Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Павел »

Аз не съм баровец и ям по провинцията за 5 лв на калпак :D

Миналото лято водихме детето до пещерата Леденика - намира се във Врачанския балкан. Обядвахме в един ресторант на главната им улица - вярно, провинция, не е курортно място, обаче ресторанта беше много приятен, с изрисувани картини по стените, супер вкусно за възможно най-смешните пари, да помисли човек, че са от тошово време:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Цените :D :D
Изображение
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Vedren написа: Сря Окт 21, 2020 10:14 am Линко не бързай да се радваш. Не знам къде е ходил Пумпи но това не се цени за "перлата на ресторантите" да не говорим за ресторант със сервитьор.
Това се цени за заведение на самообслужване.
Понеже в БГ на ванканция не готвя, не пазарувам се храня само на вън.
На обяд съм на такива бързи места на самообслужване, ( хубавото е че има много такива ) вечер на ресторант, на гости и т.н
Сега ще ти дам цени в на самообслужване. 2.50 - 3 лв са супите. 1.50 малка салата, 3 лв, голяма салата.
Второ 4 - 6 лв. Кола 330 мл. 1.20 лв. Бира 1- 3 лв.
Като сметнеш супа, салата, второ, кола или бира и те станаха 13 лв. Много хора ги плащат тези 13 лв за обяд само. Та мен ако питаш тези 13 лв за обяд са много като взимаш 1000 лв. Щото имаш и закуска, и вечеря и сметки в къщи.

В нормален ресторант супи 3-5 лв. салатите са 5-7 лв. Второто 10-15 лв. Бира 2-5 лв. Чаша вино 5 лв. Цените са почти като в Канада ама в лв.
Двама човека лесно харчат 60 - 80 лв с бакшиша.
Линко забрави да сравняваш тези 13 лв с пенсия или заплата от 1000 лв. Приготви се за 35 лв на човек.

В Канада също може да се хапне за 35 $ на човек ама не взимаш 1000 долара а няколко пъти по толкова.
Хълка, според НСИ средната заплата в България е 1355 лв., а според Statistique Québec е $41,3К, което ще рече $3442 на месец. Съотношението е 2,54 полза на Квебек.
Да видим сега сметките за хранене в заведение. Според твоите данни, Хълка, в нормален български ресторант едно меню от супа, слата, второ и чаша вино може да ти струва 20-32 лв. Нормален ресторант означава белите му покривки, салфетки, сервитьор. Тук такъв се води за луксозен и цените му са солени, затова ще дам пример с един нормален ресторант какъвто е StHubert . Предястието е $4,25 - $15, салата - $14,75 - $17, основно ястие - $13,25- $27,25, чаша вино $10-$12. Или общо сметката в квебекарския нормален ресторант излиза между $42,25 и $71,25, или от 2,11 до 3,6 пъти по-скъпо.
Е, кажи ми сега, Хълка, българинът или квебкарят ще има куража да влиза по-често в един нормален ресторант? При положение, че и двамата са на средна заплата. Колко е нетната заплата на единия и другия няма изобщо да се интересуваме. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Vedren »

Линко и в БГ има скъпи ресторанти но съм съгласен че може да сравняваме Ст. Хуберт с цените на ресторанта който съм дал аз в БГ.
Надул си цените за да излезе в твоя полза постинга ти но аз ще те поправя.
За да не съм голословен ето линка на Ст. Хуберт в Отава с менюто от кеото съм взел цените.

https://www.st-hubert.com/en/menu.html
Избираш таб меню най отгоре в дясно.

Та там пише следното.

Chicken Noodle Soup
$4.25

St-Hubert Caesar Salad
Romaine lettuce, crispy chicken shavings, croutons, Parmesan cheese, lemon wedge, and roasted garlic Caesar dressing.
$6.00

Chicken Breast с гарнитура
$14.75

White Wine - Glass 6 oz
Max Reserva, Chardonnay, Errazuriz, Casablanca, Chile
$6.75

Lumina, Pinot Grigio, Ruffino, Veneto, Italy
Délicate and light
$8.50

Нека кажем 7.50 за виното.

