Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
elfelf2
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Сеп 30, 2018 10:49 am

Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от elfelf2 »

Кеворк Кеворкян



Омръзна ми да ме питат какво е било НРБ за мен. Сега ще ви напиша какво е било НРБ за 99% от народа. Останалият 1% бяха в Белене!
За обикновения човек Народната република не бе долар за 96 ст. Не бе и мощна индустрия. Не бе и ДС.
За обикновените хора 99% НРБ беше нещо уникално.
Когато ходехме по улиците на който и да е град или село, не само няма кой да те нападне, ами и да те напсува! Решетки по прозорците? Стига, бе - това да не е затвор. Железни врати по входовете? Та ние не сме били диваци! Нито наркомани, нито просяци, нито крадци.
НРБ - това е, когато познаваш всички в блока, дори когато е на 16 етажа. Може да влезеш при всеки и да си поискаш захар, сол или каквото и да е.
НРБ - това е, когато възрастен се качва в градския транспорт и младите като по команда ставаха да отстъпят място. Така ни учеха.
НРБ - тогавашните гастрономи работеха като днешните магазини. Вървиш и буташ количката, но нямаше никаква охрана. Бележката за сирене лелката я пишеше с молив отгоре на хартията. Нямаше камери за наблюдение. На никого не му минаваше през главата да краде.
НРБ – най-доброто образование, и то без пари.
НРБ – времето, когато малцинствата ги ограмотяваха и те работеха по строежи и комунални предприятия. Всички!
НРБ – време, в което улиците бяха излизани до блясък и кметството не плащаше милиони на някакви олигарси.
НРБ – време, в което българският милиционер не мъкне загубилото се дете в милицията, а го изпраща до вкъщи и го предава на родителите му и после отдава чест! И не заради някаква изгода! Към милиционера имаше уважение!
НРБ – време, в което големите можеха да се доближат до дете и да го попитат има ли нужда от помощ! Днес такъв ще го обвинят в какво ли не!
НРБ – време, в което всеки оставяше ключа под черджето на вратата. Никой не крадеше.
НРБ - от работата ти даваха на смешни цени жилище! Ипотека никой не знаеше какво означава! Банкерите не бяха толкова алчни, а властта им чупеше ръцете от китките!
НРБ – време, в което по телевизията не показваха камари трупове и силиконови гърли. Предаванията бяха познавателни и образователни.
НРБ – времена, в които, ако не отидеш в магазина една година, цените после бяха същите!
НРБ – времена, в които стругар или шофьор бе също престижна професия.
НРБ – времена, в които охранител в училище бе извращение! Най-страшна бе леля Пена с парцала за миене.
Не знам как да обясня по добре какво е НРБ за 99% от хората.
Автор: Всички, които са живели в НРБ
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от optics »

Това Кеворк ли го е писал?
В добрия стар Гьобелсов стил - омесено с много истина се пробутват внушения и лъжи.
- Никой в работата не ми е предлагал жилище. Нито на някого от многото познати.
- Ипотека нямаше, (като че ли ипотеката е нещо лошо) но колко години се изплащаше панелна кутийка 60 квадрата (баровците в 90)?
- Колко години се чакаше за кола?
- По училищата и навсякъде висяха портретите на хайка убийци със средно, начално или никакво образование и навред се цитираше какви "мъдрости са казали".
- За всяко нещо което не може да стане се търсеха "връзки".
- Не пускаха в чужбина за да не видиш че нашите "излъскани улици" не струват пробита копейка в сравнение с техните.
- Като завършиш университета заминаваш "по разпределение" в Горно нанадолнище.
...
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от roumensp »

Когато се родеше дете и му правеха “вноска за кола”, та 20 години по-късно да се уреди с москвич или жигулка. :D
Такова чудо сигурно и в Африка не е имало.

На горните глупости може да вярва само човек под 40, който нищо не е видял или не помни. И за съжаление много подобни малоумници има и тук в Канада, които искат социализъм, без да имат представа за какво става дума.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от Павел »

optics написа: Нед Сеп 20, 2020 12:53 pm Това Кеворк ли го е писал?
В добрия стар Гьобелсов стил - омесено с много истина се пробутват внушения и лъжи.
- Никой в работата не ми е предлагал жилище. Нито на някого от многото познати.
- Ипотека нямаше, (като че ли ипотеката е нещо лошо) но колко години се изплащаше панелна кутийка 60 квадрата (баровците в 90)?
- Колко години се чакаше за кола?
- По училищата и навсякъде висяха портретите на хайка убийци със средно, начално или никакво образование и навред се цитираше какви "мъдрости са казали".
- За всяко нещо което не може да стане се търсеха "връзки".
- Не пускаха в чужбина за да не видиш че нашите "излъскани улици" не струват пробита копейка в сравнение с техните.
- Като завършиш университета заминаваш "по разпределение" в Горно нанадолнище.
...
Хм, истината е винаги някъде по средата. Какво ще стане с живота ти тук, ако имаш прекрасно огромно жилище, кола за която не си чакал 10 години, обаче надрусан наркоман те наръга с употребена игла, или детето ти отиде на рожден ден, където ще му лейсват сока с наркотик и издъхне на път за болницата? Знам за такъв случай! Какво ще стане с живота ти, ако тъкмо си разработил малък бизнес, примерно ресторант или фризьорски салон, и идиот-бюрократ-либераст ти забрани да го отвориш, щото един вирус дебне зад ъгала и ти банкрутираш?
Както вървят нещата в Северна Америка, за работа връзки няма да ти трябват, достатъчно е само да не си с бял цвят на кожата, както и да се извиниш на останалите колеги от "малцинството" (всъщност ти си малцинството), за белите привилегии с които си израстнал. От стените на училищата махат портрети на расисти като Вашингтон и Линкълн и има мого по-голяма вероятност да окачат портрети на герои като Джордж Флойд, отколкото на Менделеев
По-голямата част от нас знаем, какви са тукашните училища, затова качвам за сравнение снимки от българско 140 годишно у-ще

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от roumensp »

Да, истината е винаги по средата, всяко общество е имало някои положителни страни. За съжаление когато стане някоя промяна обикновено се взима отрицателното от другата страна, вместо положителното.
България взе от САЩ фаст фуудс, тъпите риалити шоус, дрогата и т.н., докато Запада взима от социализЪма цензурата, уравниловката и зависимостта от говърнмента, корупцията и т.н.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от miteto »

Павел написа: Нед Сеп 20, 2020 2:04 pm
optics написа: Нед Сеп 20, 2020 12:53 pm Това Кеворк ли го е писал?
В добрия стар Гьобелсов стил - омесено с много истина се пробутват внушения и лъжи.
- Никой в работата не ми е предлагал жилище. Нито на някого от многото познати.
- Ипотека нямаше, (като че ли ипотеката е нещо лошо) но колко години се изплащаше панелна кутийка 60 квадрата (баровците в 90)?
- Колко години се чакаше за кола?
- По училищата и навсякъде висяха портретите на хайка убийци със средно, начално или никакво образование и навред се цитираше какви "мъдрости са казали".
- За всяко нещо което не може да стане се търсеха "връзки".
- Не пускаха в чужбина за да не видиш че нашите "излъскани улици" не струват пробита копейка в сравнение с техните.
- Като завършиш университета заминаваш "по разпределение" в Горно нанадолнище.
...
По-голямата част от нас знаем, какви са тукашните училища, затова качвам за сравнение снимки от българско 140 годишно у-ще

