Инфраструктура в българските градове

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от SFBG82 »

Над 200% е ръстът при безконтактните плащания у нас за 2020

Електронните плащания се превръщат във все по-предпочитан вариант заради сигурността и безопасността, сочи ново проучване

16 октомври 2020



Изображение

Над 200% е увеличението при безконтактните плащания в България за близо една година. Потребителите у нас започват все по-масово да използват дебитни и кредитни карти или телефони, когато пазаруват и извършват трансакции. Това сочат данните на българския дигитален портфейл iCard за периода октомври 2019 – септември 2020.

Броят на безконтактните плащания с карта през септември тази година е над 2 пъти по-голям в сравнение с октомври миналата година.

Възходяща тенденция се наблюдава и при плащанията с телефон, които също се оказват предпочитан вариант от българите. При тях увеличението е с над 100%, отново за период от близо година.

Според статистиката пикът на безконтактните трансакции се отбелязва през септември 2020, спадове са регистрирани през март-април, когато започна пандемията от COVID-19 и хората останаха по домовете си заради риск от пренасяне на вируса.
https://www.economy.bg/business/view/42 ... s-za-2020-
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от miteto »

SFBG82 написа: Пет Окт 16, 2020 8:49 am
Над 200% е ръстът при безконтактните плащания у нас за 2020

Електронните плащания се превръщат във все по-предпочитан вариант заради сигурността и безопасността, сочи ново проучване

16 октомври 2020



Изображение

Над 200% е увеличението при безконтактните плащания в България за близо една година. Потребителите у нас започват все по-масово да използват дебитни и кредитни карти или телефони, когато пазаруват и извършват трансакции. Това сочат данните на българския дигитален портфейл iCard за периода октомври 2019 – септември 2020.

Броят на безконтактните плащания с карта през септември тази година е над 2 пъти по-голям в сравнение с октомври миналата година.

Възходяща тенденция се наблюдава и при плащанията с телефон, които също се оказват предпочитан вариант от българите. При тях увеличението е с над 100%, отново за период от близо година.

Според статистиката пикът на безконтактните трансакции се отбелязва през септември 2020, спадове са регистрирани през март-април, когато започна пандемията от COVID-19 и хората останаха по домовете си заради риск от пренасяне на вируса.
https://www.economy.bg/business/view/42 ... s-za-2020-
И защо не казват броя потребители, ползващи безконтактни плащания? Ако миналата година ги е ползвал един човек, а тази години са двама, ето ти 200% увеличение :D
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от Vedren »

Те половината магазини в БГ нямат терминали.
Тези които имат често не им работи интернета, тел. и си намират други прични да те разубедят.

Последния случай в Била. Пазарувам за към 50 лв. И там до 100 лв. може да платиш безконтактно.
Казах че искам с карта. Жената натисна сумата на терминала и аз допрях картата.

Терминала блокира, трябваше да се рестартира чрез изключване от тока. Да се въвежда отново сумата и вместо да стане по бързо което исках стана за 4-5 мин. и се събра опашка.
На мен ми се накараха че не съм изчакал някакви лампички 5 на брой да светнат една след друга до петата включително.
Терминала ми изглеждаше като такива каквито в Канада имаше преди 10 години. Тежък, дебел, старомоден.
Какви са тези лампички, какво е това изчакване не знам. Такива в Канада не съм виждал.
Сто пъти съжелявах че не платих с кеш.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от roumensp »

Аз не плащам с кеш от 20 години, ама в БГ ми се наложи да ползвам на много места миналата година. А някакъв смотан терминал на софийската аерогара не ми прие карта, която работи навсякъде, вкл. и в България на други места. Разбирам тоя терминал да беше в някой селски магазин, ама той баш на аерогарата. :lol:
Интересно е, че в България повечето хора ползват дебитни вместо кредитни карти, не знам каква е причината, явно или не разбират предимствата на кредитната, или предлаганите кредитни са дървени.
Аватар
snakeplissken
.
Мнения: 4084
Регистриран на: Пон Яну 06, 2020 5:14 am

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от snakeplissken »

Аз пък останах приятно изненадан това лято от това че за първи път можех да плащам с мастъркард.
Дори като си подновявах паспорта платих на гишето с кредитна карта.
Топ рент а кар също приемат мастъркард, даже някакъв депозит от 300 лв ми блокираха от картата, но без да я чарджат.
Иначе Ведрен е прав, в България обичат да се карат на всички и за всичко :D

Румене, ползват дебитни щото кредитиратето в БГ е доста на по-ниско ниво, доверието също.
Дай на Ганьо кредитна карта и му гледай после сеира ;)