Сбора на най ниските цени от моя ресторант е 25 лв. Ти също се съгласи с това.
Сбора на най ниските цени от твоя ресторант е 32.50 долара.

Смятаме сега.
1355 лв средна заплата / 25 лв за обяд = 54.2 пъти може да яде човек в ресторант в БГ на месец.

3442 долара / 32.50 долара = 105.90 пъти може да яде човек в ресторант в Канада на месец.

Кое сега е по добре Линко?

Отделно порците в Канада са доста по голями на грамаж Линко. В Канада трудно ще изядеш супата, салатата и второто в което също има салата, пържени картофи ( пюре или печен картоф ) и пиле. Най вероятно ще ти остане храна която хората си взимат за в къщи в кутия.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Хахаха...Хълка, ти даже и в ресторант Сент Юбер не си стъпвал, мой човек. Явно само на кьор-софри из посолствата ходиш. ;) :)
Ако направиш такава поръчка - с две предястия, ще се изложиш яко пред сервитьора, мой човек. Я виж в раздела Pasta & Salads какви са цените на салатите. А една чаша вино от 6 oz няма как да е $7,50, при положение, че бутилката от 16 oz e $33,00. Tо излиза според теб, че е по-евтино да си поръчаш 3 чаши вино, вместо 1 бутилка. Никъде го няма това, Хълски. Винаги е обратното - бутилката излиза по-евтино от поръчването на същото количество вино, но на чаши. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Vedren »

Линко нали е от менюто взето. Виж цените пак там.

White Wine - Bottle - 750 мл.
Lumina, Pinot Grigio, Ruffino, Veneto, Italy
Délicate and light
$27.00

Cuvée St-Hubert
VIN FUT BL 1/2L - това е за половин литър.
$17.50


Cuvée St-Hubert
VIN FUT BL 1L - за 1 литър написано е даже.
$30.00

Тези 30 долара за които говориш са за 1 л бутилка вино а не за 16 унции което е = 496 мл. То даже няма такава бутилка.

Всичко пасва. 1 л. / 180 мл = ( 6 унции за 1 чаша ) = 5.5 чаши.
5.5 чаши по 7.50 долара = 41,25 долара Или същата бутилка от 30 $ продадена на чаши ти изкарва 11.25 долара повече или 37.5 % .

Много пъти съм бил в Ст Хуберт.
Какво и е на поръчката?
1 супа. 1 салата, 1/4 печено пиле с гарнитура и чаша вино?

Аз не вярвам на Пумпи майката която е на 80 години сигурно да е изяла всичко това та и чаша вино даже.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво се случва в България?

Мнение от 7George »

Vedren написа: Сря Окт 21, 2020 10:01 pm ====
3442 долара / 32.50 долара = 105.90 пъти може да яде човек в ресторант в Канада на месец.

Кое сега е по добре Линко?

Къде я намерихте тая средна заплата за Канада, направо не знам.. не е даже и среден доход това... и бакшиша не е включен въобще в сметката.
Embrace your climate change!
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Vedren »

Линко я е намерил някъде из интернет. Става дума за окло 41 000 $ на година.
Според теб малка ли е, голяма ли е?
На мен ми звучи разумна за средна за Канада.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Той Хълката писатель, не читатель. Аз му пиша "в Квебек", той си пее за Канада. Аз му посочвам линк за цените в ресторант в Монреал (Квебек), той намира и прави сметките си за ресторант в Отава (Онтарио). В който бутилката вино е двойно по-евтина.
И какво ме грее мене, че е по-евтино в ресторанта на Хълката? :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Vedren »

Аз добре съм го прочел че става дума за Квебек но 7George не прочел.
Той пита и звучи изненадан.
За това го питам много ли е, малко ли е според него за Канада като средна заплата.

