Малка дискусия

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Jean
Мнения: 144
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 2:10 am

Мнение от Jean »

К'ви 1000 лева - бе хора. Това става въпрос за София. Помислял ли си е някой какви са заплатите в провинцията, че примерно ако вземаш 250 лв месечно и подлизурстващ денонощно на неграмотния ти шеф би трябвало да си доволен. И недай си боже се опиташ да се противиш оставаш и без тях. Мисля си, че този форум е за тези които искат да се отърват от "българската следа" и всеки има право да пробва и да решава къде и как ще бъде по-смислен живота му - иначе за едно безидейно, безцелно живуркане тук в България е рай.
Аватар
Coccinelle
Мнения: 49
Регистриран на: Чет Апр 06, 2006 5:15 pm
Местоположение: Montréal

Мнение от Coccinelle »

[quote="bbb"
И защо някой живеещ "средностатистически живот" в Канада, Франция или някъде другаде( различно от България) е по-малко роб на къщата, колата и семейството ?
:roll:[/quote]

bbb, един пример... Приятелката ми в България работи за 500-800 лв според зависи. Трябваше да смени някаква част на НОВАТА си кола. Тя плати 300 лв за това... Наем не плаща... И пак е в непрекъснати ограничения... Подобен разход за поддръжка на кола не е ли робство ? А колко българи пък могат да си позволят щастието да си купят нова кола... Ми то да погладиш новия волан би трябвало да бъде средностатистическо усещане...
Аз в България започнах работа по специалността си един месец след дипломирането... 2000 година ... 130 лв начална заплата, до 2002 стана 160. Голям напредък... Понеже бях учител лятото вземах и неплатена и работех на морето като сервитьорка. Е, да и на разни мутренски физиономии им се нагледах... Още тогава исках да имигрирам в Canada ... Познай до 3 пъти защо не можех да си го позволя, въпреки отличния ми френски...
Бях вече на 26 и никога не бях излизала от България и за мечтаещо същество като мен това си беше робство, омагьосан кръг от които няма излизане с достойни средства... Дрехи да си купя бяха всякакви лишения, добре че не плащах наем, но пък картата ми за градски транспорт струваше 40лв... И живеех на село, което болезнено ме беше откъснало от любимата София и оживлението и средата, с които бях свикнала.
След една година работа като вол кое средно статистическо семейство може да си позволи ваканцията на Ивет ? Кое средностатистическо семейство може да заведе поне един път в живота детето си в Disneyland ?
Кога брат ми ще има нова кола ? Мистерия... Може би когато аз изкарам достатъчно пари в Canada и му направя коледен подарък...
Накрая за себе си ще добавя че не само материални са причините да имигрирам. На мен ми харесва да опитвам от новото, обичам да общувам с различни хора от мен, обичам да пътувам изобщо... Проблема в България е, че бедността до болка ограничават духа и достойнството на човека. И в този смисъл всички сме роби, и тези дето получават 150, и тези с 1500... А за онези, които се чувстват свободни в този контекст... Какво да кажа , разни хора, разни идеали... За това намерих решение за себе си, пък нека доволните живеят свободно в България.
Моите средностатистически приятели французи вече са обиколили света и пътуват в чужбина ( за удоволствие ) мнoгoкратно в годината... И си сменят на 3 тата година техните купени нови коли, не без усилия, но пък с честен труд някои вече имат собствено жилище... Cпирам че станах мнoгoсловна, дано да съм била ясна. Айде късмет на всички
ronni
Мнения: 810
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 11:04 am
Местоположение: back to small apple
Обратна връзка:

Мнение от ronni »

Всички к сте в Бг сте прави, колкото и емоционално да звучите
зад тази емоция има мн горчилка знам
но и в думите на всички к пишат от КАНАДА има истина помислете върху тях а не ги само опонирайте
не сме забравили от къде и защо сме тръгнали и не мисля че някои от нас подценява или надценява Канада или идеализира България
всеки изразава това през което е минал, през което минава
всеки е прав за себе си

късмет и бъдете силни
"Chance favors the prepared mind" /"Le hasard ne favorise que des esprits préparés"
L. Pasteur, 1854
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от zaia »

Знам, че никъде не е идеално. Но ако не ми харесва тук, трябва да опитам другаде. Не искам един ден да съжалявам, че не съм събрала смелост или желание да вложа малко усилия в процедурата. Никой няма да ми забрани да се върна ако Канада се окаже голямо разочарование. А и както казват някои тук "светът не се състои само от България и Канада".
ronni
Мнения: 810
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 11:04 am
Местоположение: back to small apple
Обратна връзка:

Мнение от ronni »

zaia написа:Знам, че никъде не е идеално. Но ако не ми харесва тук, трябва да опитам другаде. Не искам един ден да съжалявам, че не съм събрала смелост или желание да вложа малко усилия в процедурата. Никой няма да ми забрани да се върна ако Канада се окаже голямо разочарование. А и както казват някои тук "светът не се състои само от България и Канада".
абсолютно си права , но усилия и желания трябва да се вложат не само в процедурата - това е най малкото препядствие - успех
"Chance favors the prepared mind" /"Le hasard ne favorise que des esprits préparés"
L. Pasteur, 1854
NaviD
Мнения: 358
Регистриран на: Нед Фев 22, 2004 4:39 am
Местоположение: Mtl/CDN

Мнение от NaviD »

estoyanova,

наистина няма време за експерименти. За това ще ти кажа какво реших да направя аз - вземам кокото се може по-дълга неплатена отпуска ( 1 година ), отивам в Канада и след около 9 месеца се надявам да имам достатъчно лични наблюдения за сравнение. Какво постигам с това:

1. Правя едно пътуване, което при други обстоятелства никога няма да направя ( по на запад от Радомир не съм ходил )
2. Така или иначе резидентската карта, която получавам ми дава възможност за нови посещения
3. Виждам се колко струвам в така наречения реален свят ( по скоро чужд ) и как ми понася аз да съм циганина някъде ( щото сега уж не съм :D )
4. Най-важното поне за мен - няма да се тюхкам цял живот при разни грозни и тежки ситуации, че " не отидох аз в Канада, ами сега тука..."


Сега за заплатата: почти съм сигурен, че си занижила сумата на твоята заплата, за да не ти кажат, че си луда. Аз имам едно дете на 1,5 години и семейния ми доход е над 1000 лева. За голямо учудване на някои дърдорковци и ния в бг имаме ипотеки - моята е 280 на месец + заем към роднини. Разходите ми за храна са основни, защото за учудване на някои дърдорковци нямам помощно стопанство на село и само да тъпча багажника на колата. За алкохола - цена на една бутилка Троянска сливова обикновена е 7,65лв. Или с други думи - чудя се как живеят двама учители с дете и без подкрепа от роднини и под наем.

Какво губя при несполучлив опит - мнението на шефовете така или иначе се променя, дори може да не спазят уговорката и духаш супата с друга работа с около 200-300 кинта назад първоначално. Но който не рискува, той не пие шампанско. Първите 4 причини тежат повече от тази вероятност.

А искам и второ дете - въпреки всичко в България.
ninaniksan
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 2:50 pm

Мнение от ninaniksan »

Моите поздравления на всички вас , далго време четох коментарите и съм почти 90% съгласна с вашите мнения, хората които пишем тук вярвам че сме от една порода ,която не можем да виреем тук , и най -лошото е , че това е интелигенцията а БГ , която не се цени достатъчно . Аз съм учителка и виждам как децата масово деградират , просто ми е болно и тъжно .Ще дойде време , когато по улиците ще вървят само "бай мангал" и ще викат:" мамо ма, виж балгарче".И тогава нашите управници ще се сепнат и ще почнат да внасят "мозъци" от Китай или.......
Покажете този форум на нашите политици ,а не"Дргата България"
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ninaniksan написа:Покажете този форум на нашите политици, а не "Другата България"
Предложението се приема :lol:

Абе знаех си аз, че рано или късно ще станем известни - даже българските политици ще почнат да ни четат и да вземат бързи мерки за подобряване на "климата" в страната, за да се върнат имигрантите и да се реализират възможно най-добре в родината :twisted:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Darkblade
Мнения: 194
Регистриран на: Съб Авг 19, 2006 9:24 am
Местоположение: Монреал

Re: Малка дискусия

Мнение от Darkblade »

estoyanova написа:Здравейте приятели!
Решението си за емиграция взех още на 27/сега съм на 32/.
....
Интересно ми е дали ,ако заплащането ви в БГ е от порядъка на 600-800 лв пак стягате куфарите.Парите са важен момент,но не са най-важният фактор.Понякога човек взима решения импулсивно и после съжалява.
И с 1000 лв, и с 1500 лв/месечен доход в БГ пак стягат куфарите, а за хора с образование, езици и по-ниско от това заплащане, мисля, че е неоснователно изчакването. Задай си въпроса, какво те накара да решиш да емигрираш на 27 и колко от доводите тогава са валидни и днес? нарастват или намаляват причините да "бягаш"?. Възрастта не е фактор.
При мен идята да се "измъкна" е от има-няма 8 години. Сега съм на 32. Дълги години не можех да реша просто къде искам да отида.Минах през идеи за Германия - сега положението там е доста тежко; Великобритания и Ирландия - затегнаха процедурата и достъпа.
И така - Канада - лесна процедура за легална емиграция, по-кратък период за получаване на канадски паспорт. Социална държава с всичките й плюсове и минуси. Толерантност към емигранти - да го наречем търпимост, никой няма да ни се хвъри на врата от радост, че сме се преселили в Канада.
I am here because you broke something!
Аватар
bbb
Мнения: 360
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 12:55 am

Мнение от bbb »

