Ванкувър vs Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от optics »

Имам приятели 3 български семейства в Отава и всички са много доволни и си харесват града.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

Дискусията за училищата ми е доста интересна.
Съгласна съм, че всичко зависи от училището и от учитрлите.

Оптикс, аз съм за твърдата модерация и си признавам, че за това не пиша толкова в този форум, както в други. Просто езикът на комуникацията ми е непонятно чужд и толерирането на подобни изказвания.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

roumensp написа: Чет Юли 16, 2020 7:41 pm
jovani написа: Чет Юли 16, 2020 7:00 pm В Онтарио има изгода да живееш на дългосрочен наем, защото наема не могат да го вдигат по закон с повече от 2.5% на година (процента се определя административно всяка година и понякога е 2% или дори по-малко). Ако живееш под наем 10 и повече години разлита в наема, който плащаш и цената на нов наем при идентични условия (примерно в същата сграда, идентичен апартамент) може да достигне 20-30%.
Не винаги е въпрос на изгода. Качеството на живот е по-различно като имаш собствена къща, никой нищо не може да ти каже ако пушлявиш с барбекю, боядисаш си къщата пембяна, построиш дек и т.н.

jovani написа: Чет Юли 16, 2020 7:00 pm Интересно ми е например толкова ли е голяма разликата в училищата в южно Онтарио спрямо Торонто, дори напоследък съм разочарован от системата тук - започнаха много добре в 1-ви клас, но скоростта се забави и 3 клас учат почти същото (за мое учудване). Ако това е така то може би няма голямо значение къде е началното училище (вероятно средното разликите ще са повече?)
Не знам дали е голяма разликата в Онтарио, но в района на Ванкувър определено е. Личен опит. "Системата" зависи от конкретното училище и програмата, например моя син беше във френч имърджин и учеше доста повече от дете на познати също във френч имърджин, но в друг район. И съответно много повече от тия в стандартните програми, отделно че учителите му бяха много взискателни и постоянно им даваха разни проекти, които определено изискваха и родителска помощ. Есента отива в IB програма (11-12 клас), където нивото е университестко. В същото време внука на съседи учи по програма, която на мен ми мяза за бавноразвиващи се. :D Абе същото като в България навремето, сам знаеш, че имаше немалка разлика между училищата, едно беше да учиш в английската или математическата и съвсем друго в някое СПТУ. Тук нещата са по-уеднаквени, но пак има немалки разлики.
Определено съм съгласен, че има разлика в средното училище (след 8-ми клас). Сигурен съм, че има и разлики в качеството на основните училища, но може би там има и значение на кого попаднеш, в смисъл конкретните предподаватели имат голямо значение, а не толкова училището. При тази конюнктура на цените на мен ми хрумна идеята да се преместя извън Торонто, защото работя от къщи и изобщо нямам никакви ползи от това, че живея в Торонто (освен може би училищата, за които става дума). Районът околко Ниагара Фолс ми харесва, може да се купи прилична къща с 3 и повече гаража, басеин, голям двор за 700-800К. Доколкото съм чувал проблемът там е че има по-висока безработица, поминъка е основно туризъм и селско стопанство (лозя, винарни, цветя и пр.) и вероятно са ударени по-сериозно от вируса и може да се намери някакъв по-добър имот на по разумна цена (макар и в "провинцията"). Примерно ако 2 имота са напълно еднакви и единият струва над 2 милиона (Торонто), а другият 800К (Ниагара и градчетата около него), и факта, че аз работя от къщи и не трябва да пътувам всеки ден до офиса прави разликата в цената от 1.2 милиона доста атрактивна. Много е вероятно дори цената на имота в Торонто да се вдигне повече, а цената на този на юг дори да падне, но мен това не ме бърка, ако нямам моргидж за вторият имот - няколко стотин хиляди загуба от падане на цените ще ги изработя бързо, но ако си загубя инкъма по някаква причина примерно да вися на 1 милион моргидж в Торонто няма да е много приятно усещане.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

Това, което ме накара да си променя коренно мнението за имотите беше коронавируса. Както знаете правителството удвои размера на замите си само за 3 месеца (преди имаха половин трилион заеми, в момента са около 1 трилион). Не е ясно какво ще се случи до догодина по това време, когато се очаква да има вече ваксина, но това, което е ясно е, че лихвените проценти ще бъдат ниски в следващите няколко години, а вероятно и много по-дълго време.

