Защо Канада е добро място за живеене

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от agent Ozo »

Kan_Tangra написа: Чет Сеп 26, 2019 3:26 pm Това дали ще включва OAS при под 20г престой в Канада.
Не съм чел подробно, но едно е да включва осигурителни години, друго е да се брои като "престой в Канада".
Разбира се, че ще включва. Та нали точно това е целта и смисъла на това споразумение - да се премахнат пречките едно лице, което е живяло, работило и плащало осигуровки в двете държави да получава пенсия и в двете. А "престой" е образно казано. Смисълът е, че осигурителния стаж от България се признава все едно е такъв, направен в Канада. Иначе при изчисленията на сумите се вземат само данните в конкретната държава, в която се кандидатства за пенсия. Така например, ако си живял само 10 г. в Канада, но имаш и 10 г. осигурителен стаж в България, то се приема, че си изпълнил условието за минимум 20 г. престой в Канада. Но ще вземеш половината от полагащата се сума заради това, че реално в Канада си живял 1/2 от изискуемия срок.
А ако е само CPP-то, не съм сигурен дали с това споразумение няма да стане по-неизгодно. Докато не се сметне, няма как да се знае.
В крайна сметка, от 2 пенсии, ще трябва сигурно да ида на една.
Говорим за частта, където съм се осигурявал.
Няма защо и няма как да идеш на една пенсия. Осигурителният стаж играе роля само при проверка за съответствие на условията за отпускане на един или друг вид пенсия и съответните надбавки. Пак казвам - при изчисленията се вземат конкретните данни от конкретната държава България или Квебек (Канада).
За българската пенсия, примерно, ще може да ползваш трудовия стаж от Канада за да събереш необходимия брой точки за отпускане на пенсия за възраст и осигурителен стаж. Но пенсията ще ти е по-малка от тази на лице, което реално си е работило в България през всичките тези години, при равни други условия. Защото при изчисленията, в твоя случай, ще се вземат предвид само годините и реалните осигурителни вноски, направени в България.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от Павел »

agent Ozo написа: Чет Сеп 26, 2019 6:20 pm
Kan_Tangra написа: Чет Сеп 26, 2019 3:26 pm Това дали ще включва OAS при под 20г престой в Канада.
Не съм чел подробно, но едно е да включва осигурителни години, друго е да се брои като "престой в Канада".
Разбира се, че ще включва. Та нали точно това е целта и смисъла на това споразумение - да се премахнат пречките едно лице, което е живяло, работило и плащало осигуровки в двете държави да получава пенсия и в двете. А "престой" е образно казано. Смисълът е, че осигурителния стаж от България се признава все едно е такъв, направен в Канада. Иначе при изчисленията на сумите се вземат само данните в конкретната държава, в която се кандидатства за пенсия. Така например, ако си живял само 10 г. в Канада, но имаш и 10 г. осигурителен стаж в България, то се приема, че си изпълнил условието за минимум 20 г. престой в Канада. Но ще вземеш половината от полагащата се сума заради това, че реално в Канада си живял 1/2 от изискуемия срок.
А ако е само CPP-то, не съм сигурен дали с това споразумение няма да стане по-неизгодно. Докато не се сметне, няма как да се знае.
В крайна сметка, от 2 пенсии, ще трябва сигурно да ида на една.
Говорим за частта, където съм се осигурявал.
Няма защо и няма как да идеш на една пенсия. Осигурителният стаж играе роля само при проверка за съответствие на условията за отпускане на един или друг вид пенсия и съответните надбавки. Пак казвам - при изчисленията се вземат конкретните данни от конкретната държава България или Квебек (Канада).
За българската пенсия, примерно, ще може да ползваш трудовия стаж от Канада за да събереш необходимия брой точки за отпускане на пенсия за възраст и осигурителен стаж. Но пенсията ще ти е по-малка от тази на лице, което реално си е работило в България през всичките тези години, при равни други условия. Защото при изчисленията, в твоя случай, ще се вземат предвид само годините и реалните осигурителни вноски, направени в България.
Казармата още ли се води за 2 г трудов стаж?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от agent Ozo »

