Toronto - the saddest place in Canada

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от anxeli »

Не е лесно да се избере и да се купи, ние търсехме 3 години. Като започнеш от ужасните флорпланове които някои предлагат, мине се през местоположението, където все се опитват да те изработят по някакъв начин - или има пожарна през две къщи, или пречиствателна станция на 100 м от която лятото мирише романтично или друго гадно нещо, та се стигне до безбожните цени които някои си позволяват да искат.
Избора на билдър също е много отговорен. Торонто не е Лас Вегас или Маями, във парвенюшки проект като тези на малкото човече с голямо его Хари Стинсън аз не бих купила. Ние избирахме билдър с достатъчно пари, строил предимно в щатите и току-що завършил 4 блока в Торонто. На опенинг дей когато купиме се продаде 80% от блока. Забавяне имаше, защото първо намериха подпочвени води които трябваше да се каптират, второ имаше студени зими в които спираха работа за известно време.
Goldman Spring Kichler & Sanders държаха тръстфонда, аз ги проверих естествено, хората ги оценяват 4,4 от 5 доволни от услугата, корпоративно право, естейти и стоителство, венчър калитали и интелектуална собственост.
Наистина Марто да каже до колко са били застрашени депозитите, нямам представа, наивно си спях спокойно 3-4 години.
Незнам за каква собственост става дума да се продава, когато все още няма никаква собственост, до клозинг деня имаме само един депозит.
Новото кондо може да е добра печалба, може и чакането или цените на пазара в момента да обезмислят цялата далавера. Оставям това на опитните спекуланти, ние просто искахме жилище, не инвестиция. Тогава нямаше 5% даунпеймънт, а не можехме да извадим 20-25 накуп за готово кондо, така че е решихме на ново строителство, защото разрешаваше 25-те процента да се внасят на порции за 2 години. Договорите наистина са неприлични :D, но не кой знае колко, в крайна сметка не се оплакваме. Нашия адвокат ни каза в последствие, че ако му се бяхме обадили когато купувахме да преговаря с билдъра и да сложи таван на някои аджъстментс в договора, е можело да ни спести 2-3 хил долара, но щяло да се наложи да ни вземе поне половината като хонорар, защото взима 300 на час :lol: ...
Mакс Коен ни беше адвокат, някой ако иска координати, много коректен а и много умен и очарователен еврейски чичка :D ...
Циганите - на Сатурн !
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

anxeli написа:Забавяне имаше, защото първо намериха подпочвени води които трябваше да се каптират, второ имаше студени зими в които спираха работа за известно време.
Студените зими бяха оправдание и на нашият билдър. Съпрайз-съпрайз: "зимата и този път беше студена, което забави завършването на строежа за втора поредна година".
Мен ако ме питаш всеки скача според това, което му позволява летвата, в случаят законът - ако можеха, сигурно и 10 години щяха да ни мотаят.
Между другото - колко години ви забавиха вас след първоначалният тентатив дейт, упоменат в договора?
anxeli написа:Незнам за каква собственост става дума да се продава, когато все още няма никаква собственост, до клозинг деня имаме само един депозит.
Борсите и аукционите съществуват за да може стейкхолдърите в дадена компания или асет да получат достъп до някакъв пазар на който да имат възможност да ънлоуднат (или ъпгрейднат) стейка си при що-годе феър пазарни условия. Хората могат да купуват коли по интернет, фючърси на непроизведени още ресурси - защо да не могат да продават интереса си в незавършено строителство, ако се намери някой, който проявява желание да го купи?
anxeli написа:На опенинг дей когато купиме се продаде 80% от блока
В моят случай, доколкото знам, са били продадени също голяма част от апартаментите на опенинг дей - но във всеки билдинг има както по-готини апартаменти, така и по-куци: в зависимост от това на кой етаж са (първите няколко етажа не се продават лесно), на къде гледат (все ще има такива, които са по-шумни или вюто не е толкова хубаво), и много други обективни и субективни фактори. Мога да се похваля, че нашият е един от най-хубавите апартаменти в билдинга - като разположение, изглед, екстри.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

anxeli написа:Торонто не е Лас Вегас или Маями, във парвенюшки проект като тези на малкото човече с голямо его Хари Стинсън аз не бих купила.
Ей Анксели, ти познаваш ли го Хари Стинсън лично? :) (надявам се не съм те засегнал с последните си мнения).

Всъщност, целта на това ми мнение е да се извиня за нескромното ми държание и агресивните ми отговори в темата.

Истината е, че през последният месец бях силно притиснат от колегите от СиАйБиСи (моите стари "архиенемис") на виртуалното бойно поле на Североамерикансите борси и за пръв път започнах да губя увереност във възможностите си. Това, комбинирано с разправиите около клозинг дейта и осезаемата възможност от изпускане на така необходимата ми зимна ваканция почти преля чашата на психологическият ми комфорт - предполагам сте наясно, че работата ми би могла да бъде много напрегната на моменти, и това е цената, която плащам за доброто си материално възнаграждение.

Искам да отправя специални извинения към моят виртуален "архиенеми" от БГКанада - Мр. Гийк, също така към Марто, Мишока и останалите антикомунисти - не питая лоши чувства към вас, но понякога прекалявате с антикомунистическият сентимент и с това ме подтиквате към крути мерки.

Надявам се да няма засегнати от словесните двубои и вярвам ще се срещаме отново на виртуалното "бойно поле", стига поне да уважавате (ако не и да харесвате) критичното ми мнение и точната ми преценка :)
Със сигурност ви обещавам, че където и да се преместя ще ви давам информация и сравнения за това кое как е, та да не си губите времето да четете "Форбс" и да спорите с телевизорите...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от anxeli »

А, Джовани, не е хубаво да си го изкарваш на другарчетата така :!: :D ...
Хари Стинсън не го познавам, но бях на презентациите за Кинг 1, такова впечетление ми остави :lol:, а и проектите са такива, не че можех да си ги позволя, но и да можех - не бих ...
Нас ни забавиха точно с 11 месеца.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Oпа...

Мнение от Marto »

jovani написа:Готов съм да чуя мнението на Марто по въпроса, който ми се струва че разбира повече от нас тази материя.
Това е solicitor-ска материя, а аз съм литигатор - моята работа почва, когато онези оплескат пейзажа :)

Предполагам в момента имаш нещо като Purchase and Sale Agreement за кондото, което е просто договор м/у тебе и тези, които псуваш. Нормално е, ако искаш да им натресеш трето лице в договора, да трябва съгласието на другата страна. А те ако имат допълнителни апартаменти за продан (а и да нямат), за какво им е да се съгласяват. Сори, Майкъл.

М/у другото, произнася се "арч" (арченеми, арчнемесис и т.н.) ;)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

Marto написа:
jovani написа:Готов съм да чуя мнението на Марто по въпроса, който ми се струва че разбира повече от нас тази материя.
Това е solicitor-ска материя, а аз съм литигатор - моята работа почва, когато онези оплескат пейзажа :)

Предполагам в момента имаш нещо като Purchase and Sale Agreement за кондото, което е просто договор м/у тебе и тези, които псуваш. Нормално е, ако искаш да им натресеш трето лице в договора, да трябва съгласието на другата страна. А те ако имат допълнителни апартаменти за продан (а и да нямат), за какво им е да се съгласяват. Сори, Майкъл.
Все едно аз да подпиша договор с работодателя си в който да пише:
1. Ще работя колкото и когато си искам
2. Ще ви чарджа колкото намеря за добре, но не повече от максималната ставка за софтуерен девелопер, работещ в еди-коя си банка + 1%
3. Студените Онтарийски зими (както и това, че земята има кръгла форма) ще са основание да забавя проекта с няколко години
4. Ще ми платите 15% от уговорената ориентировъчна цена (вж. т. 2) за проекта кеш в момента на сключване на договора
5. Вие нямате право да ми намерите заместник през това време

Sounds about right :)
Последно промяна от jovani на Вто Фев 01, 2011 10:42 am, променено общо 1 път.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Oпа...

Мнение от miteto »

jovani написа:Все едно аз да подпиша договор с работодателя си в който да пише:
1. Ще работя колкото и когато си искам
2. Ще ви чарджа колкото намеря за добре, но не повече от максималната ставка за софтуерен девелопер, работещ в еди-коя си банка + 1%
3. Студените Онтарийски зими (както и това, че земята има кръгла форма) ще са основание да забавя проекта с няколко години
4. Вие нямате право да ми намерите заместник през това време
5. Ще ми платите 15% от уговорената ориентировъчна цена (вж. т. 2) за проекта кеш в момента на сключване на договора

Sounds about right :)
Ако работодателя ти подпише този договор, едва ли има право да мрънка после примерно защо го чарджиш "колкото намеря за добре, но не повече от максималната ставка за софтуерен девелопер, работещ в еди-коя си банка + 1%"
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

miteto написа: Ако работодателя ти подпише този договор, едва ли има право да мрънка после примерно защо го чарджиш "колкото намеря за добре, но не повече от максималната ставка за софтуерен девелопер, работещ в еди-коя си банка + 1%"
С тази разлика, че работодателите имат избор от десетки хиляди балъци, дотътрили се в Канада с едната риза на гърба.
Същите тези балъци после ще искат да купят имоти и ще се натискат на условията, поставени от билдърите, които държат предлагането на имоти под контрол.

Старото-o се уволнява-а-а - зайците реват! :)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от miteto »

Еми работодателите имат избор навсякъде по света, не само в Канада. В комунистическите дупки Куба и Северна Корея балъците наистина буквално са с по една риза на гърба. В пост-комунистическа Русия са малко по-добре, имат 3 ризи - една на гърба, една чиста за след седмичната баня и една да продадат за водка, че да забравят коравия, дето другарите са им го натикали :D
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Oпа...

Мнение от Marto »

miteto написа:
jovani написа:Все едно аз да подпиша договор с работодателя си в който да пише:
1. Ще работя колкото и когато си искам
2. Ще ви чарджа колкото намеря за добре, но не повече от максималната ставка за софтуерен девелопер, работещ в еди-коя си банка + 1%
3. Студените Онтарийски зими (както и това, че земята има кръгла форма) ще са основание да забавя проекта с няколко години
4. Вие нямате право да ми намерите заместник през това време
5. Ще ми платите 15% от уговорената ориентировъчна цена (вж. т. 2) за проекта кеш в момента на сключване на договора

Sounds about right :)
Ако работодателя ти подпише този договор, едва ли има право да мрънка после примерно защо го чарджиш "колкото намеря за добре, но не повече от максималната ставка за софтуерен девелопер, работещ в еди-коя си банка + 1%"
Точно - да са му мислели, когато са подписвали договора.

Всъщност по-добрата аналогия е джовани да си намери заместник без да пита никой и да очаква оня като се появи на работа следващия понеделник, шефът ей така да почне да му плаща ≤ n+1%.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Oпа...

Мнение от jovani »

Marto написа: Всъщност по-добрата аналогия е джовани да си намери заместник без да пита никой и да очаква оня като се появи на работа следващия понеделник, шефът ей така да почне да му плаща ≤ n+1%.
Не е така, щото ние сме тези дето плащаме и очакваме да получиме.
Това е добър пример (и много типичен за Канада) в който клиентът плаща, а продавачът прави поръчката...

Апропо, гърлфренда се беше набутала с този договор, аз никога не бих подписал подобно чудо, по мои сметки в Торонто е финансово по-изгодно да се живее под наем (при очаквана 0-лева промяна в цените на имотите) и разликата в кешфлоуа да се инвестира в алтернативни инвестиции.

Единствено апартаменти в Мисисага със сравнително голям мейнтаненс, малки пропърти такси и цена под 170-180К може би излизат на сметка (с което правя един реверанс към Джон Смит 1-ви). Това при положение, че успеете един ден да ги продадете поне на същата цена, на която са били купени.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от roumensp »

Джовани, нали искаше да си "баровец" ? Баровците си плащат, без да се циганят. :D
На мен повече ми приличаш на габровец, а не на баровец. :D
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

roumensp написа:Джовани, нали искаше да си "баровец" ? Баровците си плащат, без да се циганят. :D
На мен повече ми приличаш на габровец, а не на баровец. :D
Това, което си описъл не е баровец, а "господин за един ден".

А и не знам какво съм се циганил толкова, че си мълчах до този момент, докато ония се гавриха с нас 2 години и половина.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Oпа...

Мнение от Marto »

jovani написа:
Marto написа: Всъщност по-добрата аналогия е джовани да си намери заместник без да пита никой и да очаква оня като се появи на работа следващия понеделник, шефът ей така да почне да му плаща ≤ n+1%.
Не е така, щото ние сме тези дето плащаме и очакваме да получиме.
Подозирах, че посоката на паричното плащане ще те обърка. Единственото, което има значение е естествотo на договорните взаимотношения и как не можеш едностранно да промениш най-фундаменталния елемент на договора - партиите.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от roumensp »

jovani написа:А и не знам какво съм се циганил толкова, че си мълчах до този момент, докато ония се гавриха с нас 2 години и половина.
Ако наистина се гавреха и не спазваха договора, засегнатите можеха да заведат дело. Явно нещата не са толкова крайни, щом още не се е стигнало дотам.
Публикувай отговор