тъпите канадци се интересуват единсдтвено от това дали имаш нещо за обмитяване. А ако им кажеш, че имаш кола за импорт са на 7-мото небе от щастие ... вътре може да я наблъскаш с наркотици и никой няма и да погледне. :D
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от Pavel M »

това са стандартни въпроси които задават митническите служители на американската и канадската граница
обаче по същество ако се запънеш на американец ,най образно казано,че те ебава ще ти стопи лагерите докато при канадците можеш да изявиш претенции и да има някакъв разговор това което правят с теб на каква база се случва и да потърсиш защита с/у техните действия докато при американците ако си отвориш устата в тоя смисъл най малкото е да си изкараш някой арест и после върви се обеснявай,че нямаш сестра.
след поне 200 минавания на амеро/канадска митница мога да обобщя следното:
-канадците се съобразяват по принцип със законите и внимават какво правят и как се отнасят
докато при хамериканеца водещото е на къв кеф го хващаш,как е спал,как е ял.ако нещо не му е на кеф няма сила която да го спре да те направи на маймуна,докатао при канадците има едно въздържане и съображение
чисто и просто правата и власта на американския офицер са безгранични ,докато при канадския му колега има някои съображения.
от там и лафа ,че америка е полицейска държава,т.е. полицейския произвол е много по толериран отколкото при северните им съседи
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от c200 »

elfelf2 написа: Пон Апр 19, 2021 8:58 pm в момента имам само лична българска карта и канадски паспорт.

някой спомена че понезе българия в момента не пуска чузденци,
няма да ме пуснат на самолета с канадски паспорт , трябвало български паспорт.

някой знае ли несто по въпроса? благодаря

Според Закона за българските лични документи личната ти карта е достатъчна (всъщност и се явява необходима ако нямаш друг документ по чл.13, който не е цитиран изцяло по-долу)

https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134424576

Чл. 12. .....
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.


Чл. 13. (1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:
1. лична карта;.....


Това за в България, за самолета както правилно са посочили е нужен канадския ти паспорт

П.С. Никого не са върнали на влизане защото нямал български валидни документи. Но не забравяйте че в България има граничен контрол и на излизане, което може да бъде отказано въз основа на чл. 12
Последно промяна от c200 на Вто Апр 20, 2021 10:07 pm, променено общо 1 път.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от jovani »

roumensp написа: Вто Апр 20, 2021 9:33 pm Аз с американци и българи не съм имал проблем, единствено с канадци.
Американците ги е грижа дали не си някакъв "терорист", наркотици, канабис, зеленчуци от ферма, дали ще правиш бизнес и бла-бла, докато тъпите канадци се интересуват единсдтвено от това дали имаш нещо за обмитяване. А ако им кажеш, че имаш кола за импорт са на 7-мото небе от щастие ... вътре може да я наблъскаш с наркотици и никой няма и да погледне. :D
Според теб един "терорист" би ли отговорил с "да" на въпроса: "Член ли сте на терористична организация?"?
Като оставим на страна дилемата дали такъв човек се самоопределя като "терорист" или "борец за справедливост".

Общо взето това, което се опитвам да кажа е, че намирам българските гранични служители много по-учтиви и приятни от колегите им в други държави. Последното, което би ми дошло на ум е да се правя на интересен, както там, така и пред Канадските или Американските им колеги.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от Pavel M »

jovani написа: Вто Апр 20, 2021 10:04 pm
roumensp написа: Вто Апр 20, 2021 9:33 pm Аз с американци и българи не съм имал проблем, единствено с канадци.
Американците ги е грижа дали не си някакъв "терорист", наркотици, канабис, зеленчуци от ферма, дали ще правиш бизнес и бла-бла, докато тъпите канадци се интересуват единсдтвено от това дали имаш нещо за обмитяване. А ако им кажеш, че имаш кола за импорт са на 7-мото небе от щастие ... вътре може да я наблъскаш с наркотици и никой няма и да погледне. :D
Според теб един "терорист" би ли отговорил с "да" на въпроса: "Член ли сте на терористична организация?"?
Като оставим на страна дилемата дали такъв човек се самоопределя като "терорист" или "борец за справедливост".

Общо взето това, което се опитвам да кажа е, че намирам българските гранични служители много по-учтиви и приятни от колегите им в други държави. Последното, което би ми дошло на ум е да се правя на интересен, както там, така и пред Канадските или Американските им колеги.
напълно подкрепям последното изречение в текста.
тука има хора които не са яли хурката на тукашните,но за сметка на това имат обективно мнение.
аз тия не ги слушам.
те са избирателни чисто идиологически.
когато някой хамероканатец на бордера ги гледа на кръв и им развява пръст такива гънат кръст,вият шия и викат йес,йес сър,ама когато някой недоспал и :censored: ганьо на българския бордер не ги бръсне за слива риват като дърти магарици за :censored: .
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: посещение на България началото на май 2021

Мнение от analgin »

roumensp написа: Вто Апр 20, 2021 8:30 pm
jovani написа: Вто Апр 20, 2021 7:51 pm Като цяло моето мнение е, че в България системата не е толкова стриктна като Канада (например), щом дават право на Български граждани да влизат с Канадски паспорт
Като влизаш с канадски паспорт как се очаква да разберат, че си български гражданин ? Да питат всеки със славянско име "Извинявайте, ама вие не сте ли и български гражданин ?". :lol:
Румене, стегни напъването не е само за тоалетна ;)
В канадският ти паспорт пише къде си роден, дори и за българските калинки на държавна служба не е много трудно да се сетят като ти видят името и мястото на раждане.
В Америка от години влизам само с шофьорска книжка.
Какво толкова изнасяте или внасяте в България, че да се притеснявате? Никога не са ме проверявали, питат за пари в брой на което им отговарям, че не съм берач на портокали и доходите ми не са в брой, всички пари които внасям са в кредитни и банкови карти.
Публикувай отговор