Потенциален емигрант с няколко въпроса

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Аватар
A.Yovchev
Мнения: 97
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 1:02 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от A.Yovchev »

aneta.stoyanova написа: Вто Окт 01, 2019 10:31 am Е то за френската трябва и френски да знаеш мисля че задължително. Иначе аз моите ги смятах, че с ЦЛБ 9 събирам 469, тъй като имам магистър, 5год трудов стаж в бг и максимум за години :?: Ти защо ги смяташ, че ти трябва ЦЛБ 10?
Ясно е, че CLB 10 не e задължително, но доколкото знам от други форуми, тези под 470-480 точки е възможно да чакат от няколко седмици до няколко месеца докато получат ITA.
Докато с 480+ още на първото теглене получаваш покана.
Добър източник на информация е форумът на бритиш експац.

Аз лично, съм си наумил да изкарам поне 7.5 на писане и говорене. Въпреки, че знам, че НЕ това е "пътят към успеха" в Канада.
“За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.” (13.12.1881)
“Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.”

Константин Иречек
Аватар
aneta.stoyanova
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Юни 07, 2017 2:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от aneta.stoyanova »

Амбициозно. Успех ти пожелавам. А защо да не е пътя към успеха в Канада не разбрах :?:
Аз тъкмо си получих резултатите днес 7.5 резултат, 7 на писане и говорене, 8 на четене, 8.5 на слушане. Пуснах си калкулатора и ми дава 475 точки :party: Сега тепърва ще започвам да чета какво следва и да пращам дипломи и тн. И ще видим. Аз даже регистрация нямам още в сайта.
Аватар
A.Yovchev
Мнения: 97
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 1:02 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от A.Yovchev »

aneta.stoyanova написа: Пет Окт 11, 2019 6:45 am Амбициозно. Успех ти пожелавам. А защо да не е пътя към успеха в Канада не разбрах :?:
Аз тъкмо си получих резултатите днес 7.5 резултат, 7 на писане и говорене, 8 на четене, 8.5 на слушане. Пуснах си калкулатора и ми дава 475 точки :party: Сега тепърва ще започвам да чета какво следва и да пращам дипломи и тн. И ще видим. Аз даже регистрация нямам още в сайта.
Много добър резултат, Честито! :y:

След като попита, ще се опитам все пак да ти отговоря... Защо многото труд, учене и умения не са "пътят към успеха", въпреки че всеки учи и работи нещо през живота си?
Ясно е, че не може да се разчита само на Hard Skills (знания, умения, опит), които не са от особено значение, ако на интервюто за работа в Канада, преценят, че нямаш нужните Soft Skills. Все пак, основната цел на интервютата за работа там е, да се определят какви Soft Skills притежаваш и как работиш с хора (което от друга страна показва и как се справяш сам със себе си). На мен лично ми изглежда, че е много относително и индивидуално какво точно са Soft Skills.
Струва ми се, че по принцип всеки има добри Soft Skills, но поради една или друга причина ги блокира и не ги използва.

Като допълнение към горното твърдение - Може много да знаеш и да можеш, но без целесъобразност с какво точно разполагаш и без усет какво точно можеш да направиш и с малкото, с което разполагаш, винаги все нещо ще ти куца. И в живота ти все ще е едно за сметка на друго.
“За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.” (13.12.1881)
“Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.”

Константин Иречек
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от Ivan1007 »

A.Yovchev написа: Пет Окт 11, 2019 4:03 pm
aneta.stoyanova написа: Пет Окт 11, 2019 6:45 am Амбициозно. Успех ти пожелавам. А защо да не е пътя към успеха в Канада не разбрах :?:
Аз тъкмо си получих резултатите днес 7.5 резултат, 7 на писане и говорене, 8 на четене, 8.5 на слушане. Пуснах си калкулатора и ми дава 475 точки :party: Сега тепърва ще започвам да чета какво следва и да пращам дипломи и тн. И ще видим. Аз даже регистрация нямам още в сайта.
Много добър резултат, Честито! :y:

След като попита, ще се опитам все пак да ти отговоря... Защо многото труд, учене и умения не са "пътят към успеха", въпреки че всеки учи и работи нещо през живота си?
Ясно е, че не може да се разчита само на Hard Skills (знания, умения, опит), които не са от особено значение, ако на интервюто за работа в Канада, преценят, че нямаш нужните Soft Skills. Все пак, основната цел на интервютата за работа там е, да се определят какви Soft Skills притежаваш и как работиш с хора (което от друга страна показва и как се справяш сам със себе си). На мен лично ми изглежда, че е много относително и индивидуално какво точно са Soft Skills.
Струва ми се, че по принцип всеки има добри Soft Skills, но поради една или друга причина ги блокира и не ги използва.

Като допълнение към горното твърдение - Може много да знаеш и да можеш, но без целесъобразност с какво точно разполагаш и без усет какво точно можеш да направиш и с малкото, с което разполагаш, винаги все нещо ще ти куца. И в живота ти все ще е едно за сметка на друго.
Това е доста интересно, като теория, но поне моята практика показва нещо съвсем различно.
Ти на колко интервюта за работа си се явявал в Канада?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
aneta.stoyanova
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Юни 07, 2017 2:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от aneta.stoyanova »

Като цяло това с реализацията там е нещото, което най-много ме притеснява. Тук нямам проблем с това, но все пак двете държави са тоално различни и това може би не е показател. Бих се радвала, ако ощя някой сподели наблюдения. Ivan1007 ти с какво се знимаваш и какъв е твоя опит в тази област?
Аватар
A.Yovchev
Мнения: 97
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 1:02 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от A.Yovchev »

Ivan1007 написа: Пет Окт 11, 2019 11:44 pm Това е доста интересно, като теория, но поне моята практика показва нещо съвсем различно.
Ти на колко интервюта за работа си се явявал в Канада?
Очевидно на нито едно.
Служа си с информация от интернет. Примерно като това.
“За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.” (13.12.1881)
“Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.”

Константин Иречек
Аватар
aneta.stoyanova
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Юни 07, 2017 2:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от aneta.stoyanova »

Йовчев, аз мисля, че това за което говориш, е необходимо и се тръси от всичко по-големи компании, не само в Канада, ами в цилия свят. Включително и в България. Аз работя в атомобилния сектор за международна компания и мога да ти кажа, че на това се набляга наравно с умения, образование и опит.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от roumensp »

aneta.stoyanova написа: Нед Окт 13, 2019 12:17 pm Йовчев, аз мисля, че това за което говориш, е необходимо и се тръси от всичко по-големи компании, не само в Канада, ами в цилия свят. Включително и в България. Аз работя в атомобилния сектор за международна компания и мога да ти кажа, че на това се набляга наравно с умения, образование и опит.
Не е свързано с големината на компанията, а с професията и конкретната позиция. Ако ще ставаш car salesmen или financial advisor е задължително, но за повечето инженерни позиции е без особено значение (освен ако не се налага директен контакт с клиенти).
Не че и в инженерните професии няма т.н. soft skills, например доста се интересуват дали можеш да работиш под напрежение, т.е. като ти наближават някакви крайни срокове, а имаш още доста работа.
Аватар
aneta.stoyanova
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Юни 07, 2017 2:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от aneta.stoyanova »

Не мога да се съглася с теб roumensp. Първо на много инженери им се налага да говорят с клиенти, защото когато се работи по проекти и се преговарят разни технически изисквания понякога се налага инженери да си говорят с инженери. На мен лично ми се е налагало да си говоря с клиенти и съм машинен инженер. Второ, в днешно време работодателите търсят продуктивност и ефективност в своите кадри, а не само добро представяне пред клиентите. В крайна сметка може и да си най-кадърния инженер, но като си пълен ръб и се работи труно с теб нито си еективен, нито доходоносен за компанията. Била съм по интервюта и добрите компании наблягат изключително много на това. Особено международните.
Аватар
A.Yovchev
Мнения: 97
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 1:02 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от A.Yovchev »

Аз визирах като цяло Soft skills, а не само Social/Communication skills. Както и да е, да не навлизаме в подробности.

Електроинженер съм и работя с клиенти, понякога и чуждестранни. За развитието на лабораторията ни, е нужно да докараме още клиенти, от които до не малка степен зависят заплатите ни.
“За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.” (13.12.1881)
“Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.”

Константин Иречек
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от roumensp »

aneta.stoyanova написа: Нед Окт 13, 2019 2:36 pm Не мога да се съглася с теб roumensp. Първо на много инженери им се налага да говорят с клиенти, защото когато се работи по проекти и се преговарят разни технически изисквания понякога се налага инженери да си говорят с инженери. На мен лично ми се е налагало да си говоря с клиенти и съм машинен инженер. Второ, в днешно време работодателите търсят продуктивност и ефективност в своите кадри, а не само добро представяне пред клиентите. В крайна сметка може и да си най-кадърния инженер, но като си пълен ръб и се работи труно с теб нито си еективен, нито доходоносен за компанията. Била съм по интервюта и добрите компании наблягат изключително много на това. Особено международните.
Аз съм ИТ и никога не ми се е налагало да говоря с клиенти за близо 30 години (8 години в БГ, 6 години в САЩ, 14 години в Канада, над 10 фирми). В по-големите компании в Америка контактуващите с клиенти са си в други отдели, sales & marketing, support и т.н. Жена ми контактува с клиенти, но фирмата е 10 човека.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от roumensp »

A.Yovchev написа: Нед Окт 13, 2019 2:46 pm Електроинженер съм и работя с клиенти, понякога и чуждестранни. За развитието на лабораторията ни, е нужно да докараме още клиенти, от които до не малка степен зависят заплатите ни.
Ако работиш в голяма канадска компания това вероятно няма да е твое задължение.
Имаме един потребител “tonny” от Ванкувър, който наскоро се лицензира като електроинженер, ако искаш се свържи с него на лични.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от Ivan1007 »

aneta.stoyanova написа: Нед Окт 13, 2019 9:43 am Като цяло това с реализацията там е нещото, което най-много ме притеснява. Тук нямам проблем с това, но все пак двете държави са тоално различни и това може би не е показател. Бих се радвала, ако ощя някой сподели наблюдения. Ivan1007 ти с какво се знимаваш и какъв е твоя опит в тази област?
Сондажна геофизика - търсене, проучване и добив на нефт и газ.
Твърдението, че нещо друго, може да е толкова важно, колкото знания, умения и опит и дори по-важно от тях според мен се отнасят за sales, customer service или подобни лаладжийски позиции.

В нашия бизнес има technical sales representatives, но без поне десетина години опит на техническа/инженерна позиция нямаш шанс да работиш sales.
За някой без канадски опит пък мисля, че е изключено. За sales е наистина по-важно кого познават, не какво знаят и могат, но без знания на поне средно ниво, само с лаф моабет не става.
За нови емигранти technical sales априори е изключено - те по правило никого не познават.

Явявал съм се на интервюта, обикновено с HR, не с hiring manager, които протичат почти изцяло с behavioral questions - това е сигурен знак за мен, че аз не я искам тази работа.
Интервюто е двустранен процес и оценяват не само кандидата, но и той оценява позицията и работната среда.
На въпрос за това как работя под напрежение, отговарям, че не работя под напрежение.
Има два случая, в които може да съм под напрежение - пожар или някакво друго природно бедствие или производствена авария.
В този случай обаче не работя, а се евакуирам веднага.
Работя с клиенти директно, често правя front end sales.
Това, което съм установил, че работи най-добре с огромното мнозинство от клиенти е да ги обучаваш и да си откровен с тях.
Под продукта, който продаваме (сервиз, услуги, изследвания) стои мойто име като field engineer и на представителя на клиента на място като witness - не на sales, на мениджъра, на вицепрезидента или президента.
Спечелиш ли доверие на клиента - имаш го почти завинаги, ти и фирмата за която работиш. Доверие се печели с професионализъм и честност.
Загубиш ли доверие, губиш го завинаги и няма значение къде работиш - you are done.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
A.Yovchev
Мнения: 97
Регистриран на: Пет Юни 17, 2016 1:02 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от A.Yovchev »

roumensp написа: Нед Окт 13, 2019 2:57 pm Имаме един потребител “tonny” от Ванкувър, който наскоро се лицензира като електроинженер, ако искаш се свържи с него на лични.
Ще се свържа с него, когато имам нужда.


Ivan1007 написа: Вто Окт 15, 2019 3:24 am Твърдението, че нещо друго, може да е толкова важно, колкото знания, умения и опит и дори по-важно от тях според мен се отнасят за sales, customer service или подобни лаладжийски позиции.
Добре, щом казваш.
На мен информацията ми идваше основно от ето такива източници:

Изображение
(линк)




Наясно съм, че целта на тези и други подобни компании, е чрез такива материали, циркулиращи из интернет да привличат клиенти.
“За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.” (13.12.1881)
“Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.”

Константин Иречек
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Потенциален емигрант с няколко въпроса

Мнение от Ivan1007 »

Аз не твърдя, че това не са важни неща. Не може да си абсолютен дивак и да работиш в екип и с клиенти.
WestJet имаха нещо като слоган
"We hire for attitude, everything else will teach you.
Това е така за flight attendant и customer service, но едва ли за пилоти, техници и инженери.
Бих препоръчал на нови емигранти програми подобни на тази, през която аз минах навремето
https://crtp.bowvalleycollege.ca/studen ... reparation
В тях учат на неща, които са наистина важни.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор