Емиграция на програмист в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

Vedren написа: Сря Окт 07, 2020 5:21 pm Да питам програмистите за да помогнем на ново идващия програмист.
Може ли програмист да е селф емплойед. Ей така да си отвори една фирма и да чака да го търсят, да му дават работа щото е много добър. Той да си определя цената на труда на час или на цял проект?

Прави ми впечатление нещо във форума ама ще го споделя след отговор на по горе зададения въпрос.
Аз имах собствена компания от 6-тият си месец в Канада. Работих като контрактор в продължение на близо 12 години. Имах едно прекъсване от 6 месеца, през което време работех като наемен работник за Дежарден Секюритис (нищо общо няма със секюрити бизнес, за тези които не знаят :) - това е брокерската компания на Дежарден Груп). Предимствата са, освен по-големият доход (който зависи как се договориш), че можеш да си изписваш разходи - например част от наема или моргиджа ти е разход за офис помещение (ако го ползваш за такова), служебен автомобил (ако пътуваш по работа - аз затова винаги съм имал поне 2 автомобила - един частен и един "служебен"), всичките ми лаптопи и компютри от този период си ги приспадах от дохода преди данъци и каквото друго ми позволява закона. И в момента имам собствени компании, но системата е по-сложна.

Според мен Канада нищо не ти "дава", напротив - отнема ти много, защото като имигрант започваш не от нулата, а от минус 10. Защо хората емигрират? - ако изключим рефюджитата, които бягат от война или преследване, останалите идват, когато стигнат до върха на своето развитие в собствените си страни и решават да опитат нещо ново. Страни като Канада и Австралия осигуряват сравнително лесна имиграция, затова биват предпочитани, не че има нещо специално там. Австралия има хубав климат, но е много отдалечена; Канада има кофти климат, но е близо до САЩ (според мен това е най-големият компетитив адвантидж на Канада - ако успеете да работите нещо свързано със САЩ, но да живеете в Канада). Ако хората са добре запознати с какво ги очаква при имиграцията, биха си вложили услията за успешно развитие в собствените си страни (бизнес или кариера). Доходите са пряко свързани със самочувствието, успеха и здравето на един индивид - при капитализма всичко се купува с пари ("Тигре, тигре"), включително оцеляване, покрив, здраве и останалите екстри. Това е моето мнение, ако искате да четете булсшит може да разгледате някоя имиграционна диплянка на CIC.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

jovani написа: Сря Окт 07, 2020 6:37 pm
Според мен Канада нищо не ти "дава", напротив - отнема ти много, защото като имигрант започваш не от нулата, а от минус 10.
Това е хем така, хем не е.

От една страна вярно нищо материално не ни е дала, никога не сме получавали помощи, а сме дали близо половината от изкараното за данъци, че дори и от пари изкарани в САЩ. И всичко е трябвало да започваш отначало.

От друга страна обаче може да се каже, че ни е дала шанс: на жена ми например е дала възможнст да постигне в професионално отношение това, което никой от колегите й в България не е успял.
Бих казал "дала" ни е и спокоен живот в уредено място, но не знам дали е коректно, защото за всичко ние самите сме се борили, нищо не е дошло даром.

За взимане - взела ми е приятелите и роднините в БГ, но това е по собствено желание, никой не ни е насилвал все пак.

Така че кой дал, кой взел е малко спорен въпрос. Отделно че всички имаме повече от едно гражданство и никой не ни е вързал някъде.
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Vedren »

Я да видим сега дали ще отгатнете накъде бия.

Какво е общото между мен, пумпи, джовани, батето от една страна.
От друга Линко, Филипне, Танграта, Прасето и други пробали се но в крайна сметка ...............

А дали Канада и Америка дават нещо ще ви цитирам известен американски бизнесмен.
Той казва така.
Познавам много бизнесмени по света с които съм правил бизнес които са по добри и упорити от мен.
Ако те живееха в Америка щяха да са милионери и по богати и от мен.
Но те просто живеят на друго място. Където бюрокрацията, данъчната система, корупцията и клиентите са други. Което им пречи да са станали милионери. В тези думи има много истина. Който може ще я види.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tanyatais »

Канада дава възможности.
Зависи от всекиму какво вижда и преживява.

И ние сме като Румен.
Определено ако някъде и нещо не ти харесва, то най- логичното нещо е да го промениш. Всичко си зависи от теб.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

Vedren написа: Сря Окт 07, 2020 8:28 pm Я да видим сега дали ще отгатнете накъде бия.

Какво е общото между мен, пумпи, джовани, батето от една страна.
От друга Линко, Филипне, Танграта, Прасето и други пробали се но в крайна сметка ...............

