Страница 1 от 1

емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 9:47 am
от evgi
Здравейте,
Обмисляме варианти за емиграция в Канада и бих била благодарна ако ми помогнете с малко повече информация :)
ние сме семейство с две малки деца,аз имам магистърска степен по счетоводство и контрол,но нямам стаж по специалността,някъде четох,че бих могла да изкарам курс и да положа някакъв изпит и да работя като счетоводител-някой знае ли колко време трае този курс?Също така дали има някакви сайтове за работа за чужденци?Доколкото ми стана ясно ако получиш работна виза,която е одобрена от агенцията по заетостта става по-бързо и лесно.Интересува ме англоговорящата част.
Ако един от двамата съпрузи получи работна виза,дали цялото семейство заминава легално?
Предварително ви благодаря :)

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 10:52 am
от leaf
Според това което сте написали вие не сте наясно с програмите за имиграция.
Мисля, че първо трябва да си изясните кое то двете искате - да имигрирате или да дойдете с рабитна виза в Канада. След това прочетете официалния сайт и решете, кое е най-добре за вас.

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 12:10 pm
от optics
Заглавието на темата ти е безполезно та дрънка. Насмалко да я пропусна.

Отговор:
Да, ако единият получи работна виза, могат да дойдат и другите НО без право да работят (легално) първата година.
СИН номерът който получава работещият започва с 9-ка, така че всеки работодател щом ти го поиска веднага разбира какъв си.
Като изключим тия неудобства, здравната система те третира по същия начин както резидентите и гражданите (това за работещия, за семейството нямам личен опит), може да си вадиш шофорска книжка, да се запишеш в библиотеката и прочие.

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 12:31 pm
от evgi
Благодаря :),
за заглавието,наистина не знаех как да го формулирам и засега събирам информация кой е най-удачният начин да заминем.Програмите в Квебек не са за нас-нямаме никакви познания по френски :(,а имаме деца все пак и не можем да се изтресем и да рискуваме да ни върнат.

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 1:25 pm
от Marto
optics написа:Да, ако единият получи работна виза, могат да дойдат и другите НО без право да работят (легално) първата година.
СИН номерът който получава работещият започва с 9-ка, така че всеки работодател щом ти го поиска веднага разбира какъв си.
Две забележки:

В много от случаите, когато човек е на работна или студентска виза (с Work или Study Permit, да сме по-точни), съпругът има право на "open" Work Permit за периода на валидност на съответния документ на водещия.

А СИН номерът съм го давал само след като са ме наемали.

Към автора на темата: Може би най-добре би било да започнете да четете тук: http://www.cic.gc.ca"

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 4:14 pm
от 7George
evgi написа:.. все пак и не можем да се изтресем и да рискуваме да ни върнат.
Това не може да стане - няма да ви пуснат в самолет за Канада без редовни документи.

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 5:12 pm
от balbi
evgi написа:Благодаря :),
за заглавието,наистина не знаех как да го формулирам и засега събирам информация кой е най-удачният начин да заминем.Програмите в Квебек не са за нас-нямаме никакви познания по френски :(,а имаме деца все пак и не можем да се изтресем и да рискуваме да ни върнат.
Наистина е по-добре да почетете повече из форума.
Информация има в изобилие - и полезна и безполезна. Но това твърдение с връщането ми говори, че не сте се интересували и не сте прочели нищо. По-горе правилно са ви казали, че изобщо няма да ви допуснат да си купите билет за Канада, ако нямате редовните документи.
Другото, за което не е добре да си правите илюзии е намирането на работа през НЕТ-а. По принцип на теория, ако сте много редки специалисти, добри и изявени има някакъв...минимален шанс, но на практика всеки ще предпочете човек на който да може да направи фейс то фейс интервю.
Съвета ми е да прочетете в официалните сайтове за имиграция на Канада генерално и на Квебек в частност. До колкото съм запознат Съскечуан също са стартирали имиграционна програма, така че може да погледнете и техния официален сайт. Също погледнете и тук във форума. Източници има много стига да имате желание.
След като почетете ще ви изскочат много въпроси - тогава питайте на корем и хората ще ви отговорят. Но по такъв начин зададена тема...дори и тези, които биха ви отговорили няма да ви вземат на сериозно.
Поздрави и късмет!