Цените на имотите в Торонто не винаги са растели, например ето една ценова история на къща, която се продаде преди няколко дни за малко над милион (при обявена цена 999,000) малко по на север от мен (Янг и Финч):
1. Март 1989 - продадена за 288,000
2. Август 2000 - продадена за 282,000
3. Октомври 2009 - продадена за 462,000
4. Преди няколко дни - продадена за над 1 милион

Забележете, че първият собственик е загубил пари, дори когато я е продал след 11 години притежание. Имиграция в Канада винаги е имало и винаги е била в подобни пропорции на населението, както и сега. Причините за падането на цените на имотите през 90-те години са високият лихвен процент и ресурсната криза от 1989 година, довела до ниски цени на петрола, която прекатури и СССР. Най-ниската точка на цените на имотите е била 1997, след това започват отново да растат. Не е ясно какво ще се случи в следващата година, аз лично предвиждам втора вълна на зараза, след като отворят училищата, а ваксината вероятно ще дойде след средата на 2021.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от roumensp »

jovani написа: Чет Юли 16, 2020 11:13 pm Не е ясно какво ще се случи до догодина по това време, когато се очаква да има вече ваксина, но това, което е ясно е, че лихвените проценти ще бъдат ниски в следващите няколко години, а вероятно и много по-дълго време.
Да, това е ясно, централната банка намекна, че очаква ниски лихви 2-3 години. В момента ипотеките са рекордно ниски.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

roumensp написа: Чет Юли 16, 2020 11:25 pm
jovani написа: Чет Юли 16, 2020 11:13 pm Не е ясно какво ще се случи до догодина по това време, когато се очаква да има вече ваксина, но това, което е ясно е, че лихвените проценти ще бъдат ниски в следващите няколко години, а вероятно и много по-дълго време.
Да, това е ясно, централната банка намекна, че очаква ниски лихви 2-3 години. В момента ипотеките са рекордно ниски.
С такъв огромен дефицит може и да са повече от 2-3 години, Япония е с ниски лихви от 1990 година насам (и 300% дълг към ГДП, постоянно нарастващ). Но дори и при ниска лихва цените на имотите отново може да паднат, по следните причини:
1. Висока безработица - в момента се задържа на рекордни нива от над 10%, а ако добавим и сивата икономика реалната безработица клони към 20%
2. Нисък наплив на имигранти - има ли нови мераклии, които да рискуват да се местят в условията на вируса? Ако се разболеят по пътя ще получат ли здравна помощ, преди да са си извадили документи в Канада? Има ли изобщо полети в момента на разумни цени?

Цените на имотите в Япония никога не са се върнали на нивата от 1990 година (наричаха го "загубеното десетилетие", което в момента продължава повече от 30 години).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tonny »

miteto написа: Чет Юли 16, 2020 11:47 amМоже би заради климата? Не вярвам да е заради заплатите, едва ли в Торонто са по-ниски от Ванкувър. Какво казаха като причина за връщане във Ванкувър твоите познати?

Отава има много федерални работници, но има и доста high-tech фирми. Ако не се лъжа high-tech е една от сферите където може да се правят добри пари във Ванкувър - тогава за един новодошъл има значение дали ще трябва да извади $1.5 милиона за къща във Ванкувър или $700 хиляди в Отава, при сравнително еднакви заплати. Естествено, има го и момента с предлагането, т.е. колко позиции има свободни във Ванкувър сравнено с Отава, така че това също трябва да се прецени.

Наздраве, какво пиеш в тия жеги? Само да не е някоя рядка водица като Корона Екстра :rofl:
Да, климата е малко по различен от Ванкувър, заплатите не са фактор.
За Отава, ако си такъв специалист да, но ако си прост електро инженер като мен, ще е кофти.