А дали Канада и Америка дават нещо ще ви цитирам известен американски бизнесмен.
Той казва така.
Познавам много бизнесмени по света с които съм правил бизнес които са по добри и упорити от мен.
Ако те живееха в Америка щяха да са милионери и по богати и от мен.
Но те просто живеят на друго място. Където бюрокрацията, данъчната система, корупцията и клиентите са други. Което им пречи да са станали милионери. В тези думи има много истина. Който може ще я види.
Три въпроса към Хълбой:
1. В страна като България има ли милионери или няма?
2. Ти лично колко милиона направи, работейки в Канада?
3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Последно промяна от jovani на Сря Окт 07, 2020 9:38 pm, променено общо 1 път.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

tanyatais написа: Сря Окт 07, 2020 8:51 pm Канада дава възможности.
Зависи от всекиму какво вижда и преживява.

И ние сме като Румен.
Определено ако някъде и нещо не ти харесва, то най- логичното нещо е да го промениш. Всичко си зависи от теб.
Аз си реших проблемите, но ми отне много време.
В тази тема се опитваме да даваме съвети на нов потенциален имигрант, въз основа на нашият опит в Канада.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Vedren »

Джовани бизнесмена иска да каже друго.
Той не мери Америка с БГ, а Америка със света.

Но ако ти е мерак ще ти отговоря.

1. В страна като България има ли милионери или няма?
Има които са станали такива защото са близко до власта, печелейки нечестно нагласени обществени поръчки и получаващи Евро помощи. Не може да се каже същото за Америка

2. Ти лично колко милиона направи, работейки в Канада?
Повече от колкото хора в същата индустрия в БГ, с по малко работно време, с ваканции по 3-4 месеца в годината. Без разправии и подкупи към данъчни и служители на НАП. Обслужвайки хора които имат висока покупателна спосбност и хора които пътуват по цял свят а не до само до Гърция и Турция за да спестят пари защото уж било по евтино от БГ черноморието.
Кандците пътуват не за да спестят пари а за да видят света, да видят история, да пробат различна кухня.

3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Тук се мери друго. Колко сложно е да навигираш в данъчната система. Какви и колко документи се попълват и налага да подаваш, колко време отнема това, трябва ли ти специалист или може да го правиш сам. Трябва ли да имаш устройства ( като програми, касови апарити свързани директно с данъчните ) . Като тези устройства и касови апарати в БГ се налага да сменяш задължително през 2 години за да печели дадена фирма вносител на тези устройства. Възможно ли е да те тормозят и рекетират данъчни служители?
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

Vedren написа: Сря Окт 07, 2020 10:03 pm Джовани бизнесмена иска да каже друго.
Той не мери Америка с БГ, а Америка със света.

Но ако ти е мерак ще ти отговоря.

1. В страна като България има ли милионери или няма?
Има които са станали такива защото са близко до власта, печелейки нечестно нагласени обществени поръчки и получаващи Евро помощи. Не може да се каже същото за Америка

2. Ти лично колко милиона направи, работейки в Канада?
Повече от колкото хора в същата индустрия в БГ, с по малко работно време, с ваканции по 3-4 месеца в годината. Без разправии и подкупи към данъчни и служители на НАП. Обслужвайки хора които имат висока покупателна спосбност и хора които пътуват по цял свят а не до само до Гърция и Турция за да спестят пари защото уж било по евтино от БГ черноморието.
Кандците пътуват не за да спестят пари а за да видят света, да видят история, да пробат различна кухня.

3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Тук се мери друго. Колко сложно е да навигираш в данъчната система. Какви и колко документи се попълват и налага да подаваш, колко време отнема това, трябва ли ти специалист или може да го правиш сам. Трябва ли да имаш устройства ( като програми, касови апарити свързани директно с данъчните ) . Като тези устройства и касови апарати в БГ се налага да сменяш задължително през 2 години за да печели дадена фирма вносител на тези устройства. Възможно ли е да те тормозят и рекетират данъчни служители?
От написаното излиза, че всички богати хора в България печелят нечестно, докато в Канада няма "нагласени" обществени поръчки?
Или може би гроздето е кисело.
Аз познавам милионери и на двете места (а и лично съм такъв) и тези, които познавам аз лично са постигнали успехите си с образование, интелигентност, амбициозност, упоритост, труд и известна доза късмет (но има една сентенция: "Късметът не се чака, а се търси"). Може да има и други, които са го постигнали чрез някакви други средства, но аз не ги познавам, просто не съм в тези среди. Това което съм забелязал е, че хората са еднакви навсякъде (в която и страна да отидеш) и според мен успехите се дължат не на това къде си, а кой си.

10% плоска данъчна ставка определено помага, ако искаш да изкараш парите си по честен начин, наместо да укриваш доходи, да не даваш касови бележки, да разчиташ че няма да ти направят данъчна проверка и т.н
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от MrGeek »

jovani написа: Сря Окт 07, 2020 9:35 pm 3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Почти една и съща. И преди да ми скочиш с идиотския аргумент за плоския ДОО в България, нека да те открехна, че това не е единствения данък, който тежи на шията на всеки индивид. Общата данъчна тежест като процент от GDP в България и Канада е около 30%.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Vedren »

Джовани написа:
според мен успехите се дължат не на това къде си, а кой си.
Бизнес средата има огромно значение.
Ако беше прав Игнат Канеф най богатият българин за всички времена, Кристо художника който опакова сгради, Професор Чирков, Най-богатият българин в Америка Шефкет Чападжиев избягал в САЩ със 75 цента в джоба, но днес „Кралят на печатарите.