Изображение
Изображение

Павка, това училище са го ремонтирали и барнали "като за снимка" :D
Ама за съжаление, 99% от училищата (държавните поне) в България нямат нищо общо с горните снимки. Извинявам са многу, ама тия лампички по чиновете малко повечко staging ми идват, а реалността е че някои училища нямат достатъчно пари да оправят счупени прозорци...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от roumensp »

miteto написа: Пон Сеп 21, 2020 11:33 am [Павка, това училище са го ремонтирали и барнали "като за снимка" :D
Ама за съжаление, 99% от училищата (държавните поне) в България нямат нищо общо с горните снимки. Извинявам са многу, ама тия лампички по чиновете малко повечко staging ми идват, а реалността е че някои училища нямат достатъчно пари да оправят счупени прозорци...
И с теб съм съгласен. Но от друга страна пък в БК (най-вече Ванкувър метро) доста деца учат във фургони, понеже няма достатъчно училища. Според теб това нормално ли е за страна от G7 ?



Болниците също не достигат и човек почва да се пита за какво точно потъват парите от данъци.

Основното училище, в което учеше сина ми беше хубаво и добре оборудвано, но това е благодарение на постоянните дарения от родителите, именно чрез тях се закупуваха неща като айПад-и за всяко дете, а не от средствата от общината.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от Павел »

roumensp написа: Пон Сеп 21, 2020 12:18 pm
miteto написа: Пон Сеп 21, 2020 11:33 am [Павка, това училище са го ремонтирали и барнали "като за снимка" :D
Ама за съжаление, 99% от училищата (държавните поне) в България нямат нищо общо с горните снимки. Извинявам са многу, ама тия лампички по чиновете малко повечко staging ми идват, а реалността е че някои училища нямат достатъчно пари да оправят счупени прозорци...
И с теб съм съгласен. Но от друга страна пък в БК (най-вече Ванкувър метро) доста деца учат във фургони, понеже няма достатъчно училища. Според теб това нормално ли е за страна от G7 ?



Болниците също не достигат и човек почва да се пита за какво точно потъват парите от данъци.

Основното училище, в което учеше сина ми беше хубаво и добре оборудвано, но това е благодарение на постоянните дарения от родителите, именно чрез тях се закупуваха неща като айПад-и за всяко дете, а не от средствата от общината.
Детската градина на детето, за която първоначално плащахме 1100 на месец, последната година станаха 1300, се намираше в едно начално у-ще, което беше пълно с плъхове с размер на котки. Въпреки постоянната борба от страна на екстерминаторите, всяка сутрин учителките намираха rat droppings по матраците, на които децата спяха. От мивките течеше само студена вода, поради което ръцете и бяха постоянно напукани, G7 my ass. Тук дори за снимка не могат да барнат у-щата
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от miteto »

roumensp написа: Пон Сеп 21, 2020 12:18 pm
miteto написа: Пон Сеп 21, 2020 11:33 am [Павка, това училище са го ремонтирали и барнали "като за снимка" :D
Ама за съжаление, 99% от училищата (държавните поне) в България нямат нищо общо с горните снимки. Извинявам са многу, ама тия лампички по чиновете малко повечко staging ми идват, а реалността е че някои училища нямат достатъчно пари да оправят счупени прозорци...
И с теб съм съгласен. Но от друга страна пък в БК (най-вече Ванкувър метро) доста деца учат във фургони, понеже няма достатъчно училища. Според теб това нормално ли е за страна от G7 ?
Определено не е нормално, не знам защо още не са го преборили тоя феномен с "фургоните" :worried:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от optics »

Мите, отдавам го на изконната Североамериканска небрежност.
Павка помниш ли снимката от моето (основно) училище или да я пусна пак? Нищо общо с това "барнато"-то.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от roumensp »

optics написа: Пон Сеп 21, 2020 4:21 pm
Павка помниш ли снимката от моето (основно) училище или да я пусна пак? Нищо общо с това "барнато"-то.
Моето беше ОК, 6-то в центъра на София. Сега на какво мяза не знам, но мисля че го поддържат. Точно на гърба му е Сатиричния театър и ни водеха без пари отвреме навреме.
После бях в Строителния техникум, стара масивна сграда от камък до ВИАС/УАСГ.

На канадските училища са им хубави джимовете (а.к.а. физкултурни салони), повечето са големи и с трибуни. Някои училища имат собствена зала не по-лоша от тая на някои софийски театри.

Големият проблем тук са не училищата, въпреки че не достигат, а детските градини. За абсолютни кокошарници плащаш хилярдка на месец. Добре че нашия си изкара последните 2 години в една що-годе уредена и не особено скъпа (ама имаше огромен уейтинг лист).
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от Павел »

optics написа: Пон Сеп 21, 2020 4:21 pm Мите, отдавам го на изконната Североамериканска небрежност.
Павка помниш ли снимката от моето (основно) училище или да я пусна пак? Нищо общо с това "барнато"-то.
Не я помня и съвсем не казвам, че всички в БГ са такива, ама толкова пипнато не съм виждал нито в САЩ, където съм виждал много скъпи частни, нито тук.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от Павел »

roumensp написа: Пон Сеп 21, 2020 5:04 pm
optics написа: Пон Сеп 21, 2020 4:21 pm
Павка помниш ли снимката от моето (основно) училище или да я пусна пак? Нищо общо с това "барнато"-то.
Моето беше ОК, 6-то в центъра на София. Сега на какво мяза не знам, но мисля че го поддържат. Точно на гърба му е Сатиричния театър и ни водеха без пари отвреме навреме.
После бях в Строителния техникум, стара масивна сграда от камък до ВИАС/УАСГ.

На канадските училища са им хубави джимовете (а.к.а. физкултурни салони), повечето са големи и с трибуни. Някои училища имат собствена зала не по-лоша от тая на някои софийски театри.

Големият проблем тук са не училищата, въпреки че не достигат, а детските градини. За абсолютни кокошарници плащаш хилярдка на месец. Добре че нашия си изкара последните 2 години в една що-годе уредена и не особено скъпа (ама имаше огромен уейтинг лист).
И повечето са с много хубави тревни футболни игрища, за които ние като деца дори не сме могли и да си мечтаем
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от MrGeek »

elfelf2 написа: Нед Сеп 20, 2020 7:31 am НРБ – време, в което всеки оставяше ключа под черджето на вратата. Никой не крадеше.
Ъхъ, ама защо ми се струва, че агент Димитър лъже като дърт представител на мургавото малцинство. Защото например аз си спомням, че по времето на този така идиличен за агент Димитър социализъм, хората задължително и без пропуск си прибираха чистачките от старите трошки, всеки път, когато ги оставяха да пренощуват на открито. Точно по този повод и незабравимия Тодор Колев създаде въпросния шедьовър. :D :rofl:



Тодор Колев написа: Наляво да тръгна, надясно ли?
Вече не знам накъде!
Накъдето погледнат очите ми,
Всичко КРАДЕ И КРАДЕ!

Как ще ги стигнем хамериканците?
Че и задминем - кога?
Ами и аз така се чудя, другари...
И след мъглата - А, мъгла!

Дай ми ги ....
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кеворк Кеворкян-какво е било НРБ за мен

Мнение от pumpy »

Павел написа: Пон Сеп 21, 2020 12:57 pm Детската градина на детето, за която първоначално плащахме 1100 на месец, последната година станаха 1300, се намираше в едно начално у-ще, което беше пълно с плъхове с размер на котки. Въпреки постоянната борба от страна на екстерминаторите, всяка сутрин учителките намираха rat droppings по матраците, на които децата спяха. От мивките течеше само студена вода, поради което ръцете и бяха постоянно напукани, G7 my ass. Тук дори за снимка не могат да барнат у-щата
човек започва да се пита в коя Канада живеете, с горните описания ??? В един "изостанал" Нунавут, населен само с "индианци" :D :D :D училищата са нови и като за снимка. В Монреал училището на сина ми беше около 1300 на месец и нямаше нищо общо с описанията погире. Понякога става малко по-малко ясно защо се чувствате така в Канада .....
Публикувай отговор