Бири... хакам от сутринта...покраи тоз вирус, станахме алкохолици, поне аз. Иначе тея дни съм на Грапа и Мастика :rofl:
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tonny »

jovani написа: Чет Юли 16, 2020 11:13 pm Цените на имотите в Торонто не винаги са растели, например ето една ценова история на къща, която се продаде преди няколко дни за малко над милион (при обявена цена 999,000) малко по на север от мен (Янг и Финч):
1. Март 1989 - продадена за 288,000
2. Август 2000 - продадена за 282,000
3. Октомври 2009 - продадена за 462,000
4. Преди няколко дни - продадена за над 1 милион
То е ясно, че темата отиде на манджа с грозде...

Jovani, интерсно ми е каква е била покупвателната способност на хората back then and now?
Какъв е бил средния remuneration за квартала и какъв % от него е отивал за моргидж през 1989, 2000 , 2009 и преди няколко дни?
Чисто любопитство.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

jovani написа: Чет Юли 16, 2020 9:07 pm ..
Определено съм съгласен, че има разлика в средното училище (след 8-ми клас). Сигурен съм, че има и разлики в качеството на основните училища, но може би там има и значение на кого попаднеш, в смисъл конкретните предподаватели имат голямо значение, а не толкова училището. При тази конюнктура на цените на мен ми хрумна идеята да се преместя извън Торонто, защото работя от къщи и изобщо нямам никакви ползи от това, че живея в Торонто (освен може би училищата, за които става дума). Районът околко Ниагара Фолс ми харесва, може да се купи прилична къща с 3 и повече гаража, басеин, голям двор за 700-800К. Доколкото съм чувал проблемът там е че има по-висока безработица, поминъка е основно туризъм и селско стопанство (лозя, винарни, цветя и пр.) и вероятно са ударени по-сериозно от вируса и може да се намери някакъв по-добър имот на по разумна цена (макар и в "провинцията"). Примерно ако 2 имота са напълно еднакви и единият струва над 2 милиона (Торонто), а другият 800К (Ниагара и градчетата около него), и факта, че аз работя от къщи и не трябва да пътувам всеки ден до офиса прави разликата в цената от 1.2 милиона доста атрактивна. Много е вероятно дори цената на имота в Торонто да се вдигне повече, а цената на този на юг дори да падне, но мен това не ме бърка, ако нямам моргидж за вторият имот - няколко стотин хиляди загуба от падане на цените ще ги изработя бързо, но ако си загубя инкъма по някаква причина примерно да вися на 1 милион моргидж в Торонто няма да е много приятно усещане.
И за нас няма значение.
Важното е да има възвращаемост, не смятаме да живеем в тези къщи за дълго.

Определено бихме избрали този на 30мин.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

roumensp написа: Сря Юли 15, 2020 4:11 pm
Pyrelight написа: Сря Юли 15, 2020 3:51 pm
roumensp написа: Сря Юли 15, 2020 2:07 pm
tanyatais написа: Сря Юли 15, 2020 9:29 am Ние търсим къща, която е за инвестиции, не да живеем в нея повече от 1-2 години.
Като търсиш къща за инвестиции, критериите са коренно различни от тия за къща за живеене.
Лично мен би ме интересувало какви са перспективите за вдигане на цените на имотите в района в краткосрочен план, а не "добри училища". :lol: Ако си мислиш, че като сложиш паркет за 30к и плочки за 10к, и веднага ще я продадеш със 100к отгоре независимо от района, грешиш.
Kaто видя компютърен клати-стол да дава акъл на контрактор....ме напушва един такъв смях! :D
Тя ти каза, че работи с риалтор. Пита за училищата заради детето.
Ама аз си мисля, че дори къщата да е в предградията и мъжа ти вижда хляб в нея, т.е. да изкара добри пари като я флипне, моят съвет е...Взимайте я! Пък ти ще караш детето до училище, докато той работи.
Ако търсиш локация на 5 мин пеша от училището, езерото, твоята работа или социалните ви контакти, това много ограничава избора.

