Огнен кошмар във Форт Макмъри

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от jovani »

Ivan1007 написа:
jovani написа:
IRA написа:Това се евакуират хората е правилната постъпка, а не като гръмне ядрената централа 3 дни да се чудиш да ли да ги евакуираш или не.
Е с какво ще им помогнеш на хората веднага след като е гръмнала централата? Радиацията са си я поели и евакуацията е започнала на другият ден, а не 3 дни след това.
В Япония при аварията във Фукушима имаше евакуация в ограничен район (мисля 30 км около централата) и също бе извършена в продължение на няколко дни (може би това имаш в предвид).
Проблемът с евакуацията в последният момент във Форт МкМъри бе, че изложиха на риск сума ти народ и беше невероятно чудо, че се размина без жертви.
Нали ти писах, че ако не се обаждаш, не ти личи колко си прост.

Радиационното замърсяване при ядрена авария като тези в Чернобил и Фукушима остава няколко хиляди години и поетата доза от външни източници е право пропорционална на времето прекарано в района и обратно пропорционална на квадрата на разстоянието. Не случайно зоната около Припят вече 30 години си остава забранена за обитаване.

Евакуация от Форт Макмъри не е проведена по-рано, защото пожара е отдалечен и на другата страна на реката Атабаска, която се счита за доста добра преграда предвид на ширината си. Никой не е очаквал, че пожара ще прескочи неколкостотин метра река, макар че населението е предупредено за възможна евакуация и не е било изненадано.

Сега философии много, особено от кибици.
Да си дойдем на думата:
http://www.cbc.ca/news/canada/edmonton/ ... -1.3644866

"We were very lucky to have what we did have happen and very few deaths," said the person CBC is calling Firefighter #1. "It could have been a lot worse. I'm surprised it wasn't."

"You saw it getting bigger as the day went on," said Firefighter #1, expressing astonishment residents weren't ordered to leave sooner. "You just knew. Everyone knew it was going to come."
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от miteto »

Как се правят пари по канадски:
http://www.calgaryherald.com/business/f ... story.html"
Prices for drywall, a building material considered vital to replace 1,800 houses and dozens of other structures destroyed by the fire, have risen dramatically since Canada slapped anti-dumping duties in September on U.S.-made products imported to Western Canada.

Claude Bureau, owner of Genroc Drywall in Fort McMurray, says he is paying wholesale suppliers about $4.60 more per four-by-12-foot sheet of drywall now compared with the price before duties were imposed.

He said he has had to raise his price including installation by $1.25 per square foot, adding about $1,750 to the cost of building a typical 1,400-square-foot house.
Интересно как едно увеличение (само на материала) от $0.10 на квадратен фут го е "принудила" да вдигне крайната цена с $1.25?
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от Marto »

miteto написа:Как се правят пари по канадски:
http://www.calgaryherald.com/business/f ... story.html"
Prices for drywall, a building material considered vital to replace 1,800 houses and dozens of other structures destroyed by the fire, have risen dramatically since Canada slapped anti-dumping duties in September on U.S.-made products imported to Western Canada.

Claude Bureau, owner of Genroc Drywall in Fort McMurray, says he is paying wholesale suppliers about $4.60 more per four-by-12-foot sheet of drywall now compared with the price before duties were imposed.

He said he has had to raise his price including installation by $1.25 per square foot, adding about $1,750 to the cost of building a typical 1,400-square-foot house.
Интересно как едно увеличение (само на материала) от $0.10 на квадратен фут го е "принудила" да вдигне крайната цена с $1.25?
Интересното е защо сравняваш ябълки с крокодили. Повишението е $0.10 на кв.ф. драйуол, но $1.25 е на кв.ф. на застроена площ.