Kазармата се води за трудов стаж, но не е осигурителен стаж, така че не е предмет на спогодбата. Брои се само времето, в което реално си внасял осигуровки.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от optics »

Как се вади такава тапия примерно от България за да се ползва в Канада (някои ще питат и за обратното)?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от Павел »

agent Ozo написа: Чет Сеп 26, 2019 7:59 pm Kазармата се води за трудов стаж, но не е осигурителен стаж, така че не е предмет на спогодбата. Брои се само времето, в което реално си внасял осигуровки.
демек 0 :(
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа: Чет Сеп 26, 2019 6:20 pm
Kan_Tangra написа: Чет Сеп 26, 2019 3:26 pm Това дали ще включва OAS при под 20г престой в Канада.
Не съм чел подробно, но едно е да включва осигурителни години, друго е да се брои като "престой в Канада".
Разбира се, че ще включва. Та нали точно това е целта и смисъла на това споразумение - .
Тцъ.
Не ще включва, защото е включено откакто е подписана спогодбата между Канада и България, и както обясних въпросното споразумение с Квебек няма нищо общо с OAS, а целта и смисъла му са ти пълна мъгла.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от agent Ozo »

optics написа: Чет Сеп 26, 2019 9:35 pm Как се вади такава тапия примерно от България за да се ползва в Канада (някои ще питат и за обратното)?
Не знам каква тапия имаш предвид, но всеки документ доказващ осигурителен стаж по българското законодателство се приема за валиден и от Канада. Най-лесно става ако имаш ПИК от НОИ и можеш да си разпечаташ данните за платените осигуровки от страницата на НОИ.
Съответните български и канадски институции държат връзка помежду си и правят необходимите проверки при необходимост.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа: Пет Сеп 27, 2019 5:43 am
optics написа: Чет Сеп 26, 2019 9:35 pm Как се вади такава тапия примерно от България за да се ползва в Канада (някои ще питат и за обратното)?
Не знам каква тапия имаш предвид, но всеки документ доказващ осигурителен стаж по българското законодателство се приема за валиден и от Канада. Най-лесно става ако имаш ПИК от НОИ и можеш да си разпечаташ данните за платените осигуровки от страницата на НОИ.
Съответните български и канадски институции държат връзка помежду си и правят необходимите проверки при необходимост.
А как мога да имам “ПИК от НОИ” ?
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от optics »

Румене, добър въпрос!

В България 3 буквените персонални кодове са много на мода. Освен ПИН, знаех и за ПУК, а сега вече и са ПИК :o
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от agent Ozo »

Ами при поредното си ходене до България, отиваш в което и да е подразделение на НОИ и ти го издават. По стар български обичай, се изисква гражданинът да се яви лично на гишето пред чиновника. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от Pyrelight »

optics написа: Пет Сеп 27, 2019 1:13 pm Румене, добър въпрос!

В България 3 буквените персонални кодове са много на мода. Освен ПИН, знаех и за ПУК, а сега вече и са ПИК :o
Код ПУК и пенция на МУК! :D :rofl:
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа: Пет Сеп 27, 2019 2:21 pm Ами при поредното си ходене до България, отиваш в което и да е подразделение на НОИ и ти го издават. По стар български обичай, се изисква гражданинът да се яви лично на гишето пред чиновника. :)
А какво е ПИК ? И може ли роднина да го извади ?
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от agent Ozo »

ПИК е Персонален Идентификационен Код и може да ти го получи всяко упълномощено от теб с нотариално заверено пълномощно лице.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от arci »

Персонален Идентификационен Код(ПИК).Мисля ,че май лично трябва да се отиде,както казва агент Озо или ако отиде някой роднина да има пълномощно от теб.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Защо Канада е добро място за живеене

Мнение от arci »

А,писали сме едновременно с агент Озо :)
Публикувай отговор