П.П. Понякога дори не е нужно кой знае какво да правиш (пример: паркет за 30К или плочки за 10К). Просто трябва да издържиш 1-2 години да не я продаваш и печалбата ти е готова. Затова стремежът е да се купи възможно по-евтино и да има нещо за оправяне. А, ако от бунгало съпругът прави двуетажна къща съвсем сам, тогава...Берекет версим! Печалба ще има със сигурност. :y: :)
Ти знаеш ли какво е "контрактор" ? Като викна някой да ми смени дограмата или плочките, това е контрактор. Или ти бъркаш контрактор с дивелъпър ... :rofl: Блъда е контрактор, що не го питаш колко къщи е "флипнал" ? И какво като "работи с риалтър", голема файда, че риалтъра ще прибере процент от сделката. :D Като видя някой от Монреал да дава акъл за Ванкувър или Торонто и ме напушва смях, вашият маркет няма нищо общо с предните два.

Това да купиш нещо, да му направиш ремонт за 50к и да го продадеш със 100к+ печалба след 6 месеца работеше преди 5 години във Ванкувър, но сега е стагнация. Ако чакаш 2 години преди да го продадеш вероятно ще имаш печалба, въпроса е каква и дали си е заслужавало. Сега печелят единствено дивелъпърите, купуват барака на голям парцел, разделят го на два или 3, ако зонировката го позволява и имат време да чакат за решение, построяват няколко нови къщи и правят милиони печалба.

Да не говорим, че е смешно някой да се прави, че може да избира в която и да е част на града ... Аз например харесвам West Vancouver, но не мисля, че банката ще ни даде 5 милиона мортгидж, отделно че не ми се плащат 20к на месец. :lol: Както Батката каза кажи си бюджета и тогава питай, иначе е безсмислено.
Не разбирам защо толкова ви дразни всичко написано.

Точно това търсим. Барака на голям парцел, който ще стане на дуплекси.


Контракторът не бил контрактор, а плочкаджия, аз съм била безработна, кварталите не били квартали за нас, че ни миришели краката и какво сме разбирали ?! Типично. По български.
Ти как я мислиш тази? Това няма да стане,не се захващай! И подобни..

Който ни познава от форума му е ясно на каква скала се работи, а другото е пълнеж за запълване на времето.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Vedren »

Ама няма нужда са смятате и да сравнявате райони.

Взимате един пергел и една карта на Отава. Забивате острието на пергела в къщата на прайм министъра и правите една окръжност сментато така че радиуса да е 2 км. от къщата му.
Всичко в тази окържност е перфектно. И къщите и училищата и парковете. А съседите ви ще са дипломати, депутати, сенатори и моя милост. Всичко това на поносими цени. :D
Последно промяна от Vedren на Пет Юли 17, 2020 12:48 pm, променено общо 1 път.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

tonny написа: Пет Юли 17, 2020 2:34 am
jovani написа: Чет Юли 16, 2020 11:13 pm Цените на имотите в Торонто не винаги са растели, например ето една ценова история на къща, която се продаде преди няколко дни за малко над милион (при обявена цена 999,000) малко по на север от мен (Янг и Финч):
1. Март 1989 - продадена за 288,000
2. Август 2000 - продадена за 282,000
3. Октомври 2009 - продадена за 462,000
4. Преди няколко дни - продадена за над 1 милион
То е ясно, че темата отиде на манджа с грозде...