Представи си една "къща" 10х10, или 100 кв.ф., с 8-футов таван и БЕЗ стаи. 100 квадрата таван + 4х80 стени = 420 квадрата. Ей ти фактор от 4.2 от раз. Не знам за твоята, но моята къща има отделни спални и бани например, и вътрешните й стени са облицовани и от двете страни. Хайде да го кажем още 4.х и фактора наближава 10. Добави стълбища, килери, гаража и евентуално бейсмънта(а тези две неща дори не се включват обикновено в скуеър футиджа на къщата) и смятай "как се правят пари по канадски".
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от ablood »

Marto написа: Представи си една "къща" 10х10
Ако си "представиш" къща 2х2 фута сметката ти ще излезе още впечатляваща. Само дето средните стаи са доста по-големи, освен това включват врати и прозорци. Тоест твоят "фактор 10" при стандартно бунгало може да се окаже под 2. Ако блок за китайски квартиранти, тогава е друга работа.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от Marto »

ablood написа:
Marto написа: Представи си една "къща" 10х10
Ако си "представиш" къща 2х2 фута сметката ти ще излезе още впечатляваща. Само дето средните стаи са доста по-големи, освен това включват врати и прозорци. Тоест твоят "фактор 10" при стандартно бунгало може да се окаже под 2. Ако блок за китайски квартиранти, тогава е друга работа.
Явно нищо не си разбрал от написаното.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от optics »

Marto написа:
ablood написа:
Marto написа: Представи си една "къща" 10х10
Ако си "представиш" къща 2х2 фута сметката ти ще излезе още впечатляваща. Само дето средните стаи са доста по-големи, освен това включват врати и прозорци. Тоест твоят "фактор 10" при стандартно бунгало може да се окаже под 2. Ако блок за китайски квартиранти, тогава е друга работа.
Явно нищо не си разбрал от написаното.
Изпреварил си ме. Митето иска да го докараме до фактор 12.5
4.2 си го дал за пример с един супер минималистичен вариант без вътрешни стени (с драйуол от двете страни)
Ма кой да вникне?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от ablood »

optics написа:4.2 си го дал за пример с един супер минималистичен вариант без вътрешни стени (с драйуол от двете страни)
Ма кой да вникне?
Ти на примера 10х10 и вътрешни стени искаш да добавиш в сметката. :D
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от speedy »

Това най-вероятно е нескопосано написана статия. Вярно е че се започва с едни 10 цента на квадратен фут добавени към цената на едро. Съгласен съм с miteto, че само на базата на увеличение на цената на едро с 10 цента трудно може да бъде оправдано увеличение на инсталиран драйуол с $1.25. Най-вече защото къщата има точно толкова драйуол преди увеличениоето колкото и след увеличението. За да излезне тази сметка трябва да се увеличи драстично и цената на труда, пироните, шкурката, гипса, лепенките, металните ъглови профили.

Marto е прав, че чената е за квадратен фут инсталиран драйуол, а не на квадратен фут площ на къщата. В Торонто

Подозрителното тук е, че ако умножим 1.25 (набеденото увеличение за квадратен фу) по 1400 (площта на къщата, а не на стените и таваните получаваме $1750...

Вероятно статията е писана от човек, завършил журналистика, след първото си образование по история на изкуствата.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от Marto »

Според мене е ясно от статията, че повишението от $1.25 е на квадрат площ на къщата (от умножението на 1400 по 1.25), защото явно така правят quotes по принцип. Повишението от 10 цената е на квадрат материал. Митето сравнява 1.25 и 0.10 и се скочи да се възмущава. Аз просто посочих разликата. Факторът може и да не е чак 12.5, но пък и не е ясно от статията дали се използват други размери освен 4х12, или пък с колко са се покачили цените на water-resistant & fire-rated drywall (за баните и към гаража).

В крайна сметка много от тези са събконтрактори, чиито главни клиенти са генерални контрактори, които не са идиоти и едва ли ще се съгласят да плащат повече от нужното ей така за спорта.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от speedy »

Естествено, че е така. Та добре е редакторите да погледнат статията, преди някой написал я с измръзнал ляв крак да я пробута за публикация. .
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от miteto »

Marto написа:
miteto написа:Как се правят пари по канадски:
http://www.calgaryherald.com/business/f ... story.html"
Prices for drywall, a building material considered vital to replace 1,800 houses and dozens of other structures destroyed by the fire, have risen dramatically since Canada slapped anti-dumping duties in September on U.S.-made products imported to Western Canada.

