Toronto - the saddest place in Canada

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

Marto написа:
jovani написа:
Marto написа: Всъщност по-добрата аналогия е джовани да си намери заместник без да пита никой и да очаква оня като се появи на работа следващия понеделник, шефът ей така да почне да му плаща ≤ n+1%.
Не е така, щото ние сме тези дето плащаме и очакваме да получиме.
Подозирах, че посоката на паричното плащане ще те обърка. Единственото, което има значение е естествотo на договорните взаимотношения и как не можеш едностранно да промениш най-фундаменталния елемент на договора - партиите.
Важното, е че примерът, който си дал с работодателите не е верен, защото ние сме "работодателите" в случая.

Ако примерът ти се промени и се говори за равноправни членове в договор - то същото би било ако принудиме акционерите в дадена фирма да не могат да си продават акциите, а ако на директорът на фирмата реши че му е изгодно - да може да им ги изкупи по каквато цена предложи той.

Аз не мога да разбера какво се опитваш да изкараш - ясно е на всички, че договорът пре*бава новодомците, единственото което можеш да кажеш е: "ами да не сте го подписвали" и аз ще се съглася с това.

Същото може да се каже и на новите имгранти - "ами да не сте идвали" и да се приключат споровете.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

roumensp написа:
jovani написа:А и не знам какво съм се циганил толкова, че си мълчах до този момент, докато ония се гавриха с нас 2 години и половина.
Ако наистина се гавреха и не спазваха договора, засегнатите можеха да заведат дело. Явно нещата не са толкова крайни, щом още не се е стигнало дотам.
Какво дело може да се заведе след като цялата система е направена за да може да ти се сложи хомота (демек моргиджа) на врата?

Законите позволяват на билдърите да си променят сроковете колкото пъти поискат, стига да ти дадат 90-дневен нотис.
Всички приемат факта, че не може да се продава, докато не си влязъл във владение - и на мен ми е много странно как живеят тези хора, ама явно са приели правилата и нямат по-добър избор - от друга страна не се знае до кога ще търпят, че ей къде е Швейцария :).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Oпа...

Мнение от miteto »

jovani написа:Апропо, гърлфренда се беше набутала с този договор, аз никога не бих подписал подобно чудо, по мои сметки в Торонто е финансово по-изгодно да се живее под наем (при очаквана 0-лева промяна в цените на имотите) и разликата в кешфлоуа да се инвестира в алтернативни инвестиции.
Това не го разбрах нещо, как така ти си купил апартамент, пък приятелката ти е подписала договора самостоятелно?
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

miteto написа:
jovani написа:Апропо, гърлфренда се беше набутала с този договор, аз никога не бих подписал подобно чудо, по мои сметки в Торонто е финансово по-изгодно да се живее под наем (при очаквана 0-лева промяна в цените на имотите) и разликата в кешфлоуа да се инвестира в алтернативни инвестиции.
Това не го разбрах нещо, как така ти си купил апартамент, пък приятелката ти е подписала договора самостоятелно?
Ако помислиш малко и ще го разбереш...
Имаше един виц: Крокодил и хипопотам направили концерт - крокодилът пеел, а хипопотамът свирил на пиано.
След концерта учуден зрител ги попитал как го правят, а хипопотамът отговорил:
- Много просто: аз свирех на пианото и пеех, а крокодилът само си отваряше устата. :)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от miteto »

Т.е. ти си го платил, тя само подписала договора. И по-странни неща съм чувал, така че това е о.к.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Oпа...

Мнение от roumensp »

jovani написа:Ако помислиш малко и ще го разбереш...
Имаше един виц: Крокодил и хипопотам направили концерт - крокодилът пеел, а хипопотамът свирил на пиано.
След концерта учуден зрител ги попитал как го правят, а хипопотамът отговорил:
- Много просто: аз свирех на пианото и пеех, а крокодилът само си отваряше устата. :)
Тия неща са ми ясни, ама и ти трябваше да си наясно, че повечето жени не четат клаузите с малки букви в договорите. :)

Аз не защитавам системата, нито пък тия твойте билдъри. Просто имам чувството, че често се оплакваш без нещата да са чак толкова зле. Сам знаеш, че няма държава, в която всичко да е идеално, и Канада също си има своите "трески за дялкане".
Последно промяна от roumensp на Вто Фев 01, 2011 3:05 pm, променено общо 1 път.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

roumensp написа:
jovani написа:Ако помислиш малко и ще го разбереш...
Имаше един виц: Крокодил и хипопотам направили концерт - крокодилът пеел, а хипопотамът свирил на пиано.
След концерта учуден зрител ги попитал как го правят, а хипопотамът отговорил:
- Много просто: аз свирех на пианото и пеех, а крокодилът само си отваряше устата. :)
Тия неща са ми ясни, ама и ти трябваше да си наясно, че повечето жени не четат клаузите с малки букви в договорите. :)
Значи не сте разбрали кой е крокодилът и кой хипопотамът в случая - а той е че тя е подписала договора и платила даунпеймънта.
После аз трябваше да чистя част от банковите акаунти, но това е друга тема (а и това са лични неща и не променят принципно случая).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от roumensp »

За твое утешение ще кажа, че нито си първият, нито последният дето ще плаща за неща, "сътворени" от половинката му. :)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

roumensp написа:За твое утешение ще кажа, че нито си първият, нито последният дето ще плаща за неща, "сътворени" от половинката му. :)
А, с това съм наясно от много години (откато бях ерген) :)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

Marto написа:
jovani написа:
Marto написа: Всъщност по-добрата аналогия е джовани да си намери заместник без да пита никой и да очаква оня като се появи на работа следващия понеделник, шефът ей така да почне да му плаща ≤ n+1%.
Не е така, щото ние сме тези дето плащаме и очакваме да получиме.
Подозирах, че посоката на паричното плащане ще те обърка. Единственото, което има значение е естествотo на договорните взаимотношения и как не можеш едностранно да промениш най-фундаменталния елемент на договора - партиите.
Между другото (и за да повдигна темата) в моят договор с работодателя пише, че той може да продаде бизнеса на друг собственик и последният получава всички права и облаги произтичащи от това. Също така собственикът на помещенията, в които се помещава шопът на приятелката ми продаде тези помещения на друг собственик преди 1 година без да я пита дали на нея и харесва и вторият собственик и направи куп проблеми - например прегради пространството зад стора и поиска да му се плаща за паркинг, който тя е ползвала без да плаща на предишният собственик по взаимно съгласие, но без да е упоменато изрично в договорът и.
Тези два случая противоречат фундаментално на написаното от Марто, че не можело едностранно да се променят страните по договора.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от Marto »

jovani написа: в моят договор с работодателя пише, че той може да продаде бизнеса на друг собственик и последният получава всички права и облаги произтичащи от това....

Също така собственикът на помещенията, в които се помещава шопът на приятелката ми продаде тези помещения на друг собственик преди 1 година без да я пита дали на нея и харесва

Тези два случая противоречат фундаментално на написаното от Марто, че не можело едностранно да се променят страните по договора.
Противоречи друг път. Вие сте го обсъждали (щом ти и тя сте подписали съответно с работодателя и собственика на сградата) и сте се съгласили предварително да им дадете някакво там право. Толкова за "едностранното".

Макар че по принцип можеш да assign-ваш договорните си права си на трето лице, задълженията си не можеш. Доколкото разбирам ти искаш и второто - да си измиеш ръцете и толкова. Но няма да се очудя, aкo сегашният ти договор не позволява дори и assignment, по редица причини - да не се занимава строителя със спекуланти и т.н.


Друг е въпроса, че "да продаде бизнеса" е много разтегливо понятие. Ако е asset sale, е едно, ако е прехвърляне на акции само, всичките договори на корпорацията си вървят все едно нищо не е станало, ако ще и 100 различни собственика да се изредят за 20 минути.

Слушай, опасно да говоря наизуст дори и когато са общи приказки. Плати на някой колега в Онтарио някой-друг стотак да ти прочете всъщност договора и да ти обясни къде стоиш и защо.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

Marto написа:
jovani написа: в моят договор с работодателя пише, че той може да продаде бизнеса на друг собственик и последният получава всички права и облаги произтичащи от това....

Също така собственикът на помещенията, в които се помещава шопът на приятелката ми продаде тези помещения на друг собственик преди 1 година без да я пита дали на нея и харесва

Тези два случая противоречат фундаментално на написаното от Марто, че не можело едностранно да се променят страните по договора.
Противоречи друг път. Вие сте го обсъждали (щом ти и тя сте подписали съответно с работодателя и собственика на сградата) и сте се съгласили предварително да им дадете някакво там право. Толкова за "едностранното".

Макар че по принцип можеш да assign-ваш договорните си права си на трето лице, задълженията си не можеш. Доколкото разбирам ти искаш и второто - да си измиеш ръцете и толкова. Но няма да се очудя, aкo сегашният ти договор не позволява дори и assignment, по редица причини - да не се занимава строителя със спекуланти и т.н.


Друг е въпроса, че "да продаде бизнеса" е много разтегливо понятие. Ако е asset sale, е едно, ако е прехвърляне на акции само, всичките договори на корпорацията си вървят все едно нищо не е станало, ако ще и 100 различни собственика да се изредят за 20 минути.

Слушай, опасно да говоря наизуст дори и когато са общи приказки. Плати на някой колега в Онтарио някой-друг стотак да ти прочете всъщност договора и да ти обясни къде стоиш и защо.
Марто, не си ме разбрал - аз не търся лигъл адвайс в случая. Само констатирам как билдърите в Торонто (а може би и в други места в Канада) ти предлагат изключително неизгодни договори, и въпреки това успяват да продадат 50 до 80% от апартаментите в първият официален ден на продажбите. В случая аз не исках да прехвърлям задължения, а права на трето лице - имащо желание да купи имота, докато беше в строеж и да ни заплати нашите 15% даунпеймънт + премиум - и ние нямахме право да направим трансфера.
Разбира се, никой не е карал насила приятелката ми да подписва, но в ситуацията на свръхтърсене и ограничено предлагане (благодарение на имиграционната политика) нямаш голям избор, иначе кацаш на спекулантите на имоти.
Според мен до няколко години в Торонто ще гледаме следващата серия на същият филм, озаглавена "Продай, за да не бъдеш изяден"...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

Вчера ми се случи друга случка, която окончателно разклати доверието ми в Канадската система.

Както знаете, в момента съм на път да подпиша първият си моргидж, взет от една от големите Канадски банки.
Та те ми изпратиха апрейзъл, който да огледа имота и да го оцени - става въпрос за чисто ново кондо, купувано по цени определени от билдъра с 20% даунпеймънт, перфектен кредит скор, отличен инкъм => минимални рискове за банката.

Дойде човека у нас (беше евреин - не знам дали това има някакво значение в случая) и поне на думи беше възхитен от имота - каза: имате голяма тераса, за която сте платили само 25К повече от идентични апартаменит в този билдинг, които нямат такава тераса... Поговорихме си и за коли - казах му че имам 2 ягуара и той се измайтапи с техният лош релайъбилити рекорд от миналото. Изобщо всичко мина добре, поне според мен.

На другият ден ми се обади ъндъррайтъра и каза, че оценката на апрейзала е 25К по-ниска от цената, обявена от билдъра. Разбрахме се да поискаме втори апрейзъл, но мен ме загложди любопитството и се обадих на евреина за да разбера какви са мотивите му за по-ниската оценка. Говорих също с агент на ТД банк по телефона и той каза, че никога не е чувал апрейзъл да оцени чисто нов имот на по-ниска цена от тази на билдъра.

Та апрейзълът каза по телефона, че е решил да оцени имота на по-ниска цена, защото имало няколко обяви от спекулатори на апартаменти с подобна квадратура (както знаете част от новите кондота се купуват от "инвеститори", които се опитват моментално да ги продадат щом влязат във владение на имота). Интересното е, че и 3-те апартамента, обявени в МЛС бяха с аскинг прайс съответно $70К, $80К и $95К повече от обявената от билдъра цена (а както вече казах, апрейзъла оцени нашето кондо с 25К по-ниска цена от тази на билдъра). Когато направих забележка по въпроса той отговори, че е готов да преоцени оценката си в момента в който има продажба на някой от тези юнити - тогава щяло да има ясна представа за това каква била "реалната цена" на имота.

Този довод не ми прозвуча много убедително - нещо като "ами не знам как е, ама аз решавам че няма да е вашето" (демек отхвърля цената на билдъра, както и аксинг прайса на пропъртитата в МЛС и казва "ама съм готов да си направя ревизия на оценката ако... това и онова се случи").

Моите въпроси по случая са:
1. Каква е отговорността на един апрейзъл за оценките които прави - ако аз открия, че останалите подобни юнити са оценени на различна цена от други апрейзъли или си наема 10 апрейзъла да оценят по друг начин може ли този човек да си загуби лиценза или да понесе някакво последствие за погрешната си оценка?
2. Възможно ли е той да ни иска подкуп - особенно споменавайки, че "можел да си промени оценката при определени обстоятелства"?
3. Възможно ли е той да има интерес от това да получим по-ниска оценка - например да е свързан по някакъв начин с продавачите на другите имоти (много често апрейзълите са още риъл естейт агенти или работят с такива) и да иска да забави по някакъв начин нашето влизане във владение на собствеността?
4. Възможно ли е да си е казал: Я ги па тия млади имигранти как дръпнаха - аз бича на тръстиката от чука си години и не мога да си позволя нов имот и 2 Ягуара?
5. Изобщо по какъв начин се осъществява контролът над апрейзълите, които биха могли да изнудват, дават оценки въз основа на непазарна мотивация, да търсят подкупи и/или други лични облаги от дейността си?

На фона на тези проблеми много ми се иска да чуя познатото: "Господине, вие карахте с 20 лева над разрешената скорост"... някак си просто и ясно - няма "това-онова", "ако", "обаче" и т.н.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от anxeli »

Това е много странно :^). И на нас ТД ни чарджи 230 за апрайзъл, но никой не е идвал в къщи. Какво значение има този апрайзъл, искат да дадат по-малък моргидж? Може би трябва да говорите с друга банка или независим оценител. Или доплати до 20% даун, тогава няма да се заяждат.
Аз вчера научих нещо по-неприятно, но поне теб и мен няма скоро да засегне :D. Ако дообяд някой заспал торонтянец не изрине навалялия сняг около къщата си, някой съвестен общински служител може да мине и да му забие глоба от 250 до 350 долара. Които се включват към годишните такси :o, така че ако не се платят, направо се превръщаш в престъпник и това е.
Интересно някой ако иска да отиде на ваканция какво прави, плаща на комшиите, на компания, на роднини да изринат и се надява да не забравят? Ето това е крепостничество вече, повинност един вид :puke: ...
Циганите - на Сатурн !
Публикувай отговор