Jovani, интерсно ми е каква е била покупвателната способност на хората back then and now?
Какъв е бил средния remuneration за квартала и какъв % от него е отивал за моргидж през 1989, 2000 , 2009 и преди няколко дни?
Чисто любопитство.
За квартала не мога да ти кажа, но за Торонто медианният семеен доход е бил 55К, в момента е около 80К по официални данни, т.е. доходите са се увеличили около 50% грубо казано. Тази къща е била в покрайнините на Торонто през 1990, в момента е почти в географският център на града (не в историческият център). Вероятно през 1990 там са живяли семейства с по нисък социален статус, в момента се води "баровски" квартал. Но основната разлика в цените идва от разликата в лихвеният процент - през 1990 прайм лихвеният процент е бил 13%, в момента е под 2%. Заради високият лихвен процент вероятно % от доходите за месечни плащания по моргиджа е близък до сегашният (не знам точно колко % средно е "нормално" да отива за плащания по моргиджа, но сравнявайки цифрите така ми изглежда).
Проблемът е, когато купуваш къща при най-ниският възможен лихвен процент и при очаквано дълго изплащане (20-25 години) вероятността да се вдигне процента (и да паднат цените) в този дългосрочен период е по-висока от това да падне (защото лихвите на централаната банка в момента са 0.25% и няма как да паднат повече, освен ако не решат да минат на отрицателна лихва, каквито случаи има в някои други държави).
И нека не забравяме, че тази къща е била чисто нова през 1990, в момента е на 30 години (със съответната амортизация), няма голям двор и вероятно ще се нуждае от някои ремонти, както и рефреш на интериора.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

tanyatais написа: Пет Юли 17, 2020 9:23 am
roumensp написа: Сря Юли 15, 2020 4:11 pm
Pyrelight написа: Сря Юли 15, 2020 3:51 pm
roumensp написа: Сря Юли 15, 2020 2:07 pm
tanyatais написа: Сря Юли 15, 2020 9:29 am Ние търсим къща, която е за инвестиции, не да живеем в нея повече от 1-2 години.
Като търсиш къща за инвестиции, критериите са коренно различни от тия за къща за живеене.
Лично мен би ме интересувало какви са перспективите за вдигане на цените на имотите в района в краткосрочен план, а не "добри училища". :lol: Ако си мислиш, че като сложиш паркет за 30к и плочки за 10к, и веднага ще я продадеш със 100к отгоре независимо от района, грешиш.
Kaто видя компютърен клати-стол да дава акъл на контрактор....ме напушва един такъв смях! :D
Тя ти каза, че работи с риалтор. Пита за училищата заради детето.
Ама аз си мисля, че дори къщата да е в предградията и мъжа ти вижда хляб в нея, т.е. да изкара добри пари като я флипне, моят съвет е...Взимайте я! Пък ти ще караш детето до училище, докато той работи.
Ако търсиш локация на 5 мин пеша от училището, езерото, твоята работа или социалните ви контакти, това много ограничава избора.

П.П. Понякога дори не е нужно кой знае какво да правиш (пример: паркет за 30К или плочки за 10К). Просто трябва да издържиш 1-2 години да не я продаваш и печалбата ти е готова. Затова стремежът е да се купи възможно по-евтино и да има нещо за оправяне. А, ако от бунгало съпругът прави двуетажна къща съвсем сам, тогава...Берекет версим! Печалба ще има със сигурност. :y: :)
Ти знаеш ли какво е "контрактор" ? Като викна някой да ми смени дограмата или плочките, това е контрактор. Или ти бъркаш контрактор с дивелъпър ... :rofl: Блъда е контрактор, що не го питаш колко къщи е "флипнал" ? И какво като "работи с риалтър", голема файда, че риалтъра ще прибере процент от сделката. :D Като видя някой от Монреал да дава акъл за Ванкувър или Торонто и ме напушва смях, вашият маркет няма нищо общо с предните два.

Това да купиш нещо, да му направиш ремонт за 50к и да го продадеш със 100к+ печалба след 6 месеца работеше преди 5 години във Ванкувър, но сега е стагнация. Ако чакаш 2 години преди да го продадеш вероятно ще имаш печалба, въпроса е каква и дали си е заслужавало. Сега печелят единствено дивелъпърите, купуват барака на голям парцел, разделят го на два или 3, ако зонировката го позволява и имат време да чакат за решение, построяват няколко нови къщи и правят милиони печалба.

Да не говорим, че е смешно някой да се прави, че може да избира в която и да е част на града ... Аз например харесвам West Vancouver, но не мисля, че банката ще ни даде 5 милиона мортгидж, отделно че не ми се плащат 20к на месец. :lol: Както Батката каза кажи си бюджета и тогава питай, иначе е безсмислено.
Не разбирам защо толкова ви дразни всичко написано.

Точно това търсим. Барака на голям парцел, който ще стане на дуплекси.


Контракторът не бил контрактор, а плочкаджия, аз съм била безработна, кварталите не били квартали за нас, че ни миришели краката и какво сме разбирали ?! Типично. По български.
Ти как я мислиш тази? Това няма да стане,не се захващай! И подобни..

Който ни познава от форума му е ясно на каква скала се работи, а другото е пълнеж за запълване на времето.
Има такива бараки с големи дворове, и хората го правят този номер, като се има в предвид че всичко под 1 милион се продава много бързо, ако е ново строителство дори и на по-високи цени. Но имоти над 1.5 милиона се продават значително по-трудно в момента, дори и да са с много по-високо качество.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

tanyatais написа: Пет Юли 17, 2020 9:01 am
jovani написа: Чет Юли 16, 2020 9:07 pm ..
Определено съм съгласен, че има разлика в средното училище (след 8-ми клас). Сигурен съм, че има и разлики в качеството на основните училища, но може би там има и значение на кого попаднеш, в смисъл конкретните предподаватели имат голямо значение, а не толкова училището. При тази конюнктура на цените на мен ми хрумна идеята да се преместя извън Торонто, защото работя от къщи и изобщо нямам никакви ползи от това, че живея в Торонто (освен може би училищата, за които става дума). Районът околко Ниагара Фолс ми харесва, може да се купи прилична къща с 3 и повече гаража, басеин, голям двор за 700-800К. Доколкото съм чувал проблемът там е че има по-висока безработица, поминъка е основно туризъм и селско стопанство (лозя, винарни, цветя и пр.) и вероятно са ударени по-сериозно от вируса и може да се намери някакъв по-добър имот на по разумна цена (макар и в "провинцията"). Примерно ако 2 имота са напълно еднакви и единият струва над 2 милиона (Торонто), а другият 800К (Ниагара и градчетата около него), и факта, че аз работя от къщи и не трябва да пътувам всеки ден до офиса прави разликата в цената от 1.2 милиона доста атрактивна. Много е вероятно дори цената на имота в Торонто да се вдигне повече, а цената на този на юг дори да падне, но мен това не ме бърка, ако нямам моргидж за вторият имот - няколко стотин хиляди загуба от падане на цените ще ги изработя бързо, но ако си загубя инкъма по някаква причина примерно да вися на 1 милион моргидж в Торонто няма да е много приятно усещане.
И за нас няма значение.
Важното е да има възвращаемост, не смятаме да живеем в тези къщи за дълго.

Определено бихме избрали този на 30мин.
Ниагара Фолс е на около час и половина по магистралата и затова цените там са по-ниски. Районите, които са по-близки и цените са относително по-ниски са на изток - Пикъринг, Аякс, Уитби и Ошава, но там пропърти таксите са 1% на година от оценката на имота (в Торонто са грубо 0.6%). На запад цените са по-високи (Мисисага, Оуквил, Бърлингтън), на север също (Ричмънд Хил, Кинг сити, Аврора, Нови Пазар). Има някои интересни места, но отдалечени, лично на мен не ми харесват (Стоутвил, Милтън, Оринджвил и т.н.), защото не са близко до магистрали, а цените са относително по-високи от на изток. Скарбъро беше гето преди години, но в момента изглежда не толкова зле и има големи парцели с бараки - съвет не искам да давам, защото както знаете нищо не разбирам от имоти.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

Да, цените са ясни. Ние също гледаме в тези райони. Има няколко къщи, които са на пазара от няколко месеца и са до езерото в Пикеринг и Ошава и цената им е ок.

Аз проучвам училищата във важните ни региони и чакаме нашата къща да се продаде и да действаме. Много е стагниран пазара в СК и Албърта и ни спъва много плановете да се местим това лято.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Публикувай отговор