Страница 1 от 1

статия отпреди 3 години

Публикувано на: Сря Ное 23, 2011 3:41 am
от optics
на места вярна, на места забавна.

Вестник Стандарт

от 17/10/2008г.


"В родината на хокея има глад за инженери и програмисти
Доктори изкарват 14 бона в Монреал
За еднопосочен билет до Канада се чака между 2 и 5 години


Авантюризъм, финансова принуда или пък стремеж към спокоен и уреден живот. С тези мотиви през последните години милион нашенци стегнаха куфари и тръгнаха да си търсят късмета далеч от родината. В Испания, Италия, Англия и Гърция отдавна е изникнала по една малка България. "Ще изкараме някой лев и ще се върнем", е обещанието на повечето от гурбетчиите ни. И някои от тях наистина го спазват. Особено сега, подгонени от кризата, която парализира Европа. Има една дестинация обаче, към която нашенците поемат с еднопосочен билет. Канада - блянът на хиляди млади и амбициозни българи.

"Канада не е място за гурбет. Идваш тук, за да останеш." Това признават българските емигранти в Северна Америка. Над 50 хиляди нашенци са избрали да сменят родината с подредената, спокойна и стабилна Канада. Те са млади, образовани и ентусиазирани и не крият, че няма да се върнат. "Канадската мечта" води на север над 200 хиляди чужденци от целия свят всяка година. Около 2000 от тях са българи, признават дипломатите. Най-голямата част - на възраст между 25 и 35 години. През океана тръгват цели семейства, за да свият гнездо в студената, но подредена държава. Високият стандарт, възможностите за добра кариера, многото социални придобивки и кратката процедура за придобиване на гражданство са истински магнит за младите български висшисти. Осъществяването на "канадската мечта" обаче не е нито лесно, нито пък - бързо. Между 2 и 5 години - толкова трае процедурата за заминаване в Канада. Зависи дали искаш да емигрираш във френската провинция Квебек, или смяташ да пробваш късмета си във федералната част. В първия случай можеш да уредиш заминаването си за около година и половина. Ако обаче ти се живее в Калгари или Торонто, трябва да чакаш поне 3 години. Затова и повечето нашенци предпочитат да поемат към северната провинция Квебек.
Тестовете
Онлайн тест - това е първата крачка по пътя към осъществяването на "канадската мечта". Всеки кандидат преминава през виртуалното препитване, за да прецени какви са шансовете му да вземе виза за Канада. Ако не можеш да събереш необходимите точки, няма смисъл въобще да подаваш документите си в посолството. Канадците оценяват по няколко критерия - образование, възраст, стаж, езикова подготовка. Семейните кандидати с деца получават бонус точки, както и българите, които имат роднини или приятели край Ниагарския водопад. Предимство имат и българите, които предварително са си намерили работа зад океана. "Да си уредиш пост от дистанция обаче е почти невъзможно", признават HR-ите. Канадските работодатели много рядко обявяват вакантни места за българи. "Инцидентно изпадат обяви за инженери или мениджъри, като предлаганите заплати се движат между 4 и 5 хиляди евро", обясняват от фирмите за подбор на персонал. Иначе предварителните тестове за Квебек и Федерална Канада са различни. Процедурата за издаване на виза - също. Бъдещите преселници в Монреал подават документи в посолството във Виена, а мераклиите за Отава и Торонто - в Букурещ.
Квебек vs. Федерална Канада
Заминаването за Квебек е два пъти по-бързо и по-евтино от емиграцията в останалите провинции на Канада. "Билетът до Монреал" за едно тричленно семейство излиза около 4000 лв. За Отава или Калгари инвестицията е двойна. Висше образование и приличен френски гарантират почти сигурна виза за Квебек. В английските провинции обаче са по-взискателни - там специалността и опитът имат по-голяма тежест. И за Монреал, и за Торонто трябват добро владеене на английски и френски. Виза за федералната част обаче може да се вземе само след успешно издържан IELTS. Докато за Квебек е достатъчно единствено да преминеш успешно интервю на френски в канадското консулство. Канадско гражданство се взема лесно - получава го всеки, който има статут на постоянно пребиваващ и е живял на територията на страната минимум три години (1095 дни) от последните четири.
Какви специалисти се търсят
В Канада имат най-голям глад за технически кадри - електро-, машинни, строителни и IТ инженери.
В родината на хокея са добре дошли и медиците - лекари и сестри, както и финансистите и специалистите в туризма. Икономистите ни печелят между 6 и 7 хиляди лева месечно. Заплатите на инженер-химиците са около 6500 лв. месечно, а на супертърсените техници със средно специално образование - около 3800 лв. Лекарите специалисти, които успешно приравнят дипломите си, печелят по 14 000 лв. на месец в Монреал. Българските джипита пък - около 11 500 лв. Медицинските сестри заработват между 4000 и 5500 лв. Програмистите се подписват срещу поне 6500 лв., а чиновниците - срещу 5000 лв.