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 7:03 pm
от NightMartini
Привет Евги

Незнанието тук се наказва тежко. Но днес имаш късмет. Все още хишниците не са излезли от бърлогата. Имам едно лично мнение – тази процедура в по-голямата си част съществува заради жените, защото те са тези, които си дават „зор”.
Сега ще се опитам да ти „преразкажа” с няколко изречения форумът.
Умишлено избягвам темата за работната виза. Тя е по-скоро изключение, отколкото практика. Изключителен е качеството, което трябва да притежаваш за да разчиташ на работна виза. А изключителен е само Калифорниеца / това не е за теб, който трябва ще го разбере – без лоши чувства/.
Две са основите процедури за емиграция в Канада, освен тях има и различни провинциални процедури. Федерална процедура и процедурата на провинция Квебек са основните.
Федерална процедура – най-важното, което трябва да знаеш за нея – Има списък от 29 професии, като трябва да притежаваш поне 1 година трудов стаж по една от посочените професии за последните 10 години. Това е ограничителен критерий, тоест можеш да участваш, само ако имаш трудов стаж по професия от списъка. А тук е и самият списък
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... ctions.asp"
В рамките на една календарна година, която се занулява на 1 юли следващата година, се приемат 10 000 молби. За всяка от тези професии си има квота, която се запълва с подадените молби. Единственото изключение от това правило е наличието на валидна оферта за работа от канадски работодател.
Това е само за обща култура.
Сега ще се опитам да систематизирам информацията свързана с процедурата на провинция Квебек. Тук по-голямата част от участниците във форума биха те посъветвали да подадеш документи по тази процедура. Тази процедура изисква – френски език, търпение, финанси, постоянство и подкрепа, разбиране в семейството. Не бива да се забравя и времето като инвестиция в тази процедура. Никой не може да се ангажира с точни и конкретни срокове, но ако вземем за база последната сесия бихме приели за премлив един период от 2 години от подаването на документите до получавенето на визите.
Както вече знаеш официалният език в провинция Квебек е френския. Затова комплектовката на документи и бъдещото интервю се извършват на френски.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/index.html" - това е официалният сайт за емиграция в Квебек. Там имаш възможност да промениш езиковите настройки на английски за да бъде по-разбираемо за теб.
http://www.form.services.micc.gouv.qc.c ... ageCode=fr" – тук можеш да направиш тест, който да ти покаже дали покриваш критериите за селекция за Квебек.
Тестът не е ангажираш, но ти показва дали покриваш критериите за селекция.

http://www.go-to-quebec.net/"
http://legalimmigrationtocanada.com/"
това са два сайта с информация за емиграция в Квебек адаптирани на български език.
Предупреждавам те, че там информацията не е актуализирана, но те съдържат есенцията на процедурата и можеш да придобиеш представа за това, какво ти предстои.

http://wiki.bgcanada.com/index.php?titl ... 0%B8%D1%8F"

това е от Уикипедия. Тук е мястото да благодарим на създателите. Има доста информация, която да ти помогне да придобиеш увереност и да започнеш процедурата.