Coccinelle написа: bbb, един пример... Приятелката ми в България работи за 500-800 лв според зависи. Трябваше да смени някаква част на НОВАТА си кола. Тя плати 300 лв за това... Наем не плаща... И пак е в непрекъснати ограничения... Подобен разход за поддръжка на кола не е ли робство ?
Kali, kogato jiveessh ot paycheck na payckeck i imash zadaljenia kato plashtane na ipoteka, nova kola, obzavejdane i kr4editni karti , taka kakto sa ogronma chast ot kanadcite, neshtata ne sa po-razlichni.Niama murdane.I te si praviat smetka i vseki nepredviden razhod ne e dobre doshal.Dobre che ima Master card. :)
Стойте далече от прожекторите.После ще е късно. :) :) :)
Аватар
RobinHood
Мнения: 438
Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 9:35 am
Местоположение: GTA, Canada

Мнение от RobinHood »

bbb, не мога да разбера защо спориш, като много добре знаеш какво се има предвид с това за ограниченията. За всички е ясно че в България е "shit" и това си е. Никой не казва че в чужбина е по-лесно, напротив, аз смятам че дори е доста по-трудно, но тук в България човек се чувства все едно някой те е хванал за гушата и не можеш да дишаш спокойно. Самата атмосфера там(в чужбина) е по-различна. И преди да си тръгнал да спориш с мен ще ти кажа че това го казвам на база на моя опит и живот в чужбина, така че ми е лесно да сравнявам какво е "тук" и какво е "там". И накрая, моят съвет за тези, които все още се чудят дали да емигрират е: в България - само човек да си види приятелите( ако все още някой от тях е останал ане е емигрирал и той), роднините, и на почивка да може човек да "зареди батериите". Иначе - НЕ ! :evil: Аман от тая "чалгализирана" и "мурте-низирана" нация.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Малка дискусия

Мнение от sasho71 »

i.m. написа:. В БГ с жена ми получавахме общо 2000 лева чисто.
:wink:
е не, знаех си аз , че съм един от аутсайдерите в тоз форум, с моите 200 кинта заплата в БГ :) един едно време взимаше 5000 лева и се чудеше дали да емигрира, друг събрал 40 хил$ и пак се чудеше, сега 2 хиляди чисто...е хубаво де някой ще ми обясни ли как се взимат 1000 лева чисто и каква е таз професия? доколкото се сещам за да вземеш 1000 чисто заплатата ти трябва да е поне 1500 лева? коя е таз професия/изкл.програмист и някои джипита/?
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Coccinelle
Мнения: 49
Регистриран на: Чет Апр 06, 2006 5:15 pm
Местоположение: Montréal

Мнение от Coccinelle »

bbb,
и ти си права, само че когато понасяме собствения избор е доста по лесно, в България поне аз нямах такъв, там някои избира вместо нас. Само неразумня не си прави никакви сметки. Но пък в България гледах само рекламите по ТВ-то на master card-а... Да имаш или да гледаш ? Спора ни е безсмислен като този за яйцето или кокошката. Никога не можем да имаме всичко, аз съм щастлива и на малко, така че нямам емоционален проблем със ситуация, която сама съм си причинила. Но пък имам много против да живея в клетка, която някой друг ми е построил...
Айде пълнете чашите кой с каквото иска
:beer: :wave2:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Малка дискусия

Мнение от IRA »

sasho71 написа:
i.m. написа:. В БГ с жена ми получавахме общо 2000 лева чисто.
:wink:
е не, знаех си аз , че съм един от аутсайдерите в тоз форум, с моите 200 кинта заплата в БГ :) един едно време взимаше 5000 лева и се чудеше дали да емигрира, друг събрал 40 хил$ и пак се чудеше, сега 2 хиляди чисто...е хубаво де някой ще ми обясни ли как се взимат 1000 лева чисто и каква е таз професия? доколкото се сещам за да вземеш 1000 чисто заплатата ти трябва да е поне 1500 лева? коя е таз професия/изкл.програмист и някои джипита/?
Строителните инженери и архитектите взимат толкова, но работят по 9-10 часа на ден, в събота също,че и през ноща понякога, съсипващо е. Голяма част от приятелите ми са станали големи невротици, миналата година една приятелка така ме стресира, хич не я познавах като такъв човек. :?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
NaviD
Мнения: 358
Регистриран на: Нед Фев 22, 2004 4:39 am
Местоположение: Mtl/CDN

Мнение от NaviD »

sasho71,

какви 1500 за 1000 чисто? Аз и досега се подписвам на 170, ама на ръка друго броят братче. Ти май не искаш да разбереш, че в частните производствените предприятия хората плащат чиста сума. Сега ще ти изброя няколко професии със заплати над 1000 ЧИСТО: дистрибутор на известни безалкохолни напитки, графичен дизайнер, технически ръководител на строителен обект, началник цех фирма с окло 300 души персонал, маркетинг в подобна фирма, началник цех в бирена фабрика.

Това е абсолютно офф топик, но темата беше развалена преди моето включване.
Заключено