Въпрос за кола и застраховка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

И в Онтарио можеш също но Митето говори ако искаш да я подкараш на собствен ход от магазина.
Хората ще ти я продадат и без застраховка и без книжка но от тяхния паркинг трябва да излезе да кажем с пътна помощ камионче и колата натоварена на камиончето:)
Логиката е че ако стане катастрофа на улицата след продажбата магазина също е виновен че са ти позволили да я подкараш.
С камиончето си е вече твоя отговорност.
Може пък да искаш да си я сложиш в двора, да си я миеш, да се снимаш с нея и никога да не я караш.:)
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

Pehlivan написа:.....Не е за препоръчване направо на G,защото те късат умишлено.
това са малко митове и легенди за умишленото късане.. аз взех направо G без проблеми.. познавам и други взели директно G..
Pehlivan написа: добри иншурънси за нови дават Johnson Insurance Co.
за това мога да потвърдя - и аз и жена ми сме при тях и дадоха най-добрата оферта..
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

да нанеса една корекция само за това което казва Хъл.
ако купиш кола от автокъща или дилър с финансинг от банката не можеш да изкараш колата от там ,ако продавача няма потвърждение ,че имаш нужната изискуема застраховка от банката която дава кинтоците защото банката няма да му плати.продавача не го ебе обаче ,ако платиш колата кеш как ще си я караш ,дали на собствен ход ,дали на рамо или с камионче даже и да нямаш застраховка.
бе няма ли най накрая един навит да ми открадне колата ,ще му дам и някой лев ,та и аз най накрая да прееба банката ,стига тя мен. :lol:
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

Благодаря на всички за отговорите.
Аз имам българска книжка от 1996 и холандска от 2002.
Знам, че холандците карат 3 месеца в Канада и после взимат канадски книжки. Моята идея беше да взема документ от BG, че нямам ПТП /ако въобще ще ми върши работа/защото стажът ми е много по-дълъг от холандската ми книжка.
Какво е точно G2 книжка?
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

prace,

На територията на Онтарио новопристигналият има право да шофира със неонтарийска книжка 60 дни, считано от влизането му в провинцията. Няма значение от къде идваш - от БГ, Холандия, Квебек или от луната! :wink: Изминат ли тези дни нямаш право да шофираш без онтарийска книжка.

Аз познавам хора, които вече с години шофират със щатска книжка или пък от друга провинция. Дори колите са им със щатска регистрация и т.н., Но те не са си прехвърлили и адресната регистрация в Онтарио примерно. Намерили са начин на ръба на закона и т.н., но не това е въпроса!

Тук има три категории за лек автомобил:

G1- за тази категория трябва да си минал само теорията и имаш право да шофираш само с придружител с G категория, които да не пил и да е с 4 г стаж. Ти нямаш право на никакъв алкохол в кръвта, не можеш да шофираш в тъмната част на деня, нито пък на магистрали. С тази книжка започват всички канадци и идеята е да се научат да шофират от придружителя и имат право да се явят на пътен тест за G2 след като измине 1 г. от придобиването на G1. Ако имат документ, че са посещавали училище за шофьори, срокът, който трябва да изчакат преди да ги допуснат за G2 е 8 месеца.

G2- след като имаш G1 и е минала 1 г. имаш право да се явиш на пътен тест, който е в градска обстановка и не включва магистрали. Получаваш G2 категория и си пълноценен шофьор, който няма право на алкохол в кръвта, но може да си кара където си поиска и по което време на денонощието и без придружител. :wink:

G (казват му full G) - До 5 години след получаването на G2 трябва да се явиш за G и мисля, че вече няма срок, който задължително трябва да изчакаш след G2. Изпитът е на магистрала и получаваш правото да имаш някакъв алкохол в кръвта, не съм сигурна за цифричките. Вече можеш да обучаваш и други хора, но единствено твои близки, да не ме разбереш, че можеш да станеш инструктор, само имайки G. При това, за да обучаваш някого, който има G1, на теб ти трябва 4 години стаж с G.

Всеки новодошъл, който може да докаже стаж повече от 4 години получава правото да избегне гореописаната процедура и да се яви по собствено желание на G2 или на G. Задължително се явява обаче на G1, но не чака 1 г., а на същия ден може да се яви за G2 или дори направо за G. Ако обаче го скъсат на G, няма право да се явява отново на същата категория, докато не вземе първо G2.

Има някакви по специални процедури за хора с книжки от другите канадски провинции, от САЩ, Япония, Великобритания, Германия и може би пропускам още страни! Мисля, че Холандия не е в списъка. Имам предвид, че за тези страни не се ходи на изпит, а просто се приравнява книжката, т.е. на гишето просто ти издават нова, но ти отнемат старата, която си им показал за доказателство. Така че, ако някой иска да си я задържи, трябва да мине през нормалната процедура.

Можеш да си купиш кола когато си поискаш, но не можеш да я караш без застраховка. Можеш да имаш застраховка със книжка от където и да е по света, но цените са :shock: ! :wink:

Поздрави!

П.П Документ за липса на ПТП от БГ няма да ти свърши работа за застраховката, но това е само мое мнение! Иначе, не ти пречи да имаш и такъв документ, щото с него удостоверяваш стажа си пред тукашния КАТ :wink: , за да те допуснат до явявване на G2 или G! Но документа трябва да е заверен от МВР, преведен и легализиран в БГ, за да ти го заверят тук от нашето консулство! Иначе не заверяват, а си плащаш наново процедура по издаване на такъв документ, чието чакане преди време беше 3 месеца. Но сега от тайни източници ЧУХ, както писах в друга тема, че процедурата била ускорена и 3 дневна! :wink:
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

Благодаря ти Жени,

Единствената провинция, която дава канадска книжка срещу холандска е New Brunswick. Без никакви изпити и тестове.
Ако имаше свестна работа и Real Estate беше достъпен бихме отишли във Фредериктон :D
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Мнение от Павел »

Това са държавите:
"a Canadian or American passenger car or motorcycle operator's licence, or
an Austrian, German or Swiss Category B or German Class 3 driver's licence for passenger cars, or
a Japanese Ordinary driver's licence or a South Korean Class 2 Ordinary driver's licence for passenger cars, or
a Canadian licence equivalent to a B.C. Class 1, 2, 3 or 4 (commercial) licence
and your licence is valid or expired less than 3 years ago."

За да стане замяната без изпит, не трябва да имаш сериозни нарушения в съответната чужда държава. Специално при случаите на замяна на щатски книжки, канадците имат известен достъп до системата на DMV в съответния щат. Ако всичко е ОК, ти преглеждат само очите, снимат те, дават ти на момента временна хартиена книжка, след около седмица ти пращат и оригиналната, валидна първоначално само за 2 години.
kokoscho
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 5:08 pm

Re: Въпрос за кола и застраховка

Мнение от kokoscho »

prace написа:Може ли някой да ми каже от къде в София да взема писмо /удостоверение/, че нямам ПТП по моя вина, за да имам по-малка застраховка на кола в Канада?
От КАТ или от застрахователната компания, където в момента имам гражданска отговорност за колата ми в София? И такъв документ наистина ли върши работа в Канада по точно Онтарио?
Имам книжка от 1996 год. и нямам до сега ПТП по моя вина.
А и мога ли да купя кола в Канада, ако нямам още канадска книжка.?
Благодаря предварително.
Никой няма да ти повярва :) Не си прави труда.
Изкарай си само лицензиран превод за книжката и стажа, за да можеш почит веднага да изкараш тестовете за фулл-же
kokoscho
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 5:08 pm

Мнение от kokoscho »

Жени написа:prace,


G (казват му full G) - До 5 години след получаването на G2 трябва да се явиш за G и мисля, че вече няма срок, който задължително трябва да изчакаш след G2. Изпитът е на магистрала и получаваш правото да имаш някакъв алкохол в кръвта, не съм сигурна за цифричките. Вече можеш да обучаваш и други хора, но единствено твои близки, да не ме разбереш, че можеш да станеш инструктор, само имайки G. При това, за да обучаваш някого, който има G1, на теб ти трябва 4 години стаж с G.
Само да добавя че за ЖЕ-2 се чака 1г (или 8 месеца евентуално)
За Фулл-ЖЕ пак се чака 1г. (тука вече мърдане няма..)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

kokoscho написа:
Жени написа:prace,


G (казват му full G) - До 5 години след получаването на G2 трябва да се явиш за G и мисля, че вече няма срок, който задължително трябва да изчакаш след G2. Изпитът е на магистрала и получаваш правото да имаш някакъв алкохол в кръвта, не съм сигурна за цифричките. Вече можеш да обучаваш и други хора, но единствено твои близки, да не ме разбереш, че можеш да станеш инструктор, само имайки G. При това, за да обучаваш някого, който има G1, на теб ти трябва 4 години стаж с G.
Само да добавя че за ЖЕ-2 се чака 1г (или 8 месеца евентуално)
За Фулл-ЖЕ пак се чака 1г. (тука вече мърдане няма..)
Абе Кокошев, ти днес форума с глупости ли ще заливаш.

Тва, което е написала е Жени е точно така; ако имаш стаж от България не чакаш изобщо
Venko
Мнения: 227
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 10:27 am
Местоположение: Отава
Обратна връзка:

Мнение от Venko »

Жени написа:prace,
Има някакви по специални процедури за хора с книжки от другите канадски провинции, от САЩ, Япония, Великобритания, Германия и може би пропускам още страни! Мисля, че Холандия не е в списъка. Имам предвид, че за тези страни не се ходи на изпит, а просто се приравнява книжката, т.е. на гишето просто ти издават нова, но ти отнемат старата, която си им показал за доказателство. Така че, ако някой иска да си я задържи, трябва да мине през нормалната процедура. :wink:
Как так ти отнемат старата, искаш да кажеш че за да приравнят книжка от горепосочените държави искат да я задържат и не ти я връщат, така ли? Защото, ако е така е много кофти, тъй като според мен нямат право да искат да ти задържат книжката , ако ти е такава от някои от тези държави, все пак това си е личен документ, който ти може да искаш да ползваш като ходиш в държавата, от която е или става дума само за книжка от друга провинция, защото тогава си е правилно да ти я отнемат. Или аз нещо не включвам точно за какво говориш:)
Другата седмица може да се явявам на изпит, да стискате палци и ако го мина , ще раздавам ей такава :beer: :beer2: :beer:
DCS Виена: 28.12.2006
Интервю: 22.08.2007
Док Букурещ: 05.09.2007
Баркодове: 09.10.2007
Направени медицински: 09.11.2007
О.К. Медицински: 23.11.2007
Покана за визи: 09.01.2008
Визи: 29.01.2008
В Канада:29.02.2008
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Мнение от Павел »

Не знам за другите държави по споразумението, но специално при случая със САЩ, ти взимат щатската книжка. В САЩ е федерално престъпление да имаш книжки от два или повече щата и ако те хванат те вкарват в пандела поне за 2 години. Както, предполагам, не можеш да имаш книжки от две канадски провинции. Поради близките отношения м/у САЩ и Канада, да имаш и канадска, и щатска книжка е все едно да имаш книжки от два щата или респективно две канадски провинции, т.е това е незаконно.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

На моя мъж му взеха САЩ книжката и то за камион и му дадоха канадска G. Обясниха, че такова им е споразумението. :wink: Казаха, че ако отново реши да живее в САЩ може да кандидатства за издаване на старата му САЩ книжка отново в САЩ и ще си я получи, но ще трябва да предаде канадската!

За другите изброени държави наистина не знам със сигурност! Предполагам, че е отново така.
Публикувай отговор