http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... PI-3-1.pdf"
това е официалният гид за емиграция в Квебек. За съжаление го има само във вариант на френски. Но това е официален източник с актуална информация и изисквания към кандидатите.
Ще се опитам да систематизирам процесът на процедурата.
Първото което се изисква от теб е да подготвиш пакет с документи, които да изпратиш в канадското посолство във Виена.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... ments.html"
тук е пълният списък с документите, които трябва да подготвиш. Документите са нотариално заверени и преведени на френски от заклет преводач. Таксите за разглеждане на твоята молба към момента са – 851 канадски долара за цялото семейство. Груба сметка показва, че при теб таксите заедно с преведените и заверени документи формират един първоначален разход от приблизително 2 000лв. След като изпратиш документите във Виена в рамките на няколко месеца /никой не може да се ангажира с точен период/ ще получиш така нареченото акюзе, тоест отваряне на твоето досие, покриване на разходите по разглеждането на твоята молба и оценка на твоята кандидатура. Ако досието ти е пълно и няма основание за искане на допълнителни документи или отказ, следва покана за интервю и дата за интервю, което се провежда в повечето случай в София. След успешно интерво следват – документи до Букурещ, получаване на баркодове, медицински изследвания, покана за визи и получаване на визи. Тук искам да ти подскажа нещо, което не е тайна, но не бих желал да се коментира. След като получиш виза вратата на цяла Канада е отворена за теб – надявам се ме разбираш какво искам да ти кажа.
Ключът към успеха се нарича френски език. Искам да те уверя, че мнозинството от хората започват да учат френски със започването на процедурата. Като идеята е, когато подаваш документи да посочиш нивото си на владеене на френски език. Към момента на подаване на документи ти нямаш познания, за това посочваш това ниво, което ще достигнеш към датата на интервюто. Един оптимален срок за обучение по френски и достигане на желано ниво е 1 година и освен това прибави още 3 месеца за стратегическа и информационна подготовка за интервю. А колкото до езика той се учи много години и най-добре в фрескоговоряща среда. Но тази една година и няколко месеца ще ти бъдат достатъчни за да се подготвиш за бъдещо интервю. Моят съвет е да си намерите добър и всеотдаен преподавател по френски, който също да ви помогне, когато имате неразбиране и проблеми при попълването и комплектовката на документите.
Сега ще се опитам да ти обясня как ще бъдеш оценявана. По-скоро трябва да кажем как ще бъдете оценявани, защото това е оценка на цялото ви семейство. Това е точкова система, като за всеки критерий получаваш определен брой точки. Във вашият случай ще има водещ и придружаващ кандидат. Водещият кандидат получава повече точки, затова е добре той да бъде този, който има – по-високи нива на френски и английски, по-висока образователна степен, по-продължителен трудов стаж и т.н.
Първият критерий е свързан с нивото ви на образование. Вторият критерий е свързан с вашият професионален опит. Третият критерий е възраст, като най-много точки се дават за години до 35. След това се оценяват вашите познания по френски и английски, тези нива, които сте декларирали във вашата молба. Следват критерии за пребиваване в Квебек, семейство в Квебек и валидна оферта за работа от Квебек – критерии, които дават точки, но вас поне по моя първоначална оценка не ви засягат, както е в масовия случай. С тези критерии се затваря цикълът на така наречената работоспособност. Тук трябва да получите минимум 50 точки. След това ви се добавят точки за деца в зависимост от тяхната възраст и една точка за финансова независимост.След като към 50те точки добавите точките за деца и финансова независимост трябва да получите минимум 57 за да преминете на следващият етап от процедурата - интервюто. На самото интервю ще проверят достоверността на вашите документи, нивата ви на френски и английски и ще ви присъдят точки за адаптивност максимум 6 свързни общо казано с вашата способност за социална и икономическа интеграция. Съвсем в края трябва да съберете минимум 63 точки за да бъдете одобрени.
Има 4 държани с официална емиграциона политика, като Канада е една от тях с все още достъпна и приемлива процедура, която минава през Квебек. Ако вашето желание наистина е Канада, тогава пътят ви минава през процедурата на провинция Квебек. В по-голямата си част кандидатите са – семейства с деца, които започват да учат френски от азбуката, работят и се борят с живота успоредно с процедурата, успяват да балансират между деца, работа, стрес и подготовка по френски. Техният път е и вашият път. Ще бъде трудно, но пътят на щастието е трънлив, пълен с изненади и препятствия.