Claude Bureau, owner of Genroc Drywall in Fort McMurray, says he is paying wholesale suppliers about $4.60 more per four-by-12-foot sheet of drywall now compared with the price before duties were imposed.

He said he has had to raise his price including installation by $1.25 per square foot, adding about $1,750 to the cost of building a typical 1,400-square-foot house.
Интересно как едно увеличение (само на материала) от $0.10 на квадратен фут го е "принудила" да вдигне крайната цена с $1.25?
Интересното е защо сравняваш ябълки с крокодили. Повишението е $0.10 на кв.ф. драйуол, но $1.25 е на кв.ф. на застроена площ.

Представи си една "къща" 10х10, или 100 кв.ф., с 8-футов таван и БЕЗ стаи. 100 квадрата таван + 4х80 стени = 420 квадрата. Ей ти фактор от 4.2 от раз. Не знам за твоята, но моята къща има отделни спални и бани например, и вътрешните й стени са облицовани и от двете страни. Хайде да го кажем още 4.х и фактора наближава 10. Добави стълбища, килери, гаража и евентуално бейсмънта(а тези две неща дори не се включват обикновено в скуеър футиджа на къщата) и смятай "как се правят пари по канадски".
Марто, точно поради тези причини никой контрактор не дава фиксиран quote на "застроена площ" без да е видял какво е застроено на въпросната площ. Ако познаваш някой такъв, дай го насам да ми даде по телефона quote на "застроена площ" и като дойде на място да му кажа че всъщност искам всяка стая да има coffered ceiling, в мазето тавана да е овален купол, както и всяка втора стена да има вградени лавици :rofl:
Ако приемем, че се говори за стандартни cookie-cutter къщи, то тогава въпросните къщи имат абсолютно същия layout както преди, така и след повишението на цените на drywall. С такава зарзаватчийска логика дето я сметна можеш да го докараш и до фактор 50 - защо не? "Евентуално бейсмънта" - кой контрактор ще дава цена на застроена площ включвайки бейсмънта?!? Що направо не добавиш и атика под покрива и гардън шед и даже трий хаус в двора за децата?
Marto написа:В крайна сметка много от тези са събконтрактори, чиито главни клиенти са генерални контрактори, които не са идиоти и едва ли ще се съгласят да плащат повече от нужното ей така за спорта
Крайният клиент е застрахователната компания. Генералните контрактори слагат 15-20% отгоре на фактурите на събконтракторите и пращат своята фактура на застрахователя. Познай дали застрахователя ще откаже клейм за ребилдване на къща опожарена във Форт Макмъри щото цената за цялата къща била с $1700-$2000 повече сравнене с преди Септември? Нали после ще ги разпънат на кръст в пресата?
Marto написа:Факторът може и да не е чак 12.5, но пък и не е ясно от статията дали се използват други размери освен 4х12
Не ти е ясно на теб, ама това не ти попречи да извадиш за 2 секунди фактор 4.2 и после да го докараш до 10 :D Най-използваният размер е 4x8, като е логично че цената му трябва да се е повишила с по-малко от $4.6 Инсталиран drywall върви между $1.75-2.50 на квадратен фут така че ми стана интересно как повишение от $4.6 на панелите води до повишение от $1.25 (50%-70%) на инсталирана цена? Твоите изсмукани "фактори" така и не отговарят на моя въпрос.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от miteto »