Линко какво да ти кажа.
Избрал си грешната провинция.
Ама така става като на времето в ресторанта в София дето се събирахте някои от вас не ме послушахте мен къде в Канада да идете.
Тогава се интересувахте къде квартирите под наем са по евтини. Къде дават социал по лесно и в кои провинции не държат строго на сумата от 10 000 долара за водещия кандидат и по 2000 за всеки следващ. Къде картата за метрото била по евтина.

Както виждаш в Онтарио средния доход е по голям и цената на храната и виното в същия ресторант като в Квебек са по евтини. По малък е и хармонизирания данък.
Последно промяна от Vedren на Пет Окт 23, 2020 11:42 am, променено общо 1 път.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Така си е Хълка. Аз съм избрал грешната провинция за емиграция и грешната държава да се родя. Докато ти поне в първото си уцелил. Радвам се за теб. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво се случва в България?

Мнение от 7George »

Vedren написа: Пет Окт 23, 2020 10:25 am Аз добре съм го прочел че става дума за Квебек но 7George не прочел.
Той пита и звучи изненадан.
За това го питам много ли е, малко ли е според него за Канада като средна заплата.
Реалната канадска средна е по-голяма във всички случаи. Даже ако говорим за доход:
https://www150.statcan.gc.ca/n1/daily-q ... 01-eng.htm
А които са на баш "заплата", а не заработка са и с по-големи от тия доходи, щото не зависят от часове и приходи и тнт.
http://www.salaryexplorer.com/salary-su ... &loctype=1

Както и да е: на който му се ходи по ресторанти, ще намери подходящ такъв за себе си, има и евтини и скъпи. Това не може да е мерило за качеството на живота. Аз лично имам големи резерви към хора, които след работа не се прибират вкъщи, а първо минават през кръчмата.
Embrace your climate change!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

7George написа: Пет Окт 23, 2020 2:49 pm А които са на баш "заплата", а не заработка са и с по-големи от тия доходи, щото не зависят от часове и приходи и тнт.
http://www.salaryexplorer.com/salary-su ... &loctype=1

Дордж, тоя сайт е пълен булшит.
A person working in British Columbia typically earns around 131,000 CAD per year.
Щеше да е добре това да е "типично", ама не е.
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Vedren »

Ако средната заплата в Канада е още по голяма това означава че може още повече пъти да се ходи на ресторант в Канада в сравнение с БГ със средна месечна заплата.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Излиза, че квебекарите са 3 пъти по-бедни от канадците.
Абе прецакал съм се яко с избора си, то е ясно. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

7George написа: Пет Окт 23, 2020 2:49 pm
Vedren написа: Пет Окт 23, 2020 10:25 am Аз добре съм го прочел че става дума за Квебек но 7George не прочел.
Той пита и звучи изненадан.
За това го питам много ли е, малко ли е според него за Канада като средна заплата.
Реалната канадска средна е по-голяма във всички случаи. Даже ако говорим за доход:
https://www150.statcan.gc.ca/n1/daily-q ... 01-eng.htm
А които са на баш "заплата", а не заработка са и с по-големи от тия доходи, щото не зависят от часове и приходи и тнт.
http://www.salaryexplorer.com/salary-su ... &loctype=1

Както и да е: на който му се ходи по ресторанти, ще намери подходящ такъв за себе си, има и евтини и скъпи. Това не може да е мерило за качеството на живота. Аз лично имам големи резерви към хора, които след работа не се прибират вкъщи, а първо минават през кръчмата.
така де .първо се прибираш в къщи ,пребиваш жената защото винаги има защо и чак тогава отиваш на кръчма.
и аз съм така. :rofl:

ама то като се замисли човек дали ще я пребиеш преди кръчмата или след кръчмата все тая.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Публикувай отговор