Малки съвети – учи френски заради езика, не забравай за живота си докато минаваш през етапите на процедурата и винаги помни началото. И помни - „Програмите за Квебек не са за нас, нямаме никави познания по френски ” – това е грешна логика. Имаш две малки, но достатъчно мотивационни причини във вас.
Не знам дали съм бил полезен, но бях по детски добронамерен. Успех в начинанието.

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Сря Ное 02, 2011 7:25 pm
от Koko
evgi написа:Здравейте,
Обмисляме варианти за емиграция в Канада и бих била благодарна ако ми помогнете с малко повече информация :)
ние сме семейство с две малки деца,аз имам магистърска степен по счетоводство и контрол,но нямам стаж по специалността,някъде четох,че бих могла да изкарам курс и да положа някакъв изпит и да работя като счетоводител-някой знае ли колко време трае този курс?Също така дали има някакви сайтове за работа за чужденци?Доколкото ми стана ясно ако получиш работна виза,която е одобрена от агенцията по заетостта става по-бързо и лесно.Интересува ме англоговорящата част.
Ако един от двамата съпрузи получи работна виза,дали цялото семейство заминава легално?
Предварително ви благодаря :)
Започвам с уговорката че работя като счетоводител в Канада вече няколко години и мога да ви кажа че това е една уважана професия, в която има доста хляб, но точно по тези причини в нея се влиза трудно, а за човек с образование придобито извън Канада пътя минава и през тукашно учене, при това сериозно, така че поне според мене това което искате да направите напрактика граничи с невъзможното.
Едва ли има канадски университет или колеж който да не предлага счетоводство като учебна програма, т.е. пазара на труда е пренаситен както с тукашни абсолвенти, така и с доста имигранти, което прави конкуренцията за работа доста сериозна. По субективни наблюдения ако дадена фирма търси оперативен счетоводител, в рамките само на няколко дена могат да съберат 4-5 кандидатури напълно покриващи изискваният без дори да са пуснали обява. Отделно че за по-високите позиции се изисква професионална степен – на български й казваме дипломиран експерт-счетоводител - а за да се вземе такава трябва да се покрият изискванията на професионалните асоциации, които обикновенно са доста учене и трудов стаж по специалността. Знам че ще прозвучи доста обезсърчаващо, но не виждам как човек без реален стаж и без статут в Канада би успял да се пребори с такава конкуренция за работа и да намери работодател готов да му извади работна виза.
Ако намеренията ви да имигрирате в Канада са сериозни, то според мене най-добре е да проучите по-детайлно Квебекската процедура, а може би и някои от другите провинциални програми, френският може да изглежда труден, но предвид колко по-трудно би било да покриете изискваният по федералната процедура, в крайна сметка това да научите френският на поне някакво приемливо ниво не е толкова невъзможно, и в голяма степен зависи от това колко сте мотивирани. Ако успеете да минете процедурата успешно и получите статут в Канада, както вече стана дума – счетоводството е уважава професия и възможности за реализация в тази област има, но определено ще отнеме повече време и усилия, а ако нямате желание да се занимавате с това, то има и други професии.

Re: емиграция в Канада

Публикувано на: Вто Ное 08, 2011 1:19 pm
от AsicsFan
Женя, Женяяя много несериозно, Женя! Сериозно четене трябва. Съвсем от добри чувства ти го казвам.

И бъди готова да работиш доста други неща. Срещнал съм българи дето за 2-4г (поне в Торонто) още са на ниско-платени и/или далеч от специалноста работи.

Не да те разочаровам, но - реалност. Естествено всеки има причина. Основното е че тук живеем по-трудно, но по-спокойно. Само кинтите са проблема, те пък зависят от работата, тя пък от това че сме нови и ни връщат на старта, ама няма как. За децата го правим

Поздрави от мен и сядай сериозно на дупето и чети