optics написа:
Marto написа:
ablood написа:
Marto написа: Представи си една "къща" 10х10
Ако си "представиш" къща 2х2 фута сметката ти ще излезе още впечатляваща. Само дето средните стаи са доста по-големи, освен това включват врати и прозорци. Тоест твоят "фактор 10" при стандартно бунгало може да се окаже под 2. Ако блок за китайски квартиранти, тогава е друга работа.
Явно нищо не си разбрал от написаното.
Изпреварил си ме. Митето иска да го докараме до фактор 12.5
4.2 си го дал за пример с един супер минималистичен вариант без вътрешни стени (с драйуол от двете страни)
Ма кой да вникне?
А врати, прозорци, open-concept пространства (което е норма в модерното строителство)?
Вие с Марто как така фактора от 4.2 го докарахте до 10 като че ли всяка стена на всяка една стая е вътрешна :D
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от Marto »

miteto написа: Инсталиран drywall върви между $1.75-2.50 на квадратен фут така че ми стана интересно как повишение от $4.6 на панелите води до повишение от $1.25 (50%-70%) на инсталирана цена? Твоите изсмукани "фактори" така и не отговарят на моя въпрос.
Пак смесваш две различни неща. $1.25 не е повишението на цената на инсталацията на 1 кв.ф. драйуол, а някаква усреднено число на квадрат площ на къщата.

М/у другото, не знаех, че застрахователните компании са толкова щедри :rofl:
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от miteto »

Marto написа:
miteto написа: Инсталиран drywall върви между $1.75-2.50 на квадратен фут така че ми стана интересно как повишение от $4.6 на панелите води до повишение от $1.25 (50%-70%) на инсталирана цена? Твоите изсмукани "фактори" така и не отговарят на моя въпрос.
Пак смесваш две различни неща. $1.25 не е повишението на цената на инсталацията на 1 кв.ф. драйуол, а някаква усреднено число на квадрат площ на къщата.
Да, понеже тук в Торонто цената винаги е на инсталиран квадратен фут драйуол. Така че да, ако наистина повишението е $1.25 на застроена площ, тогава разликата действително не е шокираща, а само леко съмнителна :D

За застрахователните компании - когато шибнаха колата на жена ми отзад, застрахователната компания ми каза че мога да ида в 2 предварително одобрени боди-шопа и там ще почнат да оправят веднага. Ако отида в някой друг боди-шоп, ще трябва първо да дойде аджастър да разгледа подробно щетите и да одобри естимейта от боди-шопа, преди да почнат работа. Аз отидох в единия от pre-approved. За смяна и пребоядисване (плюс блендване) на заден бъмпер + един tail light на съвсем обикновена кола сметката към застрахователната компания беше $2500. На всичкото отгоре "новия" бъмпер е употребяван - което е ок, имат право понеже и съществуващия ми не е бил чисто нов. Работата е че на разбивката на фактурата, бяха билвали застрахователната компания 500 и кусур долара, което навремето беше с 30-40 долара по-скъпо от цената на чисто нов ОЕМ такъв бъмпер :D Отделно така бяха наместили останалите 2000 долара за пребоясивания, блендвания, "shop materials" и не знам си кво, че свят да ти се завие. Мисля че разбираш от коли доста повече отколкото от драйуол, та ти ми кажи - боди-шопа изклатил ли е застрахователната компания (и мен по екстеншън) или да :D Та така се правят пари по канадски, Марто.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Огнен кошмар във Форт Макмъри

Мнение от miteto »

По отношение на факторите също си прав - като дойде контрактора да ти дава quote, ако си в скъп neighborhood, веднага слага отгоре фактор 4.2
Ако види 2 скъпи коли на драйвуея, фактора се удвоява. Накрая като почнете да си говорите ако усети че не разбираш много от констракшън и реновейшън, фактора се закръгля от 8.4 на 10. И последно ако сте направили грешката не ти да говориш с него, а жена ти - фактора става от 10 на 12.5 :rofl: :rofl: :rofl:
Ей по тоя научен метод канадските контрактори (а и по целия свят сигурно) стигат до фактор 12.5 а не като вас с оптикс - 4 стени по 80 квадратни фута умножено по 3.14 ;)
Публикувай отговор