Лора Симеонова


Мързеливците карат на социални помощи

При влизане в провинция Квебек всеки емигрант трябва да разполага със сумата от $2657, за да посрещне своите нужди през първите три месеца след пристигането си. Към този минимум се прибавя допълнителна сума, съобразно това колко хора ще придружават основния кандидат при влизането му в страната (съпруг/а, партньор/ка, дете/ца). Например едно семейство с две деца по-малки от 18 г. трябва да разполагат с не по-малко от 4712 канадски долара за първите 3 месеца. След това българите могат да кандидатстват за социална помощ, която е около $570 за един човек. По-мързеливите нашенци се възползват от щедростта на канадците и живеят на социални помощи. Според статистиката около 2000 канадски долара стигат на едно тричленно семейство, за да изкара месеца. Канада е една от най-социалните държави в света. Според проучване на ООН за стойността на живота в различните градове по света Ванкувър и Монреал се нареждат на 2-ро и 4-о място като най-евтини.
За сравнение София е на 14-о място. Наемите не са високи. За един тристаен апартамент ще ви искат между 450-700 долара месечно. Храната е много по-евтина от България, отчитайки стандарта на живот. Закупуването на автомобил е от първа необходимост и не представлява никаква трудност за един канадец. Две заплати в семейството са напълно достатъчни, за да изплащате къщата си, два автомобила и да планирате ваканцията си."

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Сря Ное 23, 2011 9:05 pm
от anxeli
Ми да вървим всички към ванкувър тогава, щом е толкова евтино :clap: ...
На второ място по евтиННост :D, на първо кой ли е ...
Aх сега разбирам по дедукция че под стойност на живота са разбирали качество :tmi:. Това ми прилича на задачите на сина ми: Ако котките бяха лъвове, кучетата - котки , а лъвовете - кучета, какво щяха да гонят кучетата. а) котки б)мишки в) зебри.
Това е писано от някой дето предлага фалшиви работни визи сигурно. И преди три години не беше чак толкова розово ;) ...

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Чет Ное 24, 2011 12:05 am
от optics
;)
Тва за тристайния апартамент за 700 долара малко ме съмнява да стане за Ванкувър.
Да кажат Ванкувърци (може и германец ;-)

За Кебек по-може. Само че там ги наименоват на някви половинки 51/2 и прочее. :tmi:

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Чет Ное 24, 2011 12:25 am
от MrGeek
optics написа:;) Тва за тристайния апартамент за 700 долара малко ме съмнява да стане за Ванкувър.
Сигурно е ставало, но преди 10 години. В момента за свестни 3-бедрум в добри квартали някъде около три пъти по толкова. ;)

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Чет Ное 24, 2011 9:23 am
от Kan_Tangra
Хахах ...
те ако журналистите са получавали информацията си с гугъл и четене на сайтове, сигурно просто са се объркали.
В монреал като пише 3 1/2 това се равнява на едностаен. Стая, хол и кухня ...
В крайните квартали можеш да намериш такъв за 450. А във малко по-свестните, към 700.
Но това не е тристаен ...
;)
Виж в Лавал може цяла къща да наемеш за толкова. Наскоро нямаше ли някакви обяви из форума.

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Чет Ное 24, 2011 2:46 pm
от IRA
"Да си уредиш пост от дистанция обаче е почти невъзможно", признават HR-ите. Канадските работодатели много рядко обявяват вакантни места за българи. "
За първи път чувам работните местад а се обявяват по националност.
Семейните кандидати с деца получават бонус точки, както и българите, които имат роднини или приятели край Ниагарския водопад.
Колко ли българи има въобще край водопада. :rofl:
Бъдещите преселници в Монреал подават документи в посолството във Виена, а мераклиите за Отава и Торонто - в Букурещ.
Тия за другите населени места не е много ясно къде подават документи.
И за Монреал, и за Торонто трябват добро владеене на английски и френски.

Въобще тая статия е като написана от ученик.

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Чет Ное 24, 2011 3:37 pm
от ivandaman
А бе под шипките май имаше една тема за тоя "вестник" Стандарт..

Техните бисери и простотии нямат равни. идиотско издание

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Съб Ное 26, 2011 1:31 pm
от mortigur
MrGeek написа:
optics написа:;) Тва за тристайния апартамент за 700 долара малко ме съмнява да стане за Ванкувър.
Сигурно е ставало, но преди 10 години. В момента за свестни 3-бедрум в добри квартали някъде около три пъти по толкова. ;)
2100 за апартамент ли???!!! че то по добре къща да наеме човек.

Re: статия отпреди 3 години

Публикувано на: Пон Ное 28, 2011 10:04 pm
от mwanza
mortigur написа:
MrGeek написа:
optics написа:;) Тва за тристайния апартамент за 700 долара малко ме съмнява да стане за Ванкувър.
Сигурно е ставало, но преди 10 години. В момента за свестни 3-бедрум в добри квартали някъде около три пъти по толкова. ;)
2100 за апартамент ли???!!! че то по добре къща да наеме човек.
Познай къщата колко ще е :)