Ако беше прав всички тези хора щяха да са богати в БГ и нямаше да бягат от там. Те не само че са ултра успяли в чужбина а на тези с подобни професии в БГ няма да им стигнат и 5 живота за да постигнат подобни бизнес успехи.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

MrGeek написа: Сря Окт 07, 2020 10:27 pm
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 9:35 pm 3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Почти една и съща. И преди да ми скочиш с идиотския аргумент за плоския ДОО в България, нека да те открехна, че това не е единствения данък, който тежи на шията на всеки индивид. Общата данъчна тежест като процент от GDP в България и Канада е около 30%.
Има таван на социалните осигуровки и здравните осигуровки от облагаем доход 2000 лева.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

Vedren написа: Сря Окт 07, 2020 10:32 pm Джовани написа:
според мен успехите се дължат не на това къде си, а кой си.
Бизнес средата има огромно значение.
Ако беше прав Игнат Канеф най богатият българин за всички времена, Кристо художника който опакова сгради, Професор Чирков, Най-богатият българин в Америка Шефкет Чападжиев избягал в САЩ със 75 цента в джоба, но днес „Кралят на печатарите.

Ако беше прав всички тези хора щяха да са богати в БГ и нямаше да бягат от там. Те не само че са ултра успяли в чужбина а на тези с подобни професии в БГ няма да им стигнат и 5 живота за да постигнат подобни бизнес успехи.
Както казах, всичко зависи от човека. Най-богатите българи са в България, но това дали си "най-" не е от особенно значение.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от MrGeek »

jovani написа: Сря Окт 07, 2020 10:42 pm Има таван на социалните осигуровки и здравните осигуровки от облагаем доход 2000 лева.
Отново плещиш врели-некипели. Когато се говори за данъци, се отчитат всички такива, плащани от отделния индивид. Когато отидеш в който и да е магазин в България, да не би да не плащаш ДДС от 20% върху всяка стока и услуга? Или този повсеместен данък го плаща някой друг? Отново да ти подчертая ФАКТА - общата данъчна тежест в Канада и България е почти една и съща или около 30%. По този показател страните са на едно ниво.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

MrGeek написа: Сря Окт 07, 2020 10:27 pm
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 9:35 pm 3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Почти една и съща. И преди да ми скочиш с идиотския аргумент за плоския ДОО в България, нека да те открехна, че това не е единствения данък, който тежи на шията на всеки индивид. Общата данъчна тежест като процент от GDP в България и Канада е около 30%.
Напълно съм съгласен. Пример: в щатите данъците са по-ниски, но си плащаш сам здравната застраховка. Моята бивша хигиенистка, плаща 1500 на месец за медицинска застраховка и първите 10к от медицинските й разходи годишно са си нейни. Има права да спестява преди данъчно по 6 или 7 хилки на година в здравна сметка, за да покрива тези 10к на година самоучастие, но под една или друга форма, преди или след данъци, здравната и грижа струва 28к годино ако има нужда от лекарска грица, преди разходите да се поемат от "застраховката"
Е, на 76к годишна заплата (работи 4 пъти в седмицата, както повечето й колеги на тази възраст), данъците може и да са й ниски, или по-ниски от Канада, но като извадим още едни 28к за здраве и слетката става съвсем различна.
Същото и в БГ - данъка е 10%, но осигуровките, които в щатите, просто се наричат "работен данък", правят сметката да е доста повече от 10%

А отностно милионерите: не че в Канада няма корупция, но милионер се става и без да корумпираш някого, а в България не се - последното от опит, личен, защото не станах милионер, но даже за да правиш едни кирливи 6000 на месец, трябваше да си плащаш на шефа на РЗОК в Перник, иначе ми взимаше, доста от изкараните с труд, с глоби обратно. Тук, в Сееверна Америка, до днес не ми се случило никой да ме изнудва, за да мога просто да ходя на работа и да печеля хляба си, с труда си.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

MrGeek написа: Сря Окт 07, 2020 10:54 pm
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 10:42 pm Има таван на социалните осигуровки и здравните осигуровки от облагаем доход 2000 лева.
Отново плещиш врели-некипели. Когато се говори за данъци, се отчитат всички такива, плащани от отделния индивид. Когато отидеш в който и да е магазин в България, да не би да не плащаш ДДС от 20% върху всяка стока и услуга? Или този повсеместен данък го плаща някой друг? Отново да ти подчертая ФАКТА - общата данъчна тежест в Канада и България е почти една и съща или около 30%. По този показател страните са на едно ниво.
Това са някакви твои твърдения, изсмукани от пръстите. Аз ти казвам, че има огромна разлика м/у 10% плосък данък и здравни и социални осигуровки на доход с таван около 2000 лева с това, което е в Канада.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Публикувай отговор