Не че в Канада няма хора с лошо кредит хистори и поради тази причина да им отказват кредитни карти, но е по-различна картинката тук.
Имам поне двама колеги дето живеят от пей чек на пей чек, и не могат да имат кредитни линии заради лоша история.
Не ползват и кредитни карти щото не могат да си правят добре сметката и са все в просрочие.
My name's Plissken......
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от roumensp »

snakeplissken написа: Пет Окт 16, 2020 10:02 pm
Румене, ползват дебитни щото кредитиратето в БГ е доста на по-ниско ниво, доверието също.
Дай на Ганьо кредитна карта и му гледай после сеира ;)
Аз мисля, че повечето българи добре си правят сметката и не биха си нагрухали кредитните карти, ако не могат да ги плащат.
Или може би просто не познавам такива хора, не знам.
Аватар
snakeplissken
.
Мнения: 4084
Регистриран на: Пон Яну 06, 2020 5:14 am

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от snakeplissken »

roumensp написа: Съб Окт 17, 2020 1:32 am
snakeplissken написа: Пет Окт 16, 2020 10:02 pm
Румене, ползват дебитни щото кредитиратето в БГ е доста на по-ниско ниво, доверието също.
Дай на Ганьо кредитна карта и му гледай после сеира ;)
Аз мисля, че повечето българи добре си правят сметката и не биха си нагрухали кредитните карти, ако не могат да ги плащат.
Или може би просто не познавам такива хора, не знам.
По-скоро не познаваш такива хора :)
Иначе "Пурко"-вци колкото искаш ;)
Малко ли българета в Канада издухват кредитните линии и после въртят дължимото от кредитна карта към кредитна карта :)
Но тук кредитирането е на друго ниво и номера минава.
В България не всеки може да вземе кредитна карта. Поради горните причини много-много не им дават :D
My name's Plissken......
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от Vedren »

В България кредитна карта се получава по трудно от колкото в Канада и таксите на година свързани с нея са по голями от таксите по дебитна карта. За това не са много популярни.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от 7George »

Vesti.bg
София тази сутрин е в лилавия сектор по замърсяване на въздуха, което означава, че е в сектора с най-висока опасност за здравето. Индексът за качеството на въздуха показва превишение на фините прахови частици няколко пъти над нормата - 188.4 µg/m³, предаде БГНЕС.

Тези данни (на швейцарската организацията IQAir) нареждат днес София на първо място по замърсяване на въздуха.
Докато се ползват печки на дърва и стари европейски дизели и трошки, така ще бъде. А имало връзка и с респираторните заболявания, които сега са ни нападнали...
Embrace your climate change!
nekerman
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 2:27 pm
Местоположение: Montreal

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от nekerman »

Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от analgin »

Vedren написа: Пет Окт 16, 2020 1:27 pm Те половината магазини в БГ нямат терминали.
Тези които имат често не им работи интернета, тел. и си намират други прични да те разубедят.

Последния случай в Била. Пазарувам за към 50 лв. И там до 100 лв. може да платиш безконтактно.
Казах че искам с карта. Жената натисна сумата на терминала и аз допрях картата.

Терминала блокира, трябваше да се рестартира чрез изключване от тока. Да се въвежда отново сумата и вместо да стане по бързо което исках стана за 4-5 мин. и се събра опашка.
На мен ми се накараха че не съм изчакал някакви лампички 5 на брой да светнат една след друга до петата включително.
Терминала ми изглеждаше като такива каквито в Канада имаше преди 10 години. Тежък, дебел, старомоден.
Какви са тези лампички, какво е това изчакване не знам. Такива в Канада не съм виждал.
Сто пъти съжелявах че не платих с кеш.
Лятото зареждах бензин (бензиностанция на Петрол), сметката беше около 180 лева и мина без проблем, служителката беше изненадана и ме помоли да подпиша бележката защото за първи път и се случвало. Колко пари могат да минат през терминала зависи от институцията която ти е издала картата, а не от терминала на който плащаш.
Забелязах друг проблем на повечето места в България не можеш да платиш с Виза, но може с Мастер. По принцип навсякъде където пазарувам само с кредитна карта, ако не приемат кредитни карти не пазарувам, аз си плащам данъците и помагам само на тези които не са играчи на дребно. Изключение правя само когато се пазаря с автомобилен дилър в Канада, при плащане КЕШ знам, че с малки усилия мога да получа до 19% отстъпка. Това ми е максимума ако някой е има по-добър късмет моля да сподели кой е дилъра.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от SFBG82 »

Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от SFBG82 »

Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от SFBG82 »

Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от optics »

Много ти благодаря че ги пускаш тия! Гледам, цъкам и си викам - егаси как щях да се прецакам ако бях останал в тая селяния. Направо страх ме хваща като си помисля колко беше реално.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор