Развод в България.

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
patagonec
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Дек 22, 2019 8:43 am

Развод в България.

Мнение от patagonec »

Здравейте,

Накратко разведени сме с бившата ми съпруга българка в Канада, но в България не сме. Развода в Канада мина преди доста време и досега не сме намирали за нужно да се разведем в България. Сега обаче по една или друга причина се налага. Някаква идея как става подобно нещо, без да се налага и двамата да ходим за дълго време в България, за да минаваме цялата процедура там отново?
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Развод в България.

Мнение от the_coach »

Адвокат..... той най-добре ше ви каже кое, как, какво.

Щом сте разведени в Канада, по всички правила сте разведени и в България . Двете държави признават взаимно тази част.

Консултирайте се с адвокат в България, но според мен е достатъчно да представите корт ордъра от Канада за вашия развод, и няма причина това да не бъде признато от българския съд.
И да, при това положение не е необходимо да ходите и двамата до България.

Всички финансови и имуществени отношения, отговорности и въпроси би трябвало да сте ги приключили в Канада.
Ако не - консултирайте се с адвокат.

Успех!
patagonec
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Дек 22, 2019 8:43 am

Re: Развод в България.

Мнение от patagonec »

Благодаря, ще проверя за адвокат също. До колкото разбрах от се искало от съвета преведено нотариално копие на сертификата за развод, с апостил.
miko
Мнения: 305
Регистриран на: Вто Дек 23, 2003 12:52 am
Местоположение: Montreal

Re: Развод в България.

Мнение от miko »

-Заверете решението на съда и документа с детайлите по развода - подялба и други. В Отава, външно министерство.
-Заверете същите документи в българското посолство.
-Преведете тези документи в България с легализация от външно министерство.
-Заварените документи с молба за признаване на развод, подайте в правната служба на общината, която е издала брака.
-Ако имате подялба на имущество в България може да стане по сложно, защото ще ви трябва нотариус.
-Ако желаете, можете да рязтрогнете църковния си брак в Патриаршията в София.
patagonec
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Дек 22, 2019 8:43 am

Re: Развод в България.

Мнение от patagonec »

miko написа: Вто Дек 24, 2019 7:54 am -Заверете решението на съда и документа с детайлите по развода - подялба и други. В Отава, външно министерство.
-Заверете същите документи в българското посолство.
-Преведете тези документи в България с легализация от външно министерство.
-Заварените документи с молба за признаване на развод, подайте в правната служба на общината, която е издала брака.
-Ако имате подялба на имущество в България може да стане по сложно, защото ще ви трябва нотариус.
-Ако желаете, можете да рязтрогнете църковния си брак в Патриаршията в София.
Това предполагам е външно на Канада. Някоя фирма може ли да ми препоръчате, която да свърши работата в Канада? Не живея в Канада и ще ми трябва помощ за целта.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Развод в България.

Мнение от miteto »

patagonec написа: Вто Дек 24, 2019 8:14 am
miko написа: Вто Дек 24, 2019 7:54 am -Заверете решението на съда и документа с детайлите по развода - подялба и други. В Отава, външно министерство.
-Заверете същите документи в българското посолство.
-Преведете тези документи в България с легализация от външно министерство.
-Заварените документи с молба за признаване на развод, подайте в правната служба на общината, която е издала брака.
-Ако имате подялба на имущество в България може да стане по сложно, защото ще ви трябва нотариус.
-Ако желаете, можете да рязтрогнете църковния си брак в Патриаршията в София.
Това предполагам е външно на Канада. Някоя фирма може ли да ми препоръчате, която да свърши работата в Канада? Не живея в Канада и ще ми трябва помощ за целта.
Би трябвало да стане и без фирма - пращаш им документите по куриер с предплатено връщане https://www.international.gc.ca/world-m ... x?lang=eng
patagonec
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Дек 22, 2019 8:43 am

Re: Развод в България.

Мнение от patagonec »

Благодаря! Весела коледа на всички!
Публикувай отговор